Skúsenosti a liečba popôrodnej depresie

lukulu12
23. aug 2019

Ahojte baby, niekto skusenosti ako ste sa liecili na poporodnu depresiu? U mna to zacalo jemne uz po porode ale az po 2m sa to naplno prejavilo, ta tazoba depresie a nekonecny smutok, nechut zit a k tomu uzkostne stavy, ako keby som to nebola ja vo vlastnej kozi, nebola som schopna a stale nie som starat sa sama o babatko, vycitam si citovu prazdnotu k nemu aj celkovo a neschopnost sa on postarat, navstivila som lekara a ten mi predpisal sertralin, po 6t uzivania sa najhorsie stavy zmiernili ale stale to nie je “ono”, necitim sa ani dobre ani schopne a trapi ma tiez umorna nespavost, tak striedam tiez lieky na uvolnenie a spanie, lekar mi zmenil liek (ze vraj silnejsi) tak som znova na zaciatku a mam len cakat, prosiˇ kedy to odide a co vam pomohlo v liecbe? Dakujem!

lukulu12
autor
24. aug 2019

@homolca kde mozem najst taky live chat?

nika3136
24. aug 2019

@lukulu12
Spýtam sa ťa.
Máš niekoho, kto ti chodí pomáhať? Alebo si väčšinu dňa (alebo aj celý) s bábom sama?

kandrea
24. aug 2019

Niekedy lieky záberu az po 2 mesiacoch treba len vydrzat. Zmenu urcite spoznáš. Drz sa.

lukulu12
autor
24. aug 2019

@kandrea po 6t sme s lekarom usudili ze pomohli len ciastocne, preto sme zmenili, dufam ze tieto druhe uz zaberu

lukulu12
autor
24. aug 2019

@nika3136 manzel aj svokra su so mnou, bojim sa byt s nim sama ☹

labajka
25. aug 2019

@lukulu12 presne ako to bolo u nas

labajka
25. aug 2019

@lukulu12 asi 6tyzdnov,stav sa mi na zaciatku zhorsil, potom uz lepsie

lukulu12
autor
25. aug 2019

@labajka je to zvlastne,mne po tych prvych liekoch tiez po 6t som mala konecne jeden den lepsie lenze asi to nebolo dostatocne zlepsenie, tak sme zmenili za take s dvojitym ucinkom, tak neviem ci to len nadviaze na ten predchadzajuci ci ako, snad bude lepsie

alica311
25. aug 2019

@lukulu12 vyskusala som vela liekov escitalopram, alventu...a nic moc, nakoniec som zistila, ze najlepsie mi robi xanax 3x denne a pomaly sa to zacalo zlepsovat az raz som bola opat stastna

lukulu12
autor
26. aug 2019

@alica311 ja som brala sertralin, teraz alventu a raz za dva dni xanax, citim sa stale dost unavene pocas dna, ako sa to u teba zlepsovalo a kolko to trvalo?

kachita
26. aug 2019

@clodika22 pri depresii clovek nedokaze mysliet pozitivne, o tom ta choroba je, chora je hlava a nemas cim rozmyslat depresivne

kachita
26. aug 2019

@lukulu12 nebicuj sa, ze nedokazes nieco robit, ono to prejde, lieky ti pomozu, potom to zvladnes i bez nich, bohuzial, teraz sa musis velmi premahat pretoze to tak teraz je, ale naozaj to prejde, skus si dopriat vanu s magneziovou solou, male momenty pre seba a nevin sa za tento stav, to nie si ty, ale choroba, neporovnavaj sa, chod pomaly na to, a netlac na seba, skus hladat lasku k sebe, nie si zla

lukulu12
autor
27. aug 2019

@alica311 ako dlho si brala xanax kym sa ti uplne polepsilo?

alica311
27. aug 2019

@lukulu12 cca 1 rok a pitom som ho postupne cca 2 mesiace pomaly vysadzovala

lukulu12
autor
28. aug 2019

@alica311 fu dost dlho si to brala, nemala si syndrom z vysadenia?

silvi4
28. aug 2019

Ja som mala depresiu,aj popôrodnú ale vtedy som nemala ťažkú, nebrala som lieky, potom po rokoch som mala z vyčerpavosti.. brala som sertralin a xanax, len som cítila že od xanaxu je mi zlé, napísali mi frisium.za 6-8 týždňov už mi bolo lepšie, Ale ja som brala menšiu dávku ako napísal lekár lebo ma triasla noha, ruka od tabletky, keď som brala menšiu dávku som prišla nato že je mi lepšie, ale komu ako....odporúčali mi aj psychológa len som nenašla v blízkosti, ale pomohol by mi viac skôr prekonať depresiu, ale po 6 mesiacov aj tak s pomocou liekov a rodiny som dostala z depr. Vyhladaj pomoc, nenechaj to tsk, že to prejde..možno prejde ale len ťažko a budeś sa trápiť bez odbornej pomoci.

silvi4
28. aug 2019

@lukulu12 ja som brala xanax a sertralin, som bola unavená od liekov, skúsila som nižšiu dávku a tak to bolo lepšie, a od xanaxu som bola dezorientovaná, rozpravala som iné ako som myslela atď. Presla som na Frisium a bolo mi lepšie.

lukulu12
autor
28. aug 2019

@silvi4 mne ten sertralin vobec nepomohol, tak mam alventu a xanax,

alica311
29. aug 2019

@lukulu12 uz je to 6 rokov, takze uz ani neviem, ale vysadzala som postupne a pomaly az nakoniec som bola bez, ale mne velmi pomohol

kandrea
29. aug 2019

@alica311 prosim vas a tu depresiu ste mali len raz? Rok ste sa liecili a uz OK? Dakujem.

oliviaolivova0
29. aug 2019

Ahoj, držím palce. Nedá sa tomu uveriť (aj mne to hovorili a neverila som), ale prejde to. Ja užívam 150mg alventy ráno od februara tusim (ďalšie lieky som si sama vysadila, neodporúčam). Takže 1. najviac mi pomohol rozhovor so super psychologickou (ktorej som povedala fakt že všetko, čo ma trápilo) 2. nemaj na seba žiadne nároky (keď nemáš chuť neupratuj, nevar, staraj sa len o bábätko. To je tvoja uloha č. 1,na ničom inom nezáleží ). 3. pre bábätko si TOP, proste najlepší človek na svete i keď nerobíš veci na 100% (to pochopíš neskôr, keď sa bábätko u nikoho neutisi len u teba, atď. ) 4. buď s bábätkom čo najviac (nedovol, aby sa oň staral stále niekto iný). 5. zožeň si knihy o starostlivosti o bábätko (nedovol, aby si sa cítila ako neschopná, zlá matka, kt. sa sama nedokáže o dieťa postarat). Určite aj keď spravíš niečo menej správne neohrozis tým život bábätka. 6. mne veľmi pomohlo čítanie o krkavcich matkach, kt. napr. nechali niekde pohodene bábätko , prípadne mu nedali jesť, či ho zbili a podobne, pretože som sa cítila viac schopná, silnejšia ako ony a bola som na seba hrdá, že také niečo by som nedokázala urobiť bábätku a z toho vyplýva, že fakt nie som najhoršia matka na svete (keď na teba také príbehy budú zle pôsobiť, necitaj). Čo myslíš bolo by bábätku lepšie v detskom domove alebo u nejakej narkomanky s otcimom, ktorý by bábätko týral? Je super, ze si napísala sem, mne tu veľmi pomohli. 7. neboj sa poprosiť o pomoc, popros svokru nech varí a muža, nech nakupuje a upratuje v rámci normy (stačí fakt umyť riad, oprat, povysavat a upratat zo stola), prípadne stráži bábätko a ty urob niečo, na čo máš chuť. 8. Nenut sa do kontaktu s inými, keď nechceš. 9. sprav si výlet do mesta (s kým chceš - s babatkom jasne a keď už s nikým iným tak minimalne s mužom ) ,kde ťa nikto nepozná a dozic si prechadzku a niečo výborné napr. kremes,či inú kaloricku bombu. 10. nedovol druhým aby kŕmili bábätko. 11. keď niečo nevieš nevadí, pytaj sa. Zistuj. Na fb sú skupiny podľa toho, kedy sa ti narodilo babatko, napr. marcovky 2019 a tam získaš veľa info o všetkom (keby si náhodou nevedela) 12. Pamataj v ničom si nezlyhala, robila si a robíš najlepšie ako si v danej chvíli schopná a bude fakt každým dňom lepšie a lepšie 😉 som tu pre teba!

lukulu12
autor
2. sep 2019

@juliet86 ahoj, ake mas skusenosti ty? Ako dlho ti trvalo kym si sa vyliecila z depresie?

juliet86
2. sep 2019

@lukulu12 ahoj ja konkretne som nemala poporodnu depresiu... iba take nabehy z dovodov chronickych bolesti. ale poznam kocku ktorej to trvalo cca rok. ale so spravnou loecbou jej bolo do par mesiacov lepsie. odporucam pozri si institut virginie satirovej. a pripadne skus kontaktovat niekoho z nich. drzin palce

lukulu12
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lukulu12
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lukulu12
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
2. sep 2019

@lukulu12 psychoterapia od psychologiciek v institute virginie satirovej. plus mindfulness kurz plejs.sk

lukulu12
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lukulu12
autor
2. sep 2019

@zoruska co ti pomohlo v liecbe ?

123nikolaa123
1. júl 2020

@lukulu12 ahoj, dostala si sa z depresie?