Nespavosť trojročného chlapca

gingi
25. júl 2021

Môj syn už viac ako 3 týždne odmieta spať. Cez deň (a to predtým už cez deň nespaval) aj na noc. Začalo to odchodom na dovolenku k rodine, kam sme cestovali v noci. Okolo polnoci sa zobudil a už nezaspal. Dorazili sme do cieľa a všetci išli spať no on odmietal a horko-ťažko zaspal o 4:00. Celý čas mal nabúraný bežný režim. Cez deň nám takmer každý deň zaspal pri ceste autom a večer chodil spať veľmi neskoro aj to z odporom a neustálym opakovaním, že sa mu spať nechce. Od rodiny sme ešte cestovali na 2 dni na pobyt. Tam zaspával akoby z donútenia s plačom a mrnkal až kým nezaspal. Najhoršie však prišlo až doma... Už ho nevieme ani dostať do postele, nechce si ľahnúť, stále rozpráva a keď sa s ním nerozprávam ja, tak začne kričať, aby som mu odpovedala. A takto dookola. Už sme ho aj nechali nech je hore dokedy chce, tak sa motal ako mátoha po dome, zakopával, a v obývačke sedel na zemi a padala mu hlava, nevedel už ani artikulovať a aj tak ešte pýtal, že je smädný. Jediné ako zaspí je v aute. Tak ho vozime už týždeň na spánok v aute... Aj tak ešte mu to trvá pol hodiny kým zaspí a pritom už doma mi hlava padá. Už sme to konzultovali s Dr. Predpísala mu Diazepam, z ktorého večer vôbec nezaspal, skôr bol ešte viac rozrušený a ráno bol po zobudení ešte hodinu mimo. Konzultovali sme to z neurologom, ten odporučil antihistaminika (Dithiaden).... Dostáva dvojnásobnú dávku pred spaním a aj tak nevie zaspať. Už sme úplne zúfalí. A to nehovorím o tom, že keď sa náhodou preberie nad ránom o 4 alebo 5, tak ešte ani oči neotvorí a už tvrdí, že spať nebude a deň začína. Keby to bolo tým, že mu tak málo spánku stačí, tak my by sme to prežili. Ale on je cez deň unavený, vidno, že mu to tak nemysli ako bežne, nekomunikuje, je podráždený, robí naprieky. Má má nikto podobnú skúsenosť? Ak áno, čo vám pomohlo? Môže to byť žiarlivosť na mladšieho brata?

adara777
30. júl 2021

@gingi nič sa nelepší? Ono ako píšeš, že je synček náročný, že sa mu treba venovať a možno žiarli na brata je jedná vec, ale druhá je nespavosť. To s tým asi nebude súvisieť. Tu bude citlivý nervový systém, možno nejaké signály tela, čo mu nedovolia spať...
Ja som už zo zúfalstva chcela pre syna cbd olej, ale tak malým deťom asi ani ten 🤷

gingi
autor
30. júl 2021

@adara777 nič sa nelepší, ešte sa to zhoršuje. Predvčerom zaspal o 23:30 a už o 4:45 bol hore.... Celý deň nie a nie zaspať a zlomilo ho to až o 16:00. Volali sme s 2 psychológmi... Obaja povedali, že to bude psychické a že treba režim a cez deň ho nenechať spať koľko chce. Tak som ho po hodine a pol zobudila... Ešte hodinu trvalo než sa prebral, tak že fungoval normálne. Neartikuloval poriadne, akoby mal "zemiak v ústach". Potom sa ešte naháňal so susedom po záhrade ako asi ešte nikdy a večer nezaspal ani v aute... Až doma o 23:00... A zas bol o 4:30 hore.... Našťastie zaspal. V pondelok ideme na detské oddelenie do nemocnice. Konečne sa bude niečo riešiť aj keď mám z toho zmiešané pocity. Ale takto to ďalej nejde.

karmen118
30. júl 2021

@gingi Skúšali ste mu už povedať, že nemusí ísť spať, nech ide sám keď je unavený, ale nech rešpektuje spánok ostatných s tým, že cez deň mu dovolíte spať iba určitú dobu, aby večer vedel zaspať. Ak je to z jeho strany iba silný vzdor, proste otočiť, či náhodou na truc spať nepôjde? Prestať to riešiť úplne, lebo čím viac naňho tlačíte tým viacej vám vzdoruje. To je podobné ako s odplienkovaním, keď sme sa snažili aby sa dcérka odplienkovala (už bola pripravená), ale šlo to pomaly, muž začal na ňu tlačiť lebo okolie malo blbé poznámky, až sa úplne zaťala a už sme s ňou nepohli, tak som to úplne nechala na ňu. Mužovi a všetkým z rodiny som prikázala odplienkovanie a plienku ani nespomínať a o dva mesiace sa sama za pár dní nakomplet odplienkovala.

hennyinnsbruck
30. júl 2021

1,5h spanok je zamna strasne vela.
Sa necudujem ze Nechce spat.po 30-45min by som ho budila

adara777
30. júl 2021

@gingi dobre robíte, treba sa poradiť s odborníkmi a uvidíte. Potom sa sami rozhodnete. Bude to chcieť i ďalej citlivý prístup a trpezlivosť, kým sa to zlepší. Ale keby sa podarilo, aby spinkal aspoň tých 8 hodín v noci, aj jemu by bolo lepšie. On za to samozrejme nemôže, niečo sa v tej hlávke odohráva.
Držím palce, vydržte ✊

ajuga
30. júl 2021

@gingi no podla mna dat dieta spat o 16tej a nechat ho spat hodinu a pol, ved to by ani normalne decko skor ako o 23 nezaspalo 😬 moja mala dva a pol co prestala cez den spavat. Ked spavala na obed (od pol 1 do cca pol 3-3) tak isla spat o 21-21:30. Takze obedny spanok sme zrusili. Teraz ma 4 a chodi spat okolo 21. Podla mna mu skus zrusit obedny spanok, nastavit rezim, porozpravat sa s nim, ze ok, ked nechce spat, nech respektuje vas, co spat chcete. Ved takto si neoddychnes ani ty, ked len jeho riesis.plus by som na vecer dala nejake uklidnujuce aktivity, ziadna telka, tablet, popripade kratka vecerna prechadzka. Vylucit cukor poobede. Neviem co vsetko z toho ste skusali

gingi
autor
30. júl 2021

@karmen118 áno, nechali sme ho byť hore dokedy chce. Ani keď už sedel polomrtvy na koberci, padala mu hlava, neuznal, že je unavený a ešte chcel ísť cikat a piť vodu... Toto vôbec nefunguje na neho... Najlepšie by asi zaspal, keby je sám v izbe, aby ho vôbec nič nerušilo, ale takto bohužiaľ nie je naučený.
Tiež sme sa dohodli, že sa s ním nebudeme vôbec baviť o únave a spánku... Par dní sme to vydržali... Ale teraz he to už taký extrémn a riešime tých lekárov, tak to proste počuje.

gingi
autor
30. júl 2021

@hennyinnsbruck normálne by som ho tak dlho cez deň spať nenechala, ale on trpí už chronickou únavou a v noci spal 5 a pol hodiny. Cez deň bol hore už 11 hodín.... Bol úplne mimo... Keby je to vaše dieťa verte, že by ste ho spať nechala, keby ste videla čo predchádzalo tomu spánku. A napr dnes v noci spal 11 hodín, vstal o 10:00 a o 11:15 bol už taký unavený, že ho nič nebavilo. Našťastie muž bol doma, staral sa o mladšieho a ja som ho po 45minutach nakoniec nejako uspala a spal 3 hodiny.... A teraz už spí 🙏.... Síce zaspal zas v aute, ale už mi je to jedno... Hlavne že spí

gingi
autor
30. júl 2021

@adara777 ďakujem za vaše pripomienky. Vidno, že viete o čom hovorím. Že toto nie je len nejaký obyčajný vzdor. Možno to z neho vyšlo, ale niečo sa k tomu pridalo a nejak nevie vyjsť zo začarovaného kruhu. Citlivý prístup je na prvom mieste už teraz. Z hnevom nič nevyriesime.
Inak on je za normálnych okolností veľmi dobrý spáč. Bežne spí 10-12 hodín v noci. Len zaspavanie je odjakživa problematicke.

gingi
autor
30. júl 2021

@ajuga všetko, čo píšeš je pravda za bežných okolností... Ale ak si prečítaš všetky príspevky, tak zistíš ze toto už nie je bežná situácia.
"dať dieťa spať" je pekná fráza, ale jeho sa dať spať nedá... Konkrétne v ten deň som sa snažila, aby zaspal už od 12:00. Nezaspal, ani keď lezal pol hodiny bez pohybu a rozprávania sám v izbe pri počúvaní rozprávky z rádia. A garantujem, že slovo bol unavený je veľmi slabé. Zaspaval nakoniec pri jedle v jedálenskej stoličke a ešte aj keď som ho polomrtveho odtiaľ vytiahla, tak odproval, že nejde spať.

karmen118
30. júl 2021

@gingi tak to je už fakt extrém, dúfam, že v nemocnici prídu na to, kde je problém a pomôžu vám. Bude mať zmenu prostredia, a tiež tam funguje určitý režim na oddelení, možno aj to mu pomôže. Niečo sa mu muselo udiať počas spánku, podvedome sa niečoho veľmi bojí, alebo niečo nevie spracovať. Stačí jeden zlý sen, dieťa si ho ani nemusí pamätať a už to ide. Môj bratranec mával nočné mory, keď bol malý, preto často odmietal ísť spať a nútil sa byť hore ako dlho len vydržal, lebo sa hrozne bál, že zas bude mať zlé sny. Teta sa s ním tiež natrápila kvôli tomu.

adara777
11. aug 2021

@gingi zdravím, máte niečo nové ohľadom toho spánku?

gingi
autor
15. aug 2021

@adara777 dopadlo to tak, že nemocnica sa nekonala, lebo mali plné oddelenie a že ho nevezmú. Neurológovia aj psychológovia mali dovolenky. Najbližší termín u neurológa nám dali v septembri.... Takže k doktorom sme sa nedostali. Našťastie, či bohužiaľ to už ťažko povedať. Zmeny k lepšiemu sa ale udiali. 🙏🙏🙏. Každý s kým som to konzultovala sa k tomu staval tak, že je to psychické, tak sme skúsili zmenu. Odsťahovali sme mu posteľ do izby k tatinovi (doteraz spal so mnou a mladším bratom). Bol z toho asi trochu vykoľajený, ale celkom v pohode to zobral. Večer klasický režim a ľahnúť do postele. Pol hodiny odporoval, stále sa snažil so mnou rozprávať, ale nedala som sa. S plačom zaspal. Druhý deň bol podobný, ale trvalo to už len 10 minút. Tretí deň bez plaču zaspal pri spievaní uspávanky behom 3 minút. Odvtedy je uspavanie v celku v normálne... Že už sa nekonajú hodinové revy a vozenie v aute. Avšak v noci sa stále budí a tvrdí, že nie je už unavený. Niekoľkokrát sa zobudil o 2 ráno (spať chodí medzi 21-22) a ostal hore do 8. Potom zaspí na 3 hodiny. Začali sme to riešiť tak, že jednu noc spal u mojich rodičov, aby sme sa trochu s mužom vyspali a vedeli fungovať a mali zas silu na ďalšiu prebdenú noc. A čuduj sa svete... Tam prespí celú noc, maximálne sa ide v noci vycikat a spí ďalej. Už aj nám doma 1 noc prespal... Ale potom znovu buntošil... Čiže sme snáď na dobrej ceste, ale asi bude ešte dlhá.
A zabudla som spomenúť, že sme už boli u psychologičky, ale nič podstatné sme sa nedozvedeli... Asi len to, že je to zdravý chlapec, čo vyzerá, že bude nadpriemerne inteligentný a má proste takú povahu, že musí byť všetko po jeho a podľa jeho plánov. V septembri nastupuje do škôlky.... Verím, že aj tá mu veľmi pomôže.

kikk
15. aug 2021

@gingi skvele!!!akykolvek co i len malinky uspech je velkym krokom vpred a vasa trpezlivost a pokoj mu urcite budu tymi najlepsimi pomocnikmi k spokojnemu spanku👌😉drzim palce a tesim sa na dalsie skvele spravy❣

adara777
16. aug 2021

@gingi perfektné, som velmi rada, že sa vám to samým podarilo zlepšiť (bez liekov a lekárov...) a držím palce, aby bolo už len lepšie a lepšie 😉✊. Možno je synček menší spáč a toľko mu nateraz stačí. Aj škôlka možno pomôže, nové podnety a situácie. Všetko dobré prajem 🍀

gingi
autor
16. aug 2021

@kikk
@adara777
Ďakujeme. Dúfam, že to už bude len lepšie. O nejaký čas dám zas vedieť ako sa máme. @adara777 Aj vám veľa síl so synčekom prajem. Vy to máte isto omnoho náročnejšie ako my. Držím palce, aby spinkal čo najlepšie.

adara777
16. aug 2021

@gingi ďakujem krásne ❤️. No, trápime sa, stále si myslíme, že má zle nastavené lieky na epilepsiu a tie mu spôsobujú nespavosť. Ale kto vie 🤷. Budeme skúšať...

desore
16. aug 2021

@gingi Ked u starych rodicov prespi celu noc, to znamena, ze s vami sa zahrava, vie, co si moze na vas dovolit.
Neuraz sa, ale to ide o vychovny problem a nemyslim, ze v nemocnici nemali volne miesto. Tam sa naozaj liecia vazne pripady.
Evidentne je vase dieta citlivejsie, lahko sa rozrusi. V skolke bude spavat, pretoze nebude mat inu moznost.
Moze aj nemusi byt inteligentny, to vacsinou lekari upokojuju rodicov takouto frazou, aby im nekladli 350 zbytocnych otazok.

gingi
autor
16. aug 2021

@desore teraz mi to je už jasné, že je to psychického rázu a že sa s nami "zahráva". Nevieme, ale prečo. Čiže s tým veľmi nevieme nič robiť. U starých rodičov prespí noc, pripadne sa ide vycikať a zaspí. Aj doma je to už na dobrej ceste. Dnes v noci bol 3x hore, ale len podal tatovi ruku a spal ďalej. Stále však odmieta (aj u starých rodičov) večer zavrieť oči a keď je cez deň unavený, tak odmieta ísť do postele... Ale, keď mám možnosť mladšieho nechať tatinovi strážiť, tak staršieho viem uspať.
Pediatrička navrhla detské oddelenie. Následne volala s primárom a ten povedal, že majú plné oddelenie... Samozrejme ja osobne som s nim netelefonovala, čiže neviem... Ale môjmu mužovi to nedalo a komunikoval so znamou lekárkou a tá tiež volala primarovi, lebo ho osobne pozná. Tiež ju odbil. Teraz už viem, že to nebolo na nemocnicu, ale v tom čase som nevidela iné východisko. Resp. potrebovali sme pomoc. Syn sa správal tak, že som neverila, že by to mohlo byt "len" psychické.
Citlivá povaha je až moc... To je pravda. A inteligenciu asi bude možné posúdiť neskôr. Ale slovnú zásobu má na úrovni 5 - 6 ročného.

desore
16. aug 2021

@gingi Vies, mne to pripomina moje deti. Takto vystrajali do do veku 4ch rokov. Sice som v ich aute nevozila.
Ked sa na to spatne pozriem, bol to prvy vzdor a dokazovanie si moci nad rodicmi, hlavne matkou.
Takze byt dosledny, dodrziavat rezim, ina moznost neexistuje. Hlavne vybit energiu, kazdy den doobeda byt 3-4 hodiny vonku, napeso. Ziadne sladkosti, dzusy, lebo deti su hyperaktivne.

gingi
autor
16. aug 2021

@desore snažíme sa. Len teda musím sa prispôsobiť aj mladšiemu (ešte šťastie, že ten je anjel od narodenia) a o domácnosť a stravu sa postarať. A hlavne syn je z tých lenivejších detí a jeho nič nebaví. Ťažko ho aj vybehať. Párkrát sa stalo, že sme prišli na ihrisko a po 2 minútach zahlásil, že sa nudí a chcel ísť domov 🤦‍♀️. Snažím sa ho veľa ťahať na odrážadlo. Sladkosti má obmedzené aj džúsy.

elmivelmi
14. nov 2023

@ariannazara ved nie je ale uz to nie je take nevyhnutne a isto by som za hysakom nehladala unavu,ved soal prebohq do 20 to uz obedny spanok naozaj netreba a unavena o 27,ked drichme 10,no neviem neveim .Do 3 r ik este ked spia fajn ale potom uz je to jedno.