Ročné dieťa kričí, keď sa ide iným smerom

27. jún 2022

Takto sa spytam- aj vase rocne deti kricia, resp. kricali ak chceli ist na prechadzke inym smerom ako vy? Je taketo spravanie bezne? Nasa mala ma rok. Doma to je dobre, vesele dievcatko. To aj na prechadzke. Ale len do chvile kym chcem ist inym smerom. Ruku mi neda ani za nic, trha mi ju ak ju chytim. A teda chytim jej ruku, krik na celu ulicu spusti, hodi sa na kolena. Az ked ju pustim, postavi sa, usmeje a veselo pokracuje smerom ako chce ona. Samozrejme, ze ak niekam potrebujem ist, tak ju dam s jej krikom do kocika. Po chvilke sa ukludni, a veselo sedi v kociku, vozi sa.

viestta
27. jún 2022

Áno, stávalo sa aj nám. Vyrástol z toho

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
syslik81
27. jún 2022

skusala ale neustupila som a tak hold sla tam kde ja ...

katulienocka999
27. jún 2022

Skusa ta 🤷‍♀️ aj u nás to bolo, vzdy muselo byt po nom inac vrieskal na cele mesto.. Jasne, ze nie vzdy bolo.. Po chvíľke sa mi nastastie ukludnil, vacsinou 🤣

medeaa
27. jún 2022

haha, ako keby si pisala o mojom 🙂. Ten sa vytrhava, just ide inym smerom, volam ho k sebe a nic, len nervicky ma, ked ho potom zoberiem na ruky a nedovolim mu napr. vybehnut do cyklotrasy. Krasne chodi ale prechadzky za ruku nehrozia. Ja to beriem, ze je to pohode, uplne normalne.

nykkushka
27. jún 2022

U nas to bolo úplne rovnaké. V čase, keď ešte behal kade tade a nechcel sa držať za ruku to bol extrém. Ale pokiaľ som cielene nepotrebovala ísť rovno alebo vpravo, ustúpila som. Nevidím dôvod, prečo dieťaťu ak je taka možnosť nevyhovieť. Veď aj dospelý, keď sa rozhodne ísť vľavo, tak tam ide...a vyrástol z toho, teraz ked ideme na prechádzku, sa ho spýtam ci ideme hore alebo dole (naša osada je len kopec hore a dole) a pekne si vyberie...

vilma7
27. jún 2022

Nezažila som ani pri jednom z mojich dvoch detí.

ariannazara
27. jún 2022

Jasne robil to aj môj. Ježiš šialene obdobie, všade utekal iným smerom ako ja 🙅‍♀️. Chvalabohu ze ma 3 roky a už ide mojim smerom, občas to bolo na zblaznenie 😪

annnna18
27. jún 2022

Boze pises o nas? 🤣 Presne toto iste, uz ho volam scenarista lebo kade chodime len sceny robi.

nnnuuunnn
27. jún 2022

Hej aj my sme to mali, ale ja som asi bola príliš mäkká, alebo syn príliš tvrdohlavý, väčšinou som sa prispôsobila ja 🤣 nedokázala som ho presvedčiť. Len ma už 6r a stále keď sa naštve sa vyberie iným smerom 🤣

euka210
27. jún 2022

Je to uplne normalne, prejavuje svoju volu ze chce ist inde, kedze povedat to este nevie

andreatytler
28. jún 2022

To je len zaciatok. Postupne bude chciet rozhodovat o dalsich svojich veciach. A tak je to spravne.
Podporuj ju v tom a davaj jej na vyber a zdoraznuj ze idete a robite to co chce. Potom bude ochotnejsia ustupit. Ked idete na prechadku a nevadi ti ktorym smerom pojdete, kazdych 10 metrov sa jej opytaj ktorym smerom chce ist a ked ukaze, povedz: "dobre ideme tam kam chces ist" Potom ked pride cas ist domov a budes musiet ty rozhodnut ktorym smerom ist, bude to pre nu lahsie. Tiez vzdy vysvetli dovod preco nemozete ist smerom ktorym ona chce. "Chapem ze tam chces ist, ale teraz musime ist kupit chlebik tymto smerom. Tam pojdeme poobede". Aj ked ma len rok a nebude rozumiet vsetkemu co vravis, pochopi ze mas dovod preco menis jej plany.

x_mery_x
28. jún 2022

Jasne, ze hej, teraz ma 2,5r a uz zacina pocuvat, ale este stale obcas vymysla :D :D

veronika3110
28. jún 2022

len neustupuj, lebo bude mať 3,5 ako moj synovec a ten rozkazuje doteraz.. :D ešte horšie ako niekedy, lebo zistil, že si to môže dovoliť... ked sa vyobliekajú a vycestujú na návštevu, prídu tam, vystúpia z auta a on si zmyslí, že chce ísť domov, bohužiaľ, všetci musia nastúpiť a cestovať domov... aby náhodou nezačal plakať...

nykkushka
28. jún 2022

@veronika3110 tak ale podľa mňa je rozdiel, ustúpiť dieťaťu vo vyberte smeru prechádzky, nákupu a pod a ustúpiť v niečom, čo robí cielene napriek.
Prečo by sa nemohlo rozumným spôsobom ustupovať aj deťom? Vari to ročné dieťa nemá nárok sa rozhodnúť, kam chce ísť (netvrdím, ak ten smer musia absolvovať, že inej cesty niet)? Či správne je len to, čo povie dospelák? 🤷‍♀️

veronika3110
29. jún 2022

@nykkushka áno samozrejme v tomto súhlasím... práveže je dobré, keď má dieťa príležitosť samé sa rozhodnúť, učí ho to samostatnosti aj zodpovednosti...ale vo veciach, ktoré sú prijateľné a nie aby diktoval rodičom celý život a nedajbože, aby sa mu nevyhovelo....

andreatytler
29. jún 2022

@veronika3110 Pamatam si na diskusiu co tu bola asi pred rokom kedy mala mamicka dieta, ktore bolo akurat v obdobi hanbliosti a malo problemy byt s ludmi (ktokolvek okrem rodicov). Vtedy je bezne ze ludia pridu na navstevu a v prvom momente ked vojdu, chyti dieta panicky plac (ci uz koli novym ludom, alebo neznamemu prostrediu) a ukludnit ho moze az to ze odidu. Dalo by sa aj tak ze nechaju dieta vyrevat pol hodinu, ale co si clovek uzije z takej navstevy?

marzuz89
29. jún 2022

@andreatytler ja este len vidim Tvoje meno a viem, ze nebudem dychat, kym nedocitam ❤️ mozno preto su mi Tvoje rady take blizke, lebo sama robim velmi podobne, uznavam rovnaky styl vedenia dietatka. Nas syn je starsi ako Tvoj, situacie mame za tie 3 roky rozne, menej narocne aj narocne, ale vidim, ze takyto pristup k detom naozaj funguje, citia sa respektovane, zaroven rozumeju hraniciam a tomu, ze sice s laskou, ale nepopustime. Moze rozhodovat, moze "vsetko" sam, ale v ramci pevnych hranic. A tie su rovnake aj rano aj vecer aj v pondelok aj nedelu. Velmi Ti pomoze toto nastavenie aj do buducnosti. Lebo ten cas, co investujeme teraz, sa nam vrati. Kiez by viac rodicov bolo takto uvedomelych, bolo by ovela menej stresu, kriku.. okolo vychovy. Prepac, ze som sa tu opustila, ale uz som musela 😅❤️

marzuz89
29. jún 2022

@veronika3110 tak toto je dobry vychovny pruser. A budu to mat este horsie. Ja sa az cudujem, ze clovek na normalnej mentalnej urovni toto dovoli, oni si to neuvedomuju? Ja synovi, rovnako staremu, tiez dovolim rozhodovat o vela veciach, no zaroven ma jasne dane hranice, ked ideme niekam, kam bezpodmienecne musime, tak ziadne zastavovanie sa po ceste ani nic. Vie ale, ze ked mu slubim, ze cestou domov sa pozrieme tam a tam, tak to naozaj dodrzim a on kraca spokojne "k mojmu cielu". Ked sme ale na prechadzke len tak, nevidim dovod, aby sme nesli tam, kam chce on. To ho nerozmazna. Ine by bolo, keby synovec mal nejaku socialnu fobiu, ze by nezvladal takto navstevy a podobne. Ale na tom sa tiez da pracovat. Ale len pre to, ze on ma momentalny napad, a oni mu MUSIA vyhoviet, aby nezacal nahodou plakat.. Joj normlane ma to dostalo, kvoli nemu, budu to mat narocne asi este, a budu riesit len to, ze to on je ten zly, narocny, neviem aky 😪

andreatytler
29. jún 2022

@marzuz89 Ja uz tvojim prispevkom o vychove davam palec hore 👍 automaticky, lebo su uplne identicke s mojimi nazormi a som nesmierne stastna za teba a tebe podobne mamicky, ktore mi ukazali takyto sposob vychovy. Lebo ja som nemala ani sajnu o tom ze sa to tak da a nebyt vas bola by som uplne ina mama.

veronika3110
1. júl 2022

@andreatytler to sa určite dá pochopiť.. škoda, že som nerozvinula celý príbeh, o ktorom hovorím ja... ja som mala na mysli situáciu, ked sa pod návštevou myslí návšteva babky... dieťa povie, že chce ísť ku babke...tak idú.. vystúpia pred domom, povie, že chce ísť domov.. tak idú.. doma si zmyslí, že predsa len ku tej babke by aj šlo..tak sa opäť ide...
takže takéto cvičenie a rodičov na gumičke som mala na mysli

andreatytler
1. júl 2022

@veronika3110 Aha, chapem, ale ja odmietam verit tomu ze dieta by cvicilo rodicov iba pre svoje potesenie. Ze by ho to bavilo mavat s nimi a vyzivat sa v tom ze ich ma na gumicke. Takto sa spravaju len dospelaci manipulatori, alebo inac psychicky naruseni ludia. V pripade co si opisala ide podla mna skor o hru. Paci sa mu chodit hore dole a rodicia sa rozhodnu tu hru hrat s nim. Potom ich to omrzi po tretom presune a s hnevom vsetko stopnu a na dieta nakricia, miesto toho aby radsej na hru nikdy nepristupili. A dieta chudak nechape, ze kde je problem. Ved sa tak pekne hrali, preco zrazu tolko kriku.

veronika3110
12. júl 2022

@andreatytler tak to nemas pravdu.. dieťa presne vie čo ma urobiť, aby dostalo čo chce.. a vie že si to môže dovoliť takto cvičiť.. ak sa mj neurobí po vôli, je to riadny cirkus.. a ten vždy zaberie, lebo mamka povolí a on dostane čo chce.. tak keď mu to vychádza, tak prečo by v tom nepokračoval?? pri babke si to napr nedovolí, lebo tá ho nechá trucovat a nepovolí ale trvá na svojom.. cize on to nemá ako hru ale prostriedok dosiahnutia svojho..dieťa vie veľmi rýchlo zistiť čo a pri kom mu jeho správanie zaberie a pri kom nie.. a rodičia mu nepovedia dosť ani stacilo… proste robia to chce on aby sa náhodou nehodil o zem..
keď to urobil babke, tá ho nechala vykopať sa a vyrevat a keď si ho nikto nevšímal a ani mu to nepomohlo, sám sa postavil a poprosil babku o obed

andreatytler
12. júl 2022

@veronika3110 Asi si nepochopila. Ja som sa snazila povedat ze dieta necvici rodicov len preto ze ho to bavi. To znamena ze ono nechce ist svojim smerom, len preto ze rodicia chcu ist opacnym smerom. Ono ma dovod preco chce ist svojim smerom a nie je to preto aby rodica vytocilo, alebo nahnevalo, alebo aby mu proste bezducho odporovalo.
Dieta ma vzdy dovod na to co robi a zasluzi si aby rodic zohladnil ten jeho dovod ak je to mozne.

00bubka00
20. sep 2023

prosim ta a prešlo vam to , mne to teraz začína syn robit ze chce ist iba jednou cestou domov , normalne sa začínam báť ci to nieje začiatok autizmu

aga_aga
20. sep 2023

Motivuj ju. Vysvetlí jej pri tej situácii, že tentoraz pôjdeš podľa jej priania, ale na budúce sa bude musieť podvoliť ona tvojmu. Určite sa skôr dostaneš ku obojstrannej pohode ako tvrdohlavým presadzovaním sa. Dieťa preberá činnosť tých, ktorí ho vedú a je ich zrkadlom v každej maličkosti.

00bubka00
20. sep 2023

@aga_aga no podla mna je este maly nato mu vysvetliť ze teraz pojdes ako pojdem ja a nabudúce pojdeme tade kade ty chces , on sa hned začne hádzať na zem cize tam vysvetľovať nemam ako , asi prestanem tade chodit 🙂