Kedy je správny čas začať s odplienkovaním?

evalin88
25. dec 2018

Čaute. Maly ma 9 mesiacov. Uz cca 3 tyzdne sam sedi. Svagrina dnes zacala s tym ze treba ucit na nocnik, ked uz sedi. Mame ale strasne studeny byt a vsade plavajuce podlahy. Bojim sa aby s holym zadkom nenachladol + samozrejme mi na tom nocniku nevydrzi len tak sediet. Neznasa prebalovanie obliekanie a davanie plienky vobec. Chcela by som to ucenie nechat na jar ked sa oteply. Maly vtedy bude mat rok. Je to este ok alebo neskoro ?,?

lucinka1988
25. dec 2018

@evittam asi tak, veď to nie sú preteky... ja stále vravím, že to, kedy si ktoré dieta prvé sadne, posadí sa, vykaka, začne chodiť a neviem čo všetko ešte, nemá absolutne nič s tým, aké šikovne a úspešne bude v živote.. poznám deti, čo už vraj v 10 mesiacoch chodili, ale žeby predbehli v dospelosti svojou šikovnosťou iných, ktorí chodili neskor, sa nedá povedat..

hettinka
25. dec 2018

@ngl keď na nocniku bola od 7 mesiacov, kedy sa začala sama aktívne pýtať? Nemyslim to, že ty si ju tam dala a podarilo sa, alebo že si sa jej vypytovala.
Ale že sama od seba prišla a hlásila potrebu.

A neber to ako vyryvanie, fakt má to zaujíma.

evittam
25. dec 2018

@lucinka1988 Nas syn zacal chodit v 10.mesiacoch😉. Ano je sikovny a zdravý a nic mu nechýba. A to je všetko. Dcérka zacala chodit v 15.mesiacoch a je taká istá.

ngl
25. dec 2018

Boze zeny,to ze som davala malu na nocnik od 7 mesiacov neznamena ze tam sedela 10x za den,najprv do neho len kakala (nechcela do plienky) od 9 mesiacov som zacala davat na cikanie,opat,postupne,nic som nesilila.

@hettinka sama sa zacala pytat od 13mesiacov,ale vacsinou velmi neskoro a od 15 mesiacov mi povie na cas a plienku nema.

hettinka
25. dec 2018

@ngl takze odplienkovanie vam trvalo 8 mesiacov. Ja dom starsiu naučila v 2 rokoch za týždeň a mladšieho v 23 mesiacoch za 4 dni, na 100% bez plienky aj v noci.
Oba postupy sú v zasade správne, ide len o to, koľko času a energie tomu mama chce venovat a koľko teplacikov ma chuť oprat, kým sa dieťa nauči. Vybrať si musí každá sama, nemala by to za ňu vybrať švagriná (babka, tetka, suseda...) trpiaca spomienkovým optimizmom.
Najmä živé dieťa na nocniku neobsadí, nie je šanca ho tam udržať inak ako nasilu. A siliť to vedie k odporu a stresom.

lindusss2016
25. dec 2018

@ngl mna len zaujima, ako dala v 7 m najavo, ze sa do tej plienky proste nevykaka.

evittam
25. dec 2018

@lindusss2016 Predpokladam,ze dieta sa nevykakalo do plienky a zrazu ked ho dala na nocnik tak sa vykakalo-to nie je také ťažké vypozorovať kedy dieta v ramci dna kaka.

ngl
25. dec 2018

@hettinka super,sikovne deti. Moja bude o par dni tak isto bez plienky aj na noc a? Ja naozaj neviem o com sa tu neustale dohadujeme,napisala som svoj nazor,nikomu ho nevnucujem ani nic podobne,tak? Ci napisala som niekde ze len takto je to spravne a nijako inak? 🤔

ngl
25. dec 2018

@lindusss2016 lebo sa do nej proste nevykakala,bolo na nej vidiet ze jej to je neprijemne,mat ho*no v plienke a vzdy ked som ju posadila,ano vedela som kedy kaka,tak to urobila a cakala kazdy den ze ju tam dam

nelinka2009
26. dec 2018

@evalin88 Dobre rozmyslas... na jar zplne staci a mozno aj o rok... alwbo aspon v lete... pozdrav svagrinku

lellla
26. dec 2018

@ngl ahoj môj syn je taký istý...neznáša keď sa pokakal do plienky dlho zadržiava a keď mu idú zuby že sa pokaka hocikedy tak reve ako najatý keď mu idiem utierať riťku...za to na nočníku sedí veľmi rád a každé ráno čaká tiež kedy ho tam dám hneď ako ho pozadím sa vyvíja a po chvíľke vykaka má 13 mesiacov ale tiež sme začali s nocnujom skôr len pre to aby si zvykol na ňom sedieť ...a zvykol si veľmi rýchlo..dokonca teraz už čaká po každom spaní že ho pozadím a vycika sa tam...v noci nie ale cez deň keď sa zobudí má vždy suchu plienku teda keď som sním ja celý deň ..mňa to neobťažuje že ho po každom spaní dávam na nočník a jeho tiež nie ..veď aj tak som len doma...necakam zázraky že sa naučí v roku a pol sám byť bez plienky ale už som spozorovala od okolia že tie ktoré sa na to vykašľali mali veľké problémy dávať dieťa sedieť ..proste nechcelo a nechcelo ...neviem pre čo sa do teba pustili ako keby si spravila niečo zle že si skôr dala dieťa sedkat na nočník 🤔 a presne ako si napísala nikomu svoj názor nevnucujes...počkám kým sa aj do mňa pustia ...dnešný názor je že deti na všetko prídu samé od seba a nič im netreba ukazovať a nič ich učiť veď oni samé vedia najlepšie 😑

evalin88
autor
26. dec 2018

@nelinka2009 uz to tlacila do hlavy aj oteckovi svojmu bratovi.. a on sa ma samozrejme opytal ci ho tam neposadime. Tak som mu povedala nech si na tie studene parkety sadne s holym zadkom on a ak mu nezmrzne tak maly pojde na nocnik