Po kom majú vaše deti oči?

evikhav81
25. okt 2013

Pekné popoludnie všetkým. 🙂 Po kom majú vaše dietky oči?môj muž má zelené,ja takú neindetifikovateľnú farbu,niečo medzi hnedou a zelenou,ale viac tmavšie...juuuuj potešila by som sa,keby naša maličká mala po ňom také krásne zelené,je tmavý,tak mu svieta tie očiská 🙂 prvá vec,čo ma na ňom zaujala... 😵

mata90
25. okt 2013

moji obaja maju po manželovi hnedé, a starší syn má ešte tmavšie ako manžel

m_ij_ka
25. okt 2013

@evikhav81 ahoj, moja staršia dcéra má zelenohnedé oči po mne, mladšia má modré očká, priateľ má hnedé. Takže mladšia neviem po kom má očká , asi po poštárovi 😀 😀

mami.sk
25. okt 2013

my nevieme po kom má dcérka farbu očí 😀 ja mám tmavohnedé vlasy a tmavohnedé oči , manžel čierne vlasy a tmavohnedé až čierne oči a dcérka má blond vlasy a velikánske modré oči 😀 😀 😀
myslíme si , že podedila nejako z oboch strán po prarodičoch 😀

andy04
25. okt 2013

🙂 Táto otázka by bola asi lepšia v teme "prvý rok" ... Mám jedného syna a ten ma formu oči po otcovi a farbu o kúsok tmavsiu do hnedozelena ja ich mám viac do zelena a otec hnedé Takze kľudne moze byt nie vždy prevaži ta tmavsia farba

kazunomiya
25. okt 2013

@evikhav81 Ahoj, farba očí sa pokiaľ viem dedí pomerne zložito, ale v zásade podľa pravidla, že tmavšia vyhráva (pokiaľ dieťa zdedí gén pre tmavšiu farbu). Vaša dcéra môže mať svetlé oči v prípade, že aj ty nesieš gén pre svetlé oči, čo je isté vtedy, ak mal niekto z tvojich rodičov tiež svetlé oči a pravdepodobné vtedy, keď sa také vyskytli v tvojej rodine (mimoriadne zjednodušujem). No keďže to nie je asi úplne jednoznačné, i tak sa budete musieť nechať prekvapiť. A možno to tak výjde.

U nás to tiež bude prekvapenie. Ja mám oči tmavohnedé po mame (tmavá vyhrala), ale môj otec má svetlé (sivé resp. modrosivé). Ja určite nesiem aj gén pre tmavé, aj pre svetlé oči. Manžel má svetlé, zelené. Takže náš synček, čo je na ceste, môže mať kľudne hnedé po mne ak zdedil ten "tmavý" gén, alebo svetlé po manželovi a mojom otcovi ak zdedil odomňa ten svetlý gén, ale netuším, či by vyšli modré/sivé alebo zelené. Ona sa tá farba niekedy tak namieša. Hrozne veľa ľudí ju aj má namiešanú, asi tak ako Ty. Podľa mňa práve preto sú zaujímaví ľudia s čistou svetlou farbou očí, lebo je to dosť zriedkavé (podľa pravidiel genetiky to totiž nie je až tak pravdepodobné, že taká farba výjde). Mala som raz spolužiaka s oceľovomodrými očami, tiež to bilo do očí. Ale vraj nazvláštnejší sú ľudia s fialovými (takými veľmi svetlými) očami. To som nikdy ešte nevidela.

nivi
25. okt 2013

po babke 😀

katkas1
25. okt 2013

aj ja aj muz mame hnede oci, cely sme tmavy a obe deti mam modrooke po starych rodicoch 😠

danjelca
25. okt 2013

no a moja kamarátka je celá tmavá oči tmavohnedé má malinkú s mulatom čo tam samý tmavý gén a ona má obrovské svetlomodré očiská 😀

janeita
25. okt 2013

@evikhav81 ja osobne mám po po dedovi 😀 mama modré, otec zelené 😀
som zvedavá po kom zdedí farbu očí moje dieťa keďze má na výber všetky farby v rodine 🙂

bocianka123
25. okt 2013

moji obdivaja synovia po starých rodičoch 🙂 ...

evikhav81
autor
25. okt 2013

@kazunomiya.....super vysvetlenie,ďakujem,tak nejak si to predstavujem 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
25. okt 2013

@evikhav81 - dcerka ma hnedo/zelene... syncek sedo/modre.. a juniorca zatial modre...

amouramour
25. okt 2013

po starom otcovi🙂manzel ma zeleno-hnede, ja sedo-zeleno-hnede a Paulinka modre🙂

tenerifka
25. okt 2013

Najstarsia hnede po mne, dve mladsie nadherne zelene po manzelovi

digysa
25. okt 2013

@evikhav81 Syn po mne, dcera po muzovi.

raffaella
25. okt 2013

my obaja s manzelom mame svetlozelene oci. Ja mam zelene oci vyslovene zdenene po otcovi, oni mali v rodine vsetci (on, jeho sestra aj obaja rodicia).
ALE - obaja s manzelom sme mali cistomodre oci do 6 rokoch, potom sa zacali menit a zostali uplne zelene. Nasa dcerka ma krasne modre oci (a po mne aj velke 😀 ), ale verim ze jej ozeleneju neskor ako nam 🙂 Co si obcas vsimam na detoch, ze doteraz som tak malym detom nevidela cistozelene oci nikdy. Vzdy len taku kombinaciu hnedo/zelenej alebo potom rozne odtiene modrej. Asi "zeleneju" vekom alebo co 😀 😀

fewka
25. okt 2013

@kazunomiya moja mamina má modré oči, aj môj otec má modré...ja mám dosť svetlé modré ale určite nie tak ako moja sestra...jej oči kričia už z diaľky....volajú ich plaváky lebo sú ako nebo 🙂

kitty88
25. okt 2013

po muzovi a to uplne, aj tvar, aj farbu... taka som bola sklamana, lebo som chcela, aby mala modre po mne, ale teraz, ked sa jej zadivam do tych prenikavych hnedych oci, tak som rada, ze to takto podedila 😉 dokonca uz od viacerych ludi sme si vypoculi, ake ma nadherne a zvlastne oci 😀 inak casto plati (aj ked nie vzdy), ako tu uz bolo spomenute, ze tmave prevazia, ale napriklad moja mama mala hnede, otec modre a obaja s bratom mame modre 🙂

januliku
25. okt 2013

@evikhav81 Dcerka ma oci po mne (farbu, tvar aj mihalnice) a vlasky po muzovi.

kikaber
25. okt 2013

@evikhav81 moja dcera ma oci hnede po tatinovi a syn modre..ja mam zelene.. 🙂

hradnapani
25. okt 2013

kocky, toto je celkom dobry kalkulator, predpovedac farby oci vasich deti, Zadavaju sa farby oci rodicov i starych rodicov. U nas to teda sedi uplne http://genetics.thetech.org/online-exhibits/wha...

eminka7
25. okt 2013

@hradnapani ja sa tesim na modoroke deti a tu mi vysli zelenooke 😀 dufam,ze vyhra mensina 😝

kuwait
25. okt 2013

mne sa farba oci meni podla nalady alebo fyzickeho stavu ,vsetky odtiene od sivomodrej po tmavsiu kobaltovomodru vcetne takej s nadychom do tyrkysu aj moj otec mal take menave oci a moj syn ma niekedy hnede so smaragdovozelenym a niekedy sa ta zelena meni na cervenu,ked bol mensi tak mal duhovku hnedu s cervenou,nekedy ma svetlejsie hnede niekedy tmavsie oci a tiez mu niekedy uplne kuceraveju vlasy a inokedy sa mu vyrovnavaju,aj ja a moj otec sme mali tak,takze co sme?Chameleoni? 😀

hradnapani
25. okt 2013

@eminka7 no mozno vyhra, kedze zelene su zriedkave 😀

kazunomiya
25. okt 2013

@fewka po oboch modrookych rodicoch ani nemozes mat ine oci ako modre, lebo oni proste nemaju v genoch tmavu farbu, inak by sa prejavila. Po tmavookych rodicoch moze clovek mat aj svetle oci, ak rodicia niesli gen pre svetle oci, hoci sa neprejavil (lebo sa prejavil ten pre tmave). Nie je to celkom presne, ale raz som videla aj taku tabulku o tom ako sa farba oci dedi, a bola to cela pyramida roznych odtienov, ako sa to vsetko vie nakombinovat.

kazunomiya
25. okt 2013

@raffaella hej, farba oci sa s vekom vyvija, ved male deti maju casto modre oci ale casom sa im to zmeni. Pre zaujimavost je to tak aj s farbou vlasov, moj ciernovlasy otec bol vraj dost dlho uplne blondaty (tiez mozno do 6 alebo az 8 rokov).

rory88
25. okt 2013

U nas maju vsetci zeleno-hnede oci asi vo vsetkych moznych odtienoch u priatela takisto, okrem mojho a jeho dedka ti su modrooki a mala je po nich uplne modre ociska

kazunomiya
25. okt 2013

@evikhav81 pozeram, ze som to fakt vedela len velmi priblizne, @hradnapani tu dala link, kde je dedicnost farby oci vysvetlena, v anglictine. 🙂 Mozem studovat.
Mne mimochodom z toho testika vyslo, ze nase babo bude zrejme zelenooke (pravdepodobnejsie nez modrooke alebo hnedooke), ale nevedeli sme naisto farbu oci v manzelovej rodine, takze sa na to nespolieham. a navyse vacsina ludi nema cistu farbu oci, ale fakt taku daku nakombinovanu, a to sa v tom teste neda zohladnit (ani by to neslo, bolo by to strasne zlozite asi)

carmella
25. okt 2013

ja mam zelene ,manzel ma hnede a syn ma modre 🙂 ale vsetci z mojej rodiny maju modre