Spánok na boku u 4 mesačného bábätka

andelok
14. máj 2012

Ahojte maminy, chcela by som vediet, aky mate nazor na spanok na boku u babatka. Nasa mala spava od narodenia len na boku medzi takymi tymi hranolmi proti prevrateniu na brucho - je to zvyk este z porodnice, kedy nam to poradili. Dcerka si na to asi zvykla a ked sa v noci pretoci na chrbat, casto sa na to zobudi. Chcela by som len vediet, ci jej spankom na boku nejako neskodim - tym, ze sa kvoli tym hranolom nemoze az tak sama pretacat. Nechcem ju obmedzovat v pohyboch, moze to nejako spomalit jej motoricky vyvin? Dakujem za rady!

czechzuzanaba
14. máj 2012

@andelok Ahoj, moja starsi spala jako miminko od porodnice taky na boku, ale teda bez hranolu 🙂 Nejde ji to i bez toho? Nejaky opozdeny vyvin jsem nezaznamenala, jediny rozdil co me napada - nemela tu plesku vzadu na hlavicce vylezenou a taky rikala doktorka, ze bude mit pekne tvarovanou hlavu 😀

votaress
14. máj 2012

@andelok moj maly spinka aj na boku aj na chrbatiku niekedy ked sa zacne vrtiet tak mu zmenim polohu a spinka dalej , tak skus ked sa zacne budit zmenit a pekne ju pohlad po halvicke a licku a snad bude spinkat dalej.

strapco13
14. máj 2012

na motoricky vyvoj ma cas cez den...ak chce spavat na boku tak kludne moze 😉 neublizis, neposkodis, nemusis sa batna motoricky vyvoj ma cas cez den...ak chce spavat na boku tak kludne moze 😉 neublizis, neposkodis, nemusis sa bat
len treba striedat strany nech nema zlezanu hlavicku

olgynka
14. máj 2012

aj moj maly spi od narodenia len na boku...ale nezabudni striedat stany, aby nemala zlezanu hlavicku...ked bol mensi tak sa v noci tiez budil nato ze je na chrbatiku a nevedel sa sam pretocit na bok...teraz sa uz kruti sam v postielke ako chce on....uz spi aj na chrbatiku, na brusku....a nemyslim zeby nejak zaostaval v motorickom vyvine... 🙂

berus222
14. máj 2012

nas prvy syn spaval na boku len prvy mesiac. potom na chrbte. druhy syn mi zatial spava na boku. teraz sa uz pretaca sam, takze cestuje po celej postielke celu noc. ak to mam porovnat, tak druhy syn je ovela ovela pohyblivejsi ako prvy. ale nemyslim ze by to bolo polohou pri spani.

klincek
14. máj 2012

@andelok moje baby spavali do 5 mesiacov v zavinovacke, oprete o bok postielky tak ako v porodnici-kvoli (ne)zlezaniu hlavicky aj kvoli grcaniu. samozrejme sme boky striedali. hlavky maju krasne, na boku radi spavaju doteraz. motoricky vyvin mali presne podla tabuliek, cez den mali telocviku dost 🙂. casom si oblubili aj spanie na brusku, obcas uz spia aj na chrbte. to casom pride aj u vas. podla mna urcite nerobis chybu.

mandragora22
14. máj 2012

@andelok ahoj, nie, neskodis. a moja sestra ma 3 deti a vsetky 3 jej od cca 3 mesiacov spavali na bruchu a su tu. zive, zdrave a uz dospele 😉 a moja tiez spavala na boku, vacsinou len na jednom, bola refluxova a dobre sa jej lezalo na lavom boku. neviem preco. mozno ju na lavom menej palila zaha alebo sa jej menej grckalo, netusim, ale spavala na lavom. dnes je uz velka (2 r.) a spava kadejak. takze podla mna neskodis 🙂

monika1279
14. máj 2012

Moja dcérka tiež spáva na boku.Začala nejako v štyroch mesiacoch ale to sa vždy prevrátila na bruško. V spánku nedokázala odhadnúť že pokial na môže otočiť aby sa neprevrátila na bruško, lebo to sa vždy zobudila tak som jej na boky postielky dala male vankuše a dodnes tak spáva a to má 9 mesiacov🙂takže si myslím že to nejako nemôže uškodiť 😉

lubicakovac
14. máj 2012

@andelok náš malý zaspával spočiatku na chrbte ale mal vždy vytočenú hlávku na bok a potom časom aj on sa otáčal bokom, no na kontrole u neurologa povedali, že si kvôli tomu nechce otáčať hlavu na ľavo a tak sme museli na rehabilitácie, kde nám zahlásili, že mu musíme otáčať hlavu aj ked spí, nie len ked cvičíme a pod. no on tak spávať nechcel, tak sme to nechali tak a teraz je už všetko kóšer 🙂 aj ked tak spal, detská povedala potom, že on si sám nájde polohu čo mu vyhovuje, a nemalo by to mať nejaké dopady

adriana7
14. máj 2012

@andelok , naša najmenšia spí od narodenia doteraz len na boku, ak sme ju aj dali inak, vždy si preľahne na bok...poloha dieťaťa pri spánku (pokiaľ nekopíruje netopiera) podľa mňa nemá vplyv na psychomotorický vývin...práveže si myslím, že dieťaťu ublíži, ak ho nútime spať v inej, ako jemu najpohodlnejšej podobe (som si spomenula na film gejša, ako ju učili spať na tom drevenom hranolčeku s rozsypanou ryžou okolo hlavy 😀 )

hajanka
14. máj 2012

podla mna je akakolvek poloha babetka pri spani v poriadku, ak si ju vyberie samo dietatko
teraz nemyslim novorodenca ktory sa este nevie sam pretocit - toho treba samozrejme polohovat
ale pokial sa dieta uz vie samo otocit, tak by malo spinkat v takej polohe aka mu je najprijemnesia, ak si zvoli bok, alebo brusko, ci chrbatik, je to uplne v poriadku
avsak, ak jej mas tymi "hranolmy" zamedzovat v pohybu, tak by som ich asi radej zrusila a nechala jej potrebny priestor na to, aby si sama mohla vybrat vhodnu polohu, otocit kde chce a pod., mozno sa sama vrati naspat na bok 😉