Odplienkovanie 21-mesačnej dcérky - je ešte skoro?

mirkaknm
13. máj 2020

Ahojte maminky, idem si po vase skusenosti, ak ste ochotne sa s nimi podelit. Mam 21 mesacnu dcerku. Na velku potrebu sa uz krasne naucila chodit na nocnicek uz davnejsie (okrem toho ze ju zapeka a vtedy nechce kakat,tak jej to ide super). Pred 6 tyzdnami ked zacala kriza a aj manzel ostal doma, rozhodla som sa ze ju budem ucit aj cikat a vypytat sa do nocnika. Zvykne sa vypytat cikat rano alebo vecer pred spanim (zatial vie povedat len kako, tak ked chce cikat povie tiez kako). No inak sa nevie vypytat cikat. Neviem ci su dake tipy, triky ako to urobit no nic take nepouzivam. Nechavam to na nu. Ale za tych 6 tyzdnov akosi nedoslo k nejakej zmene a stale sa pocikava.
Zvyknem ju dat hned po ranajkach, obede, veceri rovno na zachodik a citame si knizku,pritom sa vycika.
Je na to este mlada? Alebo by ste mi nieco ine poradili?
Dakujem

spokojna_mamina
13. máj 2020

aby bola odplienkovana, nemusi sa pytat 😉 Moj najstarsi bol bez plienok od 2r a uplne sam sa zacal pytat snad az 4rocny. Skratka davala som ho cikat v nejakych intervaloch. Obcas sa vypytal aj sam, jasne. Ale vacsinou bol svet okolo neho a aktivity zaujimavejsie 😉 Dcera sa pytala hned odkedy sli plienky dolu. Kazdy je iny 😉 A najmladsi sa odplienkoval sam v 19-20 mes, ani to "kako" este nevedel hovorit - ukazal na plienku a vedela som, ze je cas. Strasne sa mi v januari nechcel odplienkovat, tak som to nesilila a koncom februara uz behal v slipkoch 🙂
Takze ako na to? Daj jej nohavicky (najlepsie nejake pekne s obrazkom, co sa jej budu pacit 🙂 plienky pouzivaj len na spanok. DAvaj ju pravidelne cikat - po prebudeni a potom kazdu cca pol hodinku. Chvilu to tym detom trva, kym si zvyknu (ok, ako komu). No a ked budes vidiet, ze to zvlada, tak intervaly predlzuj - napr ja davam cikat maleho rano po zobudeni, ked ideme von, ked sa vratime domov, po obede, po zobudeni... a pod. Ak viem, ze vela pil, tak aj castejsie.
Ak sa pyta "kako" na malu aj velku, netreba to riesit. ked sa jej rozviaze jazycek, obohati slovnu zasobu. Hlavne ze vy rodicia viete, co to znamena 😉

mirkaknm
autor
13. máj 2020

@spokojna_mamina Dakujem za radu. Ok takze si mam zaviest nejake pravidelne intervaly.
Dcerka uz nosu gatky tych 6 tyzdnov. Plienku ma len na spanie a ked ideme von. Ci treba chodit aj von bez plienky? Vonku dost cika, asi by sme sa museli kazdu chvilu prezliekat.

bosorka2302
14. máj 2020

moj ma 2.5 r a az teraz pred mesiacom som ho odplienkovala. MOj sa pyta cikat, ale obcas mu to pripomeniem, niekedy zvykne zabudnut, pri hre najma..MOj povie pekne cikat, a ide si zobrat nocnik aj sa sam usadi na neho aj povyzlieka....MOjmu velmi vadi ked je pocikany, chodi vtedy nasiroko a rozculuje sa , ide si hned po ciste teplaciky 🙂

petus998
14. máj 2020

Starsi sa mi,pocikaval este 3 rokoch a tento mladcsi od 2rokov je bez plienky sm plakal ked som mu ju chccela dat sam ide a vycika sa do zachoda ja si myslim ze to netreba silit

mirkaknm
autor
14. máj 2020

@spokojna_mamina Este ma napada sa opytat, nocnicek mate na wc pri vasom velkom zachode? A ked ste zacali s odplienkovanim, ked sa deticky vycikali, vykakali, potom ste im ako ritku umyli? Alebo uz len utreli papierom?

vladka2503
14. máj 2020

Ahoj 🙂 ja sa tak trocha privtriem do Tvojej diskusie 🙂 moja mala v januári 2 roky, skúšam už všetko možné ale nič nefunguje. Najhoršie na tom je ze ona vie co od nej chcem len mi proste povie ze nie, ani do nočníka ani do záchode ani do vane proste nikde, iba do plienky, 3 dní som vydrzala a plienku som jej dala iba na noc, inak mala nohavičky, ktoré si sama vybrala v obchode ale vždy to dopadlo tak ze držala skoro 3 hodiny, chodila tu už nariekala, bola nervózna a nakoniec keď to pustila tak sa hroooozne rozplakala a hanbila sa.. Ma aj hráci nočník aj normálny, dáva doňho vodu, vie ze sa tam ma cikat aj bábiky tam dava že cikaju ale ona to proste neurobí.. Ani by som to možno neriešila a dala jej 3ste čas ale na svoj vek je veľmi veľká, vždy jej tipuju tak 3, 4 roky, a tým pádom mi zakaždým precika už aj 6ky prémiumky.. Už som fakt z toho zúfala a neviem ako nanu, keď sa po cika do nohavíc tak jej to nevadí ze je mokrá, iba príde ze je mokrá a ide si po svojom.. Už jej aj iné deti ukazovali ako cikaju všetko ale ona sa proste zatala a neurobí to a hotovo.. Fakt už neviem čo s ňou.. 🙄🤷‍♀️

nika1971
14. máj 2020

dieta musi byt zrele, aby pochopilo, co od neho chcete a aj musi ovladat zvierace...inac je to len odchyt mocu a stolice v intervaloch...moj mladsi sa oducil az ked mal takmer 3 roky...za tyzden bol uplne bez plienky aj na noc...a zacal chodit rovno na zachod...

spokojna_mamina
15. máj 2020

@mirkaknm
Ahoj, buduci tyzden uz ma byt pekne pocasie, tak aj von ju ber v gatkach. Je to neuveritelne, ale tie deti, co kazdu chvilku cikaju (moji chlapci v zaciatkoch odplienkovania fakt kazdych 15 min :D ) tak sa zrazu prepnu a v pohode vydrzia 2-3hod suchi 🙂 chce to len trpezlivost. Tvoja ma uz super nasliapnute, tak by to nemalo dlho trvat.
Nocnik mame v kupelni - prip jedno obdobie bol v hale, aby bol viac po ruke (dala som ho na kupelnovu uterakovu podlozku kvoli pripadnym nehodam). Deti utieram uz len papierom, obcas po velkej im oplachnem zadok,ked inak nejde. U dievcat treba byt pri utierani dosledna, lebo ak 1-2 razy utieranie vynechas (najma vonku), tak im to tam zacervenie, stipe...

ave17
15. máj 2020

Jasné, že nie je skoro, mam dve deti, obe odpliebkovane v tomto veku🙂 . Keď som išla do obchodu, dala som ich vycikat pred obchodom a potom vydržali. Inak dávaj tak každú hodinu, aby pochopila, o čo ide, potom už na to príde, ja som ju vždy veľmi vychvalila, dala cukrík... Na noc som dávala ešte takého pol roka, ale väčšinou bola suchá plienka🙂