Vajičko verzus perinka pri odchode z pôrodnice

monyg
21. jún 2016

Milé mamičky chcela by som vedieť váš názor ako z pôrodnice domov vajičko alebo perinka.Mam to 3km,a termin pôrodu polovicu júla. Ja osobne by som radšej perinku kôli teplote a stabilite telička je krehké a nestabilne a vo vajičku sa mi to zda také voľne nepohodlne ale vyhlaška vraví niečo iné nuž neviem.Ďakujem Monika

zita19
27. jún 2016

@katrin21 pozrela som tie tvoje fotecky. Bez specialneho skolenia, bez obrazkovej knizky, len inatuiciou a navodom na pouzitie novorodenca (starsie generacie si pamataju kníhi Nase dieta) som pouzivala presne tie chmaty a hmaty ako su na obrazkoch.
A oslovila som ta napriek tomu, ze sa uz nechces zapajat. Vsak diskutuj, obhajuj svoj nazor. Presviedcaj silou argumentov ostatnych. Zdrhat, ked sa nedostavil obdiv je take... Ako to napisat aby som ta neurazila?

zita19
27. jún 2016

@katrin21 este jedna na zaver, uz mi naozaj treba ist spat: Ta kniha nemusi byt uplne od veci, ale zacala si perinkou ako jedinou zachranou spravneho vyvoja. A nakoniec sa ukazalo, ze je to o dost ina problematika. Na perinku ma pani doktorka taky nazor. Mozno sa najde dalsich 50 doktorov, ktori s nou budu suhlasit a tisice dalsich, ktori perinku nepovazuju az za tak zasadny bod vo vyvoji dietata. Kto z nich ma pravdu?
Co sa manipulacie s dietatom tyka, tak podobne obrazky a navody sa najdu v stovkach inych knih, clankov a videi, o vodeni za ruky sa uz tiez popisalo tisice riadkov. Ty si sa dostala k jednej knihe. Ja som mala inu, od profesora Vojzu, tam to bolo popisovane inou terminologiou (nie takou infantilnou ako tigrik 😝 ) ale bolo to to iste.
Nejak si sa s tou perinkou zamotala...

zuna89
27. jún 2016

@katrin21 dieťa sa pri chôdzi NEMÁ držať za ruky dohora a je jedno či je predčasniatko, termínové alebo potermínové

katrin21
27. jún 2016

@zuna89 ved dobre. ale kolke baby sa s tebou budu hadat, ze ved tak chodi kazde dieta a dobre je... chapes..?
alebo choditka.. detto. mozu uskodit...

a nezamotala som sa, ibaze to je tak siroka tema, dalo by sa o tom pisat vela... a ano, je tam hlavne kopec inych veci ... a v knihe nie su len " infantilne nazvy"... su tam odborne vyrazy, presne pomenovanie reflexova poloh, normalne tak ,ako sa volaju aj v medicine...... nemozem sem nakopirovať 300 stran knihy a to, ze to nazvala takto autorka ( a nie len ona), tak za to ja nemozem ..... a tu sme uz fakt teraz mimo temy autosedacky....

katrin21
27. jún 2016

@zita19 a este k tomu.. ja nemam problem obhajit si svoj nazor a ved to aj robim... nezdrham.. to nie je v mojej povahe....
ale naco sa hadať, duplom ked sme uz mimo temy uplne? a tie fotky.. je k tomu aj video... DVD ku knihe....
precitala som vela knih, uz pri prvej dcere pred 15r.. a aj predtym, co mala moja mama kedysi doma aj.... ano, aj NASE dieta, aj Velka kniha o matke a dietati atd atd.. ja celkovo vela citam a rada studujem rozne veci, hlavne z oblasti mediciny a zdravia,bavi ma to od detstva... takze.... to nie je o tom, ze som spadla vcera z višne a objavila tuto knihu a predtym som nnic nevedela....
ale prave preto,ze som toho dost uz precitala,ma tato kniha oslovila, lebo je podrobna a nazorna..

a ano, nechce sa mi uz o tom pisat.. je dost hodin, idem spat 🙂 a okrem toho, uz by som sa len opakovala . Gro som povedala....🙂

gabusik
28. jún 2016

@myjusiatko prepac, trosku ma urazil tvoj koment o debilovi, ktory nepriputa svoje dieta v aute, asi si sa este neviezla v aute s vrestiacim dietatom priputanym v autosedacke, vracajucim od placu,moja mladsia dcera nenavidela autosedacky, nie raz som ju dojcila pocas jazdy, prehnuta cez vajicko s prsom von a natlacena na okne, v najhorsom pripade drziac v naruci (a modlila sa v duchu aby sa nam nic nestalo), aby sme ako tak prezili cestu autom, nastastie uz z tej averzie vyrastla a teraz pekne sedka priputana. Milujem svoje deti ale nedokazem sa pozerat na to ako srdcervuco placu a nechat ich tak len preto, lebo musia byt priputane v autosedacke. Babatku (malemu dietatu) sa to tazko vysvetluje. A este tazsie sa pri takom placi soferuje (myslim manzela za volantom).

myjusiatko
28. jún 2016

@gabusik prepac, ale aky je problem zastavit na najblizsiom moznom mieste? Ano, je to nekomfort, ano, cesta trva dlhsie a neviem co vsetko este. Toto su len vyhovorky a nebezpecny risk s vlastnym dietatom.
Proste pre mna nieco nepochopitelne.

gabusik
28. jún 2016

@myjusiatko ok nebudem sa s tebou hadat, vidim, ze cakas zrejme prve dietatko, tak ti prajem prijemne cestovanie, aby si nemusela zazivat to co ja a vies ako sa hovori, clovek mieni ... pekny den prajem 🙂

myjusiatko
28. jún 2016

@gabusik ano, som prvorodicka, co si to nevie predstavit a precitnem az potom ;)

vroni
28. jún 2016

@gabusik, ja svoje deti milujem a preto su VZDY priputane v sedacke. Moje mladsie dieta podobne "milovalo" sedacku, vrieskalo, az sa dusilo, lenze chodievam vacsinou sama, takze islo vajicko na predne sedadlo, aby som na zurvalca videla a islo sa. Ked uz som si na jeho besne ziapanie pomaly zvykla, zvykol si on na sedacku a prestal 😀 Vselico, co s detmi robime sa im prudko nepaci a vykrikuju. Napriek tomu nie som ochotna riskovat ich zivot, len aby prestali plakat. Vsetko ostatne su vyhovorky.

A k tomu pitomemu blabolu, ako pred 30 rokmi neboli sedacky a sme tu: Namahala sa niektora z tych, ktore tento "argument" pouzivaju pozriet na statistiky spred 30 rokov? Ze napriek ani nie stvrtine aut na cestach bol pocet mrtvych pri autonehodach podstatne VYSSI? Ze my tu sice sme, ale niekolko stovak exdeti uz nie a o slovo sa uz neprihlasia?

kristinka86
28. jún 2016

@monyg Nejdem čítať všetky príspevky. Jednoznačne neriskovať ani tie 3km v perinke! Vo vajíčku bábo isto nie je na voľno. Je tam bezpečne pripútané. Všetko je prispôsobené novorodeniatku a jeho bezpečnosti. Veď budete chodievať aj na kontroly k pediatričke často, atď. Okrem toho, dieťatku bude teplo podľa toho, ako ho oblečieš. Zabalené v perinke je ešte horšie ako v krátkych bodíkoch vo vajíčku - môj názor. 😉

zuna89
28. jún 2016

@gabusik no tak môj syn bude mať 2roky, od jeho 3mesiacov pravidelne jazdíme trasu Nemecko- Slovensko, je to cca 1000km, čiže aj s prestávkami sme v aute 10hodín vkuse, do 6mesiacov sme ho vozili vo vaničke, potom vo vajíčku a od asi 10mesiacov v autosedačke. Za tých 10h (bolo to už aj 12-15h) sme zažili všeličo. Nervy, vrieskanie, jačanie a dokonca aj to vracanie od plaču, ale nikdy, nikdy, nikdy, NIKDY som ho neodopla skôr ako sme boli na nejakom odpočívadle a to sme niekedy išli aj 20min, kým sme nejaké odpočívadlo našli.
Raz sme stáli v zápche, naozaj stáli, skoro polhodinu sme sa nepohli ani o meter, ani vtedy som ho neodopla, hoci reval ako tur. Keď som bola ešte tehotná, tiež sme prišli do zápchy a slečna za nami sa zrejme rozprávala a nedávala veľmi pozor na cestu a vletela do stojacich aut. Domino efekt. Ak by som v takej situácií mala Malého na rukách, alebo by bol odopnutý, tak už zrejme nie je...

sisaka
28. jún 2016

"Milujem" pribehy o tom, ako sme v minulosti neboli pripútaní a sme tu, akokeby ti, co tu koli tomu uz nie su mohli tiež vyjadrit svoj názor. Za seba, v mladosti sa zabila moja 17 rocna kamaratka - nepriputana, preletela prednym oknom. To iste sa stalo pred par mesiacmi aj dcere, kamaratka sa jej zabila rovnakym sposobom, ostatni v aute priputani, uplne nic, dcera dodnes nechape, sama ju vozievala na aute, baba sa vzdy priputavala, nechape, co ju to napadlo ... mlady zivot, vyhasnuty par mesiacov pred maturitami ... Nepriputana tehotna? To je uz fakt zly vtip, to uz ani komentovat nejdem. Ja som jazdila samozrejme priputana, este v den porodu.

katrin21
28. jún 2016

@myjusiatko veru, su deti, co proste preplacu cely cas , co su v autosedacke.. tam nepomoze" zastavit na najblizsom mieste", tam pomoze len " nikam necestovať".... alebo teda pretrpiet ten rev...
Aj moja niekedy vresti.... a je to des, ale vacsinou chvalabohu potom zaspi.... ale su deti, co nie a to je potom fakt hrozne, ako placu cely cas , az sa zachadzaju.. poznam tiez take... s nimi sa na dlhsiu cestu ist neda....

myjusiatko
28. jún 2016

@katrin21 mas pravdu, ale nie je to dovod vajicko nepouzit, alebo dieta vyberat.

alexska
28. jún 2016

@katrin21 tak za ruky som nechytala ani jedno moje dieta pri uceni chodze..naucili sa same skusanim a pustanim..

katrin21
29. jún 2016

@alexska aj moja prva, ale ona preto, lebo ona vyslovene odmietala aj to drzanie za ruky.. radsej padala.. 😀

huahua
29. jún 2016

@alexska @katrin21 môj sa tiež tak naučil. Sám si behal popri stene a nábytku a keď mu to už nestačilo tak sa pustil sám do "priestoru".

mamutka
29. jún 2016

@sisaka tiež ma fascinujú ľudia s komentami "v minulosti sme nemuseli....." za deň stretli 5 áut, rýchlosť polovičná oproti dnešnej, dnes šoféruje každý takmer nesvojprávny pako, tak je oveľa väčšia šanca na také tragédie 😢 ja takým ľuďom zvyknem hovoriť, že voľakedy ľudia žili v jaskyni a neumývali si zuby, keď už o to, tak nech sa páči, nech to skúsia.
Raz som videla ženskú ako sadla do auta na zadné sedadlo, na kolená bábätko a do sedačky nákup. Večer v správach hovorili o rodine, všetci zomreli, vyleteli z auta. Vraj akí dobrí rodičia to boli. Úsmev na tvári a k tomu naivita a nezodpovednosť, to je nanič kombinácia. Nepripútaný človek sa predsa sám rozhodol, že keby niečo, ochotne zomrie. Nemal by tak rozhodovať o svojom dieťati.

zuzanaete
29. jún 2016

@mamutka Tiez si spominam na jednu tragediu. Rodicia a starsia dcerka zomreli, boli nepriputani. Cca 3 rocny chlapcek prezil, bol v autosedacke. Niekto im vletel do protismeru. Kedysi ani vzadu v aute neboli pasy a teraz je to nastastie uz nemyslitelne.

mamutka
29. jún 2016

@zuzanaete hrozne niečo ☹

monhla
29. jún 2016

@katrin21 Práve mám v náručí 3 dcérenku a ver mi, že za posledných 6 rokov tuším nebolo dňa kedy som niekoho nenosila v náručí 🙂
Podľa tej pani sa dala nosiť iba najstaršia. Ostaté mali ten reflux horší a tak sme nosili presne tak ako ona často neodporúča. A čuduj sa svete na rehalilitáciu sme chodili iba s nou. Najprv ako bábenko kvôli nožičke - aj to len preventívne a teraz intenzíne kvôli zlému držaniu tela 😝 Takže ani jedna kniha nie je super pre všetkých.
P.S. Ani jedno dieťa som pri učení chôdze nevodila za ručičky, či už ich malo hore alebo kde. Som zástanca toho, že dieťa iba motivujem Ak chce chodiť, nech sa to láskavo naučí samé 😉 . Zatiaľ mi to 2x vyšlo a ušetrila som si bolesti mojej chrbtice ktorú mám zničenú od detstva. A to som bola v perinke min. pol roka - aspoň podľa mojej mamy.

K autorke @monyg :Určite do autosedačky. Ibaže idete peši - vtedy je vhodnejší kočík 😉

katrin21
29. jún 2016

mamutka : no,ale tu sa nehovori o dobre spred 30 rokov.... pred 15r uz bolo aut kopec a boli uz aj rychle.... to mi ver.. a este stale vajicka v obehu neboli.. par ludi ich mali, co si doviezli zo zahranicia a boli take drahe, ze malokto si ich kupil, alebo vobec sa k nim dostal....... az neskor nejake 3 roky na to sa uz húfne predavali, ako dnes 🙂
Inak vozili sme malu vo vanicke kocika normalne..... a az od 6 mes isla do tej vacsej autosedacky, ked uz sedela.... proste vajicka neboli.. takze ina moznost nebola.
Teraz samozrejme autosedacku mame a pouzivame.

monhla
29. jún 2016

@gabusik Ja tak vozím už tretie 😝 A ver mi, že sú vždy v autosedačke. A ak je rev hrozný tak kojím za jazdy /šoféruje manžel/. A ver mi, že ani ja sa nikdy neodpútam, Kojiť sa dá aj tak, len to ozaj nie je moc pohodlné 😖
Dokonca ak malinká nereve, tak je veľká pravdepodobnosť že staršia vracia 😝 /vrecko nosí pri sebe stále a už to väčšinou skončí v ňom/ Len dúfam, že z toho raz vyrastú.
Preto chodíme s deťmi max. 20-30 km. Na dlhšie radšej vlakom.

lili007
11. júl 2016

Novorodenec vacsinu dna prespi a dam ruku na to, ze prespi aj cestu domov. A kedze ako pisete je to 3km, tak mu ten kratky pobyt v autosedacke nijako neublizi ani si nestihne vsimnut, ze v nej bolo. A za tu bezpecnost to stoji nie? 😀

monyg
autor
18. júl 2016

baby dakujem za prispevky už som doma vela stastia a pekny den....