Nadmerne temperamentné dieťa a nezhody rodičov pri výchove

kudyca
5. jún 2013

ahoj maminy, rada by som sa s Vami podelila o moje aktualne prezivanie rodicovskych starosti,, vypocula si Vase postrehy a rady, za ktore Vam budem velmi vdacna - vzhladom na to, ze dodnes marne hladam sposob ako na syna vo vyhrotenych situaciach, v nizsie uvedenom prispevku je aj opis dnesneho vecera u nas doma, ved posudte sami... syn ma 3,5 roka.

Idem maleho uspat, krici na mna, ze ja po nom kricim (hoci som kludna).. kopne ma pod perinou, vravi, ze mam byt ticho, nedivat sa na neho... Skusam tomu zamedzit, stale to robi, po chvili mu kludne poviem, ze vlasy mi dnes tocit nebude (dozaduje sa toho) - ma to ako formu trestu za to, ze sa nechoval pekne a mama mu to dovoli mozno zajtra, ak sa ku nej obdobne chovat uz nebude.... krici, kope, place...... Postavim sa, idem do kuchyne - stale v klude a v pokoji. Manzel na mna vyleti, ze to nie je normalne, aby zaspaval s takym placom, ze to sa vcera nedialo.. (Neviem, ako to vie, kedze "vcera" bol na pive).. Ved to nie je normalne, ze si s nim neviem dat rady... Ja mu (kludne) odpoviem, ze neviem, co mam uz s tym robit a ocenila by som, keby skor podporil moju autoritu a zastal si ma pred synom, v tomto ho maly predsa len respektuje viac. (Stale rozpravam kludne aj vzhladom na to, ze maly je vedla v izbe). Manzel po mne zvysi skutocne razne a badatelne hlas a hovori mi nieco v zmysle (opat), ze nie je normalne, aby sa tak choval, ze nie je normalne, ze si s nim neviem urobit poriadok. Poviem mu (stale zmierlivym tonom), aby po mne nekrical, najma nie pred malym, ved sa s nim tiez bavim v klude. Tak na mna s krikom vyprskne, ze keby ho nezacnem dzubat hned ako som prisla do kuchyne, nekrical by po mne... Ja kludne zopakujem, aby nekrical po mne pred malym a on stale nechape, ako je mozne, ze si neviem urobit s dietatom poriadok...
----------------------------------------------------------
Situacia konci tak,ze manzel ide na vzduch so psom, ja si liham spat k uz aj nasilu placucemu dietatu, skusam ho upokojit, dohodnem s nim kompromis,ze hladkat ma moze, ale tocit vlasy az zajtra, ak bude pokojny, ako sme sa dohodli.. Maly sa ma pyta, preco tato po mne krical...... zaspava, s manzelom sa k tomu nevraciame (ma este robotu a uz je dost neskoro).

bodka13
5. jún 2013

😲 zaujímavá situácia
...neviem si ju ani predstaviť,lebo som deti nikdy takto neuspávala ....netvrdím,že som si k nim sem-tam neľahla,ale akonáhle si začali vykladať na mňa nohy,točiť mi vlasy tak som z postele odišla,pohladkala,dala pusu a museli sa uložiť sami 😉
...moja rada : nech teda skúsi uspávať ocko 😉

sissy27
5. jún 2013

@kudyca neviem ako na syna, ale pánovi manželovi by som povedala, že ak má pocit, že nezvládam situáciu, tak nech ide a ukáže mi ako na to... a keby mu to náhodou išlo tak strašne dobre, tak môže malého uspávať každý večer aj pre vlastné dobro...

katren
5. jún 2013

@kudyca uz po tom kopanci a prikazoch, ze mam byt ticho a nedivat sa na neho by som odchadzala, a pri zatvarani dveri povedala, ze ked sa ukludni, vratim sa.....funguje to, mam vyskusane na dvoch 😝 😀
a co sa tyka manzela......podla mna ho rozvulovalo viac to, ze si kludna ako to, ze maly vrestal.....

alabama0011
5. jún 2013

@kudyca a preco ho neskusi uspat on?

kacena4
5. jún 2013

@kudyca tiez ma pocit ze si na neho makka a nechas si aby ti skakal po hlave. prepac ale maly je vo veku kedy ma vzdor a treba mu dat jasne najavo kto je tu sefom 😵 😵 😵 nemyslim to doslovne ze bitkou a tak ale urcit mu hranice a to je najdolezitejsie - neprekrocit ich za nic na svete potom bude vediet co si moze dovolit a za co bude "trest" anpr. v podobe toho nekrutenia vlasov ale je to len jedna vyhrotena situacia neda sa podla nej radit co so synom a co s manzelom....

kudyca
autor
5. jún 2013

Dakujem za postrehy, kocky, este pred spanim rychlo citam, tomu kludu sa skutocne stale aj sama ucim, nie je to vzdy lahke, najma posledne tyzdne bojujeme s takymito prejavmi.
@katren @bodka13 toto uspavanie nie je u nas zasa na dennom poriadku, ale niektore vecery ho to ukludni... ako ho poznam, moj odchod by ho vysoko pravdepodone vytocil do nepricetna, vreskotu, revu... Takze radite skusit to takto, ak sa situacia zopakuje a nechat ho sa v takom pripade vyzurit sameho a vyplakat?

kacena4
5. jún 2013

@kudyca ja napr. poviem dcerke bude mat 3 ze ked sa ukludni moze prist za mnou vedla do izby 😉

adulik23
5. jún 2013

@kudyca nabuduce chod so psom na vzduch ty a maleho nech uspava manzel

bodka13
5. jún 2013

@kudyca je to možno pre niektoré maminy kruté,ale ja som nechala aj vyplakať,hlavne vtedy ak na mňa skúšali takéto finty a nedali si povedať po dobrom ....prvý-druhýkrát to bolo strašné,uvrešťané ale potom pochopili že bude to tak ako povieme my=rodičia ...stále hovorím,že svoje deti neskutočne milujem,dala a urobila by som pre ne aj nemožné,ale všetko má svoje hranice a čím skôr ich spozná aj tvoj drobec tým sa vám bude ľahšie žiť 🙂 ...držím palce 😉

kudyca
autor
5. jún 2013

@kacena4 dakujem za radu 🙂 budem na to mysliet, mas pravdu, moj problem je aj v tom, ze reakcie maleho su casto vysoko vyhrotene a snazim sa urobit to aj tak, aby som ho nedostala az na hranice toho zjapotu, vrieskania... Faktom je,ze som dodnes skutocne neprisla na to, ako dosiahnut upokojenie v relativne kratkom case, taketo vzdory ho zacali chytat po skolke a akakolvek moja reakcia na vety typu "nepozeraj sa na mna, nepytaj sa ma, ty mi nehovor" ho uz absolutne vytocila - ci to bolo vysvetlovanie, dohovaranie, ignoracia...

katren
5. jún 2013

@kudyca no nasa sa este nikdy nevyplakala, ale vyzurit sa vyzurila....a zistila, ze jej to nepomaha, takze ju to aj rychlo preslo....nam to dnes spravil Misko....3x ho mm upozornil, ze ak to este raz spravi, tak ide prec....a aj tak bolo....a este mame zavedene pravidlo aj to, ze ked vresti, tak za nim nepride naspat....ale to mu treba povedat....ked budes vrestat, nevratim sa....a veru rychlo si to rozmysleli obidvaja....trochu sa pozlostia a koniec....potom zakricia ze hotovo, pod....tak sa vratime... 😉

katren
5. jún 2013

@kudyca na nasho Miska platia pusinky....ked sa zlosti, kope, tak ho ukludni hm-kanie do uska a pusinky.....fakt som nemyslela, ze to zabera, ale hej.....na kazdeho nieco ine 😉

kudyca
autor
5. jún 2013

dakujem este raz vospolok, nestiham uz reagovat jednotlivo, kedze utekam do postele, zajtra sa k tomu urcite vratim a z rad si zoberiem to, coho sa posnazim drzat v najblizsich dnoch, verim, ze mi to pomoze konecne ho nejako zmiernit, lebo obcas mam z toho uz aj hlavu v smutku - su to totiz zvacsa prejavy bez popudu, casto aj reakcie na moje mile prihovaranie sa... peknu noc vsetkym 😉

elvera
5. jún 2013

@kudyca joj, to ako keby som pisala ja a hlavne to nepozeraj na mna, je mi tak doverne zname ☹. Tiez som okamihmi v koncoch a neviem si s malym rady. Tiez ma cez 3 roky, mavame dni, ked vstava kludny, ale su dni, ked rano vstavame a uz vrieska, pisti, to sa len otocim na druhu stranu, tvari sa, ze spim dalej a nevnimam ho, trva mu to hodny cas, ale nakoniec dojde kludny. No mna pod tym paplonom okamihmi az trasie od nervov a premyslam, co nas este caka do vecera a co vymysli :/. Takze chapem ☹

nata123
5. jún 2013

tu vidim javne problem z manželom, ak manžel kriči večer, tak aj dieťa opakuje. Jednoducho dieťa vždy kopiruje spravanie rodičov, ak sa vyskytuje nervozita medzi rodičmi, dieťa to citi a reaguje tak isto nervozne, len po svojom. Vy možete byť akokolvek kludna, ale ked manžel sa sprava nervozne, dieta bude stale citiť napätu atmosferu v rodine a svojim detskym sposobom protestovať. Dieťa v tomto veku si neuvedomuje, čo robi, len to tak citi a podla citov sa chova.
mali by ste porozpravat s manželom, aby čo naviac venoval svoj čas synovi, večer sa s nim zahral, knižku prečital, dokonca aj uspal, a Vy pojdete zo psom na vzduch. Nech aj otec sa zapoji do tychto starosti, predsa je to aj jeho deťa, celkom možno že vaš syn dožaduje pozornosť od otca. Nie len mama musi sa starať o dieťa, aj otec.
Ak budete aj nadalej znašať uražky od manžela, že neviete urobiť poriadky s dieťatom, to vaš syn neskor začne opakovať spravanie po manželovi a bude k vam dovolovať presne ako vaš manžel, totiž nebude vas rešpektovať ako matku.
Ja by som na vašem meste sa vzburila a jeden večer nechala chlapov osamote. Chodte zo psom von, nech si sami poradia. Kto kedy povedal, že len mama musi stale uspavať deti.
Držim vam palce a nenechajte si skakať po hlave. Manžel musi pomahať a nečakať od vas vykony.

zanin
5. jún 2013

@kudyca
@elvera u nas je to presne take iste. Rano vstane a uz pisti je zlostny a vety typu nehovor bud ticho a nebudem ta pocuvat mame skoro denne. Vie ako ma vytocit. A tiez to zacalo odkedy chodi do skolky a horsie je ze zacal byt agresivny. Nikto mu nic nerobi a len si nieco zmysli a zacne sa sklebit a vrestat hoci sa ho len nieco normalne spytam. Ked ideme zo skolky nesmiem sa ho spytat co robili lebo sa hodi o zem a vresti ze som sa ho nemala pytat ze mi aj tak nepovie. Uz som z neho zufala a moji rodicia skonstatovali ze by som ho mala vziat niekde k psychologovi. U nas nepomaha odist z izby lebo zacne hysacit a huci aj hodinu ale tak strasne ze sa to neda pocuvat reve ako tur. Takze u nas je najlepsia alternativa nevsimat si jeho prejavy a nepytam sa ho pokial on sam nehovori. Je to na nervy ale dufam ze ho to casom prejde. Ked je toho uz vela tak aj dostane po zadku vecsinou uz ked ma ist spat lebo za cely den mam aj ja toho uz dost a obcas prasknu nervy. A pred manzelom nema absolutne respekt takze vsetko musim vyriesit ja. 😖 Ked niekto pride na to ako to z tych nasich deti dostat budem len rada.

itwasajoke
5. jún 2013

@kudyca ja Len tolko... 3/5 rocne dieta je uz dost velke na to aby malo nejake zlozvyky typu...tocenie vlasov a pod...a pripajam sa k nazoru
@nata123 children see children do...vas syn je jasnym odrazom svojho otca ☹ bohuzial ...takze ja by som radila vyhladat pomoc v taktike zaspavanai deti...rady mamiciek a hlavne silnu volu a s manzelom velky rozhovor!!!a ultimatum...a v neposlednom rade ako vacsina pisala...ked zacnu aj moje deti spekulovat ...dobru noc pusa a odchadzam ...vela stastia a sil! 😉

andrejka1974
6. jún 2013

u nas to prebieha tak pri starsej dcerke, starsi bratia jej spravia hojdacku, chytia jeden za ruky, druhy za nohy a hodia ju jemne do postele, potom sa napije a pekne ju ulozim do postielky, vystiskame sa a i ja odchadzam a ona pekne zaspinka 🙂 🙂 🙂 🙂 obcas vzdoruje, ale vie, ze musi ist do postielky nic nepomoze 🙂 🙂 🙂 🙂 a najmensiu tu dam do postielky, zakryjem a tiez odidem z izby, ked tam nechce byt tak ju znej zoberiem a dam sa este pohrat , ale 14 mesacnemu dietatu sa rozkazat neda 🙂 🙂 🙂 🙂 a starsie deti som naucila tiez zaspavat samich , oni uz vedia ze cez tyzden sa o 21.00 ide spat a to maju 13 a 15 rokov , sinduska ta je v posteli do 19.30 🙂 🙂 🙂 🙂 a ked manzel , je taky mudry , nech to skusi sam 🙂 🙂 🙂 🙂 aj moje deti maju niekedy zly den a keby mi toto manzel povedal, tak uz uspava sam 🙂 🙂 🙂 🙂 neboj sa po jednom uspavani by ho to preslo 🙂 🙂 🙂 🙂

cerez
6. jún 2013

@kudyca Neviem čo ti napísali dievčatá, popri synovi sa mi nedá čítať, ale problém je práve vo vašej spoločnej výchove. Ste nejednotní a preto syn sa k tebe správa tak a zvyšuje hlas na teba, lebo to vidí u otca. Považuje to za niečo prirodzené. Manžel by sa mal zamyslieť na sebou a uvedomiť si, že vo výchove treba cítiť aj otca nielen matku a mal by začať hlavne u seba.

simca06022011
6. jún 2013

akurat som takuto temu hladala... mame toto iste doma, chlap sa prd stara o malu, iba ked ju rozmaznava a nevychovava (teda donedavna som nevedela co je to plac pri zaspavani, po tom co sa ocko zacal dozadovat pozornosti dcerky v case spanku, musim k malej lahnut, hodinu sa s nou natahovat, znasat krik, bitky, pokym uz ju nasilu nechytim a nestrcim do postele a nedrzim kym zaspi... a do toho bude aj chlap hluposti vrieskat)... pritom takychto situacii je milion, nechce sa obliekat.. ja som zla... nechce sa obuvat.. ja som zla.. vrieska ze chce toto a nento zase som zla ja, lebo mala vrieska (nie preto ze nieco chce, ale pre to ze to chudatko hra divadielko - ktore ked sme sami nerobi...)... Nervy mi tecu a migrenu mam uz len ked ich oboch vidim pokope... uz ani naobed mi nezaspi kym pri nej nelezim... hroza...

simca06022011
6. jún 2013

Inak k vyplakaniu.. neviem ako by to akoze malo prebiehat pri 3 rocnom dietati.. mne mala ked ju necham zurit samu v postielke, za minutu je po placi... vylezie von a lieta po byte... cize efekt na spanok ziadny. Uz to nie je babtko ze si poplace v posteli a zaspi, ale vezme sa a ide kam chce... napriek tomu ze pada od unavy ;)

rose1988
6. jún 2013

Chlapi sú z inej planéty to sa nedá ani komentovať oni sú jednoducho akoby mimo diania...Niekedy mam pocit ze su dobrý len na jednu vec 🙂. Nechápte ma zle mám dobreho manzela ale tiez ma svoje muchy. Ak sa neviete zhodnut tak ho asi ignoruj a rob si po svoj aj tak ty si s malým. Jednoznacne si nenechaj skakat po hlave s malím a to uz musis vidieť ty kedy to je len decký rozmar. Skus ho naucit zaspávat vzdy rovnakým sposobom a v rovnakom case. Asi som ti neporadila, skôr ta asi len podporit ze v tom nie si sama. Tiez zvykneme revat pred spanim aj ked v poslednu dobu to je lepsie ale musime spat stale rovnakým spôsobom.

kacena4
6. jún 2013

@kudyca zas neber to tak, ze za vsetko spravanie syna je zodpovedny muz nie je to tak, zalezi aku povahu ma syn. moj najstarsi bol velky nervak a je az do dnes a to moj muj je ako baranok v zivote na nikoho nezdvihol hlas vela tu zohrava co vsetko dovolis synovi a ako mu to vysvetlite ze dane spravanie je je vhodne a spravne a fakt to chce hranice a neprekrocit ich. treba mu vysvetlit ze dospely sa obcas hadaju ale potom si zasa povedia ze sa maju radi, aj on sa s kamaratom v skolke ci na ihrisku obcas pohada ale to neznamena ze sa nemaju radi a hlavne ze voci dospelym sa tak nesmie spravat proste vysvetlovat a vysvetlivoat