Starostlivosť o pohlavné orgány u dievčatiek

denula84
25. aug 2013

Ahojte, prosim vas cistia sa aj tie vnutorne pysky, ako ich oddelujete a umyvate ? Mame 4 mesiace, dakujem.

jarmillka
25. aug 2013

Zober len vatovú tyčinku namočenu do oliv.oleja a po každom kúpaní jej to jemne pretri..zabranuje to aj zrasteniu malych pyskov..ten olejček myslím..

xlucia
25. aug 2013

@denula84 o tom oleji mi v porodnici nehovorili ale citala som, ale tam aj pediatricka mi tvrdila ze to biele nemam odstranovat

janaleskova
25. aug 2013

nam tiez vraveli ze napr. tycinkou, alebo koncom uteracika - plienocky to pretriet ale netreba to mazivo uplne cistit...ma to tam svoju funkciu...cista vodicka, prip. aj ten olejcek je fajn 🙂

simca06022011
25. aug 2013

umyvat cistou vodou poriadne, a vytierat olejcekom, ako ci tycinkou alebo vatou to je na tebe.

robinoo
25. aug 2013

Riešila som to s detským gynekológom, povedal že to čistiť treba a to biele vytriet. Našla som aj odbornú publikáciu ktora to potvrdzovala. Problém je, že v pôrodnici zvyknú tvrdiť že sa cikulky pomaly ani dotknúť netreba.

matafen
25. aug 2013

Urcite treba cikulku cistit, biele usadeniny tam nemaju co robit, to su splodiny metabolizmu, ved ani na konecniku nenechavame zvysky hovienka a aj usi cistime od usneho mazu 🙂 Normalne roztvorit pysky a vatovou tycinou namocenou v olejceku vytriet zahyby, samozrejme jemne. A ked je uz dievcatko vacsie, tak cistou vodickou - ale nielen posadit do vane a vybrat alebo zdialky osprchovat, ale normalne rukou zahyby umyt. Prave teraz riesim problem s mojou dcerkou, ktora sa vratila po tyzdni od svokry a ze ju stipe cikulka - pozriem a plno "bryndzicky" a cikulka cela cervena - ze babka povedala, ze to biele tam dievcatka musia mat - skoro ma slak trafil. Tak teraz mastime.

vierushka
25. aug 2013

To cistite klasickym kuchynskym olivovym olejom alebo nejakym specialnym ?

katren
25. aug 2013

@vierushka z lekarne olivovym olejom...

vierushka
25. aug 2013

@katren a vies mi prosim napisat nejaku znacku ? Olivovy olej v lekarni som totiz pytala uz davno a pozerali na mna ako na ufonca :(

katren
25. aug 2013

@vierushka tak to teda neviem....ja pouzivat normalny detsky 😉

canama
25. aug 2013

@denula84 urcite vycistit. ja som ani nepouzivala olejcek, len namocenou vatovou tycinkov v teplej vode som zotrela biely povlak.

zdenin
25. aug 2013

No ja sa snazim povitierat vsetko aj ked sa pokaka tak to ma casto aj vnutri...no ale teraz ked ma 9mes tak je to dost kakacka utriet vsetko...na to mate nejaku radu??🙂

zdenin
25. aug 2013

Ozaj mne dr vravela ze odstranovat odtial vsetko žlte a kaku a biele netreba (a to je nasa dr. S tych mladsich) ale ja jej utiream vsetko ked sa podari

matafen
25. aug 2013

@vierushka Ja som kupila olivovy olejcek tiez v lekarni, skus viac lekarni.

matafen
25. aug 2013

@zdenin Tak toto mam v zivej pamati, ako mala mavala kaku aj vnutri cikulky, teda presnejsie povedane az vnutri posvy, ale tak to vytierat vnutri urcite nie, ja som jej to len zvonku putierala a sprchou omyla, ono tie zbytky vyjdu von, vsak sliznica ma sekreciu.

siska07
25. aug 2013

@vierushka ja som si pytala v lekarni olivovy olej pre babatka, dali mi v takej flasticke od Galvex-u myslim, 2 eura aj nieco stal

aliza
25. aug 2013

@denula84 ja som vovnutri nevytierala a dcera nemala nikdy ziadne problemy. Vzdy som len pretrela zhora nadol tak, aby som jemnucko vytrela kusocek zvrchu, ale nikdy som neroztvarala pysky a nevytierala.
@matafen prepac, ale nezda sa mi vhodne 4 rocnemu dievcatku vytierat zahyby v pyskoch. Ze jej v sprche rukou vyberas 😕....to by mna v zivote nenapadlo. Ja som to dcere nikdy nerobila a nikdy tam nemala plno 'bryndzicky', ani ju nemala nikdy cervenu a to uz ma 8. Podla mna problem tvojej dcery je v tom, ze sa jej tam 'vrtas' az prilis a nie ze babka nevytierala. Ty si jej to tam akurat cele narusila a preto ten problem, ked prisla od babky. Alebo sa babka zabudla priznat, ze malu celu tyzden nesprchovala 😉.

dada97
25. aug 2013

viem vam poslat na mail letak emulzie, ktora bola vytvorena pre nemecke porodnice, kludne mi napiste do IP mail a preposlem

matafen
25. aug 2013

@aliza No to si asi zle pochopila... ja jej to nevytieram do detailu a neotvaram nasilu! Len normalne rukou medzi pyskami umyjem pod sprchou cistou vodou, ako ked sa aj ja sama umyvam, to je uplne prirodzene a nemala nikdy problem. Mne moja mama cikulku takisto takto umyvala a tiez som nikdy nemala nejaky problem. Ved tym, ze si umyjes vonkajsie pohlavne organy a navyse cistou vodou nenarusis vnutornu mikrofloru! A 4-rocna uz vie rozpravat, takze by mi povedala, keby sa cely tyzden nesprchovala 🙂 To umyvanie som konzultovala s koznou aj na gynde, nikdy by som nerobila nieco, co nie je spravne zo zdravotneho hladiska. Ale asi aj na tuto temu su rozne nazory, ako na plno inych tem na MK. Je na uvazeni kazdej mamicky, co si vezme za svoje. Napriklad mama jednej mojej spoluziacky z VS sa stale kupe vo vani v spodnom pradle - ako sa kupavali nase prastare matere 🙂

matafen
25. aug 2013

@aliza A to vytieranie vatovou tycinkou s olejcekom sa robi babatkam - to mi povedala pediatricka hned na prvej poradni.

awamys
25. aug 2013

@aliza No ako tak to som este nepocula, ze umyvat cikulu len zvrchu, nie medzi pyskami, to vazne??? 😨 Ci to aj ty si tak umyvas? Ja mam tiez dceru, ale normalne jej od narodenia cikulku cistim, najskor ked bola babatko, tak vatickou a teraz normalne rukou pod sprchou, ako pisala matafen, vsak aj ja sa tak umyvam, ani by ma nenapadlo inak 😉

aliza
26. aug 2013

@awamys vies, ked som ja mala tu moju, tak sa to hovorilo takto 😉, dnes sa hovori zase inak....ja nepovazujem za vhodne rukou vytierat pysky malemu dievcatku, nemyslim tym babo. Ale tak kazdeho vec. Ako som pisala, dcera ma 8 a nikdy v zivote nic nemala, ziaden zapal, ziadne svrbenie, ziadne biele 'bryndzicky', nic....sprchuje sa kazdy den.

milota164
30. mar 2016

umyvat to urcite treba lebo sa to potom zapali. pri malinkych dievcatkach vatovym tamponom namocenom v detskom alebo olivovom oleji. A treba natierat ochrannym kremom aby nevznikalo zacervenanie a na zadocku zapareniny.Pre deticky do roka je od Bepanthenu velmi dobra Extra mast, ktora pomaha regenerovat namahanu pokozku a pekne premasti a hydratuje.