Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

nefertitka
27. jan 2018

prosim vas, ak som nejaku z vas prehliadla, ohlaste sa mi...diky

lenkaam_1
27. jan 2018

@nefertitka ahoj ja by som poprpsila 🙂

deny3
27. jan 2018

@nefertitka poprosim aj ja 😃

poisonblu
30. jan 2018

@nefertitka ahoj, pridas aj mna do skupiny? vdaka

monikamama
30. jan 2018

chapem tie ktore nechcu mat dalsie dieta, je to vase rozhodnutie. ked vidim svojich synov ako sa hraju a maju radi som velmi rada ze sa nam podarilo druhe. kamarati na cely zivot ❤

salamistka
30. jan 2018

je to citlivá téma, ale je to každého osobná vec, koľko má detí, nikto nemá právo do toho rozprávať...dieťaťu je lepšie, keď má súrodenca, ale niekedy ani nie...myslím, že dôležité je skôr to, aby malo milujúcich rodičov...

verini
30. jan 2018

Ja by som nikdy nedovolila, aby moje dieťa bolo jedináčikom. Ide o to to, že raz zostane na tomto svete samé.Rodičia zomrú a ono zostane bez blízkej osoby. čo ak bude mať v živote problémy, aj keď bude mať partnera, a nebude sa mať na koho obrátiť. Mám známu, ktorá má už viac ako 50 rkov, je slobodná. S bratom a s jeho rodinou má krásny vzťah, je to jej jediná rodina.. Aj keď viem, že nie vždy sú tie súrodenecké vzťahy super, ale je to je všetko o nás a v nás...

brisingr
30. jan 2018

@verini prave som si prečítala tvoj príspevok a musim ti napisat. Mam jedno dieta,,ktore malo byt postihnuté,ale našťastie nakoniec vsetko dopadlo dobre. Druhe babo som potratila,lebo bolo slabucke. Takze teraz mam v sebe dilemu,ci znovu otehotnieť,lebo sa priznam, strasne sa bojim. Tuto nedelu je den,kedy som mala mat termin porodu mojho druheho baba. Takze som strašne precitlivena
Vyrovnavam sa s myšlienkou, že moja dcerka bude jedinacik,hladam v tejto skupinke utechu a ty prides,neviem vlastne prečo si reagovala na skupinku o jedinacikoch a pises,ze by si to nikdy nedovolila,aby bolo tvoje dieta jedinacikom. Ja nechcem byt zla,ale asi si ani neuvedomujes,co tvoje slova mozu urobit s niektorymi maminami. Lebo vacsina mamiciek v tejto skupinke jedneho rana nevstala a nepovedala si: jej, ja chcem iba jedno dieta. Vacsine z nas sa niečo stalo. A hladame tu utechu.
Ja viem,kazdy mame pravo vyjadrit sa. Ale ja tiez nejdem do skupiny o niecom tak citlivom a nenapísala,ze ja by som nieco neurobila.

poisonblu
30. jan 2018

@verini ja mam o 3 roky mladsiu sestru a poviem Ti, ze nikdy sme neboli a ani teraz nie sme nejake super sestry...ona je uplne ina ako ja, nepotrebuje nejak extra komunikovat, je krsnou mojmu malemu a teda nesprava sa ako krsna....ked nam zomrel otec, viac ma podrzal manzel ako sestra....
my este nie sme uplne rozhodnuti, ci nas syn bude sam, alebo mu doprajeme surodenca, aj ked to uz bude medzi nimi velky vekovy rozdiel, tak vyrastat bude aj to druhe ako jedinacik

roth
30. jan 2018

Mohla by som poprosit pridať do skupiny? Ďakujem 🙂

verini
30. jan 2018

@brisingr samozrejme myslela som to tak ze dobrovolne by som nedovolila... Tebe prajem vela zdravia a sil vsetko zvladnut. Ver ze som nikomu nechcela ublizit. a temu som vedome nevyhladavala,len ma zaujal nazov temy.

verini
30. jan 2018

@poisonblu ja mam tiez starsiu sestru o 6 rkov a ver zeked sme boli male nebolo to ruzove. Ale teraz viem ze jej mozem zavolat vzdy ked potrebujem alebo.chcem.

verini
30. jan 2018

@brisingr a reagovala som na prvy.prispevok kde autorka pise ze sa ROZHODLI...

zankaj
30. jan 2018

Ahojte aj nasa je jedinacik a aj zostane pretoze u mna zdravie nepusti. Niekedy ma to hneva ze bude sama ale berem to tak ze radsej nevh ma mamu zdravu ako surodenca bez mamky. Proste to tak je. Ona chcela braceka velmi ale tak co uz.

iway
30. jan 2018

@ukana ahoj, ja som jedináčik. Ako nevýhodu vidím , že ostanem sama na staroslivosť o rodičov ak bude treba , robila som v domove dôchodcov a jedináčkovia mali výdavky vyššie oproti viacdetným , ktorý sa finančne delili. Aj návštevami a podobne. Ležiak na vianoce do.a nie je sranda napr. Ja keď som sa rozvádzala, vtedy ma mrzelo, že mi nemá kto pomôcť , strašne som

dorottka
30. jan 2018

Surodenci nie su vobec zarukou blizkeho vztahu v buducnosti, myslim, ze vela z nas pozna mnoho pripadov, kedy ma clovek blizsi vztah s kamaratmi ako s vlastnou rodinou, surodencov nevynimajuc. To znie tak romanticky, ze surodenci su kamarati na cely zivot... moj ex mal brata a v detstve boli nerozlucni, v 15tich sa pohadali a dnes maju o 20 rokov viac a odvtedy si vymenia maximalne tak pozdrav a riesia len najnutnejsie operativne veci. Je to o mnozstve faktorov, vychove, uceniu riesenia konfliktov, samotnom zivote atd. Cize na tomto by som svoje rozhodnutie mat viacero deti nestavala...

iway
30. jan 2018

@iway vtedy chcela pri sebe niekoho ako súrodenec. Ináč nikdy nič mi nezavadilo

zankaj
30. jan 2018

@iway ahoj ja niesom jedinacik mam dvoch surodencov no najradsej by som bola sama. Mama mi odisla pred 11 rokmi a sama som vsetko platila z tatom. Tatinko mi odisiel nedavno a tiez vsetko sama. Surodenci nedali nic. Zevraj to je moja povinnost. Nie vsetci surodenci su ako dar bohuzial.

ema234
30. jan 2018

@ukana ja som, neni to bohvieco nikoho nemam, ako dieta som to nevnimala, teraz ano rada by som mala sestru alebo brata

tinak25
30. jan 2018

Jedináčik som bola od 4rokov. V detstve mi to nejak nevadilo. Mala som veľa kamarátov. Až teraz kym som starsia mi chyba brat alebo sestra. Najhoršie je to na Vianoce, veľkú noc. Ako jedináčik nemáš nikoho takéto blízkeho. Určite by som nechcela, aby moje dieťa bolo jedináčik.

sense
30. jan 2018

@verini ani desat surodencov nezaruci ze v buducnosti budu mat blizke vztahy, a ze sa nepohadaju "do krvi" pre dedicstvo....

verini
30. jan 2018

@sense to áno, máš pravdu. Ale vždy je nádej.
Písala som to z pohľadu toho, ako vidím tú moju kamarátku. Že kamarátky čo máš, majú svoje rodiny, koniec koncov aj ten brat má rodinu, ale ona zostala sama.. Keby že brat má mrchu ženu, nemá naozaj cez tie Vianoce kam ísť, komu zavolať...

sense
30. jan 2018

@verini nadej je aj taka ze si najde spriaznenu dusu mimo rodiny.... ono je tazke globalizovat, su zeny al pary kt su vdacni aj za jedno dieya a su rodiny zeny rodia ako ceresne ....

jana_eyre
30. jan 2018

@sense hmm, slovne spojenie "rodi ako ceresna" na mna posobi trocha urazajuco...

maciatkolulu
30. jan 2018

@jana_eyre 😂aj ja som akonceresna😂mam tri a pritom je maly vlastne jedinacik.... baby su velke. Niekedy mi je to luto a niekedy som neuveritelne rada,ze si ho mozem beztrestne vychutnavat bez toho,aby nejake oci cihali v pozadi,ze a preco so mnou teraz nie😁tym som si uz presla,za mna je fajn aj jedinacik aj so surodencami,kazde ma pre a proti. Je na rodine,co im viac vyhovuje. A rozhodne najdolezitejsi su milujuci rodicia..... a spokojni a vyrovnani rodicia,ci uz budu ako ceresne,ci nie🤣

librarian
30. jan 2018

@jana_eyre ja to skôr poznám "rodí ako jabloň". ...čo je na tom urážajúce? niektoré ženy rodia v takých intervaloch (jasné, to je ich vec), až na to niektorí ľudia takto zareagujú. netreba byť zbytočne na takéto prkotiny precitlivelý.

jana_eyre
30. jan 2018

@maciatkolulu
@librarian neviem, vacsinou to ludia pouzivaju v takom urazajucom kontexte.. nie som precitlivela, len som napisalako to namna posobi..

vobec neriesim aky pocet deti je spravne mat, ci 1dieta alebo 5.. tak ako by ludia nemali riesit jedinacikov lebo ich do toho nic nie je, tak by ani nemuseli pozerat na zeny co maju viac deti ako na ovocny strom.. to je vsetko..

etnatn
30. jan 2018

Ja som jedinacik a aj ked som mala vela kamaratov a obrovsku milujucu rodinu niekedy mi ta spriaznena surodenecka dusa chybala..mne by jedno babo stacilo, ale chcem mojej dcerke dopriat to co som nemohla mat ja - surodenca, okrem toho byt jedinacikom nie je az taka bieda, pokial to nie je dusa samotar, co ja som rozhodne nikdy nebola 🙂)

dorottka
30. jan 2018

@etnatn rozumiem, ale vela tych idylickych surodeneckych vztahov je len proste romanticka predstava, prezentuje sa to tak, ale realita je tomu casto velmi vzdielena, proste vsetci sme len ludia a nesadneme si s kazdym, na spolocnom dna nezalezi 🙂. Tak ako si jedinacikovia casto vysnivanu idealny vztah s neexistujucim surodencom (nie tie hadky, pripadne nerozpravanie sa ci lezenie na nervy), tak si casto deti z viacclennych rodin idealizuju jedinackovanie (zodpovednost a cas rodicov len pre seba a nie osamelost ci prehnane naroky rodicov dajme tomu). Za pokus to stoji, len sa treba pripravit na vsetky moznosti 😉

bmuller
30. jan 2018

myslim, ze vacsina jedinacikov najma v starsom veku povie, ze by mali radi surodenca. nie je to o vysnivanom idealnom vztahu s tym surodencom, ale minimalne uz len pri predstave o zodpovednosti za rodicov v starsom veku - a vice versa, o tom, ze sa rodicia neupinaju len na jedno dieta so svojimi problemami - je to o dost menej stresujuce, nez byt na take veci sam. akoze zivot nie je len o tom, ale aj.
ono kym sme mladi a deti male, take veci sa nezdaju postatne. ale cas plynie 😔