Mám dať dcérku do škôlky pred ďalším pôrodom?

knihomolka2
30. sep 2015

Ahojte. Momentalne som v 15tt, datum porodu mam 1.4., dcerka bude mat vtedy dva roky a 10 mesiacov. Viem, ze su zeny, ktore tuto situaciu riesia bez vacsieho vahania tym, ze daju starsie dieta do skolky a venuju sa potom len malemu. Sama uvazujem, ci ju od januara aspon na doobedie nedat do sukromnej skolky (alebo jasli), aby si ako tak privykla skor, nez sa nam narodi druhe. Nie som vsak presvedcena o tom, ci je to spravne. Mam pocit, ze by bolo asi pre dcerku lepsie, keby bola s nami doma, zzila sa so svojim surodencom, necitila sa odstrcena. Vnutorne nie som na to pripravena dat ju tam, aj ked casto mam pocit, ze kolektiv by jej prospel. Na druhej strane sa bojim, ako to s dvomi detmi budem zvladat. Neviem si napr. predstavit, ze druhe dieta bude ako dcerka, ktoru som musela uspavat len hodinovymi prechadzkami v kociku. Dcera by predsa nemohla so mnou takto chodit. Proste mnozstvo situacii mi napada, pri ktorych mam pocit, ze skolka by bola riesenie. No potom zasa uvazujem, ze odtial bude nosit choroby, navyse to bude zaciatkom roka, co tiez nie je dobre pre novorodenca. Takto sa krutim dokola vo svojich uvahach🙂 Ake su vase skusenosti? Ako ste vyriesili tuto situaciu pri cca 3rocnom vekovom rozdieli? Dakujem vopred za odpovede

gretocka
1. okt 2015

a este som zabudla napisat, ze obe deti mam v skolke iba na pol dna, nespavaju tam, vzdy si ich idem na obed zobrat.

ataz
1. okt 2015

@dionyzka aj u nás to bolo podobné 🙂

kaviaren
1. okt 2015

Ahoj,ja by som nedala do školky,mala som podobnu situaciu,a ešte k tomu na jar je viac chorob,napr.aj kiahne,a aby to dcerka priniesla domov...Ja by som dala tak od mája,buduceho roku.

evittam
1. okt 2015

@kaviaren Len mimo tému - veď kiahne čím skôr tým lepšie - vlastná skúsenosť. 😉

jankaroy
1. okt 2015

Medzi mojimi detmi je 2 rocny rozdiel cize co sa tyka nastupu do skolky ti neviem poradit. Ale pre starsieho surodenca je dolezite aby sa necitil odstrceny ked sa narodi mladsi surodenec. Syna som uz od zaciatku ako som bola tehotna pripravovala na to ze bude velky bracek, ze mi bude s babatkom pomahat, hrat sa s nim. Bolo to velmi tazke obdobie kym si zvykol ze uz nie je sam, vzdy ked dcerka spala tak som sa mu naplno venovala, hrali sme sa, citala som mu knizky, mojkali sme sa, aby sa necitil odstrceny. Nakoniec sme to zvladli a deti si vytvorili velmi pekny vztah medzi sebou. Do skolky syn nastupil ked mal 2 roky a desat mesiacov, prvy mesiac bol uplakany ale potom chodil do skolky bez problemov.

kaviaren
1. okt 2015

@evittam ok,no neviem ....či je dobre ked dostane kiahne male babatko

alaguema
1. okt 2015

@knihomolka2 opýtaj sa maličkej. Ak bude chcieť, skúsila by som to. Ak nie, tak za mňa rozhodné nie. Moja nechcela, boli sme doma tri, dnes má slečna 7 rokov a ja to dodnes považujem za dobré rozhodnutie 🙂 Mimochodom, nemusela si ani zakladať tému, ty vieš, čo máš urobiť 🙂

evittam
1. okt 2015

@kaviaren No moja dcérka dostala kiahne od syna keď mala 15 mesiacov - našťasťastie mal aj syn pefektný priebeh - málo vyrážok,žiadne teploty. Ale čo sa týka dcérky, tak tá mala dokopy možno 20 vyrážok a tiež žiadne teploty-do 6 dní bola fit.....Sesternicina 9-ročná dcéra mala priebeh katastrofálny, má jazvy už 2 roky-hlavne na tvári, jej mladšia dcérka ich dostala keď mala 3-mesiace - 2 vyrážky a to bolo všetko 😉

redlola
1. okt 2015

mne zase na to povedala svokra, matka 5 deti: ak chces, daj starsieho do koslky, ale nedavaj ho na cely tyzden. on je tiez sucastou rodiny, ty si doma a takto sa vytvori blizsi vztah medzi detmi

sardinka333
1. okt 2015

Moja dcera sa narodila 2. 4. a syn mal v tom čase vyše 2 rokov. S 2 deťmi a tak malými to bol pekný zahul, nemala som nejako pomoc. Domacnosť, varenie, pranie, nakupy a chlap v robote. Musela som si v tom urobit aký taký režim, syn sa potreboval unaviť prechadzkou na ihrisko aby mi na obed spal a popri tom bábätko. Ja som ani na sekundu nevahala a v septembri nastupil do školky. Ja som sa mu doobeda nemohla tak kvalitne venovať ako je to v školke - aktivity, ine deti lebo dcera bola naročnejšie dieťa. Takže školka je riešenie,nemusí tam dieťa byt do 17tej. Aj to doobeda velmi pomoze, dieťa ma zmysluplný program, ktorý doma pri novorodencovi kolko vydržíš robit? Ja som si doobeda porobila, venovala sa malej a po obede hned po spanku som brala syna a išli sme von na ihrisko a už so sa venovala aj jemu.
Nemala som ziadny problém ani so ziarlivostou pretože pár mesiacov sme boli všetci spolu kym v septembri začal chodit a ani choroby mi od tial nenosil. Ja by som to určite skusila. Neskusiš nebudeš vedieť.

dmband
1. okt 2015

No tak ja mám termín 7. 4., syn má 2 roky, 9 mesiacov a už mesiac fičíme 4 hodiny denne v škôlke 🙂 V období zápisu do škôlky som ešte nebola tehotná ani som nemala istotu, že budem, tak som syna prihlásila, lebo ak by druhé tehu nevyšlo a od januára by som musela ísť do práce, nemala by som ho kam inam dať. Veľmi som sa tešila, že ho vôbec vzali, lebo niekde berú len deti, čo majú už v septembri 3 roky. Pôvodne mal nastúpiť až od januára, lenže ja mám od 6. týždňa tehu problémy a nariadený prísny kľudový režim, takže sme nakoniec požiadali o predčasné prijatie od septembra a vyšli nám v ústrety. Zatiaľ som veľmi spokojná, choroby ani soplíky nijaké (klopi-klop na drevo), druhý týždeň si asi dvakrát malý poplakal, že nechce ísť, ale to rýchlo prešlo. Vysvetlila som mu, že aj tatino chodí do práce a mamina je chorá (o súrodencovi zatiaľ nevie) a nemôže sa s ním hrať. V lete, kým bol ešte doma a ja som už musela ležať, veľmi ťažko znášal, že sa mu nevenujem ako doteraz, babky, dedkov posielal preš, kričal, vzdoroval... Myslím, že v tomto smere je mu momentálne v škôlke lepšie, má sa tam s kým zahrať, s kým ísť von. Ja som na ňom už od jari videla, že začína byť zrelý na kolektív: na ihriská, kde neboli iné deti, ani nechcel chodiť, aj doma si občas poplakal, že by chcel nejakého kamaráta. Myslím, že súrodenec ho v tomto smere až tak neuspokojí, lebo ten sa s ním na odrážadle tak skoro nepopreháňa 😉 Podľa mňa do apríla bude už na škôlku taký zvyknutý, že ju ako "odloženie" kvôli súrodencovi vnímať nebude, a hádam aj obdobie chorôb už budeme mať za sebou. V tomto smere sa možno poradím s našou pediatričkou, či staršieho nechať zo začiatku doma, ale poviem Ti: mám kamošku s 2-ročným rozdielom medzi deťmi, ktorá ani neuvažovala, že by staršieho dala do kolektívu, obidvoch po narodení malej dojčila a nepomohlo jej to, malá má asi slabšiu imunitu, hocijaký soplík od staršieho jej sadol na priedušky a nakoniec mali až do roka malej zákaz chodiť s deťmi do akéhokoľvek kolektívu. Toto je asi vec imunity a aj trochy šťastia. Za mňa v podstate trochu rozhodli okolnosti, ale ako som písala, od začiatku som mala pocit, že škôlka bude pre mňa aj pre syna lepšie riešenie. Rozhodni sa tak, aby si s tým bola vyrovnaná ty, lebo neexistuje jediná správna možnosť pre všetkých...

kristinka86
1. okt 2015

@knihomolka2 Poviem Ti pravdu - minulý rok som bola sklamaná, že syna do škôlky nezobrali. Bála som sa, ako to všetko zvládneme. Prvý polrok bol ozaj náročnejší - odlišné časy spania a dozeranie, aby sa vzájomne nebudili bol problém. Po polroku sme si našli systém. Vzťah medzi deťmi sa vytvoril, syn sa necíti odstrčený. To je u mňa základ. Ale zas je pravda, že pre neho bola škôlka minulý rok strašiak. Keď sa spomenula, bol neistý, plakal, bál sa. Neviem prečo. Tento rok to už bolo oveľa lepšie. Nech sa rozhodneš akokoľvek, všetko má svoje výhody i nevýhody. Držím palce! 😉

knihomolka2
autor
2. okt 2015

ja som sa viacmenej rozhodla, ze to skusim vydrzat doma s oboma detmi a malu dam doobeda do skolky az regulerne od septembra, ked bude mat 3 roky a 3 mesiace. Bude to 5 mesiacov od porodu. Tak uvidim ako mi to pojde, drzte palce🙂

flavia1
2. okt 2015

@knihomolka2 Ak Ti môžem odporučiť určite ju daj. Ja som teraz v 30 tt a od septembra sme malú dali do súkromnej škôlky, nakoľko ju do štátnej nezobrali. Teraz v oktobri bude mať 3 roky. Bolo to podľa mňa najlepšie riešenie, keďže som videla, že doma sa nudí a ja jej už nestačím. Vôbec sa necíti odstrčená, ked sa narodí malé, tak už na škôlku bude zvyknutá. Pravdaže je to veľká zmena hlavne pre nás maminy, čiže aj pre mňa bola, bolo mi smutno, vyrovnať sa s tým, že to nie naša 100%starostlivovosť 🙂 ale ďakujem za to, že si teraz s bruškom pred príchodom malej môžej oddýchnuť a trochu sa venovať aj sebe. Ja som ju práveže chcela dať do škôlky preto, aby sa doma necítila odstrčená, keď sa budem venovať bábatku. A hlavne som nechcela skĺznuť do toho, že Počkaj chvíľu, hneď sa ti venujem, a púšťať rozprávky. Čo sa týka chorôb, dávam jej bylinnné sirupy na imunitu a verím, že ak niečo príde, prekonáme to.... Takže škôlku len odporúčam 🙂 🙂 🙂

modrofuzik11
2. okt 2015

daj ju do skolky. malicke bude potrebovat vela pozornosti. budes mat viac casu a budes pokojnejsia. keby mala nebola v skolke, mohla by si byt zbytocne unavena a nervozna. nikomu by to neprospelo...

mamka_danka
2. okt 2015
Používateľ mamka_danka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamka_danka.

Urcite jej skolka prospeje. A tebe to tiez ulahci velmi vela roboty 🙂

flavia1
2. okt 2015

presne tak ako sa píše aj vyššie, kamarátky, ktoré majú doma staršie aj malé dieťatko hovoria, že po príchode bábatka sa staršiemu vôbec nevenujú, sú nervózne teda maminy, lebo deti rozlične spia, navzájom sa budia.... ešte ak Ti môžem povedať svoj pohľad na vec... svoje dieťa milujem nadovšetko, myslím, že som je dala, čo som mohla, keď sme boli spolu stále, teraz sa už viac rozvíja v škôlke.... bábatku chcem tiež dať toľko, alebo aspoň najviac ako sa bude dať pri prerozdelení starostlivosti... no keď je malá v škôlke bude to jednoduchšie... trochu som sa rozpísala 🙂

solvia
2. okt 2015

Je ťažké po dlhom čase strávenom s dieťatkom byť zrazu bez neho, no podľa mňa je to prirodzený vývoj. Ja som pri malom v jeho 2,5 roku začala pociťovať, že už potrebuje kolektív, že to, čo som ho vic menej mohla naučiť som ho naučila, samozrejme, že nie všetko, ale to prichádza priebežne. Deti postupne potrebujú kolektív. Ak by si malú dala do školky pár mesiacov pred narodením dieťatka tak samozrejme bude aj tak na striedačku v školke a doma pre choroby, no možno sa jej imunita trošku posilní a kým príde bábätko nebude to už také hrozné. A čo sa týka pocitu odstrčenia, podľa mňa keď ju dáš ešte pred narodením s tým, že už je veľká slečna bude mať možno menší pocit odstrčenia ako keď bude s tebou doma a ty budeš behať okolo bábätka a nebudeš mať čas sa s ňou toľko hrať. O to viac pozornosti jej budeš môcť venovať po školke keď príde domov. V škôlke sa navyše naučí samostatnosti, čo Ti určite veľmi pomôže keď sa budeš venovať druhému dieťatku. Mám pár týždňov pred porodom a som rada, že malý je v škôlke a ja si môžem v kľude nachystať veci a tiež, že už mu nemusím pomáhať obliekať, chodiť na záchod je pre mňa veľkou pomocou vzhľadom k veľkému brušku 🙂 Tak držím palce, nech všetko dobre vyjde!

syssu
2. okt 2015

@knihomolka2 ahoj, nečítala som celú diskusiu ale napíšem ti o.mojej skúsenosti. Medzi dcérami sú presne 2 roky, takže o škôlke, resp. jasliach pre staršiu som pred narodením druhej ani nerozmýšľala. Keďže prvá dcéra bola ako bábätko (a stále je) dosť náročná, pre druhú som kúpila babyšatku, s nádejou, že keď nič iné, toto nám pomôže.. a.. pomohlo! nechápem, prečo som ju nakúpila už pri staršej.. takže mne v tých prvých mesiacoch veľmi pomohlo, že som mohla mať malú pri sebe a súčasne som mala voľné ruky pre staršiu.. nakoniec som sa rozhodla nedať staršiu do škôlky ani teraz v jej troch rokoch , nakoľko som si uvedomila, že považujem za dôležitejšie, aby sa učila fungovať s vlastnou sestrou, deliť sa o hračky, hrať a pod. Medzi rovesníkmi je na ihrisku, v materskom centre, na hudobnej, takže o kontakty neprichádza plus sme spolu doma a budujeme si vzťahy spolu.. niekedy som z toho síce trošku na nervy a je to náročné, ale nemenila by som.. vidím, ako je pre staršiu dôležité necítiť sa odložená a ako si to so sestrou doma užíva.. tak my takto 🙂

flavia1
2. okt 2015

@solvia moje slová🙂

jankako
2. okt 2015

Porodila som v auguste a od septembra dcérka išla do školky.Váhala som skor kvôli tomu,či mi niečo nedonesie na novorodenca..Našťastie sa tak nestalo.Ale inak ja som za školky.Ked má dieťa na to vek,nech ide.Vela sa tam naučí,je celý deň medzi deťmi.Má o program postarané.

solvia
2. okt 2015

@flavia1 a to som nečítala všetky príspevky aby moja odpoved nebola ovplyvnená inými 🙂

maja2039
2. okt 2015

@knihomolka2 ja by som nedala skolkarka nosit zo skolky vsetky choroby k babatku

xevulax
2. okt 2015

Na tvojom mieste by som dala dcerku do skolky ked bude mat 3 roky od septembra. Ak sa babo narodi 1.4., bude este 5 mesiacov s vami doma, podla mna uplne super.

flavia1
2. okt 2015

@solvia ani ja som nečítala, presne pre ten istý dôvod 🙂

timea7
2. okt 2015

@knihomolka2 určite by som do škôlky nedala, naučí sa ohľaduplnosti, tomu, že treba aj počkať, ak niečo chce, čo sa jej v škôlke veľmi zíde, po čase zistí, že s bábätkom doma nie je až taká zábava, bude staršia, deti jej začnú chýbať, potom bude ten pravý čas.

zaanaa
13. mar 2019

@brulinka starší príspevok ale spýtam sa 🙂 tiež riešim či dať malú do škôlky nakoľko cakam druhé babo, ale som skôr za to nedať ju tam...Je mi ľúto ju tam vodiť keď budem doma a ďalšia vec choroby a ako píšeš aj ty tak aj moja mala je dosť naviazaná na mna a trosku menej smelšia ako ostatne deti.Zvykol si tvoj maly aj neskôr ako to potom dopadlo ? Nebolo to ešte horšie keď išiel neskôr ? Dakujem ;)

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@zaanaa ja som ju vtedy do tej skolky dala, bolo to na 4 hodiny denne a bolo to super rozhodnutie. Ja som si doobeda super oddychla, dcerku to tam bavilo a nastup do statnej skolky bol mozno i vdaka tomu uplne bez problemov. Choroby nenosila ziadne, toto nas nastastie uplne obislo.

brulinka
22. mar 2019

@zaanaa 2. Dieťa sa mi narodilo v júni, ale keďže sme to cez leto dobre zvládali aj s 2 deťmi doma, tak som v septembri syna do Ms nedala. Keď mal cca 3,5 začal sa sám na škôlku pýtať tak sme vybavil že sa 2x do týždňa na dopoludnie príde hrať do škôlky ako na adaptáciu pobyt . Páčilo sa mu, hral sa s hračkami ani tak nie s deťmi no po prvom takomto týždni ochorel on a následne aj malička a u nej to bolo komplikovanejšie, hnisavy zápal usiek..tak som ho potom už na ten adsptacny nechcela dávať hneď nech sa to malej dobre dolieci a nezopakuje..to už bol máj... Bolo to dobré aspoň na to že som spoznala tu škôlku a ako to tam funguje v niektorých veciach a na základe toho sme na budúci rok dali prihlášku do inej škôlky v našom okolí ..takže v septembri nastúpil do tej druhej škôlky a úplne bez problémov, nemali sme jediný deň nejaký uplakany alebo niečo také, zrelé spokojne dieťa ktoré chcelo do škôlky, tešilo sa že bude mať rovnako starých kamarátov, a po škôlke sa zase tešilo domov... Všetko bolo ok!vysoká chorobnosť samozrejme bola ale už sme to aj s malou lepšie zvládali aj tým že už nebola malinké ležiace bábo... Neľutujem že som malého nechala doma dlhšie, deti majú krásny vzťah, malemu nič neušlo , práve naopak je veľmi múdry, zvedavý rozhladeny, krásne kreslí, ako predskolak sa naučil s malou pomocou čítať, je kamarátsky a empatický a ako bonus keďže on do škôlky chodí rád tak s týmto pozitívnym prístupom do škôlky tento rok nastúpila aj mala.

brulinka
22. mar 2019

@zaanaa inak ten rok čo som bola doma s 2 deťmi síce bol v niektorých veciach náročnejší ale bol z mojej 6rocnej dovolenky asi najkrajší, dokonca som aj pri 2 deťoch si našla koníček cvičenie doma... Ten ďalší rok keď sme aj s malou ráno museli vstávať a odviesť väčšieho do škôlky , niekedy i popoludni ísť pre neho keď manžel nemohol tak ten rok už bol taký ubehany, stále niečo trebalo stále som musela budiť malú a ťahať ju s nami do škôlky v čase i necase ...takže i z toho pohľadu to bolo viac fajn rok predtým kým do škôlky nechodil...