Ako poznám, kedy je pravý čas na odplienkovanie 2 ročného syna?

Zodpovedané
12. júl 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

mám syna, 2 roky. Skúšam ho odplienkovať. Mal znaky, že by sme mohli začať. Suchá plienka po obednom spánku (2 hodky), plienka mu vadila, dával ju dole, pri kakaní sa schovával. Tak sme začali, no dnes je druhý deň a mám chuť skončiť. Malý nerozpráva, len pár slov a vlastný jazyk. 🙂 Takže mi nenaznačuje, že mu treba. Prvý deň bez plienky od rána cikal všade, gauč, posteľ... posádzala som ho na nočník, tam sedel a nič. Vstal a behom na gauč a tam cikal. Nechávam ho v teplákoch aby bol v mokrom, no jemu to vadí, začne plakať, takže asi si to uvedomí. No problém je, že si nevie dať dole a hore tepláky, učila som ho a nejde to.

Prvý deň sa vycikal 2x do nočníka keď som ho posadila po spánku a po večeri, inak celý deň na podlahu asi 12x. Na noc som plienku dala. Druhý deň ciká všade, ukazujem mu, pýtam sa ho posádzam, no on začal vrieskať, nechce sedieť na nočníku. Vycikal sa len po spánku obednom, zase som ho posadila a zaujala knižkou. Neviem ako ho motivovať, ukázala som mu to na sebe. A či je vôbec ešte pripravený, či pokračovať alebo skúsiť inokedy.

Kedy je ten správny čas?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

treba si stanovovať reálne ciele. Tým nie je odplienkovať dieťa za 3 dni, ako píšu rôzne tutoriály na internete. Je to porces, pokojne aj na mesiac - ale aby to bolo citlivo, bez ujmy - lebo potom musíme často riešiť zadržiavanie, zápchy a nie je to najjednoduchšie...

Neviem, ako ste doteraz postupovali, či ste ho nikdy nedávali na nočník či áno. Každopádne. Choďte na to pomaly, postupne. Je leto - nie je dôvod, aby bol doma v teplákoch, keď odplienkovávate. Nech má "ľahší" prístup k len posadeniu sa na nočník a vycikaniu sa. Ale musí to chápať. Musí vedieť, že sa do nočníka ciká. Takže knižky (Kubko alebo od Svojtky - je toho veľa) o tomto čítať, ukázať že Vy cikáte na WC, rozprávať o tom, komentovať. Prvé dni sa ho budete pýtať aj 3-4x za hodinu, či sa mu nechce ísť. Ak sa vyciká na zem, nič - utriete a poviete mu - nabudúce sa skúsiš vycikať na nočníček. Zároveň po každom spánku ho na ten nočníček dávať (vtedy je vysoká pravdepodobnosť, že sa vyciká, ak je suchá plienka) a pochváliť ho, ak sa vyciká.

Za mňa úžasná motivácia je nápodoba - nech mu ukáže aj muž cikanie po stojačky. Ak máte staršie dieťa chalpčeka, ktoré už je odplienkované, choďte k nim na návštevu, nech vidí ako ciká do nočníka, či ocikáva kamienky v záhrade.

Motivovať ho môžete napr aj nálepkou (môže si nalepiť do zošita za každé vycikanie), ale aj činnosťou - spolu zanesiete nočník do záchodu, môže spláchnuť, zoskočiť na Vás zo záchoda, skontrolovať či sa spláchlo... Ak by sedenie na nočníku malo byť cez plač, kúpte aplikáciu detskú na WC a skúšajte rovno WC (kúpte aj schodík, aby sedel s nohami na schodíku, v ikea majú napríklad).

Držím palce.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas