Ochvíľu 3 roky a nerozpráva

nani89
16. okt 2018

Mamičky mám problém? Moja dcéra o 4mesiace ma 3 roky. Nechce sa jej rozprávať. A keď rozpráva tak ani ja jej nerozumiem iba nejaké slovko. Moja mama vravi ze sa jej dostatocne nevenujem lebo neovlada suvislu vetu. Čoskoro škôlka ja sa bojím či ju vôbec vezmu. Keď niečo chce buď ukáže alebo slovko čo chce aj to dobre nerozumiet. Máte niektorá také dieťa? Dakujem
...

bucko555
16. okt 2018

Nestresuj každé dieťa je iné kamaratkym začal rozprávať až v škôlke naša má 2roky a mesiac a len si brble niečo povie krásne ale je to pár slov ale rátam že zachvilu sa rozrozprava a potom nás aj hlava bude bolieť a druhej kamošky mala v dvoch rokoch krásne rozpravala

nani89
autor
16. okt 2018

@bucko555 ďakujem ale mala už tak od 2rokoch ale pokroky až také niesu.. iba čo ju boli ukáže bibi... keď niečo chce papať mňam mňam... Nechce súvislo hovoriť... len sa bojím tej škôlky... Ta deti zboznuje ale keď hovorí nikto jej nerozumie 😂

pininka
16. okt 2018

Teraz to riešim s kamoškou. Jej malý to isté, v auguste mal tri,nepovie nič. V škôlke ho brali za zaostaleho a po mesiaci ho vylúčili, lebo chudák zo stredu začať kusat iné deti, dovtedy to nikdy nerobil. Poslali ju na vsetky vysetrenia. Nič mu nezistili, len že je trocha pozadu s tou rečou, ale nič mimoriadne. Bude chodiť aj na logopediu. Pedopsychiatricka povedala,že sice nerozpráva, ale pozná všetky čísla aj farby a na každú ukaze. Že to ešte u trojročného nevidela. Držím palce

nani89
autor
16. okt 2018

@pininka ďakujem moja pocita do 5 po slovensky aj po anglicky 😂 tiež mám pocit že je zaostala ale neurológ povedal že je v poriadku. Ibaže začne neskôr chodiť k lokopedovi ale že ma ešte čas. Možno že vraj začne škôlke sa viac snažiť. Že uvidíme. No ja sa bojim

renatka100
16. okt 2018

@nani89 velmi znama svetova autorka pise o svojom detstve v knihe metafyzika trubic - Amelie Nothomb - stoji za precitanie - pise o sebe ako do 4 rokov uz si to presne nepamatam nic nepovedala co by bolo zrozumitelne..,tak asi je to normalne, este ma cas

pininka
16. okt 2018

@nani89 podstatné je,na akú učiteľku narazí. Kamoška mala smolu že narazila na vyslovenú kravu, ktorá sa na malého v jednom kuse sťažovala. Druhá učiteľka bola úplne v pohode.

nani89
autor
16. okt 2018

@pininka tohoto sa veľmi obávam. :/ mala je síce bez plienky ale keď potrebuje príde len že kaki. Nepocikava sa mi. Stane sa večer to akceptujem. Bojím sa že ako to zvládne. Ale kolektív ma rada škoda že nerozpráva deti jej neporozumeju

nani89
autor
16. okt 2018

@renatka100 neviete presne ako tu knihu nájdem?

nani89
autor
16. okt 2018

@pininka bojím sa ako ju v škôlke príjmu... až sa toho bojim

pininka
16. okt 2018

@nani89 neboj sa dopredu, lebo to budeš prenášať na ňu. Možno sa tam práve rozhovori.

nani89
autor
16. okt 2018

@pininka práveže bola som flegma... Šak každé dieťa je iné... ale nevidím rozdiel... Moja mama ešte pridáva... hrajeme sa ,čítame si, rozpravam ona led spieva viem o čo ide podľa melódie 😂 slova úplne mimo

misulka47
16. okt 2018

Moj začal rozprávať keď mal 3.5 roka dovtedy len zaklady mala táto baba dedo atď...niektoré slová mal svoje vlastné...neriešili sme a začal pekne sam

nani89
autor
16. okt 2018

@misulka47 ďakujem za povzbudenie... Moja malá keď jej niečo nejde nepovie nejde ale pipi... darmo jej vravím nejde?? Ona ee pipi :(

pininka
16. okt 2018

@nani89 ja mám tri deti a každé začalo inokedy rozprávať a pri tretej teraz mi je to už tak jedno. Má 17 mesiacov a zatiaľ len pár slovíčok vie, ale rozumie úplne všetkému. Chodíme na hudobnú, zopakuje všetko,krásne rytmizuje, uvidim ako pôjde ďalej.

nani89
autor
16. okt 2018

@pininka moja tiež rozumie ... čo poviem spraví ...Moja nezopakuje ... vola sa Nikolka a povie len Nika .. keď chcem aby opakovala po mne ide radšej prec

mysicka753
16. okt 2018

@nani89 môj syn tiež toho v troch rokoch moc nepovedal, väčšinou ukazoval aj všemožne chcel ale nešlo, v škôlke sa síce rozrozpraval aké reč nečistá, stále detská a to má 7 a je prvák. V škôlke by som sa s učiteľkou porozprávala o obavách z prípadného vysmievania sa, pokiaľ je normálna učiteľka vie si to pekne medzi deťmi zariadiť, my sme mali už 4 roky a rozumeli sme mu len doma, v škôlke sa rozkeca a ak je spoločenská plus pre ňu. Moja rada určite dobrý logoped a nedať sa odradiť že je to zavčasu, my sme už v škole a z rečou bojujeme, tiež banujem že sme skôr nešli. Reč nie je len fonetika - to čo počujem, má ďaleko viacej aspektov a dobrý logoped to dá na správnu mieru.

martakar
16. okt 2018

Moje deti mali a aj majú v škôlke viacero spolužiakov, čo majú problém s rečou. Deti, čo už majú 4-5 rokov a nie je im skoro vôbec rozumieť. Čo si tak všímam, tak vôbec nie sú vyčlenené ani odstrčené, ostatní ich berú pekne medzi seba a nejako sa dohodnú.

renatka100
16. okt 2018

@nani89 maju ju v martinuse staci si dat nazov

lulu0123
16. okt 2018

Ja by som tiez skusila logopeda.Kamosla bola s 2 rocnym, ktory vobec nerozpraval.Logopedicka jej dala dobre rady ako presne s nim komunikovat,hrat sa a velmi mu to pomohlo.Ako 3 rocny uz rozpraval normalne.

renatka100
16. okt 2018

@renatka100 ale logopeda tiez doporucujem urcite to pomoze, aj moja dcera chodila a pomocou hier sa pekne zdokonalovala.

nani89
autor
16. okt 2018

Ďakujem všetkým za rady určite skúsime aj lokopeda . Aspoň ste mi trošičku pomohli že niesom sama s podobnými problémami. Ďakujem . Každé dieťa je iné... 🙂

evita168
16. okt 2018

Moja ma 2 roky a nepovie nic len to svoje blahotanie

katrin21
16. okt 2018

@nani89 moja prva dcera hovorila malo, take ze mama, tato, daj, ajap/ hapaj si/, mnam mnam a tak... az okolo 3r sa viac rozrecnila aj popri detoch v skolke ale ucitelky jej mox nerozumeli, az casom, ale boli mile.ona vsetko vedela ukazat..😂. Dcera len proste neskor zacinala rozpravat, inak poznala v 2r pismenka, vsetko robila ako mala, len to rozpravanie slo neskor.v skolke mozno aj tvoja zrazu poskoci. v 4.5r sme u logopeda rec vycistili je sikovna, ucila sa celu zakladku sama a bola jednotkarka, chodi na gympel a chcd ist na medicinu..
Aj lekarka nam vtedy vravela, ze ona hovori, aj ked malo a zle vyslovuje, ale ze skusa to je zaklad, kazdemu sa recove ustrojenstvo vyvija inak..
Druhu mam predcasniatko 34tt a ta sa rozhovorila v 2r a hovori vsetko, akurat nevie R, L a ch.. na cas.... velmi jej pomohli pesnicky, deti potrebuju ma naucenie sa reci zacat vnimat rytmus reci, piesni, riekaniek .. to pomaha... u nej rec okamzite naskocila po tomto...

keiko33
16. okt 2018

Starsia dcera nastupila do skolky v novembri, mala 2 roky a 8 mesiacov. Na vianoce este nic nehovorila a v januari po prazdninach behom tyzdna naraz spustila vsetko. Ziadne postupne rozpravanie, odvtedy sa jej usta nezavru. Syn medzi 3 a 4 rokom postupne a mladsia dcera tiez az po 3 roku a neter, ked mala 1,5 roka pomaly. Skolka a kolektiv dietatu pomozu. Ja by som to este az tak nebrala zle. V dnesnej dobe by sme chceli, aby deti rozpravali dobreze nie od roka. A porovnavanie nieje dobre. Potom sa zbytocne na deti vyvija tlak a pritom niektore deti potrebuju cas. Logoped na skodu samozrejme nieje, ale by som to ani nesilila do 4 rokov urcite. Vela deti sa rozkeca az v skolke a ucitelky su na to zvyknute. Spravna ucitelka by to nemala riesit nasilu, ale snazit sa dieta motivovat k rozpravaniu.

brrrrrciatko
16. okt 2018

@nani89 moj syn mal podobne problemy a uz skor navstevoval logopeda, ktory mu velmi pomohol. Uz po mesiaci bolo vyrazne zlepsenie. Pekne nas logopedicka vedie a uz dokonca predbehol rovesnikov.

suzie28
16. okt 2018

@nani89 viac jazycne deti začínajú neskôr rozprávať . Takze nemusíte stresovať ...

emmi101
17. okt 2018

Osobne by som sa ešte nestresovala. Možno to bude tak, že sa v škôlke rozrozpráva a bude dobre. Keďže vie toho dosť, zaostalá nebude. Ešte by som teda počkala

katrinka34
17. okt 2018

Môj syn mal 3 roky a nepovedal vôbec nič, len 10 slov svojou rečou 😂 ... Keď mal 5 rokov bol predčasne zaškolený pre vysoký intelekt ;). Dnes má 7 rokov a je tretiak ;) a ja som si myslela že bude zaostávať za rovesníkmi 😂😂😂 Netreba sa báť ;) treba dôverovať ;)

marika05
17. okt 2018

Len sa jej nechce nebojte ked spusti aj uska vas budu boliet, moj syn bol presne tak isto a tetaz sa mu pusinka nezavrie, pokial reaguje na vsetko okolo nemusite mat obavu 🙂

ellieellie
18. okt 2018

Medzi deťmi sú obrovské rozdiely. Moja takmer 2 ročná neterka rozpráva krásne, zrozumiteľne, tvorí vety. Normálne sa s ňou porozprávaš. Ďalšia neter, 4 ročná už sa snaží, ale stále jej ťažko rozumieť, je veľmi pozadu oproti tej 2 ročnej. Do 3 rokov nehovorila nič, teraz ako píšem, s problémami. Musím podotknúť, že je úplne diametrálny rozdiel medzi tým, ako sa venovala dcére jedna švagriná a ako druhá. Zobrala som si z toho veľké ponaučenie. Samozrejme obe majú pocit, že sa venovali naplno.