Ťažké zaspávanie 4 mesačného dieťatka

paris3
5. dec 2011

Ahojte! Chcem sa opýtať, či máte s týmto skúsenosti. Čítala som už rôzne diskusie, ale odpoveď na tento problém som nenašla.
Moja veľmi aktívna dcérka nevie zaspať už od dvoch mesiacov. Cez deň zaspí bez problémov iba na prechádzke v kočíku, aj to len na 30 minút.
Večerné zaspávanie a poobedné, kedy ju nechávam spať v postieľke, je proste horor.
Musím poznamenať, že sme skúšali už všeličo. Nezaspala nikdy na rukách, ani na prse, stále ju všetko okolo zaujíma, pozerá sa do úmoru okolo seba. Keď je už úplne vyčerpaná, začne byť veľmi nervózna, nič ju nebaví, ale nezaspí. Snažím sa ju ukladať pri prvých známkach únavy, ale nefunguje to. Napríklad večer ju nakojím, uložím do postieľky, stále je kľudná. Ale keď na ňu začne ísť spánok, tak sa začne metať, rozhadzovať rukami, jeduje sa, strašne kričí, vrieska aj hodinu. Stále to vyzerá, že už už zaspala, ale zase sa strhne a zase je to celé od znova. Najhoršie na tom je, že keď som pri nej (hladkám ju, prihovorím sa jej, chcem ju ukľudniť a uistiť, že som tam), tak je to ešte horšie. Príde mi to tak, že sa všemožne bráni spánku. Niekedy pomohlo, len keď som odišla z miestosti, tak do minúty stíchla a zaspala. No posledné dni nepomáha ani to a plače aj keď som tam, aj ked odídem.
Neviete, čím to je? čo s tým?

mamabiba
5. dec 2011

@paris3 tvoja dcérka sa dostala do veku, že začína všetko nové veľmi intenzívne vnímať a spánkom by jej dačo mohlo ujsť. Moja staršia, tak tá sa ešte aj štípala a škriabala, len aby nezaspala. Treba iba vydržať, ono sa to upraví. Ja som s malou dakedy ležala v posteli aj 3 hodiny, kým zaspala. Neboj, to do 18 rokov určite prejde 😀 😀 😀 . Skúsila si už dávať čajíky? sú dostať aj také, že na dobrý spánok...možno to pomôže

rolak
5. dec 2011

@paris3 spievanie? monotónne zvuky? monotónne pohyby? skús prekonať tú prvotnú fázu zlostenia a nepokoja,možno si na to po chvíli zvykne. u nás to tiež niekedy tak vyzeralo,že tesne pred zaspatím akoby si potrebovala vybiť baterky a začala byť moc aktívna, ja som ju odmalého mala naučila na môj spev (aj ke´d neni nič moc 🙂) a teraz ke´d je zas také nervózna a nevie,,čo so sebou v posteli,začneme si spievať, ona šupne ruku do úst, pritúli sa a spí,akoby na to čakala,že začne spev... ale nie vždy to funguje,veď nie je stroj 🙂 nejaká hračka mojkadlo nepomôže? čo jej dáš iba pri zaspávaní,aby mala čo obchytávať? ja som ju dlho cez deň uspávala v kočíku vozením cez prechodovú lištu medzi podlahami 🙂

dyushka
5. dec 2011

Dobrý večer maminy. Moja malá 5 mesačná dcérka má problémy pri zaspávaní. V kočíku zaspí bez väčších problémov. Po každom papaní si potrebuje pospať 30 minút. No a to zaspávanie nám robí problémy. Bez plaču sa to nezaobíde. Mám pocit akoby sa nevedela vypnúť. Už má zatvorené očká, ale ruky a nohy jej v kuse lietajú 🙂 akoby sa nevedela vnútorne ukľudniť. Večer aj keď je úplne vyčerpaná, metá sa v postieľke, rozhadzuje nohami a rukami. Nepomáha ani hladkanie, spievanie, čajík na dobrú noc, má pri sebe aj plienku s ktorou sa môže mojkať. Pred mesiacom sme takéto problémy nemali. Neviem čo by pomohlo.

katrinka8
5. dec 2011

@dyushka - skus ju pred ukladanim na spanok "udrzat" v tzv. kludovom rezime aj cca 20 - 30 min. pred spanim. Len nejake kludne hry, aby nemala prilis vela podnetov, nebola rozsantena... proste taka priprava na spanok. Aby nesla spat rozrusena, prip. aj prilis unavena. Niektore deticky nevedia zaspat ani od prilisnej unavy 😉

katrinka8
5. dec 2011

@paris3 - a co robi predtym, ako ju nakojis a ide spinkat? Mozno nedokaze spracovat zazitky z celeho dna a sa jej o tom "sniva" v tom polospanku, preto sa mece. Nasa to obcas mava, ked ma pocas dna prilis vela vzruchov, ruchov, kriku, hluku, proste nieco, co ju "rozrusi". Moze to byt aj pozitivne rozrusenie, proste niekedy to nevie spracovat a potom nevie zaspat, mece sa, hadze, vyskakuje, mrnci, place, smeje sa - no "ako z divych vajec". Musime sa preto vzdy snazit u nej eliminovat taketo "vzruchy", najma pred spanim sa snazime, aby uz mala nejaku tu dobu klud. Niekedy je to narocne, teraz sme boli u svokrovcov 6 dni a potom sme s nou mali doma co robit vyse tyzdna, tam sa jej velmi narusil spanok, nielen nocny ale aj denny.

muca1212
5. dec 2011

@paris3 skús jej pustiť rádio, rozprávku alebo kolotoč. 🙂

paris3
autor
6. dec 2011

dievcata, dakujem za rady 😉
je pravda, ze je velmi vnimava, vyzaduje cez den stale nejake nove podnety. vecer sa snazim dodrziavat klud, taktiez urcite ritualy, nakojim, dam do postielky (skusala som aj u nas v posteli ju uspat, ale je to to iste) a ona je kludna az do momentu, kedy doslova zacina zaspavat.. vtedy akoby dostala nejaku paniku alebo co z toho, ze ma upadnut do spanku a zacina ten cirkus. ma pri sebe aj plienocku, ale ona ako keby bola v tranze, nic nevnima, ma zavrete oci, len vrieska a meta sa. ked sa jej prihovorim, tak ani nereaguje.
dnes sa mi ju podarilo bez placu tak, ze som jej spievala a bola neustale pri nej, ale nechala som ju metat sa, lebo ked jej chytim rucicky, tak chyti hysak. metala sa pol hodinu, bojovala s tym, ale zaspala bez placu! tesim sa, ale viem, ze nemam vyhrate. na nu totiz malo kedy plati to iste dva krat 😒

paris3
autor
6. dec 2011

@dyushka presne si to opisala 🙂

elinka84
6. dec 2011

@paris3 mne veľmi pomohla kniha Každé dieťa sa vie naučiť spať. Mám ju v e-maili a baby ak máte záujem, rada ju prepošlem, stačí mi napísať do IP váš e-mail. Je tam písané, že to funguje od cca 6 mesiacov, ale ja som to na malej praktizovala od 2 mesiacov a od vtedy je zaspávanie v pohode! Baby ta knižka naozaj FUNGUJE! Mám to potvrdené aj z okolia - len dobré ohlasy.
Jaj a ešte chcem povedať, že tá knižka nie je pre slabé povahy, ktoré nevedie nehať babatko plakať 5 minút. Ja som to mohla praktizovať, len keď nebol náš tatinko doma, lebo on neznesie keď jeho princeznička plačká.. 😀

martincca
6. dec 2011

aj podľa mňa sa dostala do obdobia keď všetko vníma a nič jej nesmie ujsť, aj my sme si to prežili:( no neboj prejde to) my sme skúšali snáď všetko, aj spomínanú knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať, uspávanky... môžeš skúsiť rôzne čajíky, masážne detské oleje, peny do kúpeľa, tuším Johnson má niečo také pre pokojný spánok
my sme z postielky odstránili všetky hlúposti typu kolotoče, zvonkohry a pod. zbytočne to rozptyluje, postel je na spanie, nie na hranie
a keď sa náš drobec ani za svet nedal zlomiť, v zúfalstve som na ňho hodila látkovú plienku, chytil do ručky a čuduj sa svete do minuty spal jak zarezany, dlhu dobu sme potom "fičali na plienke" 😀 dokonca aj teraz a to už je veľký chlapček si občas pred spaním opýta "penku" 😀 😀
takže len skúšať a skúšať, na každého zafunguje niečo iné

paris3
autor
7. dec 2011

vyplakat ju nechcem nechat. raz som to skusila a malicka bola uplne zufala z toho, ze tam nie som...potom cely tyzden trvalo, kym sa prestala bat, ze od nej odidem ☹
mozno sa skusim opytat na nejake homeopatika, co ukludnuju... mne celkovo pride aj cez den taka hyperaktivna a nejako sa nevie 'prepnut' do stavu spanku....
baby, ktore ste to uz prekonali... v akom veku sa tento problem u vas vyriesil?

sue80
7. dec 2011

@paris3 ahoj. ako by si pisala o mojej malej (tiez 4mesacna) 😉 vecer ju po kupeli nakojim a potom spusti 'koncert'..skusali sme uspavanky, masaze, ale nic nezabralo tak ako 'white noise''..proste mame nahrate CDcko s 15-min. nahravkami vysavaca, fenu, a zvuk auta pri velkej rychlosti..ponosime ju pri tejto 'hudbe' tak 15min a spi..
skus dat do googlu white noise a najde ti rozne stranky s tymito zvukmi. Verim ze sa nam raz podari ju uspat aj 'normalne' 😉

janka196
7. dec 2011

zienky aj nas maly zacina takto strajkovat. potom je uz taky unaveny ze place na zive raty. ale ja si skor myslim ze to je od zubkov. idu mu ocne :( ked ho vezmem na ruky tvarou kumne tak mi dobreze plece neodkusne alebo hocico nado dociahne 😅 a zlosti sa nervaci, uspavam ho najnovsie v kociariku a predtym to bolo ukazkove. nakojila som ho dala do postielky pustila kolotoc a bolo. teraz o takom mozem len snivat. a to sa budi kazde 2 hodiny :(

dajnaburger
8. dec 2011

Tak toto ma pobavilo že nahrávky vysavaca, auta to citam prvy krat 😀 sranda. Moja ma len dva mesiace a už sa to tiež objavuje že večer plače ako blazniva a zaspi až tak okolo jedenastej a manžel ma na to fintu. Vraj urobíme indiána. Malu pevne zabali do perinky a hojda ju poskakuje s nou a robi pri tom tie indiánske zvuky heja-hoja-hmma-hmme a nakoniec mala upadne do kómy 😀

ejuska79
8. dec 2011

@paris3 ahoj, presne toto sme zazili aj my s malou a musim povedat, ze stale spava velmi malo a uspavanie ci uz cez den, alebo v noci je moja nocna mora...a to sa v noci stale budi... ked bola taka malicka zaspavala len na rukach, ale asi po trojhodinovom placi, potom sa naucila zaspavat na prsniku a ja som bola nesmierne vdacna za to..samozrejme to po case prerastlo do takmer sustavneho nocneho kojenia, inak nespala...a to bolo ozaj na nervy, tomu by som sa radsej vyhla, nemohla som ani na krok, zehlila (a ine domace prace) som po 10 minutach a odskakovala k malej.. no vysledok je taky, ze od 5 mesiacov je napchana v nasej posteli, lebo som uz nemala sily ju vyberat z postielky neustale...neviem ti moc poradit, snad to same prejde a ustali sa to, ale vyvarovala by som sa toho davat ju k sebe do postele (ja sa napriklad nevyspim vobec, lebo ona sa kruti, posuva kade-tade) a toho sustavneho kojenia (to som potom obmedzovala podla roznych navodov a bol to des, a aj tak nic nazabralo, az ked som ju pre dalsie tehu prestala kojit)..aj ked sa teraz budi, uz to nie je 15 krat a viac...drzim moc palce

ejuska79
8. dec 2011

@paris3 a este si sa pytala v akom veku to preslo..no moja je taky duracelko doteraz, takze asi su to take deti akcne 🙂

janka196
8. dec 2011

@dajnaburger jemine ta ja sa tu smejem ze indianske zaspavanie 😀 myslim ze v zufalstve uz skusame kade co. moj manzel ma na maleho fintu ze ho musi prekricat. cize ked on place manzel ho vezme na ruky a zacne hmkat hlasnejsie ako on place 😀 vacsinou to zabera 🙂

dajnaburger
8. dec 2011

No to už robil aj ten moj ale to sa mi velmi nepáčilo mam radsej ked ma babatko pocit že sme v klude a že nie je stresovane tym že ho niekto prekrikuje. Ale obcas mi je to už jedno som rada že si ju nachvilku vezme on 😀 ale indian je pecka. Ja sa vzdy na tom zasmejem...on sa s nou este aj tak kýve a tancuje ako okolo ohna 😀

janka196
8. dec 2011

@dajnaburger nasho to praveze ukludnuje ked nepocuje seba plakat ale manzela hmmmkat. vacsinou zaspi 🙂. mne na rukach tazko. ja ked ho dam do takej polohy mysli ze ide jest a este viac sa jeduje ze mu nedam 🙂 takze ja len do kociara a kilometre nachodim v byte :D

dajnaburger
8. dec 2011

@janka196 No ved to, že na každe babeno zabera ine, preto nemam rada ked niekto mudruje že takto mas robit toto a toto takto, lebo je to blbost, podla mna mama vie najlepsie co treba 😀 Ja mam nastastie najlepsie babatko na svete 😀 A ty už mas dve detičky tak maš určite svoje grify, heh čo je takým, ja som spravila najlepsie to že som od zaciatku babatko obdivovala hlavne pri spani ked o tom nevedelo a neucila som ho byt na mne zavisle a tak teraz ma cez den skoro ani nepotrebuje vie sa prehrat aj sama, no uvidime dokedy 😀 len ten vecer je obcas dost dlhý kým zaspi...ale vzdy si poviem ,,Mam štastie, že ju mam´´

paris3
autor
9. dec 2011

ahojte 🙂 no vidim, ze asi nas je vela, co mame s tymto problem.
he he he, aj mna pobavilo to indianske zaspavanie 🙂 kazdy sa snazi najst nieco, co funguje, ale je to tazke... ja uz som tiez skusila ju prekricat. je pravda, ze na chvilu ju to vytrhlo z toho jej amoku, ale dalej to uz nefungovalo.
problem je u nas prave v tom, ze nic mi na malu nefunguje viac ako dva dni. velakrat som si myslela, ze aka som frajerka, ze som na to konecne dosla. a mala ma z tej euforie vzdy rychlo dostala 😀
teraz mam novy poznatok, ze som ju ulozila do postielky este uplne culu, zdalo sa mi, ze vobec nie je na spanie zrela. a cuduj sa svete, chvilu si blabotala nieco v postielke, potom zacala tak nejako divne hmkat, tvarila sa, ze zacne teda aj plakat, ale nezacala... proste kludne zaspinkala. trvalo to sice dlho, ale bolo to bez placu! aka ulava pre nervy 😉 som zvedava, ci to tak bude fungovat aj opakovane...
super su tie nase "duracelky" 🙂 aj ked dost narocne....

paris3
autor
9. dec 2011

@ejuska79 vy ste to mali este ovela tazsie ako my 😝 mne spi od narodenia aspon v noci dobre. budi sa priemerne len dva krat na kojenie a potom hned zaspi. ked pojdu zubky, asi to nebude take ruzove, ale snad to nebude dlhodobo...
cez den to poznam, moja spi velmi malo, aj to ju musim vozit v kociku. doma vacsinou zaspi po velkom boji len na 30 minut. okrem toho cely den vyzaduje pozornost, tiez mi vydrzi max. 10 minut sama v sedacke, inak sa jej musim stale venovat. som z toho dost utahana, nestiham okrem malickej nic doma porobit. tiez odbieham len rychlo po par minutkach nieco spravit. ked mi ju niekto nepostrazi, neviem ani upratat poriadne, o nejakom zehleni a vareni ani nehovorim. vecer som unavena ako pes a nic doma nestihnem. citim sa hrozne nemozne. ☹ zaujimalo by ma, ako to ostatne mamicky stihaju. este ak k tomu maju aj viacero deticiek.

cervena_ciapocka
17. dec 2011

No, ako vidím, nie som sama s podobným problémom 🙂 písali ste o tých vzruchoch a zážitkoch, po ktorých deti nevedia spať. Skúsim vám opísať bežný deň u nás doma. Som s malým (5 mesiacov) sama od rána ako ide manžel do práce. Doma je zapnutá telka, ale zvuk je na minime a hlavné čo je počuť som ja a malý. Hráme sa, ja mu spievam, recitujem, on ma prekrikuje 😀 papáme, ... bežné každodenné činnosti, všetko v kľude, bez zhonu. Sám nezaspí nikdy. Ja ho musím pozorovať a akonáhle zbadám známky únavy, musím ho zobrať na ruky a on za niekoľko sekúnd spinká. Avšak len mne na rukách, alebo niekedy sa podarí aj to, že ho položím, ale musím ho držať za rúčku. Ak náhodou prešvihnem tento čas je ťažšie ho uspať, lebo je viac unavený a trvá to trošku dlhšie. Takto fungujeme do večera, kým sa manžel nevráti. Potom sa s ním ešte pohrá, okúpeme ho, napapá sa. Opäť uspávanie na rukách. Občas zaspí hneď inokedy s plačom. Keď ho položíme, chvíľu pospí a ako ste písali, začne sa metať, škriabať po tváričke. Ak by sme ho nechali skončí to plačom. Tak ho vezmeme na ruky, po chvíli zaspí. Po položení zas to isté. Niekedy sa to opakuje len raz, niekedy aj 5 krát a potom už spí aj 8 hodín.
Zmení sa to vôbec niekedy? Naučia sa naše detičky aj "samé" zaspať?

emily142
17. dec 2011

ahojte 🙂 ja mam tiez problem so zaspavanim mojej 5 mesacne dcerky,Cez den spinka tak 3-krat po 20 minut a vecer nieje mozne ju uspat.A to nas po novom roku caka napravovanie bedroveho klbika v Ziline Tak si to neviem predstavit potom stou sadeou 😢

halime
17. dec 2011

Ahojte kocky aj ja som mala ten problém keď mal malý 4 mesiace . Cez deň málo spal všetko ho zaujímalo a keď bol po celom dni unavený už ani večer nemohol zaspať . Trápilo ma to dlhé týždne. Skúšala som všetko, relaxacnu hudbu, cicikat ho na rukach, v kociku, nechat ho uplne unavit, zabbavit ho a potom nasledne ho zase nasilu uspavat, bola som zufala. Potom mi jedna kocka tuna poradila o spankovych rytmoch babatiek a ono to zacalo fungovat. Trenba to trosku potrenovat alee zda sa mi ze u nas to bolo len par dni. Ide o to ze dietatko ma zaspat do dvoch hodin po zobudeni. Nie po dvoch hodinach, ale do dvoch hodin po zobudeni. Okrem toho nikdy ho neuspavajte hladne aj keby vam hodinu tomu pilo mliecko aj tak ho skuste este nakrmit. Dalsia vec je ze som ho prestala cicikat a hojdat na rukach a skusila som ho pekne ulozit do postielky. Hned prvy den zzaspal bez plakania a sam a zdalo sa mi ze mu je dokonca velmi pohodlne a lepsie ako na rukach. Ono dietatko vam mozno trosku poplace ale zaspi, chce to trpezlivost a dodrziavat zaspavanie do dvoch hodin. Nedavno som citala ze ked vam ma dietatko dobre zaspat a spat aj v noci musi byt oddychnute aj cez den. Moj mal vcera sedem mesiacov a uz viac ako dva mesiace nam to takto funguje. Na zaciatku bolo tazko ale trpezlivost ruze prinasa. Boli aj horsie dni kedy nechcel byt sam a reval o dusu, ale ani na rukach nechcel spat. Stava sa ale asi len vtedy ked presvihnem tie dve hodiny alebo ho polozim trosku skorej tak nemozze zaspat. Ono to je dost narocne odsledovat dietatko kedy to na neho pride a natrenovat si to ale u nas to funguje. Mozno to niekomu pomoze mozno nie. Ja mozem garantovat ze u nas to funguje. Vsetky info som nasla na nete o spankovych rytmoch a pomohlo mi to. Tak vela trpezlivossti mamicky 🙂 a este jedna vec, asi treba ten stvrty, piaty miesiac vydrzat kedy zacinaju byt diietky zvedave a vsetko jje pre nich nove :l)) oni sa zase uspokoja. Ale odporucam riadit sa spankovymi rytmami ;)

bbtina
17. dec 2011

Vidim,ze to mame pestre,ale mozem potvrdit,ze naozaj je kazde dieta ine. Ja mam dvojicky,cez den nemaju ziaden problem zaspat a vecer jedneho polozim o 20.00 do postielky a do 2 minut spi,a druhy sa mi znervoznuje do 22.30 alebo aj dlhsie,skor nezaspi nech robim co robim,sem tam len tak predriemne ale nejde to,na rukach mi spi,ale hned ako ho polozim tak je hore,a vzpina sa,place,5minut so mnou dzavoce a potom sek a zas nervozita a to ich uz oboch od takej 18.00 pripravujem na spanok,zapneme len male svetla,stlmia sa zvuky,juj ale aspon Dominko vie,ze nema vyvadzat a krasne zaspinka a vydrzi do 03.00,napapa sa a potiahnu obaja tak do 7.00-7.30

halime
17. dec 2011

@cervena_ciapocka hej poteším ťa. Naučia len im v tom musíme pomôcť. Ja ty som mala toho mala dosť a ešte aj v noci, bolela ma chrbtica a tak sme začali trenovať to zaspávanie . Ani to tak nebolelo. Vid. môj príspevok vyššie .

halime
17. dec 2011

@janka196 haha janka tak toto sme mali aj my 🙂 🙂 🙂

halime
17. dec 2011

@paris3 ja keď sa spätne zamyslím tak sa to zlepšilo v polovici piateho mesiaca. Ale dlho sme trenovali zaspávanie v postieľke a dodržiavanie spánkových rytmov. Teraz malý spí trikrát za deň ... Ráno asi hodinku a pol potom obedujeme. Popoludní zaspi aj na dve hodiny a potom ideme na prechádzku a ešte na večer okolo piatej, pol šiestej spí tak 20 minút pred kúpaním. A vôbec nemá problém zaspať okolo ôsmej , pol deviatej a spí by do rána do 6tej. Myslím ze s pribúdajúcimi týždňami sa to zlepší 🙂

paris3
autor
18. dec 2011

baby, my uz asi tyzden zaspavame bez placu! 😉 nechcem to zakriknut, ale neuveritelne si to zatial uzivam! 😀
zacala som malu ukladat skor do postielky, este kym nevyzerala unavene....chvilu blabotala v postielke, vyskala, smiala sa a po asi pol hodinke sa trochu mrvila, zamrcala a zaspala... odvtedy to je vacsinou tak 🙂
takze skuste deticky ukladat este pred prvymi znamkami unavy, mozno to pomoze. ja som sa tomu zo zaciatku branila, lebo mi to nedavalo logiku, ale zo zufalstva som to skusila (poradila mi to kamaratka) a zafungovalo to 😉
druha vec, co dodrziavam je, ze som v izbicke pri malej kym uplne nezaspi. aj ked vacsinou zaspim skor nez ona, tak mi to nevadi 😀 nesediviem aspon z jej placu...
drzim vam palce, nech sa to lepsi aj u vas....