Máme 10,5 mesiacov a učíme sa chodiť

zaris2014
9. jún 2015

Ahojte mamičky, prosím vás o radu. Mame 10,5 mesiacika začíname sa učiť chodiť, zatiaľ cupkame za dve rúčky, ale zdá sa mi, že malička sem tam jednu nôžku poriadne nezdviha, ale ju len tak šuchne špičkou za sebou. Prosím je to normálne? Musí len získať vačšiu istotu kroku, alebo je to nijaký problém? Máte prosím niekto s tým skúsenosť? Dakujem

jaja1979
9. jún 2015

@zaris2014 A preco silou mocou chces, aby ako desatmesacna uz chodila? Nestavaj ju zbytocne na nohy, nech si sama urci svoj cas, nech svornozkuje okolo stola, nabytku, nech sa stavia sama, nie s tvojou pomocou. Mozes jej viac ublizit aako pomoct. Moze spickovat, casom sa mozu prejavit ploche nohy, skolioza - to vsetko moze byt nasledkom predcasneho chodenia, ked este dietatko nema dostatocne vyvinute svaly.
Preco sa ponahlat, ved sa este nachodi dost...

tinqua
9. jún 2015

@zaris2014 myslím si, že ešte nie je pripravená...moja malá, začala chodiť okolo nábytku v deviatich mesiacoch tak som si už myslela, že chce chodiť...zobrala som ju tiež za ruky a bol len krik...nakoniec začala sama tesne pred prvými narodeninami a sama mi podávala ruku aby som ju pridŕžala

pribinak
9. jún 2015

Urcite ju nevod za ruky, ona sama sa nauci chodit, najskor pori stene ci nabytku, potom sa bude uz len jednou rukou pridrziavat a nakoniec bude sama skusat prejst krocik-dva od predmetu k predmetu, ze sa uz len zachyti

Toto co tu ty popisujes, este nie je ani osvojene kracanie, ked taha nozicku za sebou. To musi sama si nacvicit, akoze pomocou nikoho sa to neda, ona ma svoj cas, takto si moze len osvojit zly stereotyp chodze.
Nechaj ju byt este babatkom

zaris2014
autor
9. jún 2015

Ďakujem, mamičky. My sme sa učili stať a malička mi začala rúčkovať pri nábytku, tak som myslela, že už chce bežkat. Tak to radšej necháme tak, nech jej viac neublížim. Lozit mi ale nechce, pretáča sa hore, dole, na boky ale lozenie nie:(

liebling98
9. jún 2015

@zaris2014 Prosím Ťa, pokiaľ je to zdravé, normálne sa vyvíjajúce dieťa, tak ju nič neuč (stáť, chodiť atď ). Deťom najviac pomôžeme tak, že im nebudeme pomáhať. Môj najstarší začal sám chodiť, keď mal 13-14 mesiacov, prostredný ako 11 - mesačný a najmladší má teraz 16 mesiacov a len pred pár dňami urobil sám prvé kroky, je predčasniatko, okrem toho je pohodlný a bojazlivý. Ale za ruky ho nevodim. Už prišiel na to, ako sa postaví sám bez opory, o pár dní ho budem naháňať.
Takže sa to nesnaž urýchliť.

gaby21
9. jún 2015

@zaris2014 Skus je motivovať na lozenie, je to velmi doležitá fáza vývoja, prepájaju sa tým mozgové hemisféry, dieťa si posilni svaly a potom bude pripravené na chodzu, kto píše, že jeho dieťa nelozilo a všetko je v poriadku má síce pravdu, ale chrbtové svalstvo sa správne vyvíja iba pri lození, takéto deti maju v dospelosti velké problémy s chrbticou. A absolutny suhlas DETOM NAJVIAC POMAHAME, KED IM NEPOMAHAME VOBEC, preto ked sa malá prevaluje, nechaj ju nech sa naučí aj loziť, zvedavosť ju nepustí, a nehovorím o tej radosti ked príde na systém lozenia, neskutočná radosť pre to dieťa to bola

ajana1
9. jún 2015

hlavne ju nedavajte chodit za ruky to je to najhorsie co mozete pre dieta urobit a vobec sa tym nenauci rychlejsie chodit. Nechajte to na nu ved ked bude dostatocne silna sama sa pusti chodit. Na internete mas vela clankov od ortopedov preco sa nemaju deti vodit za ruky

kika2111
9. jún 2015

z toho,ze nelozi si nerob tazku hlavu,niektore deticky nelozia,moja dcerka si sadla ked mala 6mesiacov a vobec nelozila a v 11.mes.sama pribehla za mnou🙂

dollynkaa
9. jún 2015

@zaris2014 booze tieto mudrosti nevodte za ruku.moja v 9 zacala pri nabytku od 10 chcela furt za ruku a v 11 uz behala prvu ligu ;) niaky problem? Nie ziaden. Ked ti zacne mat lepsiu stabilitu tu nozku si ona sama akoby upravi. Uvidis ;)

piacere
9. jún 2015

môj mladší sa vôbec neplazil. 10 mesiacov bol ležiace bábo. V jedenástich mesiacoch začal štvornožkovať, hneď na to sa zo štyroch posadil. Okolo nábytku začal neisto pochodovať ako 12 mesačný a samostatne začal chodiť v 18-tich mesiacoch.
U dieťaťa nemá existovať také, že "učíme sa chodiť". Dieťa sa naučí samé, presne v ten čas, keď na to budú jeho kosti a svaly pripravené. Nechaj tomu voľný priebeh.
Môj starší bol presný opak. V siedmych mesiacoch mi stál v postieľke (postavil sa v nej sám, žiadne také, že by som ho dvíhala ja) a triasol s ňou. Hneď na to sa začal púšťať a ako 7-mesačný mi ustál pár sekúnd v postieľke bez držania. Ako 9-mesačný mi lietal okolo nábytku ako strela, dvíhal si hračky zo zeme a pridržiaval sa iba jednou rukou, to som mohla u mladšieho iba snívať, ten v deviatich mesiacoch iba ležal, maximálne sa pretočil. A deň pred prvými narodeninami sa pustil a odvtedy chodil.
Každé dieťa má svoj čas a svoje tempo, nesil to 🙂

piacere
9. jún 2015

@dollynkaa no múdrosti... ono je rozdiel, či sa ti dieťa samo postaví k nábytku v deviatich mesiacoch, tak áno, podáš rúčku, aby prešlo z jednej izby do druhej, ako keď je dieťa ležiace a ty ho postavíš, chytíš za ruky a poďme, ideme chodiť 🙂 To nie sú múdrosti, to sú fakty...
Viď. môj príspevok vyššie. Starší stál v siedmych mesiacoch - sám od seba, mladší v tom čase ani netušil, že nohy sa dajú aj na takéto niečo používať... jasné, že by "stál", ak by som ho postavila a podopierala....

dollynkaa
9. jún 2015

@piacere o tom nehovorim postavit leziace babo a tahat ho chodit.to je zas uplne nieco ine

piacere
9. jún 2015

@dollynkaa noo tak ja si myslím, že to majú ženy na mysli, ak hovoria "nevodiť za ruky" 🙂

veriiii
9. jún 2015

@zaris2014 nechaj ju chodit len tolko kolko ona chce,ak chce popri nabytku,nech chodi,ak si pyta tvoju rucku,tak trosku-chvilku par krokov..k tvojej otake-,kamaratkin maly jednu nohu vtacal velmi dnu -ked acinal chodit-pytali sa na ortopediu,ale nastastie nic nenasli,ze si len tak chytal rovnovah,a ked sa rozchodil ,tak prestal zo dna na den vtacat nozku....je to asi o trosku inom ako vas problem,ak mas pochybnosti,zabehni k pediatrovi..

sense
9. jún 2015

moja ani za ruky nechodila len sama okolo nabytku a jedneho dna sa pustila a odvtedy sa nezastavila...doteraz ruku da malokedy i kde cez cestu musi.... 😉

takze ziadne ucime sa stat...ked ma dieta dost sily postavi sa same...takisto sa aj same pusti ked bude jeho cas....

sense
9. jún 2015

@veriiii nasa tiez pri chodeni vtacala nozku dovnutra a tiez sme to riesili a tiez nam bolo povedane ze sa to spravi samo a chodi rovno uz ...

mita9
9. jún 2015

je to bezne ze 10mesacne chodi popri nabytku..ale nie ze ty ju zacnes vodit za ruky...dieta sa samo nauci chodit...

jolinka
9. jún 2015

moje deti vsetky 4 lozili po stvornozky, ale chybu som urobila pri 3tom synovi, ze som ho vodila za ruku, ked sa ucil chodit...malo to totiz ten nasledok ze aj ked chodil najskor, najviac padal a este k tomu padal zle, dopredu ci dozadu strmhlav na hlavu, pretoze drzanim za ruky sa nemohol naucit balansovat a padat spravne, nenaucil sa davat na seba pozor, pretoze som to zanho robila ja... 😒 😒 😒 vzdy ked som citila ze straca rovnovahu som ho automaticky potiahla k sebe ci zadrzala...a ta moja "pomoc" mu vlastne skodila . 🙄 🙄

starsie dcery a najmladsi syn, neboli drzane, teda robili len tie pohyby co uplne zvladli same, zo stvornozkovania si opatrne sadali dozadu na zadok, potom sa dvihali o nabytok, samozrejme obcas sa prevratili dozadu na hlavu, ale ta bolest ich donutila ucit sa padat, potom zo stoja automaticky isli do sedu a predklanali sa a prikrcili...a tak si podvedome chranili hlavu pred uderom... 🙂 🙂

Padat je dolezite aspon tak ako ostatne pohyby 😉 😉

Takze to co nazyvame svojou "pomocou" a "ucenim" v skutocnosti odobera detom kompetenciu sa to naucit same...

Nehovoriac o tom ze zavesenie dietata za dve ruky, s prehnutou chrbticou fakt skodi chrbatu, a moze tu niekto vykladat, ze aha moje dieta nema problem...ano TERAZ nema...avsak v dospelosti moze mat, a to uz si nik nespomenie ako ho ucili chodit. 🙄

nanka3
9. jún 2015

@zaris2014 naco ju ucis chodit, dieta to ma zacat robit same, moja bude mat o tyzden 10 mesiacov a ani mi nenapadlne stavat ju na nohy, pekne si stvornozkuje, dostane sa vsade kde chce.... parkrat sa jej podarilo postavit, taktiez nie su dobre choditka ci bezky pre deti ani vodenie za ruky, deti potom zvyknu spickovat, alebo davaju zle nozicky, co je normalne, kedze este nie su na to same pripravene, 😉 ale samozrejme, rob ako myslis, je to tvoje dieta, prajem vsetko dobre 🙂

nanka3
9. jún 2015

@jolinka velmi pekne a poucne napisane, mali by si to precitat vsetky mamicky, ktore stavaju na nohy svoje deticky 🙂

sardinka333
9. jún 2015

booože ženy fakt nemáte na tých materských s jedným deckom čo robiť!! Naozaj mám pocit že treba zvolať celé lekárske konzílium lebo ,,šucha nožičku a nezdvihne špičku,, ked ju ,nasilu,, vodím za ruky aby chodila. Podla mna nie je ,,vadné,, dieťa ale cela tato debata...zdravé dieťa sa naučí chodiť aj samé, násilné chodenie, sedenie narobí viac škody ako užitku...problém má matka, nie dieťa.

zaris2014
autor
10. jún 2015

Ďakujem, za každý jeden názor, ale nemusíte niektoré zo mna hneď robiť zlu matku za to, že som malú vodila za rúčky. Mám prvé dieťa a myslela som, že vodenie za rúčky je úplne normálne, v okoli niesom jediná mamička a každé dieťa mamy vodili za rúčky, preto som myslela, že je to normálne. Ďakujem za objasnenie situácie a sama vidím, že malička nieje pripravená chodiť. Len za to sa nemusíte niektoré do mna navazat, že nie dieťa ale matka má problém. Dalujem

vedorka
10. jún 2015

@zaris2014 no to je tu zvykom niektorych maminiek, ze ta namiesto rad, zadupu aj pod zem. 🙂 si dobra maminka uz len preto, ze ta zaujima tvoje babo. Len nabuduce skus radsej internet, tam su vsetky informacie o vyvoji, chodeni, uplne o vsetkom 🙂 staci zadat klucove slova co ta zaujimaju do googla, lebo tu budes velmi rozcarovana z reakcii vacsiny, co ti odpisu. alebo tu pozri forum, urcite to uz niekto pred tebou riesil, napriklad toto: http://www.familyzone.sk/najcastejsie-chyby-rod...
takych clankov je na nete strasne vela 🙂 drzte sa

inulienka29
10. jún 2015

Ja mám normálne niekedy pocit že na tejto stránke sa niektoré mamičky nedokážu normálne baviť...len drzo uraziť tú druhú za to že niečo nevie...no bože no, tak maminka nevedela ako má začať žiadala radu a nie karhanie aká je nezodpovedná a akú obrovskú chybu robí, boženky...
@zaris2014 tiež som počula že je správne nechať dieťatko kým sa postaví na nožičky samo 🙂 a nič si z tohto tu neber k srdcu 🙂 , ber to ako rady 🙂

zaris2014
autor
10. jún 2015

@vedorka dakujem

ivuska6
10. jún 2015

moj maly tiez nelozil teda ano ale najskôr zacal chodit v 11 mesiacoch a lozit neskor a nenutila som ho do toho sam isiel na nozicky ale zase kecat to zacal v 4 rokoch neskoro

lenkat124
26. aug 2015

@zaris2014 aj ja vodim svojho 10mesacneho synceka za ruky.sam sa pyta chodit takymto sposobom.je nesvoj ked ma niekde len sediet a nedostat sa kam chce.a dokonca pouzivam aj pavuka.nech si hovori kto chce co chce.zatial mi este ani nelozi ani nestvornozkuje a preto vidi v chodeni moznost posuvat sa.pre tieto veci co tu pisu baby ho mam nechat uprostred izby sediet a plakat.myslim si ze ked mas cas sa mu venovat treba s nim chodit.

zuzi241
26. aug 2015

@zaris2014 ahoj,moj syn ma dnes 8mesiacov a uz takmer mesiac sa stavia na nozky a zacina chodit popri nabytku a teda pocula som uz aj nazor,ze mu to nesmiem dovolit 🙂 ja tiez vodenie za rucky neuznavam,ale tu si sa uz docitala vsetko mozne v par komentoch :D sama si musis urobit zaver 🙂 ak ho naucis chodit za rucky,budes mat o zabavu postarane 🙂 ale budes to mat ako domace fitko🙂

lulistek
26. aug 2015

moja dcera zacala chodit v 15mesiacoch vobec som ju nenutila, kazdy vravel ze je leniva ale sama od seba zacala a pekne po mesiaci chodila rovno, nepadala, zato dieta mojej znamej bolo tahane za rucky uz takto skoro 10-11 mesacne a ako rok a pol rocne stale pada a nema isty krok. tot moja skusenost