Nosenie staršieho dieťaťa na rukách

barborakr
28. dec 2015

Ahojte, chcela by som počuť vas názor, radu, hocičo na tému nosenia dieťatka na rukach, nie malého babatka ale 20 mesačného dieťatka. Dcerka si vyžaduje, aby som ju mala na rukach, a nestačí si k nej cupnut, alebo byt na rukach v sede, musim sa vždy postaviť. Niekedy sa chce odniesť napr len z kuchyne do obývačky, vonka iba na rukach... Ani by mi to az tak nevadilo, keby som vladala. Ked ju nezoberiem, tak veľký plac. Samozrejme, neustále dohováram a snažím sa jej vysvetlit, ale nefunguje to:( viem, ze to prejde, ako vsetko ostatne, len je to narocne, ci uz fyzicky ale aj psychicky. Nie som typ Maminy, ktorá necháva vyplakať, som za kontaktné rodičovstvo ale je to uz nejak vela na mna...nosis uplne neznáša, stačí, ked ho vidí a rozplače sa. nie je to od narodenia, vyžaduje si to tak pár mesiacov dozadu. Dakujem za vase postrehy! Barbora

cecil36
28. dec 2015

@moni244 vyse dvetisic rokov rodicia vychovavali deti a teraz je to vsetko zle a kazde decko si ma vychovat svojho rodica... lebo ono je dokonala osobnost, ktora vie co potrebuje a rodic je povinny uspokojit vsetky potreby decka, aj tie najrozmarnejsie...no parada, to nam kvete generace velebnosti... 😀

rebeka7501
28. dec 2015

@gaby21 možno "rozumy" získava z googlu 😀

moni244
28. dec 2015

@cecil36 no to veru hej 😀

janulik2008
28. dec 2015

Ešte dieťa nemám ale starala som sa o približne také staré dieťa. Vyrastala som na dedine takže tam sme sa hrávali aj s takýmito deťmi a veru sú šikovné také detičky už. Neboj ona neplače lebo ju niečo bolí jednoducho vie že "začnem plakať tak ma mama vezme".
Trz mám neterku má síce iba 5 mesiacov a možno sa to ani nedá porovnať ALE keď bola maličká tak mala samozrejme koliky takže to bolo nosenie na rukách atď. až si zvykla na ruky a pomaly začala zisťovať že lepšie na rukách ako v postieľke tak sme povedali stop. Dali sme ju do postieľky samozrejme bol plač a pritom bola najedená, prebalená, bruško nebolelo pretože to nebol plač ako pri bolesti. Takže sme ju položili a začali jej rozprávať o hocičom až prišla na to že oni sú predsa tu lenže nepriskočia na prvé pípnutie. Takže keď sme ju dali do postieľky tak sme pustili kolotoč a kecali jej do toho. Trz má 5 mesiacov a v postieľke ostane a nie je naučená na ruky. Samozrejme sú dni keď ruky sú top, ale vydrží aj v kresielku a aj na hracej deke.
Apropo mama má kolegu kt. má synčeka asi o mesiac mladšieho a tiež mal koliky atď. jeho žena ho nosila stále na rukách pretože jej mama hovorila že plače pretože ho bolí bruško a hneď ako sa zobudil a dal vedieť o sebe tak automatika ruky. Trz má 4 mesiace a chce byť na rukách nevydrží nikde.
Ešte raz prízvukujem že malú nosíme aj na rukách ale vydrží aj inde pretože je naučená tak. Bežne ju dáme do sedačky a niečo robíme v kuchyni a kecáme a ona pozerá a smeje sa (asi preto že my musíme niečo robiť a ona si tam sedí :D ).

sardinka335
28. dec 2015

@janulik2008 akoby som čítala o sebe....tiež nosime aj na rukách, má 6 mesiacov - spokojná, pozerá, ukazujeme je vianočný stromček, svetielka...chodím niekolko minut po byte takto. A len čo ju položím na hraciu deku tak začne vyslovene taky plač ze ,,prečo ste ma polozili,,. No hovorím jej moja zlatá, kto ťa bude furt nosiť na rukách? Zaklad je u mna ze ma vidi...obyvačku mame s kuchynou a ked robím niečo v inej miestnosti tak mam take kresielko a tam sedká v takom ,,pololahu,, dam jej nejake hryzatko, vidí ma a ja mozem variť, ozehlit...proste niečo si porobiť. Niekedy si lahnem k nej na deku čo ma na zemi a ,,hrame sa,, ona ma oslintava, obchytava a mojkame sa.

janulik2008
28. dec 2015

@sardinka335 a niekto povie že deti sú hlúpe. ony nie sú. samozrejme aj my sa s ňou mojkáme, na posteľ ju dáme a máme debatu ale musí vydržať aj byť inde.
Presne to je ten plač že "hej, čo robíš?" :D aj naša sa čertí ale je zlatá pri tom keď má "nervy" :D veru u nás tiež kresielko hračka a pozerá. Napr. keďže sestra býva u nás bola som s malou doma sama lebo vybavovali niečo a ja som pratala izbu a všetko som jej komentovala a rozprávala BARBORKA ja nechápem jaký bordel to tu je, to ja nechápem to kto tu taký neporiadok urobil?" :D a ona rehot :D alebo som umývala fľašky ona v sedačke a dirigovala ma normálne pozerala či jej dobre fľašky umývam :D tým chcel len povedať že kým vidí niekoho tak je dobre a samozrejme keď som šla na WC tak cez celý dom že "ja som tu, idem cikať lebo ja nemám peľku ako ty" :D počula ma a bola spokojná lebo trepať sa s ňou na WC by som nedala :D

luciferkax
28. dec 2015

Mám skoro 5 ročného syna a keď má zlú náladu a chce sa odniesť do postele, tak ho skrátka vezmem na ruky a prenesiem do postele.. ak varím a chce sa objať tak prestanem variť, vezmem na ruky a objímem ho... a neriešim, že so mnou manipuluje.. nie je manipulátor, je len malé dieťa, pre ktorého je mamina náruč to najkrajšie a najpríjemnejšie a najlepšie, čo môže zažiť :D :D
takže neriešim, čo povie trištvrte báb z koňa, objímam, kým sa objímať a nosiť cchce :D :D

cecil36
28. dec 2015

@luciferkax ale tu sa nebavime o objimani, to predsa ani jedna kocka nespochybnila....

gaby21
28. dec 2015

@luciferkax Toto. čo si tu opísala, predpokladám robí ta trištvrtina mamičiek z koníka a robím to aj ja a nepovažujem to za manipuláciu, ked sa povie manupulácia, pod tým pojmom rozumiem, takuto vetu, maminka chod mi upratať hračky, lebo mna už bolia ruky a aj nohy ma bolia, prosím ťa mohla by si ma odniesť na záchod?

petra7777
28. dec 2015

Prosím vás, neviete niekto zabrániť, aby @luba41 tu nič nevkladala, lebo ma na mieste šlahne 😠

maria117
29. dec 2015

@barborakr necitam predchadzajuce prispevky,ale mna napadlo,ze aky mas nosic? Mozno skusit nejaky iny typ al satku? Ked jej to staci iba tak kratucko,tak mozno i nieco z tych na jedno plece (ring sling), hm? Skus v skupinke vztahove rodicovstvo al nosime deti al na fb v skupinke nosime deti v tvojom okoli najst nejsku "nosnicu", kt by bola ochotna pozicat na vyskusanie.

hankaop
29. dec 2015

Moja ma 23 mesiacov,myslim,ze toto iste zacalo pred par mesiacmi. Aj zaspavanie na rukach,bohuzial. A ja som v deviatom mesiaci,juchuuu. Dnes sme sli do obchodu,scena akoby ju na noze brali,ani peso ani v kociku,na rukach a basta. A mna moze aj polozit 🙂 snazim sa ist na to postupne odputavat pozornost,vravim si,ze si za to mozem sama,ja ju rada nosim,ked vladzem a vela som ju nosila ako malu,aj v satke. Som zvedava,co bude,ked pride brasko...

hankaop
29. dec 2015

Wow,precitala som si tu diskusiu a niektore ste riadne semetriky. Vas za to bude chrbat boliet,ze ona si dieta nosi? Ved nech nosi. Moja matka mi vravela od narodenia dcery,ze ci ju budem do siestich nosit. A budem,ak bude treba,noaco. Aj obe decka naraz. Jasne,ze ju nezoberiem pri kazdom mrnknuti,ale ked citam,ako pisete,otras. Ved mi ruky neodpadnu za to,ze ju trochu dvihnem. Ci ju budem v kociku tiskat donekonecna,ked vie chodit? Radsej peso a chvilu na rukach a chvilu po svojich,ked treba,chvilu si oddychnut.
Uplne suhlasim s @luba41, kazde dieta sa rado primojka,noaco je na tom zle.

mayamibee
29. dec 2015

Poradte prosím aj mne. Mám 32 mesačného syna, ktorý sa už vyse pol roka nosí na rukách. Prídeme niekam autom, napríklad do mesta a hned ako ho vysadím zo sedačky tak chce ist na ruky. Ked mu pekne dohovaram, že na ruky nie, lebo mam v jednej ruke tašku a nemám ho ako odniest, tak sa rozplače a trucuje. Ked ho chcem zobrat za ruku rozbehne sa mi na cestu. Keby islo auto zrazí ho. Robí mi to schvalne aj s tou cestou. Dohovaram mu stále ale bohužial je to vždy taká situacia, že ho nakoniec musím zobrat naruky a odniest, napríklad na parkovisku pred Tescom, no proste bojím sa ked mi tam tak trucuje, že sa niečo stane. Vacsinou už v situáciach kde ho možem nechat trucovat to už ako by vedel. ale samozrejme aj to sa stava, len menej. Ked sa ho pýtam, prečo nechce íst sám, tak povie že sa bojí. bojí sa kadečoho ale vždy mu vysvetlujem, že sa nemusí, napríklad na namestí sa bojí tých plachiet čo su pred O2 a ked fuka vietor tak sa kývu, no proste rozne, pristupujem k tomu takže to nepovažujem za hlupost, hoci niekedy vidim, že aj vymysla, rozpravame sa o tom a ideme spolu pozriet to čoho sa bojí, ale ideme tam na dalši den a znova to isté. On po pol hodine nakoniec zlezie z ruk ale to už som utahana ako kon, ved vlacit skoro trojročné dieta je des. Za ruku nechce chodit, stále sa mi vytrháva, vobec neviem ako ho motivovat aby sa spraval tak aby si nesposobil ujmu. o autach mu rozpravam, že treba davat pozor, vsetko, ale on na vsetko povie že nechce. ma obdobie, že všetko neguje, ja poviem obuj sa, on povie neobujsa, ja poviem, pod, on povie, nepod. neviem ale naviac ma trapi že nemá zaujem si na seba davat pozor, neočakavam že v jeho veku bude samostatná jednotka ale čo vidim deti v jeho veku tak dokazu ist pekne po chodníku a pred cestou zastanu. Našmu je to jedno, vletel by tam keby ho nechytím zakapucnu. Please help.

bajana
29. dec 2015

@hankaop ale zakladateľka už nosiť nechce - to si si v úvodnom príspevku nevšimla?

gaby21
29. dec 2015

@hankaop Ja neviem, či my dve čítame rovnaku diskusiu, ale ja fakt, žiadny zarážajuci príspevok nevidím, nikto nič o mojkaní nevravel, všetky sa radi pomojkáme, ale v rámci zachovania si zdravého rozumu sa nenecháme deťmi manipulovať. Ty podla mna budeš o pár mesiacov zakladať diskusiu, že si na pokraji zrutenia, lebo jednoducho nezvládaš dve deti naraz, ti garantujem, že tvoja malá bude strašne ťažko zvládať príchod nového člena rodiny, lebo si ju na nepripravila... Nehovoriac o tvojm, zdraví, ked si odhodlaná vláčiť obe deti naraz....

cecil36
29. dec 2015

@mayamibee no je nacase prestat dohovarat pekne a zacat dorazne. "Dohovaram mu stále ale bohužial je to vždy taká situacia, že ho nakoniec musím zobrat naruky a odniest, napríklad na parkovisku pred Tescom, no proste bojím sa ked mi tam tak trucuje, že sa niečo stane." Tu je cely problem, on vie ako budes reagovat tak nemeni svoje vzorce spravania. Reaguj inak, toto uz pozna 😀 Ja by som mu povedala, ze ak sa zas rozbehne, zrazi ho auto a bude lezat v nemocnici sam bez maminky (ja viem, ze nie, ale... 😉 ) Alebo mozno nieco v zmysle, ze ty ho teraz poziadas, aby pekne cupkal po vlastnych a ked ta on doma o nieco poziada hrat sa nejaku hru, ist niekam atd. (tu by som pouzila nieco oblubene), tak mu to rada splnis. Je mi jasne, ze skusi co sa stane ak nebude suhlasit 😀 A ty musis byt vtedy doma dosledna a to co ma rad odmietnut. Ak uz sa pre nieco rozhodnes, trvaj na tom, bud dosledna, kazde zavahanie a neistotu ci robis spravne z teba tvoje dieta vyciti.

mima4
29. dec 2015

@hankaop ty dovolis, aby tvoje dieta mrnkalo?
och.... uplne si zlyhala vo vztahovej vychove... dieta nemrnka len tak..ono nieco chce a ma potrebu naplnit to co chce... takto mu sposobujes traumy na cely zivot, nicis jeho psychiku a ono sa to odrazi....

ammellia
29. dec 2015

Este nemam dieta v tom veku, ale zatiaľ sa mi vo vsetkom osvedčilo, ze čím skôr naplním potrebu dietata, tym skor sa cez nu prenesie.
Takze ja by som si zabezpecila ten hipseat a dieta vzdy poponiesla podla potreby. Ked sa dvojrocne dieťa vezie v kociku, to je pre všetkých v poriadku, ale niesť ho je uz nonsens. :/

cecil36
29. dec 2015

@ammellia asi to bude tym, ze naozaj deti este nemas. Rodic nie vzdy moze zabezpecit potrebu dietata a nie vzdy zabezpecenie kazdej potreby je pre dieta prospesne. Kde je potom ta hranica, ked uz potreby (a casto aj vrtochy) nebudes moct zabezpecovat? Myslis, ze ked bude decko v puberte, ze mu vysvetlis? hahaha. To co do dietata vstepis v rannom detstve to sa s nim ponesie do dospelosti. Cize potom necakaj, ze ked dospelemu decku povies, ze nemozes mu ist potomka varovat lebo ta boli chrbat a nevladzes, ze bude mat k tebe empatiu. Nie, povie, ze furt sa na nieco stazujes a ked on nieco potrebuje mas mrte vyhovoriek. btw mojho dvojrocneho som v kociku nevozila, chodil sam.

ammellia
29. dec 2015

@cecil36 dieta mam, len este nie v tom veku.
Ja zastavam nazor, ze dieta sa uci empatii tym, ze ju samo zaziva.

gaby21
29. dec 2015

@ammellia Pane Bože, ja si naozaj neviem predstaviť, že by som plnila všetky potreby mojich detí, ako uplne vážne, ty si zjavne nevieš predstaviť, kolko takých POTRIEB moje deti maju, možno tvoje nie je až také náročné: Nech ich mám všetky plniť, tak sa nenajem, neumyjem, neoblečiem, nevyspím, kojila by som oboch doteraz, nevedeli by sa vycikať, oíbliecť , najesť, chodiť, stále by som používala, ruky, nosič kočík a už si ani dalej nechcem predstaviť, ako by to u nás vyzeralo 😝

gaby21
29. dec 2015

@ammellia A ešte musím dodať, že moje deti su empatické, obaja sa o mna dokážu kvázi postarať, ked sa necítim dobre, normálne mi čítaju, donesu mi pohár vody, starší natrie chlebík s maslom, donesie perinku, atd.

cecil36
29. dec 2015

@ammellia ale neustalym plnenim jeho potrieb ju zaziva ako? Tym, ze ty si k nemu empaticka? Tym ju nezaziva, to nie je jeho empatia k tebe, k druhym...

dai
29. dec 2015

@barborakr ahoj... ak vladzes tak nos, ak nie, tak to dietatko bude musiet pochopit... 20 mesiacov je este taky hranicny vek, ja raz za cas odnesiem aj moje deti ( 4 a 8 rocne ) - samozrejme ze vaecsinou uz vramci srandy, maleho ked mame naozaj narocnu turu ci den ( ked beha dajme tomu 10km a potom povie ze ho bolia nozicky tak mu verim - to ho obycajne muz zoberie na kona ) ... ako pisem doma vramci mojkania a srandy sa este zahrame na babo - on to miluje... samozrejme ze aj dcera potom dranka tak aj ju si s jej 26kg popestujem a pomojkam🙂

v 20tich mesiacoch som ja pomaly odkladala kocik ( moj maly je hypotonik, sam zacal chodit na jeho diagnozu super skoro - v 14tich mesiacoh, a bolo mi povedane ze cim viac bude chodit tym silnejsi bude... ) - takze mi sme vela chodili, v 2och rokoch som uz kocik vobec nepouzivala... a jasne ze chcel na ruky - ked som vladala tak som ho vzala, ked nie tak nie...
Osobne tiez nie som zastanca novej rozmaznavajucej vychovy - co dieta chce do dostane... On je druhy v poradi tak tak nejak prirodzene chapal ze nedostane vsetko a hned... musel si zvyknut skoro a nemyslim ze by to nejak ubralo na jeho psychike ci nasom vztahu... Detto ja som pracujuca matka, cize si potrebujem aj oddychnut, deti su zapajane do domacnosti, maju urcite povinnosti etc. ...
Dokonca zastavam nazor ze ustupovanie a uspokojovanie kazdej potreby dietata dietatu skor skodi ako prospieva☹ samozrejme ze pisem o starsom dietati , nie do veku 12mesiacov... potom ale uz pomaly dietatko zacina chapat co sa okolo neho deje, nasava atmosferu v rodine a malo by prirodzene aj vnimat svoje miesto...

gaby21
29. dec 2015

@ammellia Inak musím suhlasiť že čím skôr naplním potrebu dietata, tym skor sa cez nu prenesie. ale bohužial s vekom su potreby detí náročnejšie, čiže na chvílu sa dieťa uspokojí, ale o chvílu bude chcieť, aby si znova naplnila nejaku potrebu, a tak dookola a ty zrazu zistíš, že potreby má iba tvoje dieťa a nikto iný okolo teba, vrátane seba samej 😖

dai
29. dec 2015

@gaby21 ono je aj rozdiel o akych potrebach sa tu bavime... jasne ze ak su to zakladne potreby u batolata tak tie maju byt naplnene co najskor ( jest, pit, prebalit ) ... ak sa ale uz bavime o dalsich potrebach tak tu sa uz treba zamysliet ( potrebuje naozaj moje 2rocne dieta 35teho konika pony? skor o tejto potrebe silno pochybujem🙂 jasne ze prestane okamzite plakat ked kupis... spravis mu ale tym sluzbu?🙂

ammellia
29. dec 2015

@dai ponik je rozmar, nie potreba.
Ale take to ponasanie ja beriem ako úplne prirodzenu vec.
Preto si myslím, ze autorke otazky by mohla pomôcť jednoducha pomôcka na nosenie, kde sa dieta rýchlo vloží a zas vylozi. A budú spokojne obe strany.

dai
29. dec 2015

@ammellia autorka pise ze jej dieta nosic neznasa🙂 cize jej to asi nepomoze...a ako som pisala - aj nosenie moze a nemusi byt realna potreba - tiez to moze byt u dietata len rozmar v 20tich mesiacoh ... ak ona pise ze nevladze - jednoducho fyzicky nato uz nema tak sa dietatko bude musiet jej potrebe ( kedze u nej ide o realny stav ) prisposobit - bud sa nauci znasat nosic alebo chodit pesi ci v kociku... uspokojenie potreby sa nema konat na ukor tvojho zdravia - hlavne ako pisem, ak moze ist kludne uz len o pseudoptrebu... ( 20mesacne dieta vie chodit, trat je prisposobena jeho veku, je vyspate , napapane... ak aj vtedy place ze chce na ruky a pritom je emocne ok tak to nie je potreba ale jeho rozmar v danej chvili...)

cecil36
29. dec 2015

@ammellia nosenie väcsieho dietata je pohodlnost nie potreba, potreba je mojkanie, tulenie, pohladenie...ale komu jak je libo. Ja keby nosim mojho 4 rocneho (nehovorim chvilku v ramci srandy alebo ked viem ze naozaj nevladze npr. je chory a ideme od dr. k autu), tak si odpalim chrbat, mam silnu skoliozu a ziadna satka, nosic, manduca mi na to nepomozu.