Kedy je správny čas začať s odplienkovaním?

evalin88
25. dec 2018

Čaute. Maly ma 9 mesiacov. Uz cca 3 tyzdne sam sedi. Svagrina dnes zacala s tym ze treba ucit na nocnik, ked uz sedi. Mame ale strasne studeny byt a vsade plavajuce podlahy. Bojim sa aby s holym zadkom nenachladol + samozrejme mi na tom nocniku nevydrzi len tak sediet. Neznasa prebalovanie obliekanie a davanie plienky vobec. Chcela by som to ucenie nechat na jar ked sa oteply. Maly vtedy bude mat rok. Je to este ok alebo neskoro ?,?

hettinka
25. dec 2018

@evalin88 ja dom začala v 18 mes, ale deti na to vôbec nereagovali a reálne sa odplienkovali obaja v cca. 2 rokoch, do týždňa.

boba303
25. dec 2018

Podla mna to je este skoro. Moja mala ma 17 mesiacov a ked ju chcem dat na nocnik tak place... Nejdem jej robiť stresy aby som jej ho nezhnusila. Pockam do leta aby mohla behat cely den s holou ritkou a dufam, ze sa nam to podari a bude bez plienok

evittam
25. dec 2018

@evalin88 Velmi skoro. Cas je vtedy ked dieťa pochopí co od neho chces a nie,ze 9 mesačne posadis na nocnik a ked to nahodou spravíš vtedy ked potrebuje cikat a vycika sa tak si budeš mysliet,ze to spravil preto lebo sedi na nočníku a chápe na co to je.😁😉
Syna som davala na nocnik cca od 18mesiacov, posedel kde-tu sa vycikal. Ked mal 2.5 roka do tyzdna bol bez plienky aj na noc. U dcerky som skusala to iste-nechcela tam sedieť ani na WC nic. Proste musela dozriet. Bez plienky cez den bola ked mala skoro 3roky na noc mala do jula tohoto roku.

malinajahoda
25. dec 2018

@evalin88 tak skoro? Moja malá má 10m a veru ma to ešte ani nenapadlo. Určite to nejdem teraz riešiť. Už som to tu niekde písala, že do roka a pol si dieťa neuvedomuje zmysel, význam chodenia na nočník. Písalo sa to v skupinke Odnaúčanie tu na MK. Ale tak každé dieťa je iné.

evalin88
autor
25. dec 2018

@malinajahoda ved ani mna. Zvlast ked je byt taky studeny... a ona na mna ze do roka bude bez plienky.. som ostala v soku ci nerobim nieco zle ked je to podla mna skoro.. je to prve dieta tak som o sebe zapochybovala

ngl
25. dec 2018

@evalin88 moja ma za chvilu 17mesiacov a bez plienky je uz vyse mesiaca aj na denny spanok,v noci jej plienku dam,ale aj tu ma pocikanu tak 2x za tyzden. Urcite v 9tich mesiacoch nie je skoro na nocnik a ze dieta do 1,5 roka si neuvedomuje zmysel? No moje dieta za mnou pride,povie ze kaka a uz to je. Takze len vytrvat,ono to pojde 🙂

malinajahoda
25. dec 2018

@evalin88 moja malá je tiež prvá. Isto je to skoro. Švagriná nech sa stará o svoje deti a vychováva si ich ako ona chce. Ani to nerieš. Nerobíš nič zle.

malinajahoda
25. dec 2018

@ngl len píšem co som čítala. Neporovnavaj 9 mesačne dieťa a to tvoje. Koľko má? 16 mesiacov? Obrovský rozdiel. Na čo to siliť?

ngl
25. dec 2018

@malinajahoda moja bola na nocniku od 7mich mesiacov a nikdy na nom neplakala ani nic,to som tym chcela ze treba vytrvat

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinajahoda
25. dec 2018

@ngl ale ja som takisto napísala, že každé dieťa je iné.

pribinak
25. dec 2018

Švagriná ma deti?

janulik2008
25. dec 2018

je velmi skoro. mala mala 2 roky a 10 mesiacov ked pochopila dovtedy ani za svet na nocnik. odplienkovala sa cca za tyzden no na noc ma stale plienku lebo sa nezobudi na to v noci ze cikat 😉

janulik2008
25. dec 2018

a hlavne keby nieco TY kupujes plienky nie ona TY ... nam tak suseda stale a ci sedi na nocniku ci cika tak som jej povedala ze nie ze my kupujeme plienky nie ona ...

lucyluv
25. dec 2018

Je to velmi individualne. Iba ty to mozes realne posudit, kedy je pravy cas pre tvoje dieta. Kludne kup nocnik, nech ho vidi, mozes mu ukazat ako sa tam sedi a nechaj tak, moja takto ako 10m kakavala do nocnika a potom prisiel sek, uz nechcela. Tak som to nechala tak. Teraz ma 17m, vie na co je nocnik, aj si na neho obcas sadne sama oblecena. Ked ju vyzleciem a posadim na nocnik, vacsinou sa vycika. Ale tiez sa nerada vyzlieka a obliekla, takze to nesilim, pockam, kym bude teplejsie

asia83
25. dec 2018

@evalin88 Ja som začala, keď mala malá 2 roky a 4 mesiace. Dala som jej nohavičky. Šerblík poznala, vedela o čo tam ide. Pocikala sa, pokakala sa, nevadilo jej to. Nebola pripravená. Skúsila som o dva mesiace, už jej vadilo to, že sa pocikala a pokakala, plakala. Tak som jej povedala, že to musí robiť do nočníka. Čiže mala 2,5 roka a trvalo to deň-dva.

asia83
25. dec 2018

@bsp39 Naša sedela každé ráno na nočníku, keď netušila, čo robí. Keď si to začala uvedomovať, nechcela nočník ani vidieť.

lindusss2016
25. dec 2018

@evittam presne si to teraz vystihla. Tiez mam v okoli mamicky, co icb deti boli "odplienkovane" do roka najneskor. Teraz uz aj 7 m som pocula, ze sa sama pyta 😂 ale tiez si myslim, ze bud tie deti sedia na nocniku nonstop, alebo mamicky parkrat trafia a uz maju nadane decko. Chcela by som vidiet, ako take "odplienkovane" rocne dieta ide niekam vez plienky. Moja ma 2r a 9 m je skutocne odplienkovana aj na noc niekolko mesiacov, ale ked v zime chodime von, davam jej plienku, lebo este dlho nevydrzi, ked si zmysli, ze chce curat a vonku ju nechcem vyzliekat. Ale realne si nvm predstavit, ze 9 m ide niekam bez plienky a vypyta sa, ze chce curat. A argument, ze si ma na nocnik zvykat, je pre mna smiesny. Radsej necham tie deti lozit a objavovat svet, nez by mali presediet detstvo na nocniku. Presne, ako pises, ked dozreju, tak su bez plienky behom par dni.

lindusss2016
25. dec 2018

@ngl tebe mozno vyhovovalo vytrvat, ale nie kazdy to tak chce. Za mna 7 m dieta na nocniku je absurdne. Ved v rom veku drviva vacsina deti ani nesedi, ak neratam take, co su fakt popredu v psycho moto vyvoji. Vidis, zacala si vtedy a teraz ma 17 a este stale pouzivas plienky na noc, to je uz 10 mesiacov. Pripravene dieta je bez plienky doslova zo dna na den.

evittam
25. dec 2018

@lindusss2016 Tak vies ako niektore matky nevedia nic ine ako sa predhanat. Uz tu bola aj mamicka s 3mesacnym co rozprava. A mi tu bolo vytknute,ze ja som lenivaa na nic matka lebo nie som ochotna nechať rocne dieta behat po dome bez plienky a chodit za nim s handrou utierať nehody.😁 Isteze-nech sa paci koho to baví a nemá nic ine na robote.😁😉
Mam dokonca kamosku co pouzivala platene plienky a metódu, že dávala uz 2-3mesacne deti kakat do takého kyblika-ich drzala-proste uz vacsinou vedela cca kedy idu kakat-ako kazdy ako uzna za vhodne-a to dokonca ma dvojicky. Ja toto neriesim a do nikoho sa nestaram a ani nemam za potrebu sa prehanat ci moje dieta to a tamto kedy dokázalo....

ivkazba
25. dec 2018

@evalin88 mám brata mladšieho o 13 rokov, tak si to dobre pamätám. Keď už sám sedel, mama ho začala dávať na nocnik. Keď mal rok a pol, bol úplne bez plienky vrátane celej noci. Ale ťažko si radiť. Ty si mama, urob ako ty cítiš za vhodné.

ngl
25. dec 2018

@lindusss2016 ano,pouzivam plienku na noc a ako pisem realne ju v noci ocika 2x do tyzdna a na von ju nenosi ani do obchodu ani na navstevu a vyryvacne reci ma nezaujimaju,pisem svoj nazor tak ma prosim ta nepresviedcaj o opaku

lindusss2016
25. dec 2018

@evittam ano, uz aj ja som citala o stvormesacnom, ktore uz pouzivalo zakladne slova, mama tata, baba ham ham, brm brm, ale rozumelo uz uplne vsetko 😂 presne tak, neriesim, som so svojimi detmi a ich vychovou spokojna, ale tiwto prispevky ma vzdy pobavia

lindusss2016
25. dec 2018

@ngl v poriadku, ved ma 17 m, to ti verim, ze uz dokaze fungovat bez plienky. Ale od kedh to u vas realne takto funguje? To nie je vyryvanie, len pisem svoj nazor o 7 m dietati, ktore je umelo posadzane na nocnik alebo hocikde inde.

evalin88
autor
25. dec 2018

@pribinak ma syna 20 rocneho

evalin88
autor
25. dec 2018

@bsp39 ide o to ze maly je uz teraz hrozne akcny furt v pohybe lozi.. cize uz teraz neobsedi

siska53
25. dec 2018

@evalin88 my sme skusali od roka, dcerku od 2r. .. bezuspesne. Odplienkovali sa ryxhlo,ked bol.ich cas, u syna v 2,5r., U dcery 2mesiace pred 3.rokom. dovtedy to bolo len trapenie, nechapali,neslo im to.

evittam
25. dec 2018

@lindusss2016 Veď keby 7mesacne posadila aj na hrniec tak sa tam vycura ak sa mu bude dat a nie,ze vie na co je nocnik a vycura sa tam lebo vie na co to je a naucila ho to a vytrvala.😉

lindusss2016
25. dec 2018

@evittam radsej uz nevyryvajme 😉 inak moj maly v 7 m pisal tak casto, ze hocikedy by si ho vyzliekla a posadila kamkolvek, presne vtedy sa vycural, takze v podstste to bol nas zaciatok odplienkovania 😂

evittam
25. dec 2018

@lindusss2016 Ja nevyryvam a nikde necitam vyryvanie. To je len niekoho subjektivny pocit,nakolko nazor druhych sa nepaci.😉