Problém s odplienkovaním 2,5-ročnej dcérky

22. apr 2024

Mám VEĽKÝ problém s odplienkovslanim.dcéra už má vek 2, 5 roka.mám pocit, že je pripravená.ona vie kedy ciká, kaká len nechce povedať skôr.po potrebe príde a povie ciksla kakala.nie úplne vždy, ale častomi ptíde povedať.motivujem prihováram nic.na záchod nesadne ani na nočnik.kúpila som ten malý záchodik a nic...poviem jej povirs mi keď budeš pottebovať cikať dobre?odpoveď je nie.keď sa nechce vycikať aby nebola mokrá zadržiava.skušala som už asi 5x s nič.teraz som naposledy pred Veľkou nocou a nechcela.teraz som skúsila opäť a zas nič...v mokrom ju nechať nemôžem.nechcem, aby ochorela , ale ani ona nebude.sama sa vyzlečie.šikovna je.skúša sa sama obkiekať vyzliekať sama sa naje.ale toto nie a potom je nervózna aj ona aj ja.v septembri už môže ísť do škôlky no s plienkami ju nevezmu.čo robiť,sim z tohi smutná, zúfala frustrovaná.hlavne keď vidim, ze aj mladsie detičky už nemakú plienky.a ja som neschopná mama, ktorá nedokáže dieťa odplienkovať.

taktotedanie
22. apr 2024

Tak toto pripravene dieta nie je

flientica
22. apr 2024

tak toto este pripravena nie je. nasa mala potrebovala cas do 3,5 roka aby bola uplne ze vycibrena na ten zachod. daj jej este pol roka cas.

autor
22. apr 2024

@flientica tak to ani do skolky prihlasku nemusim posielat ked mam este pol roka cakat...kontakt s detmi by potrebovala...ma brata ale je o 5 rokov starsi.take deti vo svojom veku v okoli nemame.len starsie alebo babatka

majulino
22. apr 2024

Moja dcéra sa odplienkovala v auguste. V septembri išla do škôlky. Hneď od prvého dňa aj na nič aj kakať. Úplne bez nehôd

tanyan
22. apr 2024

Pokojne môžeš dať prihlášku do škôlky. Je to jedna z fáz a určite je to podľa mňa lepšia cesta, keď si to postupne uvedomuje, oznamuje po a nasledujúca fáza možno bude hneď oznamovanie pred, prípadne ešte nejaký medzikrok. Ale je to na veľmi dobrej ceste...
Neoplatí sa tlačiť na pílu a zbytočne sa stresovať. Pamätám si pre mňa odstrašujúci príklad, ako mi jedna maminka rozprávala: naša je už úplne odplienkovaná, iba kaká do nohavičiek. 😨
A zároveň si treba uvedomiť, že ten priebeh odplienkovania ovplyvní tráviace a vylučovacie režimy na celý zvyšok života. Keď si spomeniem koľko detí má problémy s vyprázdňovaním a možno by bolo stačilo nechať trochu viac času, aby dozreli.

autor
22. apr 2024

@majulino a skusala si aj predtym?alebo hned na 1x?

simona20201309
22. apr 2024

Ja som tento problém nemala, keďže som posadzala na nočník od kedy vedela dcéra sedieť, takže bolo to pre ňu úplne prirodzené a od 16mes bola bez plienky aj na noc...ale kamoškam veľmi pomohli knihy o odplienkovani. Neviem ktorá to bola konkrétne, ale vraj fakt zabralo. Potom sú ešte nejaké motivačné karty - predávajú mamičky v montessori skupinách.
Skus to takto.
A ešte by som odporúčala dieťa nemotať- ak sa raz rozhodneš dat dole plienku, nikdy ju už nedávaj späť.

simona20201309
22. apr 2024

Skus tých kníh aj viac a uvidíš (požičaj z knižnice alebo kúp z druhej ruky)

autor
22. apr 2024

@simona20201309 to by bolo mozne, ak by sa odplienkovala.ale ked cestujeme dlho autim alebo sme von tak musi tu plienku mat...nebudem.ju teraz za chladneho pocasia von prezliekat.v lete to bude lahsie

autor
22. apr 2024

@simona20201309 skusim popozerať

vladka.t
22. apr 2024

Každé dieťa potrebuje svoj čas. Moja mala takmer 4 roky a na veľkú vždy len s plienkou .schovala sa za dvere a plakala ,nešla na wc aj keby ju rozdrapilo. .S plienkou raz dva.Netrapila som ju ,boli sme tím zaškodnici 🤭kedy som jej naťahovacie nohavičky dávala tajne len kôli jednej veci.

Až jedného dňa som ju našla sedieť na wc a bola šťastná ,že to zvládla. Odvtedy ide všetko ako má. Nechajte jej čas . 🍀🍀🍀

mirka17
22. apr 2024

maš ešte čas aby si dieta odplienkovala. nepotrebuješ žiadneho pol roka na to aby bolo vycibrené. Su deti ktoré su akože odplienkované od 1,5 roka a cikajú kade chodia, hlavne že nemajú plienku. Ja som vačšinu deti začala odplienkovavať okolo 2,3 roka a za 2 týždne boli bez plienky a bez nehody. Ono to príde taký okamžik že dieťa jednoducho chce samo. Mám 5 detí takže viem o čom hovorím, posledné dvojičky sa mi podarilo odplienkovať pred 2 rokom , jedna je dokonca bez plienky aj na noc, čo je uspech, ale to je už moja skúsenosť že sa nekašlem. Minule sme boli v detskom centre, a práve mi išli deti cikať a hned 2 mamičky zo svojimi detmi utekali za nami aby videli ako sa ciká do nočníka a to mali staršie detičky, proste ich tak inšpirovali a oni si sadli a snažili sa, takže možno aj to je cesta.

dasim15
22. apr 2024

Hlavne sa treba upokojiť a nechať veci plynúť. Mám pocit, že u nás sa z odplienkovania robia také preteky a merítko mamičkovských schopností. Nie je to tak! Na odplienkovanie musí dieťa dozrieť. Doslova sa mu musia vytvoriť spojenia v mozgu, aby si dokázalo svoju potrebu nielen uvedomiť, ale ju aj ovládnuť. Nedá sa to naučiť.
Také kritérium, ktoré vás môže usmerniť... všimnite si, ako chodí dcérka po schodoch. Ak strieda nôžky, mohla by to už zvládnuť.

simona20201309
22. apr 2024

Bolo by dobre keby si sa dopredu nastavila tak, že nebudeš plánovať žiadne dlhé výlety a cesty autom. Von ísť len niekde okolo domu. Pripadne vždy mat po ruke veci na prezlecenie.

simona20201309
22. apr 2024

@dasim15 to nie sú žiadne preteky. Práve naopak. Dnes je pohodlnejšie povedať,,ma cas"... ,,musí dozriet"...to sú také NEZMYSLY. Skôr sa zosmiesnuju tie ktore to skusaju skor ako dieta ,,dozrie". Ako beriem keď sú deti ktorým to nedôjde aj keby sa mama postavila na hlavu, ale v 90% to rodič ani neskúsil a čaká...čaká do 3r...do 4r....
Skôr matka ktorá sa snaží odplienkovst skôr sa ma hanbiť za to, že sa jej dieťa pocika @mirka17 ? Tak sa pocika....1...2...možno 3x, aj to prvy týždeň...ale určite menšia hanba ako 3,5r dieťa s plienkou. Ani náhodou dcéra necikala kade tade.
To striedanie noh môžem vyvratit. Dcéra vez plienky od 16mes ale nohy nestriedala možno do 3r

autor
22. apr 2024

@dasim15 my schody nemame.ale u babky su a prave minule sme sa rozpravsli, ze ako uz pekne chodi po schodoch a strieda nozky.no odpilienkovat nie.ona je dost tvrdohlava povaha.aj preto to ide tazko

autor
22. apr 2024

@simona20201309 kazde dieta je ine.syna sa odplienkoval ked mal 2 roky 3 mesiace.v dcerinom veku uz bol odplienkovy. trvalo nam to 3 dni.u dievcat my vuaceti vraveli, ze to pojde lahsie, ze dievcata su sikovnejsie.ale nas pripad to nie je.
vylety mozem posunut, ale zas syna obmedzovat cele leto aby sme nikde spolu nesli lebo sa mala nepyta by som nechcela....ani by som mu to neurobila.asi este pockam na oteplenie.my tu mame teraz velmi chladnioa skusim nalahko obliect a skusim zase.

majka176
22. apr 2024

Kľudne podaj prihlášku, do septembra sa ti odplienkuje, je na dobrej ceste, svoju potrebu si uvedomuje, a to je základ.
Určite nečakaj do 4 rokov. To je teraz nejaká nová móda "pamperskovej" doby, počkat až sa dieťa rozhodne samé, resp. bude dostatočne zrelé. Chcela by som vidieť, či by aj látkové plienky prali do 4 rokov.🤔
Odplienkovala som obe deti v 2 rokoch cez leto, bolo najprv veľa nehôd, ktoré do 2,5 roka úplne odzneli, a nezrelé dieťa bolo zrazu úplne bez plienok a bez nehody.

svetlonos
22. apr 2024

Ona nepotrebuje kontakt s detmi, je mala ešte, uplne si vystačí s tebou. Ja som s malym skusala snad 6x odplienkovat - nič. Od 1,5 roka mi oznamoval, ze kakal. Vies kedy bol bez plienky?
Chvíľu po 3 roku mi jedno ráno trocovite skrýkol, ze on plienku nechce!!
Odvtedy sa pocikal len ked bol prechladnutí alebo zahlbeny v hre zo zaciatku. Potom už nebol problém. Ale kakal až o pol roka neskôr do vc. Na to si vzdy plienku vypýtal. Bohu dik, tu v skolke s tým problém nemaju a pomohlo mu to. Bez nutenia - teda muz mu sľúbil za kakanie do vc lentilky a to toez malo celkom úspech 😂. Casom uz lentilky ani nepýtal. Škoda ze v SK skolkach deti s plienkou nezoberie. Ja rozumiem, že keby mali všetkých skolkarov s plienkami, nemali by sancu. Ale aspom 2-3 by mohli vziať. To totiž nie je o neschopnosti matky ci dietata, ake kazde to dieta dozrieva v inom čase. Ale systém je taky, ze treba všetkychvzadkatilkovat aby v 3 rokoch boli bez plienky, vedeli počítať aspom do desať a idealne kresliť hlavonozcov.
Su veľmi nadané deti, ktoré v 2 rokov vedia veci, ze dospely onemie a to je super! Len netreba všetkých porovnavat a určovať rovnaky vek na urcite schopnosti atd. Drzim ti palce a neboj - ziadne zdrave dieta do skolky s plienkou nešlo 😉

jaskolka
22. apr 2024

Je apríl. Do škôlky pôjde v septembri. Vieš, aký dlhe obdobie je u dieťaťa 5 mesiacov?Co všetko zvládne za ten čas?
Kľudne prihlášku daj, lebo je úplne reálne, ze sa v lete odplienkuje doslova z dňa na deň.
Teraz nie je pripravená, zbytočne sa ty nervujes a ju tiež. Proste každé dieťa je iné, keď je skutočne "rozumovo" pripravené, tak odplienkovane bude za pár dní. Toto, ze 30x denne posadim na nočník a 50x sa pýtam, ci potrebuje na WC, nie je ani omylom odplienkovane dieťa, čiže určite sa nad takým niečim nestresuj. Lebo poznám viac mamiciek, ktoré tvrdili ze ich dieťa je odplienkovane a potom som (na dlhšej návšteve) zistila, ze každých 20 minút posadili ony dieťa na nočník. Toto nie je odplienkovanie ani omylom, len proste matka ho posadí a ono sa raz za čas aj logicky vycika.
A ešte "milujem" rady typu nechaj v mokrých nohavičkach, utieraj mlačky a ono sa naučí 🙈. Áno, túto hlúpu radu praktizovals sesternica, 3 týždne behala za mokrým dieťaťom s mopom a handrou. Nechápala som, porazilo by ma toto robiť, nakoniec s tým prestala úplne zúfalá... A čuduj sa svete, asi o mesiac skúsila znovu, jedna nehoda, plienky už nebolo treba. Proste dozrel, pochopil, hotovo...
Takže autorka, kľud, prihlášku podaj a ver tomu, ze zdravé dieťa nebude mať plienky na zadku do nekonečna.

jaskolka
22. apr 2024

@majka176 nerozumiem celkom.... Píšeš, ze odplienkovala si v 2 rokoch a v 2,5 boli bez plienky?
Pol roka akože, ak chápem správne, trvalo odplienkovanie s veľa nehodami? A potom už "nezrelé bolo v 2,5 roku odplienkovane?" No jednoducho až práve vtedy bolo zrelé a pochopilo, co má robiť. . Aký zmysel mal ten polrok predtým? Alebo to zle chápem?

lienka.7
22. apr 2024

Tak pripravená este nie. Počkaj na leto, bude to lepšie.
Prihlášku pokojne podaj, ešte máš celé leto predsa .

majulino
22. apr 2024

Aj predtým niekoľkokrát, stále bezúspešne. Mám staršieho syna, ten sa odplienkoval keď mal 11 mesiacov. Sám, zo dňa na deň. Ale mával nehody najmä v noci. Tak som nejako predpokladala, že to pôjde aj s dcérou ľahko 😅🤣 nešlo

majka176
22. apr 2024

@jaskolka možno som sa nevyjadrila úplne presne, mali cca 2 roky a 2 mesiace, pochopili to, ale nehody sem tam boli. Myslím, že to je úplne prirodzené. 2,5 roku boli celkom bez nehody. Nechcelo sa mi čakať do 3- 4 rokov, kedy sa sami rozhodnú , že začnú chodiť na nocnik. Ja zase tento nový trend nechápem, že podľa niektorých ani 3 ročne nie je zrelé 🤔