Odkedy skúšať nechať dieťa samé doma?

mamanadruhu
15. aug 2010

Kladiem si otázku, odkedy skúšať nechať dieťa samé doma. Syn o inom nehovorí, nesmierne túži zostať sám doma, dokonca si to zaželal k svojím blížiacim sa 6. narodeninám. Ako dobrí rodičia si uvedomujeme, že na to nie je ešte zrelý (je mnoho krajín, kde je to do 12. roku dokonca protizákonné), ale nedalo nám to a nedávno sme ho otestovali na 10 minút, odskočili sme si do pekárne, náš milý synček nás potom nechcel vpustiť domov, že to bolo ešte veľmi krátko, nestihol vraj nastaviť takmer žiadne pasce a bol neskonale sklamaný, že za taký krátky čas nestihol prísť žiadny zlodej. Čo s tým?

katrin21
10. jan 2016

@evittam chapem, jasne.

tilly
10. jan 2016

zatrhnut film sam doma 😀

aspinka
10. jan 2016

My sme najstarsiu dceru zacali nechavat obcas samu od 9 r vzdy boli urcene pravidla...nevychadzat z bytu, nikoho nepustat dnu...nechodit do kuchyne...posledne pravidlo sme museli doplnit raz nas chcela prekvapit ze urobi chlebicky zasadne berie di ruk najvacsie a najostrejsie noze 😉 takze take prekvapka az ked sme doma... Inak syna necham doma az so starsou a uplne sameho asi neskor ta jeho chlapcenska dobrodruzna povaha sa nezaprie a ktovie aky skvely napad by mohol realizovat 😀 keby ma on presviedcal ze chce zostat sam a tlacil na mna sipila by som ze ma nieco zalubom tak to by som ho nenechala clovek nikdy nevie 😉

zuzik16
10. jan 2016

ked som bola mala, telefony sme este nemali, to bola ozaj rarita, ak mal niekto v tom čase mobil.
vyfasovali sme kluce a museli sme fungovat. moji rodicia boli v robote, starsi brat v skole a ked som este nechodila do skolky zostavala som so starymi rodicmi, casto iba zo starkym, kt uz bol na dochodku - mala som tak cca 4 roky a bezne ma nechaval doma samu, tak na polhodinku cca, možno niekedy aj viac - som tu, nič vazne som nikdy nevyparatila, lebo som vedela ze musim byt zodpovedna a počuvat - ak mi nieco zakazal atd.
rovnako na ulici(byvam na dedine) sme sa hravali same deti, bez rodičouv a to sme mali tiez tak 4-5 rokov, možno aj menej, sem tam nejaky rodič vykukol z okna, skontroloval vsetky deti a bolo hotovo😀
poznam pripady, že mala suseda, este pred par rokmi nastupila do 1.triedy, mala prave 6 ročkov a nemal ju kto rano vychystat, tak musela sama....rodicia aj stari rodičia boli od 6.00 v robote a ona pekne musela vstat, pochystat sa a ist do skoly, zamknut a tak.
alebo niektori moji spoluziaci nosili uz ako prvaci, druhaci mladsich surodencov do skolky.....a to bolo podla mna dobre, naučili sme sa byt zodpovedni, rodičia sa castokrat bali, ale nemali inu možnost ako to riesit, a myslim ze nam to iba pomohlo, dnestne deti sa v mnohych ohladoch spoliehaju na rodičov - čo sa tyka aj domacich uloh napriklad, v okoli mam kopu prikladov kde deti neurobia bez mamy ani škrt v zošite a čakaju kedy pride z roboty a až potom sa učia - ja napriklad som sa vzdy od takej 2. triedy na zš učila sama kym prisla mama z roboty, ona iba skontrolovala ulohy a mohla som bežať von za kamoškami....😀

slniecko77
10. jan 2016

@katrin21 myslim, ze treba najst zdravu mieru..pises, ze sa vychovava generacia ala "mamin cecok". Vies ked sme my boli male, nosili sme kluce na krku a chodili pre mladsich surodencov..ano bolo to tak, ale vtedy chodilo menej aut po cestach, viac-menej vsetci pracovali nemusela si sa tak bat, ze sa tvojmu dietatu nieco stane, nepotulovali sa po sidliskach rozne individua - typu narkomani, pedofili a pod., nasi rodicia netusili o takychto veciach. Nasi rodicia nemali na vyber - materska bola pol roka atd.
Ja budem musiet vozit a vyzdvihovat svoje deti zo skoly do ich 11 roku ich zivota - zijem v UK a tu to tak je..myslim, ze to je fajn...do budovy skoly nemozes len tak vstupit, skolsky dvor je po cely den zamknuty..tu nikto nebude riskovat, ze sa dietatu nieco stane nie len v skole, ale aj po ceste domov.

zuzik16
10. jan 2016

@slniecko77 iny kraj, iny mrav🙂
samozrejme ze vo vyspelejsich krajinach to takto funguje, ale tam maju asi aj ti rodičia možnost deti zo skoly vyzdvihovat, tažko je predstavit si mamičku ktora odbehne o 12.00 od pasu v robote niekde vo fabrike a beži pre deti, tu nie su velmi podmienky.
ved dnes su mamičky ktore robia v rôznych velkych fabrikach radi, ked vobec im toleruju 2x do roka OČR

slniecko77
10. jan 2016

@zuzik16 tu skola konci o 15.15hod. - aj pre tie najmensie deti, 4-5 rokov. Pre deti musi prist rodic, alebo nim vybrana osoba o ktorej ucitel vie, nikomu inemu dieta nevyda. Dieta moze zostat v skolskom klube, alebo v skolskej druzine za ktoru sa platia dost velke peniaze. Konkretne v UK nie su take vymozenosti, ze je takmer zadarmo skolka, druzina a pod. Rodic si musi vyzdvihnutie zabezpecit, alebo si zaplatit skolsku druzinu.
A co sa tyka OCR a PN, v takej miere ako sa to praktizuje na SVk je v UK nemyslitelne ba priam nemozne. Totizto v UK je prisny zakon ked dieta nechodi do skoly, nie je dovolene ho zobrat zo skoly kvoli dovolenke a pod.

katrin21
10. jan 2016

@slniecko77 ja nesuhlasim, lebo si sama pamatam, ako mi ako dietatu mama hovorila, nech si davam pozor, lebo kradnu deti na organy,a to bolo nie raz.. kolko deti aj vtedy zmizlo....alebo ako ju prenasledoval vecer ked sla z poobednej nejaky chlapik, ako sa bala...Proste bolo to aj vtedy....a nie malo...
Aj predvcerom som niekde citala statistiku, ze prepadnuti a takych deliktov mame menej, ako za socializmu dnes...
Ano, aut bolo menej, ale myslim, ze z tych aut sa robi vacsi strasiak , ako je.... deti su opat na to zvyknute, alebo by mali byt, od malicka ich mame ucit, ako sa chodi cez cestu a milionkrat to opakovať, nie len zobrať za ruku a pod ideme cez cestu.... Az tak sa dieta nauci ...
Vacsina deti dokaze tieto veci zvladnut ... niektore su horsie samostatne z nejakych pricin ako su poruchy spravania apod.. ale to je mensina a hlavne si myslim, ze aj z tych by kopec mohlo byt Ok, keby rodicia inak pristupovali, mozno im venovali viac pozornosti, ako len hrešenia, ake su s nimi stale problemy.Krasne to bolo vidno teraz vo stvrtok v relacii svokra....
Akoze problemovy chlapec cca. 14rocny, aky bol uzasny, ked mohol doma pomahať, ked ho niekto pochvalil, pohladkal a aj sam povedal, ze mu to chyba... Ale to uz je ina tema 🙂

moni244
10. jan 2016

Tiez mam pocit, ze vyrasta generacia neschopnych deti, ktore bez pomoci mamicky nic neurobia. Dnesne deti su zahltene kruzkami, v domacnosti pomahaju min., nevedia si urobit, zobrat jest, na vsetko sa caka na mamu, moja bude mat tri, uz ostala aj pol hodinu sama, to spala rano o piatej, ja som musela utekat do prace, manzel este nebol doma z nocnej, viem, ze ona aj keby sa zobudila, z izby nevylezie, bude cakat, tak isto sa mi stalo, ze von pocasie, ze ja som mala problem urobit dva kroky, nie to ona, manzel necakane v robote, no musela som ist do potravin, mam ich pred bytovkou, pustila som rozpravku, odisla na 10 minut, ked som dosla, pekne sedela tak, ako som ju nechala, proste ju trenujem, kedze sme tu sami a nema nam kto pomoct, tak radsej nech je samostatna, ked pride ten cas, zacnem ju ucit, ako si zobrat jest, pit a podobne. Aj do skoly ju budem ucit chodit sama, sme sice v hlavnom meste, na sidlisku, ale skolu mame 3 minuty peso, je sice ina doba, ako sa tu spomina, ale nase deti inu nepoznali, nechcem dopadnut ako kolegyna, co vozi 14 rocneho syna autom a 12 rocnu nepusti pred bytovku ani psa vyvencit

slniecko77
10. jan 2016

@katrin21 aj mne rodicia hovorili, ze si mam davat pozor, vypinat plyn, davat pozor na surodenca atd.
Nemozem suhlasit s vyjadrenim, ze kolko deti aj vtedy zmizlo...boli zatvorene hranice, takze "obchodovanie s organmi" a podobne bolo minimalne ak vobec nejake bolo. Hranice si neprekrocil len tak jednpducho, takze unosy deti takmer neexistovali. Nehovoriac o pedofiloch, ktori boli viac nez strazeni a pod.
Tu statistiku som citala aj ja..velmi zavisi ake kriminalne pripady sa uvadzali v tej statistike, konkretne v tomto clanku boli spomenute kradeze a vrazdy - ziadne unosy, zneuzitie deti a pod.
Suhlasim, ze deti su viac prisposobene na dnesne podmienky, ale su to stale deti..preto pisem, ze vsetko s rozumom..sama neviem kedy by som uznala, ze dieta moze chodit do skoly, na kruzky atd. same, tu je to viac-menej urcene. Kazdopadne u nas by to nebolo tak skoro, kedze sme sa rozhodli pre skolu co je dost daleko - cca pol hodinu kracania, kruzky su na opacnom konci mesta, takze tam by ani sam pesi nedosiel.

katrin21
10. jan 2016

@slniecko77 nema vyznam ta presviedcat.. ale ja som ako dieta rada pozerala FKU patra.... a bolo tam kadeco veru..... a unosy veru boli..... zavrete hranice? pasovalo sa vsetko aj vtedy...
Ja som od 6r chodila na hudobnu na druhy koniec mesta ... a do skoly do mesta z dediny ako jedina z celej dediny, vtedy to bezne nebolo....Prvy polrok ma vodila sestra, kym som sa na hudobnu raz nevybrala sama cez mesto popod mosty a oni ma cely vyplasení hladali a ja spokojna na hudobnej som sedela.. Odvtedy som chodila sama...
A moja dcera, uz som to tu niekde pisala, chodila do skoly tiez na hudobnu sama asi od 3triedy, lebo si to vyslovene vyzadovala, starka s nou chcela chodit, ale ona chcela sama.. vo 4roc sme sa prestahovali a zacala chodit v inom meste do skoly a aj na kružky (hudobna, vytvarna, tanecna) a tiez cez cele mesto... Mobil mala, raz sme sli s nou busom, potom uz testovala cestovanie po skole na kruzky a domov sama.. ( Rano sme ju brali po ceste do prace, lebo aj my chodime na 8 do prace)
Jasne, ze aj chaos bol a isli sme pre nu, lebo nevedela, aky autobus 😀 , alebo nestihla a co teraz 😀 , ale naucila sa, ostrielala, trafila... 🙂 Dobra skola pre nu.

slniecko77
10. jan 2016

@katrin21 ono je mesto a mesto 😉 myslim, ze na kruzok cez cele mesto si neslapala hodinu popri velmi vytazenej hlavnej ceste 😉 moje dieta ma cerstvych 5 rokov, nehovor mi, ze by si v tomto veku poslala svoje dieta same na kruzok a do skoly...neuverim ti. Nehovoriac o tom, ze keby som to spravila tak by mi ho okamzite odobrala socialka a este by som mala problem zo zakonom.
Fedralna kriminalna ustredna patra - zaujimava to relacia..pozerala som ju aj ja 😉 bohuzial nech napises cokolvek bolo menej narkomanov, sexualnych zneuzivani deti a podobnych zlocinov...
A tiez sa nechcem dohadovat...su fakty, ktore sa nedaju popriet.
Urcite treba najst zdravu mieru, prilis ochranarska vychova dietatu ublizuje.

zuzik16
10. jan 2016

@slniecko77 ano ved preto pisem, že iny kraj, iny mrav, su tam ine zvyklosti.🙂
len možno je to tiež trosicku prehnane že až do 11 rokov, ale asi im to vyhovuje, ked to tam tak funguje.
ale dovolim si nesuhlasit s tymi PN aOCR. Z vlastnych skusenosti a zo skusenosti mojich kolegyn a kolegov velmi malo čerpame pn a očr. ja si nedovolim ist na pn len tak, bola som tento rok pn 2,5 tyzdna - aj to kvoli operacii a po takom kratkom čase som sa hrabala do roboty, rovnako aj kolegovia, chodime prechladnuti, chori do roboty a často sa liečime iba čajikmi, pripadne predpisu nam ATB a ideme do roboty:-/ viem, že je to na ukor zdravia, ale bohužial v mnohych firmach na slovensku funguje vykoristovanie čo sa tohto tyka. si často chori, alebo mas často chore deti? - ok, tak si najdi inu robotu, my ta nepotrebujeme.
kolegyne čo maju male deti, nedovolia si ostat s nimi na očr, plataju tieto situacie kadejako, len aby mohli do tej roboty ist, aby o nu neprisli. kamaratke ochoreli deti naraz, do toho aj ona a bola vyše tyzdna doma - už sa jej aj vyhražal zamestnavatel, že ak sa to zopakuje budu to musiet inač riesiť.

slniecko77
10. jan 2016

@zuzik16 s PN a OCR, urcite to zavisi od pripadu k pripadu...ale ver tomu, ze v UK take neexistuje, je to vacsinou neplatene, ale PN je platena len par dni do roka..co sa tyka OCR, k dietatu si mozes zobrat dovolenku, alebo neplatene volno.
Co sa tyka vekovej kategorie, mne to pride tiez celkom dost, ale zatial som neriesila. Do skoly este diata moze prist same..to sa nekontroluje..sice u nas stoji pri brane skolnik, ale to by sa este nejak dalo, ale co sa tyka vyzdvihnutia tam nie je kompromis.

zuzik16
10. jan 2016

@katrin21 zlata, že sama si vyzadovala chodit 😀 to ako ja, prvy den do skoly na zš s mamou a aj druhy den a od 3. dna vravim mame - "mami, a nieže pre mna prides aj dnes, nechcem sa hanbiť pred kamoškami..."😀 aka som bola frajerka 6-ročna a to som do skoly mala tak 15 minut pešo, cez cestu atd. ale vtedy to bolo normalne, vsetci sme chodili peso a sami, pripadne partie par deti.
inač suhlasim s tymi unosmi, ja som sice o nejakch 15-16 rokov mladsia od teba, ale tiez si spominam že unosy boli, u nas po dedine jednoho času chodil nejaky psychopat, ktory sa snažil znasilnovat zeny...trvalo to par tyzdnov a nie a nie ho chytit...

cucana
10. jan 2016

Myslím že nie je presne vymedzené zákonom od kedy môžeme deti nechať samé doma,ale do 18 rokov sú za ne zodpovední rodičia,takže je to na vás a na vyspelosti dieťaťa