Mám jedno dieťa a nič nestíham

zuzik1701
26. jún 2018

Ahojte,
Prosím vás, o vaše názory. Mam jedno dieťa, vravím, že nič nestíham, variť, žehliť, upratať, namalovat sa, bývam na byte atd atď.
Kamoška ma 4 deti, (1,5r/4r/7r/9r) stíha všetko, namalovat, prať, vždy navarene, napecene, záhrada dom.....
Čím to je? Čo robím zle?trosku sme sa po chytili
Ďakujem za názory

37373
27. jún 2018

@zuzik1701 Preco sa porovnavas s kamaratkou? Ona je ona, ty si ty! Nevidis jej do domacnosti, ako funguju. Ani ona nie je urcite taka dokonala. Rodicovska nie je o vareni a o tip top domacnosti, o porovnavani sa s inymi...ale o starostlivosti o dieta. Rob tak aby si si uzila dieta kym je male,aby si ty bola stastna a ono bolo spokojne po kazdej stranke. Kazda matka je jedinecna a aj kazde dieta.

kvetinka75
27. jún 2018

@myjusiatko a čomu sa venuje teda to dieťa? Čo s ním robíš? Treba sa tomu prispôsobiť. Všetko sa dá, len treba prísť na to ,ako. Suseda má dvoch chlapcov, 1,5 ročný rozdiel je medzi nimi. A tí neobsedia ani chvíľu. A ona vždy mala upratané, navarené, ešte som sa čudovala, ako to popri nich stíha. A to každý sa venoval svojim záľubám, spolu sa vôbec nezahrali. Povedala mi len jedno: treba zistiť, ako na to dieťa a potom to ide. Každý si svoje dieťa pozná. Moja dcéra tiež vydržala pri všetkom chvíľu. Ale vedela som si to zadeliť tak, aby som sa venovala aj jej, príp. ju mala na očiach a sem-tam aj niečo spravila. Netvrdím, že som hodinu v kuse upratovala, ale tých 30 min. sa dá aj s odbehovaním.

kvetinka75
27. jún 2018

@myjusiatko inak s tým čarbaním, keď bola dcéra malá, mali sme vymalované na bielo a keď čarbala, tak čarbala. Nejako som to neriešila, vedela som, že raz z toho vyrastie a vymaľujeme. Tak isto skrinky v kuchyni. Nebol ten nábytok až tak nový, tak niekedy zobrala ceruzky a kreslila kým som dovarila. Ona bola spokojná a aj ja. Z času na čas som tie skrinky aj tak umývala, tak som to zmyla. Nemala v dosahu fixky a perá, iba obyčajné ceruzky. A keď niekto prišiel na návštevu, neriešila som, že mám steny ,,vymaľované,,. Nestriehla som, či náhodou niečo nepomaľuje alebo nerozhádže. Brala som to tak, že to patrí k tomuto veku a nenechala som si tým pokaziť deň.

kreata
27. jún 2018

A co som si tu teraz precitala diskusiu tak mozem povedat ze som zrejme z tych ktorym veci dlhsie trvaju...no tak som. Nieco sa mozem snazit zlepsit ci robit to jednoduchsie, ale uplne ina nebudem. Prva dcerka bola tiez velmi narocna na pozornost, v kuse potrebovala byt so mnou. Ked som sa ju snazila zapojit do domacich prac, vydrzala pri tom ako mala velmi kratko a sama vedela byt tiez velmi malo. Potom je normalne nic nestihat. Neporovnavaj sa. Vnimaj seba co je pre teba dolezite ake tempo tebe vyhovuje.

ajko2011
27. jún 2018

Tiež mám jedno dieťa (6r) a som na neho viacmenej sama nakoľko muž je kamionista. Stíham všetko. 🙂 Škôlka, práca, nákup, variť, ísť vonku so synom, maľujem sa každý deň, nechty mám stále nalakované, upratuje sa u nás každý deň (vysávam alebo zmývam) a sobotu mám na také väčšie upratovanie (prach všade utrieť, kúpeľňu a wc dať dokopy+ samozrejme vysávam).

zuzana247
27. jún 2018

@kreata to je krasna uprimna odpoved,bez odsudzovania 😊 Taka sa tu vidi malokedy 😍😍😍

marguay
27. jún 2018

Ja len suhlasim s tym, ze tie mamy co vsetko stihaju sa zas nevenuju prilis dietatu. Medzi mnou a sestrou bol rozdiel rok a mama bola na vsetko vacsinou sama a nikdy sme nesli na vylet, spolu na kupko, velmi malo na zmrzku alebo tak. Ja tiez moc nestiham pri dcerke ale cim dalej tym viac, je velmi narocna. Avsak ja chodim spat o 1-2 proste varim, zehlim, manikuru robim po nociach.

myjusiatko
27. jún 2018

@kvetinka75 ja som v pohode, neriesim. Sme spokojni. 🙂 doma mame v ramci moznosti popratane. 🙂 len som chcela napisat, ze nie vzdy je to take ruzove. Moju proste samotnu doma nebavi nic dlhsie nez 5 min. Tak sme proste vonku.

charlie1980
27. jún 2018

@marguay To co je za hlupost ? Preco by sme sa nevenovali dostatocne ? Lebo mame robotu zorganizovanu ?
Ja mam 2 deti. Jeden potrebuje specialny pristup a vzdelavanie, 19.mesacny je ako chodiaca encyklopedia. A mame navarene, upratane resp.udrziavame pocas dna poriadok, na kupalisko chodime casto😄 Aj na prechadzky a na ihriska. Na vylety chodime cez vikendy. Ked nie, tak cela rodina niekam spolocne- na obed, kde je ihrisko pre deti. Vecer chodim na nakup. Rano uvarim a cely den mam pre deti. Len si to treba zorganizovat.

zarja011
27. jún 2018

nemyslim si,ze mat poriadene=nevenujem sa dietatu.. ja som drobca satkovala a nosila v nosici, popri tom na mne zaspal a mohla som x veci porobit. Kedze je kojeny,jedol kazdu hodinu a pol hodinu spal este na prse. Ale to len prve 2 mesiace,potom dlhsie spal. V pociatkoch to bolo takto- Rano nakojit,starsiu zobudit,ranajky,desiata,drobca obliect a zaviest s drobcom dceru do skoly.Cestou kupit par drobnosti.Doma zapla pracku,s drobcom sme sa pohrali,pomojkali,zabavili.Ked zaspal,varit,umyt podlahy,vyvesit pradlo,prach atd.Ked vstal,nakojila som,sedaval v tom detskom kresielku a bavilo ho pozerat,ako vysavam ci umyvam kupelnu,vzdy som ho z izby do izby vzala a tesil sa z toho. Potom nosic,na hodinu von s Borderkou,lebo len dvor ju nebavil. Potom po dceru do skoly,doma sa najedla,ulohy, medzitym som sa s drobcom hrala.a zas na kruzok som ju do mesta viezla.Tam sme sa s drobcom premotkali,a potom domov.Zas papat,veceru nalozit,so psom este von,drobec v nosici.potom kupat,pomojkat a spinkat.Potom riady upratat,nech nemam rano bordel,pradlo zvesit a sprcha-x krat mi ho muz doniesol aj do sprchy,ked sa zobudil a plakal..Kedze aj zahradu mame,tak ked bolo ovocie treba zbierat,bol v nosici somnou,vynimocne v kociku prespal.Polievanie na hodinu celej zahrady,bol v nosici somnou..Vsetko sa da,nie vzdy to bolo idealne,obcas som odpadavala,ale da sa,len to treba zorganizovat.ked mal pol roka drobec,narodilo sa nam jahniatko,ktore mama odvrhla.tak byvalo s nami doma mesiac,v krabici od telky. Krmila som tandem,budili sa na striedacku,najma v noci to bol zahul.Nakojit,nakrmit,nakojit,nakrmit..ale aj to som dala,vypiplali sme ho.A medzitym som este kamoske diplomku pisala..dnes sa cudujem,ako som to zvladala..Drobec je od mala aktivny,rad sa zapaja do vsetkeho,co robime.Ma 2 roky.Uz od roka v kuchyni varil somnou,vytahoval hrnce,miesal.Upratuje zarovno somnou,kupili sme mu kuchynku,varime obaja,alebo sa prehra pri mne.Chodime na vylety,do lesa,na rozne akcie,na babyplavanie sme chodili,babydance v satkach.Tiez uz niektore veci odkladam na zajtra,co sa upratovania tyka,lebo len hracky treba x krat denne spratat.Ale da sa krasne skombinovat domacnost a deti tak,aby sa deti nezanedbavali.A ked nestiham,tak bordel v byte stastne dite 😂😂😂skus si system vytvorit,urcit aspon nejake ciele,co chces cez den stihnut,a pojde to.a budes sa tesit aj z malickosti..Ja som si malicek na ruke zlomila,ked mal 2 mesiace,dali mi sadru..Ale aj dzemy som robila,zavarala,upratovala,nakupila,varila..Muz stale v praci,potom na dome robil,vsetko na mne ostavalo..Drzim palceky

zarja011
27. jún 2018

a aj teraz,chodime na ihrisko,do zahrady,je aj velky monter,montuje vsetko 🙂 nemala a stale nemam ho kde odkladat,tak vsade somnou vsetko vybavujeme spolu. Vecer aj rozpravku pred spanim stihame.Zijeme aktivne,deti s nami.Chodime sa aj kupat,venujem im maximum casu..Takze nesuhlasim,ze upratane,navarene,napecene ked mame,tak zanedbavame deti

brisingr
27. jún 2018

Ahoj, tiez sa pridavam k nazoru, ze kazde dieta je ine, a tak je tazko porovnavat. Ja som sa cez matersku stretavala s viacerymi maminkami a kazde dieta bolo uplne ine. Moja mala napriklad v noci fakt blbo spala,takze asi do 1,5 roka dospavala cez den. A tak ked som si chcela upratat,dala som ju na druhy spanok na balkon a ja pekne upratala. Ked som bola znicena,tak som si pospala s nou. Nemala som zle svedomie,lebo bola na cerstvom vzduchu a prvy spanok som s nou bola vonka na prechadzke. Treba si jednoducho urobit svoj system. Moja mala okrem zlych noci aj stale skoro vstavala,takze uz rano o osmej som mala navarene a upratane. Zase maminky, ktorzch deti boli spaci, tak tie upratovali v noci ...najdes si svoj system a materska bude hned krajsia 🙂 Ja skor poviem uprimne, ze teraz,ked mala chodi do skolky a ja do robotky,tak je to horsie....teraz az mam pocit, ze nestiham 🙂)))) a rada spominam na obdobie materskej,ked som mala velaaaaa casu 😉

kvetinka75
27. jún 2018

@myjusiatko ale takéto dni má občas každý. raz sa stíha a raz nie. Aj deti majú svoje dni, niekedy lepšie, niekedy horšie. Mne sa veľakrát ani nechcelo nič robiť a potom prišli dni, kedy mi všetko padalo na hlavu. Hlavne aby boli domáci spokojní, na ostatných sa môžeme vykašlať. No nie?

myjusiatko
27. jún 2018

@kvetinka75 presne tak. 🙂 to je to, co by si mala vziat k srdcu aj autorka temy. Nema proste zmysel sa porovnavat.

letfenixa
27. jún 2018

@kvetinka75 Mam syna a piect s nim kolac znamena fyzicky mu branit, aby sa nepopalil na rure.

beybitko
27. jún 2018

Pretože keď máš len jedno dieťa, je to malý satelit, ktorý okolo teba neustále krúži a ku všetkému ťa potrebuje. Doteraz si pamätám, že keď som mala len jedno, nič som nestíhala, lebo to bolo samé: "mama, poď sem, mama toto, mama, hento, mama, mama..." Teraz mám troch a mám upratané, uvarené, oprané, pretože sa hrajú spolu, mňa už až tak nepotrebujú. Ideme na ihrisko, ja si sadnem na lavičku a oni sa hrajú spolu. Koľkokrát sú v izbe aj 2 hodiny, hrajú sa a ja si upratujem alebo varím. Čiže teraz má tvoje dieťa len teba a ku všetkému ťa potrebuje. Keď budú dvaja, budú mať jeden druhého a budú sa hrať predovšetkým spolu. Čiže riešením je súrodenec 😉

myjusiatko
27. jún 2018

Inak tie prispevky, ze s dvomi stihate viac ma naplnaju energiou. :D za dva mesiace rodim, tak snad sa to vyplni aj u nas.

zuzka6542
27. jún 2018

Ja som sa nudila cez materskú to bola katastrofa... no len keď už teraz nič nestihas čo nude keď pôjdeš do roboty? Ja mám 3 a stíham všetko ešte stále ... držím palce, musíš si nájsť systém... nás maly bol strašne náročné dieťa s ešte aj je

zltalienka
27. jún 2018

@myjusiatko Ano je to tak 🙂 aj Ty budes stihat.

@zuzik1701 si sa neozvala ... ake velke mas dietatko? Pomohli Ti rady mamiciek?

kvetinka75
27. jún 2018

@letfenixa ale to bol iba príklad, veď je veľa činností ktoré sa dajú s deťmi robiť. Záleží to na tom, aký máte režim, čo robievate, či pečiete, varíte, upratujete, čo upratujete, ako upratujete. Každý si musí nájsť svoj režim a spôsob.

jana_eyre
27. jún 2018

ako pochytili? akoze jedna vycitala druhej ktora viac stiha? ja mam tri deti, mam kamaratky co maju jedno, ale aj tri az 5.. a teda sice sa porovname obcas, ale aby.z toho vznikla hadka, tak to sa este nestalo - vsetky vieme ze kazda sme ina..

ja napr. nestiham dokonale domacnost, pretoze ked som s detmi vonku co najviac tak sa to proste neda.. mam kamaratku, co ma dve decka a vzdy ma doma krasne.. neviem ako to je, mozno je s nimi vonku len raz, alebo kratsie, mozno ma lepsi system upratovania a URCiTE ma menej veci ako my doma (u nas sa nakopili haraburdy z rodinnych dovodov a zbavujem sa ich popri detoch velmi pomaly)

je strasne vela faktorov co ludi ovplyvnuje - zaklad je ake to dieta a mamicka je.. ak je dieta narocne a mamicka nevie odkial zacat tak jasne, ze to ide tazsie ako tej, co.ma vsetko zorganizovane a ma napriklad kludne dieta..

dolezite JE vazne sa neporovnavat a mysliet na to, ZE kazdy je iny a ma inak nastaveny den, zivot, vsetko.. a NIKTO nie ne lepsi alebo horsi.. JEDNODUCHO iny..

aculy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana_eyre
27. jún 2018

inak toto je super tema na to, aby sa zase zeny zacali predbiehat, ktorej to ide lepsie.. 😅

(btw co realne treba? aby bolo dieta najdene, spokojne a milvane.. to predpokladam je kazde aj tej co ma doma bordel, aj tej co ma doma dokonalo.. tak naco to riesit?)

fantaghiro21
27. jún 2018

Nenávidím takéto porovnávania... A nanajvýš komentáre typu - Nič nestíhaš , ale si na internete... príspevok ako vidím , bol písany večer o 20:30... Mne o takomto čase, spí dieťa už hodinu( pokial nemá bolesti)

@zuzik1701 Chcela by som ťa len povzvudiť. Nikdy sa nepozeraj na to, kto ma kolko detí, kto ma aký dom , či 2 domy, alebo celú farmu na starosti. Ja som si vela preplakala, lebo ... náročné predčasne narodené dieťa"...Nanajvýš nemam babku, mamku, svokru, sestru, vlastne nikoho z rodiny, kto by mi odovzdal nejaké praktické rady ohladom starostlivosti, pomohol mi, čo i len zobral dieťa a šiel pokočíkovať, aby som si mohla ožehliť, navariť, oprať, nedajbože oddych, na ktorý som vobec nemyslela... V nemocnici mi vela toho neukazali. Ked som prišla domov z nemocnice(po 4 mesiacoch ležania v nemocnici) Tak som nevedela, kde mi hlava stoji. Každý druhý den sme za dcerou cestovali do nemocnice 100vky km, aby sme ju mohli aspon na hodinu vidieť, doniesť mlieko, ktoré som pracne 48 hodín odsavala, takžse som celé dni, každe 2 hodiny len odsavala a odsavala... Dcera bola stale v inkubatore ( nar, v 33tt)

Popri tom, som musela sa dať dokopy po porode, a dobehnúť zameškáne, prať šaty, žehliť, chystať, ukladať, dokupit, čo podaktore mamičky maju už asi výrazne vopred pochystane.Pobehať urady ohladom materskej, nakolko som mala predčasný porod a podobne...
Moj najväčší pomocník,človek, ktorý mi pomáhal, bol moj manžel.. Bez neho by som nezvladla to, čo som zvladla...POmahali sme si navzajom.Museli sme.

Po 2 týždnoch , ma prijali opat do nemocnice k dcere. V nemoncici sme boli 14 dní. takže za tie 2 týždne som vela nestihla ...

Dcera mala silnu anemiu, silnú žltačku, dusievala sa mi, mala strašne kolíky, vreštala mi (rekord 16 hodín vkuse)
Ked nas v takomto stave prepustili domov, bol to zlý sen. Dcera mala strašne bolesti, vyskúšali sme strašne vela liekov, nič nezaberalo... Nanajvýš boli horúčavy, tak ja som nerobila nič ine, len som ju zachranovala, ochladzovala, davala jej sprchy, dojčila, snažila sa jej pomoct od bolesti a kolík... V byte sme mali cez 30 stupnov ( podkrovie) takže radosť žiť. Aj tak sa mi 2x prehriala, z coho grcala. Dostala zapal ucha. ..Okrem všetkeho, sme museli každý den lietať po doktoroch. Niekedy sme mali aj 2 doktoroch v jeden den. Doteraz si pamatam na nas rozpis týždna, kedy sme sa skrabali za uchom, kde vtisneme este nejakeho doktora. Dcera nervozna z doktorov, z cvicenia, nakolko sme mali predpisanu Vojtovku, tak aby nechýbalo, museli sme cviciť, 3x do dna,i za cenu jej bolesti...

S vojtovkou sme museli prestať, nakolko dcera ju nezvladala. Od malicka bola draždiva. Grcala mi po nej, chudla, nechcela jest.

Dcera bola zo začiatku slepa, nevidela ma... Ale nezniesla pocit, ak som sa od nej co i len na chvilu vzdialila...Satky, nosice, neznasala, a doteraz neznasa...
Okrem toho , sme miesto Vojtovky cvicili Bobath.. Velmi som sa jej venovala a venujem, Cvicila, polohovala, cvicila s nou na lopte...Cim bola staršia, tým viac nenavidela, ak som sa od nej len mala pohnuť preč, či obud si papuče z jej hracej podložky.. Spustila zachvatovy rev, pri ktorom sa začala opať dusiť... Riešila som to z dr, jej verdik ..bol, že je náročná, uzkostliva uplakana, jedine co možme spravit, je vydržať.... Stale som si však davala za vinu ja, že som ta neschopna, že nič pri dietati nestiham. No kedy som mala žehliť, ked dieťa neznieslo pocit, ak som od neho odišla? Hojdacky, vibracne kresielka- nezaberalo...Nasa dcera nezniesla a doteraz neznesie dlhe sedenie. jej zvedavost, hyperaktivita sa prejavovala aj v jej spravani. Ziadne take neexistovalo, že by som si dala dceru v hojdacke do kuchyne a mohla pri nej variť :D Parkrat som to vyskusala a nedostala som sa ani k vyberu mrkvy z chladnicky aby som ju aspon očistila...

Jedine , čo bolo pre mna vykupením, tak režim dieťaťa... Ked mala najvacsie kolíky, bolo umenie ju uspat moj rekord uspavania bol 3,5 hodiny....Nanajvýš mala zo začiatky hypotoniu,ktora prešla do hypertonie ( aj prejavy ako davanie sa do luku,napata, atd.. )...

Po čase jej najvacsie kolíky prešli, asi v 6m, kedy sme zacali davat prve prikrmy. A tam opat dalsi kamen urazu, opat bolesti, napínanie, dcera sa po nas skriabala od bolesti...
Momentalne sa zabavame s gastro vyšetreniami, kedže po 13m jej bolesti stale nejak neustali (je však lepšia, odkedy nam gastro predpisala bzl mlieko ) .
To som však chcela podotknut, že doležitý je režim dieťata. Dceru uspavam o 19tej , vlastne ju dam spať do postielky a idem preč. Pokial plače, prídem ku nej , upokojím ju, opať odidem..
Na režim si zvykla už od nemocnice... Po 20tej hod mam čas, kedy možem variť, žehliť, a robiť ine činnosti, ktore som nestihla... Zehlim tak 3 hod vkuse...
prikrmy som si robievala vopred do mraziaku, kedže sa pri nej varit nedalo.
A podobne. ....

Tiež som však dostala od našich susedov nepochopenie, netoleranciu, nakolko bývame v byte, kde je rozpis služieb ... Podla ich predstav, by som mala byt nastupena každý den na umývanie schodov 🙂 Co je prakticky nemožne . Niekedy boli/su obdobia, kedy som si 2 týždne nepovysavala(ak nie viac ). Lebo proste dcera je náročná...Takže pokial ma človek aspon cas na nejake riadenie, pochopitelne si upracem byt, akko mat vyluxovanu chodbu a doma prasacinec... Ale co, ked 1x do týždna im umývanie nestacilo ...

Pochopila som však jednu vec. 1 rok sme mali zákaz do spoločnosti.Akonahle dcera dostala poslednu davku synagisu na plucnom, tak sme ju začali oťukavať, bravať do kolektivu..
Ked som videla povahy iných babatie, deti, pochopila som, že to, že som nič nestihala , nebola vina ani mna ani našej dcery. Su deti, ktore vyžaduju 200% venovania sa, a aj to je im malo.
Ked sme boli na navsteve, a videla som kamaratkine dieťa sediet v hojdacke, hupat sa 2 hodiny vkuse, pozerat tv , bez nejakeho plaču, nervozity, bez nejakej potreby venovania sa, pochopila som to, čo som nevedela pochopiť...

Neviem teda, ake je stare tvoje dieta, ci je tiež narocne, alebo možno mas zle rozvrhnuty harmonogram. Skus tým pevným režimom 🙂

marion09
27. jún 2018

@conspi presne,zavisi to od dietata.niekto da do postielky a dieta sa same hodiny hra a niekto sa bez dietata za zadkom nemoze ani vycikat.

myjusiatko
27. jún 2018

@marion09 mne tak moja mama povedala, ja som vas dala do postielky a vy ste sa hrali a zaspali. No to u mojej malej naozaj nehrozi. 🙂

puskaruka
27. jún 2018

Ja mám päť a nestíham vôbec nič.... ešte budú prázdniny a staršie deti trocha pomôžu

fantaghiro21
27. jún 2018

@zuzik1701 a zabudla som ešte podotknut k mojm komentaru to, že moj manžel je stale v robote, ked odide a pride z roboty, tak je 14 hodin prec.. Do toho ma raz ranku, raz nocnu, 1.5 dna volno. Prakticky, ked mal volno, alebo mal nočnu, lietali sme spolu po doktoroch.
U nas žiadny víkend, žiadne volno neexistovalo. Cez víkend bol vacsinou manžel v robote. ... A cez týžden samí doktori 🙂

marion09
27. jún 2018

@kvetinka75 ale nie kazde dieta obstoji pri mamine ked nieco robi alebo obsedi divajuc sa na kolac..........

kvetinka75
27. jún 2018

@marion09 preto som sa pýtala čo konkrétne robí to dieťa, či behá , skáče alebo čo, aby vedel človek poradiť, príp. navrhnúť nejaké riešenie. Moja dcéra tiež pri mne nesedávala. Občas mala také chvíľlky, keď ju niečo zaujalo. TAk som musela prísť na to, ako čo robiť, aby som doma aspoň niečo spravila.