Kedy ste začali dieťa dávať do chodítka - do pavúka?

arasidka123
22. nov 2012

ahojte 🙂 odkedy ste zacali davat deticky do choditka? niekto to vola aj pavuk 🙂

soldi
22. nov 2012

a inak, ospravedlnujem sa vsetkym utlocitnym osobam, ktorych sa dotyka moje vyjadrovanie, ale vzdy ma to velmi rozhorci, ked sa najde matka, ktora vedome robi nieco, co jej dietatu skodi a ked jej to x ludi napise, tak sa brani stupiditami v zmysle: vsak aj pred 100 rokmi to tak robili!

denaalubos
22. nov 2012

@soldi draha citala som to este ked som dieta nemala, mohlo to byt aj rok dozadu, netusim....ver never, mne to absolutne jedno.t A odsudzuj si teda koho chces ale aspon neurazaj teda ked si taky inteligent 😉

aduskatt
22. nov 2012

@arasidka123 tak toto si precitaj a rozhodni sa, ci ti je treba choditko. kvoli autorskemu zakonu uvadzam aj link
Statistiky zranění ve světě

● V Portugalsku 850 dětí ve věku od 7 do 15 měsíců potřebovalo pohotovostní ošetření kvůli poraněním souvisejícím s dětskými chodítky. Polovina z těchto případů byla způsobena pádem ze schodů a ve více než 60 % se jednalo o poranění hlavy.
● Ve Velké Británii jsou podle společnosti Child Accident Prevention Trust dětská chodítka příčinou většího počtu úrazů než jakýkoliv jiný výrobek pro děti. V roce 2002 bylo po úrazu způsobeném dětským chodítkem hospitalizováno více než 2 350 dětí, přičemž téměř 70 % z nich ještě nemělo ani jeden rok.
● Studie „Le Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse” (2003–2006): 178 dětí ve věku od 7 do 12 měsíců bylo přijato k pohotovostnímu pediatrickému ošetření v důsledku pádu v dětském chodítku.

http://zena-in.cz/clanek/brusel-zakrocil-chodit...

soldi
22. nov 2012

@denaalubos nie som Tvoja draha 😉
ak si taka frajerka a ak existuje taka studia (o com silne pochybujem) tak ju najdi na nete a podloz svoje slova relevantnymi argumentami.
som Ta nejako urazila?

soldi
22. nov 2012

@aduskatt dakujem za ten link, nestiham hladat, musim ist za malym, som strasne zvedava,, ci
@denaalubos najde tiez link na tie svoje vybajene prochoditkovske statistiky.

achesa
22. nov 2012

nedávala som, poučená z vlastného detstva, kedy som v pavúku vletela do zárubne a nalomila si nos🙂 teda ja si to samozrejme nepamätám, ale mama to vravela, a pripomína mi to aj trochu krivší nos. Mali sme pavúk doma, požičaný, ale dcéru som tam posadila iba raz na 5 minút, keď mala 8 mes. Bola som zvedavá, že čo bude robiť a ona sa rozplakala. Pavúka sme pekne krásne vrátili kamoške, ktorá už má dve deti a tiež ho nepoužívala. Lepšia mi príde ohrádka.

reni1512
22. nov 2012

..ani jedno, dieťa potom chodí po špičkách a nie je to dobré pre jeho začinajúce chodenie a nôžky...radšej chytiť za ručky a hlavne poriadnu obuv... 😉

ginger_fox
22. nov 2012

@arasidka123 podebatuj na túto tému s pediatričkou pri najbližšej poradni. A úplne ideálne by bolo pokecať o tom s ortopédom 😀

leusska
22. nov 2012

Uplny suhlas s @anjelicek26 a @soldi nam tiez ortoped zakazal a urcite vie preco. Info o ich skodlivosti je plny net. Mna moji rodicia do pavuka sem-tam dali a mam skoliozu ako hrom ☹

denaalubos
22. nov 2012

@soldi urcite ti tu nebudem nic dokazovat... hladaj si ked chces. Lutujem, ze som sa vobec zapojila a stratila som kopec casu....A mna nie, mozno k tomu uz len kusok chybalo, ale zakladatelku si nazvala hlupanou a neviem co si to tam este pisala. Ale jednoznacne si drza

majuskacechova
22. nov 2012

@arasidka123 ahoj. my sme zacali tak v siedmom mesiaci 🙂 😉
a nic si z nich nerob. ak chces davaj ak nie tak nedavaj 😀 😀

nice202
22. nov 2012

prosim ta, nedavaj deti do choditok a ani do pavukov.... Je to velmi nebezpecne, nicis si tak dieta vedome. Bud uvedomela a moderna zena, ktora si aj nieco nastuduje a poprehana mozgove bunky....

sjuz
22. nov 2012

nedavaj, ja som nedavala, ani som nechcela, ale aj ortoped na kontrole vravel, ze urcite nedavat. ono ked to dieta nepozna, tak mu to ani chybat nebude. nasa mala chodila pekne okolo nabytku a medzi nich po 4, az kym si netrufla chodit sama...

gretka2
22. nov 2012

Je to na zvazeni kazdej mamy, snad da kazda na svoj rozum...neviem, na co zakladatelka zakladala tuto temu, je ich tu uz neurekom. Je tu take, ze "Hladaj vo fore"....
To s tymi 90% je fakt pritiahnute za vlasy, a skor by som uverila o opaku. Dnes je informovanost uz dost velka, a normalny clovek si vie dat dokopy 2 a 2...
A argumenty "aj ja som bola v pavukovi a tu som" su riadne odveci...Volakedy si ludia davali pustat zilou, neumyvali sa, ale pudrovali, nosili korzety a snurovacky, pili z olovenych poharov a podobne veci...ako ludsky rod sme nevymreli, volakedy nam automaticky davali sunar, malokto dojcil do pol roka, lebo Sunar bol za babku.....,ale teraz to povazujeme za hluposti a nezdrave pocinanie...
Ak mam dost padbych argumentov "za", tak dam male do choditka, a ak mam viac "proti", tak ho tam jednoducho nedam....

dai
22. nov 2012

@arasidka123 ahoj,
ja ti len tolko... dceru som mala hyperaktivnu a nestihala som sa pri nej ani umyt - pozicala som si napriek vsetkym mojim vedomostiam o choditku choditko od svagrinej - dale som do neho malu ked mala 9 mesiacov a uz stala - bola pevna, sikovna - stavala sa krasne na cele nozicky - poviem ti uplna parada to bola - ten pokoj zrazu - mala bola tiez nadsena ; LENZE🙂 asi po 2och tyzdnoch mi malinka zacala spickovat, nehovoriac o tom ze asi 2x skaredo s tym choditkom padla, ked som ju vytiahla tak zurila a odmietala chodit... mna to dost vylakalo takze choditko putovalo naspaet k svagrinej a ja som si radsej dalsie mesiace obiehala dceru ktora naucena z choditka sa ucila chodit ako samovrah☹ zacali sme sami chodit az v 12tich mesiacoch....
malinka ma momentalne nadherne drzanie tela - normalne sa sponujem casto podla nej, krasne sedi - aj v skolke je vidiet velky rozdiel medzi nou a mnohymi inymi detmi. Teraz chodime plavat a chodia tam s nami este 2 uz pomerne velke deti - obe kvoli vytocenemu chrbatiku - obe mamy si myslia ze to maju kvoli tomu ze ich moc skoro dali do choditka a chrbtica to neustala...

MOje druhe dieta v choditku nebolo ani sekundu - maly sa narodil predcasne a ma centralny hypotonicky syndrom - nieco ako mlandrave, oslabene svalstvo - lekary to volaju aj syndrom handrovej babiky... Na rehabilitaciach mi vyslovene zakazali malinkeho davat sediet, ked sa mi konecne postavil tak mi zakazali choditko - chodime k vela odbornikom - na poradne pre predcasniatka, do sukromnej neurologickej ambulancii etc. - vsade som sa stretla len s jednym nazorom na choditko - a to odmietavym. Moj maly zacal chodit sam napriek diagnoze v nekorigovanych 14tich mesiacoch - po mesiaci uz uteka, je strasne sikovny - sikovnejsi ako mnohe zdrave deti.

ja osobne nevidim potrebu v choditku pre dieta - lebo ono sa vsetko co potrebuje nauci v ten spravny cas - samozrejme ze sa detom choditko paci, lebo sa zrazu bez namahy dostanu tam kde chcu, fakt ale je ze im to skodi... ako baby pisu, este ani my nemusime vidiet na sebe poskodenie... moj muz ma 34 a teraz zacal mat obrovske problemy s chrbticou - a hned si spomenul ako jeho mama neustale rozprava ako on uz v 6tich mesiacoch stal a chodil krasne v choditku ( pri malej ma do choditka dost tlacila...)

pre rodicov to ma obrovske vyhody - da ti to volny cas a pokoj. ak mas hyperaktivne dieta tak ta niekde pochopit viem, kedze viem ako ziju matky takychto deti... ak mas ale krasne dobrucke sikovne dietatko, tak nemas dovod na to choditko - ved ono sa zachvilu nauci chodit same, naco pokusat osud ze prave tvojmu dietatko to uskodi,,,

ja teda sa priklanam k tomu nie

katka121
22. nov 2012

syna som dávala tak od 8 mes. ale som si dávala pozor aby to bolo iba na nevyhnutnú dobu, t.j. keď bol moc mrzutý ( on totiž nekolenačkoval, tak to bolo s ním tažšie...) a ja som potrebovala napr. vybrať niečo v trúby alebo WC.... dávala som pozor aby tam nebol viac ako 10 min. niekedy som nedala aj niekolko dní pokial nebolo potrebné, dcérku som dávala ešte menej (dokopy tam za celý čas používania strávila asi hodinu.....kolenačkovala tak bola samostatná a chodítko ju nelákalo vôbec) - pre nás to bola zbytočná investícia -

odradila ma pani, ktorá chodila so svojim synom po námestí - chlapec tak 16 mes. nestál iba tak hopkal po špičkách ( na celú nožku sa postaviť nevedel) - navalený hlavičkou dopredu... a nožkami vykopával dozadu ako strunkami... sťažovala sa že ju bolí chrbát lebo ho musí stále pod pazuchami vodiť .... hneď mi bolo jasné čo je vo veci.... pýtala som sa či často dáva do chodítka a ona že áno ke´d upratuje a varí aj na niekolo hodín...... tak to už bol problém...

týmto ťa nechcem od chodítka odrádzať alebo strašiť, v princípe myslím že nemôže nejako uškodiť pokiaľ ho budeš užívať s mierou a s rozumom - nie nadlho často - a treba mať taktiež správne nastavenie výšky chodítka.....

dodkap
22. nov 2012

mam dvojcata, onedlho oslavia rok, nikdy u nas doma nebolo ziadne choditko 😉 a nikdy nebude a najlepsie urobis, ked ani u teba doma nebude. Ale myslim, ze ho chces davat a tym padom su argumenty zbytocne, takze aspon pockaj, kym dieta sedi.

gretka2
22. nov 2012

Choditko ma vyznam iba pre rodica, nie pre dieta, pokym ho nevyskusa. Ked don raz sadne, zapaci sa mu ten iny pohyb, ale jeho motorickemu vyvoju to rozhodne neprospeje. Je to len ucenie sa akejsi pasivite - ze "aha ja sa hybem askro nic pre to nemusim robit".
Ale o tomto sa tu uz poiiisaloooo.....a pourazalo, podvihal s atlak, poosocovalo.......
Riadme sa aj nadalej vlastnym rozumom, niekto ho ma viac, niekto menej...... 🙂

slniecko77
22. nov 2012

@denaalubos
@arasidka123 a aby som nezabudla dodat, tak ako spominaju dievcata vyssie, bratranca do choditka davali, zacal chodit na spickach, mal z toho skratene slachy a svaly...museli kvoli tomu chodit k lekarovi

bubinko83
22. nov 2012

typicky MK 😀 zakladatelka sa nepyta či ma alebo nema davat dieta do choditka ale odkedy ste davali a to je rozdiel .Som rada že zase som sa utvrdila že super mami stale žiju 😀 😀 😀

mandragora22
22. nov 2012

@denaalubos
@cikyta
@arasidka123 ano, aj u mna bol dovod, preco som neinvestovala do choditka presne ten, co u @cikyta ze moje dieta nikdy nic dlho nebavilo (a tak je to dodnes), prislo mi osobne zbytocne kupovat to len kvoli tomu, zeby mi v tom vydrzala 10 minut denne. ale keby som mala pokojnejsie dieta, ktore sa vie vyhrat aj samo, tak urcite by som pavucika kupila 😉

vlada78
22. nov 2012

my mame vo svojom okoli dievcatko, ktore od 6tich mesiacov bolo v choditku. kedze sa odrazala primarne jednou nohou a druhu nezatazovala, skratila sa jej slacha na pate a teraz musia cvicit (kriva, ak by to zanedbali, moze to vplyvat na chrbticu atd). Lekarka im povedala, ze pravdepodobne nejake predpoklady mala, ale chodenie v pavuku tomu nepomohlo, ani ak to bolo 15 minut denne. Druha vec je, ze kazde dieta ma prechadzat prirodzenym vyvojom a zacina od podlahy (ked lezi), nasledne sa mu obzor posuva o trochu vyssie, ked zacne lozit a napokon ide na nohy, cim ziska ovela vacsi rozhlad. myslim, ze priroda to celkom mudro zariadila, ze dieta ide o stupen vyssie, az ked je na to samo pripravene (fyzicky aj mentalne). choditko pre mna preskakuje jeden z prirodzenych krokov vo vyvoji a popiera prirodzeny vyvoj dietata. ja by som do toho nesla, ale je samozrejme na uvazeni kazdej z nas, ake pomoc
ky pouzije...

mandragora22
22. nov 2012

juj a zabudla som este jednu vec.... napriek tomu, ze moja mala v zivote pavuka ani len nevidela, tak chodila po spickach od svojich 11-12 mesiacov, vobec som to neriesila, nikde som s tym nebola, pripadalo a pripada mi chore letiet po lekaroch s kadejakou somarinou. od roka mi beha, nevie co je kociar, ten je uz daaaaaavno predany, beha ako atletka, takze fakt nemienim riesit a "pocuvat" najnovsie mudrosti zo sveta internetu 😀 😀 😀

denaalubos
22. nov 2012

@slniecko77 na upresnenie, ja som malu davala, lebo to choditko mi kupili kamosky, keby ho nekupili mozno ho dodnes nemam, ale, dr. povedala, ze urcite nech pockame do 8 mesiaca, co ma uz o par dni, ale som sa tiez lakla a teda je teraz poprikryvane vsetkym moznym, co mi zavadzia, lebo ho teda nepouzivam, ale teda v mimoriadnych situaciach ju tam dam, ked potrebujem naozaj ju na chvilu zabavit, ale stane sa ze par dni vobec....

denaalubos
22. nov 2012

@bubinko83 presne, ja uz neviem, preco ale aj ja stale na toto narazim ked som na Mk

jaja102
22. nov 2012

som detský fyzioterapeut,a napísala som na túto tému dokonca diplomovú prácu s výskumnou časťou-neodporúčam chodítko vôbec....poškodenia,ktoré si samozrejme môže u dieťaťa všimnúť často až pozdejšie,týkajúce sa hlavne nesprávneho vývoja chrbtice(chybné držanie tela,či skoliózy),chodidiel(hlavne plochonožie,či vybočenie členkov)či nesprávne stereotypy chôdze(už spomínané špičkovanie,či iné) sú dosť časté,vo vyspelých krajinách je ich predaj zakázaný a v Čechách značne obmedzený,vdaka detským ortopédom,lekárom a fyzioterapeutom,ale ako ja hovorím aj svojím mamičkám-rozhodnutie je aj tak len na nich....je však dobré dať dieťaťu čas na samostatný vývoj ako sedu,tak aj chôdze,lebo ono samo vie najlepši,kedy to jeho telíčko zvládne 🙂
len môj názor

vonicka
22. nov 2012

@denaalubos - pocuj, nechapem, ze ti to stoji za to sa tu nadrapovat na ine zeny, ktore tu vyjadria svoj nazor. @soldi ma uplne pravo napisat nieco, tak ako mas ty to pravo. Ona ti do nicoho nekecala, tak preco ju oslovujes ironickymi oslaveniami typu draha a podobne? Skor, nez zacnes nadavat aj na mna, tak si uvedom, ze toto je forum a nie tvoj osobny email alebo nieco podobne. Kebyze si zakladatelka temy a vyjadrujes sa k tomu, co ti napisu ine, poviem si "ok, tato reaguje na svoju otazku, sice nie slusne, ale sme vselijaki". Ty si sa k niecomu vyjadrila rovnako ako ona, tak ju nechaj zit. To plati snad vo vztahu ku vsetkym zenam, s ktorych nazormi kedy nebudes suhlasit.
Co sa tyka tvojho tvrdenia, ze 90% deti vyrastalo na choditkach tak ti tvojim ironickym jazykom odpoviem, ze som sa veeelmi pobavila, lebo vacsinu deti na Zemi tvoria deti z Indie, Ciny a Afriky a myslim, ze je vsetkym jasne, ze tieto deti choditka nemaju! Chce sa to len trochu zamysliet, ze?
Je mi jedno, ci si niekto da dieta do choditka alebo nie, je to jeho vec. Nie vsetci robime s detmi len tie spravne veci. Na druhej strane, naco my dospeli nanucujeme detom takto somariny? Deti su spokojne s vlastnym vyvojom, ked sa chcu presuvat, pouziju na to svoje telo a svoje schopnosti. Ale ved nech si naozaj robi kazdy co chce, ale autorke temy by som ako clovek rada povedala, ze neviem naco zalozila tuto temu, ked ma jednoznacny nazor na pouzivanie choditka....

veronicka1901
22. nov 2012

My sme dcerku davali od 9 mesiaca, ked uz sama stala ja v postielke. Pytala som sa na to nasej pediatricky a ta povedala, ze ok, ale az ked bude sama stat. Samozrejme, ze som ju tam dala max 2x za den na nejakych 15 minut, vzdy som bola pri nej, chodila len po velkej chodbe, kde si nemala co na seba stiahnut. Ja choditka neodsudzujem.

babajaga
22. nov 2012

ahoj,starsia dcera ma teraz 9 rokov..bola v choditku stale..ona to mala rada..ked som ju vylozila,plakala a mrncala...tam vystala,vysedela aprehrala sa aj pol dna.....teraz mam 20 mesacneho..a tiez som kupila choditko..on mi v nom nebol ani minutu...vyhodene peniaze....len som ho tam isla dat a uz plac....takze u nas posluzil pri nom iba hraci pultik....kazde dieta je ine....ale rozhodne nedavaj do chodaka..pokym sa same nepostavi.....

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz