Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

mata26011981
2. nov 2016

@lulu2014 dakujem

mata26011981
11. nov 2016

@lulu2014 dakujem zom na pn a operacia dopadla super

lulu2014
12. nov 2016

@mata26011981 zdravím...teším sa hlavne z toho že všetko prebehlo OK. a že ste v poriadku. Nuž PN uvidíte ako dlho....ale zdravie máme naozaj len jedno a v podstate ani jednému zamestnávateľovi na nás zamestnancoch nezáleží....všetci sme nahraditeľní...ale...musíme sa riadiť podľa seba.
-Takže veľa zdravíčka a všetko dobré. 🙂

mata26011981
13. nov 2016

@lulu2014 velmi pekne dakujem presne tsk zamestnavatelovi nezalezi ani nenapisala sefka ako sa mam ako to dopadlo nic ale nevadi pan boh vsetko vidi vie pekny den prajem

hviezda21
15. dec 2016

Ahojte.nemate niekto skúsenosť s vyplatením dvoch ocr po sebe na dve deti? Deti sú doma od 5.12, teda prvý syn bude min do 21.12; druhé dieťa je doma od 14.12 bude určite do vianoc. Podľa mojej vedomosti by nemal byť problém požiadať o OCR prvých 10 dni na jedno dieťa a ďalších 10 dni na ďalšie, keďže sa jedná o starostlivosť o 2 rozdielne osoby. Ja na ocr nemôžem som PN.

mata26011981
15. dec 2016

@hviezda21 ved ste doma naci vam ocr potom kedste na pnke?

hviezda21
15. dec 2016

@mata26011981 nemáte riešiť moju pn ale to čo sa pýtam.

zuzanadringus
15. dec 2016

@mata26011981 ona chce peniaze aj za to, ze su jej obe deti chore a ona doma na PN...

mata26011981
15. dec 2016

@zuzanadringus ato aj tak sa da jasom bola na pn a deti som mala chore a clovek nevie ze aj tak sa da

mata26011981
15. dec 2016

@hviezda21 mam jednu co robi na socialke mozem sa spytat

nivea777
15. dec 2016

@hviezda21 poziadat o ocr?ved ak chces uplatnovat ocr tak manzel mal byt doma a mat na seba napisanu ocr..spatne pochybujem ze to ide..to mas ako PN.. a nie je problem,keby mal na prve dieta od 5.12 do 14.12 a na druhe dieta od 15.12 do 24..kto je s tymi detmi doma?

hviezda21
15. dec 2016

@nivea777 ocr nam vzdy dr. vypisuje az ku koncu choroby lebo sami nevieme ako dlho budu deti doma-2-3dni neriesime ale 3tyzd.pokryt je narocne, o deti sa starame obaja prip.dobehnu rodicia na poldna. Vsetci sme pracujuci platiaci nemale odvody tomuto statu nevidim dovod nepoziadat o nahradu prijmu /aspon ciastocnu/ pokial mam male deti chore 3tt. Spatne sa to da neviem kolko ale da,je to ine ako PN trosku. ale u nas to nieje spatne ved sme s nimi doma a budeme dalsi tt. Napr.malokto vie ze na ocr mozes byt aj dlhsie ako 10dni dokonca ani Dr.v tom nemaju jasno.

nivea777
16. dec 2016

@hviezda21 @zalka porad prosim

alenah31
16. dec 2016

@hviezda21 v čom nemajú Dr jasno? Že očr môže byť dlhšia ako 10 dní? Pochybujem - každý lekár sa musí vyznať v legislatíve. Práveže ono je všeobecne známe, že očr môže byť viac ako 10 dní, problém je len v tom, že prvých 10 dní poberáš nemocenské zo SP a od 11. dňa ti vyplácanie dávok pozastavia a zároveň ťa zamestnávateľ odhlási (preruší) zo soc. a zdrav. poistenia - skrátka sa staneš samoplatiteľom a zároveň tá doba sa ti nepočíta do tzv. odpracovanej doby. Je to rovnaké ako u neplateného voľna. A práve preto sa snažia ľudia nebyť na očr dlhšie ako 10 dní. Čo sa týka dvoch očr naraz- zákon hovorí, že nie je možné poberať naraz dve dávky z jedného poistenia (pn+očr, md+pn, očr+md.....). Ide síce o dve deti, ale len jedného platiteľa poistného.Takže odporúčam vypísať očr najskôr na jedno dieťa a potom na druhé.

evittam
16. dec 2016

@hviezda21 Súhlasím s @alenah31

hviezda21
16. dec 2016

@alenah31 presne na to som sa pytala v prvej otazke lebo som si nebola ista. Vsetky subehy kt.si vypisala su mi jasne pytala som sa na 2 deti v rozlicnom case. Nasa pediatricka tvrdi ze ocr je len 10dni a ona nam viac nepotvrdi. Darmo sme sa jej snazili vysvetlit ze moze ale bude neplatena ona vie tak a hotovo. Ake ja mam paky na lekara??? Pokial s nou chcem vychadzat aj nadalej a slusne si to vysvetlit neda a nemazaujem si to zistit na SP ja sa s nou hadat nebudem. mne je jasne ze je platena 10dni a potom neplatena ale ked potrebujes byt doma s dietatom napr.kvoli hospitalizacii druheho rodica tak ta moznost tu je. Zodpovedali ste mi otazku skusime ju poprosit o ocr buduci tt-aj to bude vydumovat ako ju poznam.

petruldo
16. dec 2016

@hviezda21 práve že si to na sociálnej poisťovni zistiť môžeš. napíš im mail s otázkou a keď ti príde odpoveď, tak ju vytlač a ukáž lekárke a hneď na ňu máš páku.

lulu2014
16. dec 2016

zdravím. Ja sama som mala OČR dlhšiu ako 10 dní. Asi 3krát. Nikto s tým nemal problém. Len naša Dr. ma v dobrom upozornila že po tých 10 dňoch som doma zadarmo. Ale nemala žiadny problém mi potiahnuť OČR. Tú jednu som mala 24 dní. Druhé boli po cca 15 dní.
Našťastie ani v práci s tým nemali problém.
Takže neviem prečo robí-ia niektorí doktori stým drahoty. Im to môže byť absolútne jedno. Sú krytí Dg. diaťaťa. A hotovka.
Prajem všetkým veľa zdravia a veselé Vianoce.🙂

liveka
28. jan 2017

Môžete mi prosím poradiť? Som so synom v nemocnici. Nemá ešte 3r ale ja som späť v práci. Čo by bolo pre mňa výhodné čerpať? OČR alebo dovolenku? Od 24.1. do 10.2. tj 15 pracovných dní.. ak aspoň časť OČR tak tú mi vypisuje detský lekár na začiatku alebo konci liečby a či sa ten papier dáva zamestnávateľovi alebo do sociálky? Ďakujem

moni244
28. jan 2017

@liveka ocr si na dieta v nemocnici zobrat nemozes, takze jedine dovolenka

liveka
28. jan 2017

@moni244 aha tak som vybavená. A keď s ním ostanem po nemocnici ešte týždeň doma? Prídeme cca v stredu domov a ostala by som do ďalšieho pondelka- 7pracovnych+ 2vikendy.

xclusive
28. jan 2017

Moze byt na OCR aj babka s vnucatom?

nivea777
28. jan 2017

@liveka myslim,ze ak poberas RD tak na ocr ist nemozes...

ikonica
28. jan 2017

@lulu2014 tie prekrocene dni nastava prerusenie poistenia... nebudes ich mat vykryte ked pojdes do dochodku.... radsej sa informuj aj v zdr. poistovni ci mas vsetky dni pokryte, aby si nebola prekvapena... zalezi ci a co hlasil zamestnavatel instituciam...

evulienkaslx
28. jan 2017

Ahojte, rada by som sa spytala, ako riesite z praktickeho hladiska OCR? Ja teraz nastupujem do prace po RD a dieta mam v skolke. Ked som bola doma a mala mala sople a kasel, ostali sme doma a nesli k Dr. Ked teraz bude mat len nieco take a necham ju doma. Treba dieta brat k Dr. a ona vystavi OCR a potom zas ukoncenie- treba aj s dietatom alebo vase dr. akceptuju aj iba navstevu rodica a potvrdia tlacivo? dakujem

tetapetra
28. jan 2017

@evulienkaslx ved sa spytaj lekarky. Ja ked idem s malym, tak hned mi aj vypise ukoncenie, aby som tam nechodila na 100x. Vypisanie OCR bez maleho som neskusala

evittam
28. jan 2017

@liveka Ak si s nim v nemocnici a pracujes tak PN. Kamoska bola takto.😉

quaxi
28. jan 2017

@evulienkaslx z praktickeho hladiska je to cele velmi zle domyslene. OCR ti nedaju bez navstevy lekara (nemali by) a nedaju ti ju spatne. Takze teoreticky by si tam mala nabehnut v prvy den choroby, kedy este vobec nevies ci dieta nahodou nebude druhy den uplne zdrave, nema este ziadne specificke priznaky, takze ani lekar este nemoze tusit co mu bude, nema ho ako liecit... Ist tam zakazdym ked chces dieta nechat 1-2 dni doma je neunosne, ani lekari by to kapacitne nestihali, a aj na plate by si to velmi pocitila (OCR je hrozne zle platena). Takze v praxi sa to vselijako kombinuje - prehodene sluzby, dovolenka, babicky, opatrovatelky, idealne je ak niekto moze mat home-office, alebo na 1 den sa to da riesit ako sprevadzanie rodinneho prislusnika ku lekarovi (ale to tam zase musis ist a dostat peciatku) a dalsi den potom uvidis... A ak ti dieta realne ochorie a musis byt 2 tyzdne doma tak je to tiez zle, lebo OCR je platena iba 10 dni a potom sice mozes byt doma, ale uz nedostavas ani tu mizernu davku.

evittam
28. jan 2017

@quaxi OCR az taka mizerna nie je ked to dobre urobis-t.j. napr. streda paragraf,stvrtok-pondelok OCR tak prides na plate max.o 10Eur😉(pri 5dnovom prac.tyzdni).Nakolko paragraf je preplateny a aj sobota a nedela....
Co sa tyka nastupu do nemocnice s dietatom-tam nedavaju OCR ale PN pre rodica-ako som uz pisala.

liveka
28. jan 2017

@evittam rozumiem, ale oproti PN za dovolenku dostanem viac a prenášam si ju ešte z obdobia pred materskou tak využijem tú, tak ako som plánovala. Ďakujem