Vtieravé myšlienky / úzkosť / strach

momof3
12. sep 2018

Ahojte, už dlhšie trpím strachom zo smrti, obavami že sa mi niečo stane, mala som už pár panickych záchvatov (extrémne búšenie srdca tlak na hrudi...) bola mi na nezrologii diagnostikovana tetania. Lieky neberiem ale chodim na terapiu. Začala som však mávať rôzne neželané myšlienky / predstavy. Mám pocit že idú z mojej hlavy, sú to bujné predstavy, cudzie hlasy nepočujem. Chcem sa spýtať či to mávate aj vy ? Moja psychologicka tvrdi vraj to ma mate clovek obcas ale vie to pustiť a nezaoberá sa tym. Ja mam z tých myšlienok strach, bojim sa sama seba svojich myšlienok, co ak sa to naozaj stane??? Myslienky na diaľnici ze prejdem to opačného pruhu, myšlienky ze sa nieco stane mojim detom, myslienky co ak raz spácham samovraždu (ale nechcem to spraviť ale mam strach co ak mi raz prepne a nebudem vediet ovládnuť svoju myseľ - nebudem mat nad sebou kontrolu)... Kdesi som čítala ze toto moze byt aj OCD alebo to je len uzkost? Lieky sa bojim beat zasa zo strachu lebo švagor bral lieky a vyvolali v nom samovražedné sklony, nechcem aby moju myseľ ovládali lieky, zas mam strach ze stratím kontrolu... Prosim neodsudte ma, prosim o radu. Inak zijem normálny plnohodnotný zivot a manzelom a 3 detmi v peknom meste, mávame návštevy žijeme aktivity zivot, toto je akoby moje tajomstvo ktore nikto o mne nevie hanbim sa za to...

pribinak
12. sep 2018

mas muza a deti, ked nechces brat lieky kvoli sebe, ber aspon kvoli nim.

momof3
autor
12. sep 2018

@pribinak ale mne lieky žiaden lekar nepredpisal, asi usúdili ze ich nepotrebujem

anve
12. sep 2018

@momof3 kedy si zacala mat ten pocit? Nevyvolalo to strata niekoho blizkeho co si sa este nestihla vyrovnat? Tak strach zo smrti ma asi kazdi, hlavne ,ked ma deti a za tie deti sme zodpovedni.No len podla mna sa ludia snazia na to nemysliet ,co ...ak...Neviem, podla mna je tvoj stav dost vazny,ked mas taketo obavy...snaz sa komunikovat co najviac so svojou psychologickou a ked budes mat stale pocit,ze sa to nezlepsuje tak nastiv aj psychologa...mas pre koho zit...mas deti,manzela tak sa snaz...urcite tento stav nieje normalny...nusis byt silna

momof3
autor
12. sep 2018

@anve začala som to mat v takejto intenzite po smeti brata (spáchal samovraždu). Pripustila som ze zrazu smrť je taka reálna , moze sa to stat každému, teraz tu sme a o minútu uz tu nemusím byt... Ale podobne myslienky som mala uz od detstva... Myslis ze to je vazne? Ja zomrieť nechcem ale mam tieto myslienky z ktorych mam strach

trojnasobnamama
12. sep 2018

Je to obsedantno kompulzivna porucha.Nebrala by som to na ľahkú váhu.Tie myšlienky sa časom zhoršujú.Určite lieky a bude sa Ti lepšie žiť.Myslienky sa potlačia.Ale ak sa nebudeš liečiť,môžu ťa fakt dohnať až k samovražde,nieje to sranda.Chces byť šťastná a zdravá matka,alebo sa budeš trápiť a nebudeš si istá sama sebou bez liekov?Je to na tebe.Drz sa.

momof3
autor
12. sep 2018

@trojnasobnamama ale nie je OKP ze clovek opakuje stale nejaku činnosť dokola? Ako umývanie rúk alebo prehnane kontrolovanie ? Ja take nic nemam. Ja mam vtieravo myslienky a z nich vyplývajúci strach & uzkost

beky1813
12. sep 2018

Prva vec - povedz to manzelovi. Druha vrc - navstiv psychiatra, nech ti predpuse lieky. Nemusis ich brat cely zivot, len kym sa nedas dokopy a nenaucis sa spracovavat taketo myslienky bez liekov

trojnasobnamama
12. sep 2018

@momof3 OKP nie je len otom,že opakujem veci,ale aj o opakujúcich myšlienkach,ktoré ti berú kľud.

momof3
autor
12. sep 2018

@beky1813 manzelovi som to povedala ale je toho uz naňho tak vela ze mu leziem na nervy, povedal mi ze som tak nastavená ze skor ci neskor aj tak spácham samovraždu a zničila som mu zivot

beky1813
12. sep 2018

@momof3 😮😮 tak to je fakt "uzasna" podpora

momof3
autor
12. sep 2018

@trojnasobnamama ale asi je to aj o intenzite nie? Zas ja to nemam kazdy den ale ked to pride tak sa toho zľaknem. Vacsinou to pride ked ostanem sama deti zaspia a zrazu odídu z mysle povinnosti okolo domácnosti a prace a fantázia zacne pracovat

anve
12. sep 2018

@momof3 u manzela podporu nemas...takze musis byt silna a vazne to zacat riesit..Podla mna sa to spustilo samovrazdou tvojho brata...Je to hrozna situacia a musis to nejako prijat a vyrovnat sa s tym...Aj mna hocikedy naoadne co ak sa niekedy nieco stane/havarujeme na aute atd/ l,ale su to veci,ktore sa denno denne stavaju a nikto nechce,aby to postihlo prave jeho,alebo niekoho blizkeho...no len ty mas samovrazebne sklony..jedine co ti pomoze but absolutne uprimna k svojej psychologicke a opytaj sa jej ci nemas radsej ist aj za psychiatrickou. Ries to!

momof3
autor
12. sep 2018

@anve ja nemam samovražedné sklony! Samovražedné sklony su myslienky na samovraždu (ked to clovek chce urobit). Ja mam strach zo samovraždy! Ja mam strach zo smrti ! Ja to nikdy urobit nechcem ale bojim sa svojej mysle ze raz stratím kontrolu nad sebou a budem to chciet urobit

trojnasobnamama
12. sep 2018

@momof3 Už musíš sama vedieť a cítiť,čo je ešte v pohode .A ani manžel nemusí vedieť,že berieš lieky ak má taký prístup k tebe.Pravdepodobne by Ti to vyhadzoval na oči,asi preto nechceš lieky,že?

eliska13
12. sep 2018

@momof3 presne si to pomenovala, keď je kľud deti zaspia si už unavená opantaju Ta take úzkostné myšlienky je to taká neuróza.Potom napíšem viac ...je dobre, že chodíš k psychologovi

trojnasobnamama
12. sep 2018

@anve ešte ma napadlo,že ak kojiš.Kojenie to zhoršuje.Po odstavení by Ti to mohlo ustúpiť.

momof3
autor
12. sep 2018
momof3
autor
12. sep 2018

@trojnasobnamama asi ano... Pre neho som psycho a citim sa ako jeho bremeno, ze mi dava najavo ze lepšiu by mu bolo bezo mna. Mam pocit ze zostava so mnou len z povinnosti a pokazila som mu zivot

liv1
12. sep 2018

To, že máš tieto myšlienky je v podstate až normálne alebo ako to povedať. Pri tetanii, pri zachvatoch paniky, bolesti na hrudi a po smrti brata, ktory si vzal zivot nie si nicim vynimocnym. To, ze ti doktori nedavaju lieky je podla mna velmi dobre. Mas viac moznosti. Stavy mozu byt lepsie horsie, ale ak teraz budes dobre pocuvat a robit to co ti poviem, mozes sa z toho dostat. To ze chodis na terapiu, to je velmi dolezite. Dolezite je mat dobreho psychologa ktory s tebou pracuje. Ty, musis dat svojim myslienkam STOP. Normalne si to kludne sama sebe povedz. STOP. NIE! Nepustaj tie myslienky dalej, nerozvijaj a nedovol im chodit do tej temy smrti, i ked chapem ta do bodky. Takze este raz pisem, RAZNE STOP tymto myslienkam. To bola prva vec resp, druha. Tretia. NUTNE musis zacat cvicit ak to uz nerobis, kazdy den, kazdy druhy den, prechadzky, beh, joga - ta je fantasticka na mysel, uvolnenie mysle, na pozitivne myslienky VELMI ti ju odporucam. Mas tetaniu. Tym padom potrebujes vela magnezia. Beries ho? A co tvoje stravovanie? Tieto stavy maju s horcikom, draslikom a vapnikom priamu suvislost aj s traviacou sustavou, pripadnymi intoleranciami. Aj zly stav traviaceho traktu nenapomaha derepsiam a uzkostnym stavom. Plus potrebujes vitamin D. Som velmi rada ze tie lieky neberies. Lebo ludia si naivne myslia ze im to vyriesi zivot a zle myslienky pojdu prec. Ano, lieky niekomu pomahaju. Ale treba riesit pricinu. Pomysli na to ako milujes svoju rodinu, ako velmi ta deti potrebuju a ver si, ze by si to neurobila, lebo mas ich a ak sa bojis smrti, predsa si nebudes sama brat zivot.
Mas este dalsiu moznost. Mas moznost ist na hypnoterapiu. Takze zhrniem ti to.
1. magnezium
2. zdravá strava
3. pohyb pohyb pohyb
4. joga
5. robit si radost aj z malickosti
6. pomahat ludom
7. psychologická terapia
8. vyhybat sa stresu
9. zlym myslienkam dat razne STOP - na zaciatku mozes zmenit cinnost, aby ti myslienky odbehli a takto si pomahat. niekomu milemu zavolat a tak. Ale jedine TY si strojcom svojich myslienok, pocitov, stastia, alebo nestastia.

Drz sa, silno drzim palce. Ver, ze v tom nie si sama. @mickazebra je ambasádorkou Ligy za dusevne zdravie, myslim ze aj ona ti rada poradi. Papa
🙂

0silvia0
12. sep 2018

@momof3 možno tieto tvoje stavy zhoršuje aj postoj manžela. Nepomáha z hlavy vytesňovať tieto myšlienky? Ak náhodou nejaká zablúdi, treba si nahlas povedať: nie, nebudem na to myslieť, nie, neprejdem do protismeru, nie, nebudem myslieť na samovraždu. Hovor si to nahlas a vedome odháňaj nepríjemné myšlienky - skúšala si to už?

anve
12. sep 2018

@momof3 nemyslela som to vobec zle...len som to tak pochopila,ze nieze si planujes samovrazdu,ale bojis sa,zeby sa to niekedy mohlo stat a ty by si to nemohla ovplyvnit...snazim sa ti poradit a povzbudit ta.

momof3
autor
12. sep 2018

@0silvia0 ano zhoršuje... Nechcem to moc rozoberať ale Samozejme citim sa kvoli jeho slovám a postoju vinna zodpovedná za jeho nespokojnost a pokazený zivot a najmä viem ze v jeho zivote uz nie je miesto na moje problemy

0silvia0
12. sep 2018

@momof3 ono by to chcelo riešiť veci komplexne, zapracovať aj na vzájomnom vzťahu, aj na spracovaní tvojich myšlienok. Možno by sa dalo poradiť si s tým sama, ak si netrúfaš, možno by si mala so psychologičkou okrem vtieravých myšlienok spomenúť aj manžela a jeho nepodporujúce postoje. Toto nie je ľahká cesta, nemáš to jednoduché ani z jednej strany.

romiada
12. sep 2018

@momof3 prepáč, ja som v takom šoku z reakcie Tvojho manžela. Úplne bagatelizoval Tvoje pocity a ešte to zaklincuje "veď aj tak ju raz spáchaš" ?! ☹😲
+ Tvoje pocity viny , že si mu pokazila život? Preboha, prečo si myslíš že si mu pokazila život? Čím? píšeš že žijete plnohodnotný život s 3 deťmi....nechápem☹
Inak myšlienky na smrť ,že ma napadne konkrétna (úplne realistická) predstava že niekto umrie (ja pri autonehode, dieťa podbehne na cestu, zrazí ho auto atď) mám aj ja. Ale vôbec to nesúvisí s tým, že by som sa cítila mužovi na príťaž alebo by som bola nešťastná . Skôr je to z toho dôvodu, že odkedy mám deti tak mám väčší strach že čo všetko sa môže stať (mne aj im), čo by tu robili bezo mňa, bez nás ako rodičov. Taká moja úzkosť. Ale viem ju zahnať tým, že si poviem, aha to je výstražný prst (od nejakého strážneho anjela) aby si si dala pozor a nebola ľahostajná. Obrátila som to na pozitívum. Je to akoby ťuknutie "z hora", že dávaj pozor!

trojnasobnamama
12. sep 2018

@momof3 a sme doma.Smrť brata,kojenie ktoré môže prehĺbiť psychické ochorenie kôli hormonom a manžel ktorý ťa neukludni skôr ešte viac zneistí.Ja neviem,ale lieky by ti pomohli najlepšie.Nieje to nič hrozne.Ak ťa bolí zub tiež budeš rozmýšľať,že snáď sa zahojí sam,ale po pár týždňoch bude bolieť tak strašne,že nebudeš schopná existovať.Tak je to aj stým a ešte jedna vec.Ak sa bojíš brať lieky kôli tomu,že nechceš vyzerať ako blázon fajn,ale po čase môžeš skončiť v nemocnici a bude to horšie.Nik ti nepomôže ,len ty sama.Držim ti palce

elima
12. sep 2018

@liv1 Super si to napisala, musim plne suhlasit so vsetkym 👍

zuzinapipina
12. sep 2018

@momof3 skôr ako k psychiatrovi by som zasla k dobrému psychologovi, pretože psychiater nerisi pricinu, rovno da lieky,ktoré nikdy nic neviriesia len utlmuju a oblbuju. Čisto náhodou, pokiaľ si také stavy nikdy nemavala, mohla sa na teba napojit nejaká taká duša s podobnými myšlienkami a tvoje myšlienky iba zhoršuje, alebo mozno tie myslienky vlastne ani tvoje nie su. Neviem ci nato veris, tak ak nie, moj príspevok ignoruj... Ale nastalo v tvojom zivote obdobie, pisem s mojej vkastnej skúsenosti, ze si niekedy v minulom zivote nejak v tonto veku spachala samovraždu a nechala nieco nedokončené a zomrela, tak sa ti tie myšlienky znovu vracajú. Každopádne je veľa možností prečo tvoju myslel zaplavuju tvoje myslienky, liekmi to však nevyriešis... Nasla by som ozaj dobrého psycholga, ktorý rovi regreesnu terapiu, ktorá mne osobne velmi pomohla.. Ak vsak neveris na taketo veci, prepáč, ja son len skusila a poradila z mojej skusenosti

momof3
autor
12. sep 2018

@zuzinapipina vies mi niekoho poradit ?

zuzinapipina
12. sep 2018

@momof3 http://www.regreska.sk/kontakt/

Ja som bola u nej, aj moja mama cez skype a mozem fakt ken odporučiť, aj ked sa jej je tazsie dovolať, najlepšie potom napísať sms, ze mas záujem o jedno sedenie ci uz osobne alebo cez skype.

miriam11
12. sep 2018

@momof3 mala som podobne stavy, ked som kojila. Už som to nevedela riesit tak som s kojenim prestala. Vsetko sa zmenilo a odvtedy sa citim uplne normalne. Moze to mat suvis....