Výchova 6 ročnej a jej návštevy u biologického otca

lenemmka
13. feb 2012

Ahojte.
Obraciam sa na Vas s prosbou o radu resp. nazor, nakolko neviem ako sa mam v danej situacii zachovat.
Zijem s partnerom, s ktorym cakam babatko a s dcerou z mojho predchadzajuceho zvazku. Dcerka ma 6 rokov. Partner s nou vychadza skvele a dcera ho ma takisto velmi rada. Partner mi pomaha s jej vychovou a stalo sa ze jej dal sem tam "na zadok" , v situaciach ktore uz boli fakt vyhrotene (dcera skusala co vsetko si moze dovolit a trosku to uz prehanala 🙂 ). Nebolo to samozrejme nic silne alebo extremne.
Dcera vsak pri poslednej navsteve u svojho vlastneho otca povedala ze ju moj priatel bije (to ze to bolo "len" na zadok a ze to bolo zasluzene to uz nepovedala). Ked dceru exmanzel vracal tak na mna dost agresivne vyletel ze dceru moj priatel nema bit. Samozrejme si nedal vysvetlit ze len dostala na zadok a ze keby jej nedal na zadok on tak jej dam na zadok ja.
Dcera bola vytesena z toho ze ju jej ocko polutoval ze ake je chudatko. Partner bol sklamany z toho ze ako to dcera zmanipulovala, ze nepovedala celu pravdu(ano viem ze to neurobila cielene) . A uz sa dceru boji aj objat a pomojkat aby zas nepovedala svojmu otcovi ze jej robi nieco zle a exmanzel sa potom bude vyhrazat opat mne. A ja neviem ako mam danu situaciu urovnat. S exmanzelom sa neda normalne komunikovat (vzdy to skonci hadkou a vyhrazkami). Pre neho vychova konci ked mi ju donesie...viac sa nestara. Ak by som to mala zhodnotit objektivne tak partner vychovava dceru viac ako jej otec (kedze je s nou v podstate 24 hod). Tiez si myslite ze ako jej nevlastny rodic jej nema pravo dat na zadok? Ako dcere vysvetlit ze taketo polopravdy nie su dobre?(moje vysvetlovanie je ako hadzanie hrachu o stenu zapamata si to na 2 minuty a potom na to uz zabudne :( )
Dakujem Vam velmi pekne za rady

habibi78
13. feb 2012

@lennemka ak sa tvoj novy partner podiela na vychove a uznal za vhodne dat malej na zadok a ty s tym suhlasis, tak nevidim dovod na to, aby to niekto riesil.... 😉 ja som na tvojej strane....ale teraz mi napadlo.... kebyze mi dcera povie, ze ju udrela priatelka mojho byvaleho manzela....mozno by som tiez spozornela.... 😉

janka369
13. feb 2012

@viki2912 to je fakt,ale zas ak sa nevlastný otec môže starať o dieťa materiálne,tak prečo by sa nemohol aj výchovne. A autorka píše,že jej capol len raz, nie že ju tlčie nonstop a keďže dieťa vychováva, nedávala by som také vyhlásenia,že na to nemá právo. Určite aj ja by som povedala,že to nemusel tak riešiť,ale to už by som si vysvetlila s mm medzi 4 očami. Dieťa už väčšinu času trávi v rodine s novým otcom a tomu sa musí prispôsobiť a musí mať rešpekt aj pred ním,inak v puberte dovi dopo a budú mať hlavu v smútku

viki2912
13. feb 2012

@janka369 neviem,nevidim do toho..je pravda,ze deti vedia byt presibane...neviem,ja som to takto ako to napisat,proste nevidim do detajlu do toho,ale ako celok ked som to precitala,tak prve co ma zarazilo,bolo,ze jej capol na zadok.ja by som cchela aby to prebral so mnou...to je cele.

viki2912
13. feb 2012

je to take diskutabilne...nemozno jednoznacne povedat to a to...urcite pravidla by sa mali stanovit a dotycni by sa ich mali drzat,inak bude dochadzat k takymto nedorozumeniam

janka369
13. feb 2012

@viki2912 presne toto som chcela napísať.My máme jasne stanovené pravidlá a u nás to platí tak,že sa nerobí rozdiel či je malá jeho alebo nie, aby sa predišlo problémom,keď budeme mať vlastné dieťa.Aby neboli rozdiely

viki2912
13. feb 2012

@janka369 urcite...dvaja rozumni inteligentni ludia predsa musia dospiet k nejakemu rozmunemu stadiu.tieto situacie su vzdy citlivou zalezitostou,ale urcite nie neriesitelne.kto chce,najde sposob,kto nie,najde dovod. 😉

janka369
13. feb 2012

Lebo ak ja nechcem,aby môj manžel robil rozdiely medzi deťmi,tak prečo by som mala chcieť aby dieťa robilo rozdiely medzi rodičmi.Ak ja dieťaťu poviem,ok,toto si môže dovoliť len tvoj bio ocko ako mu potom vysvetlím,keď sa ma príde spýtať, že prečo bratček/sestrička napr. má novú hračku a ono nie? Lebo ty nie si jeho biologické dieťa? Každý ak má na výber,tak si automaticky volí možnosť ktorá mu viac vyhovuje a u detí sa to časom zvlášť vždy vypomstí ak nie sú presne vytýčené hranice čo a kedy si môže dovoliť k ľuďom čo sa oň starajú.

macamac
13. feb 2012

@fidka79 správne si to napísala- dieťa nemôžem, pre pánajána,porovnávať s dospelým, ako je šéf, kolegyňa 😉 to chápem a preto to píšem-dieťa je moja krv, z môjho tela-čo teda šéf asi nie 😀 a preto by som ho mala milovať bezvýhrad a u mňa bez telesného trestu. neubližovať psychicky ani fyzicky.
za rešpekt som,ale u mňa sa dá vybudovať aj inak,ako cápaním 😉
a dospelí inteligentní ľudia by mali vedieť riešiť výchovné problémy inak,ako cápaním 😉 podľa mňa 🙂
môj názor-upozorňujem 😉 nikomu neberiem ten jeho a ani výchovné metódy
len proste u mňa je to takto 🙂
moji rodičia mi boli príkladom 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
macamac
13. feb 2012

@fidka79 no to áno 😒 myslím si,že do výchovy-ak vyrastá nevlastná dcéra pri ňom-by určite slovne zasahovať mohol. mne len to fyzické /tresty/ tu nesedí. chápem,že sa nejedná o nejaké bitky,týranie,ale zrejme len ozaj o "výchovnú", ale aj tak. ak si to vezmem na seba-teoreticky-žeby som mala vztiahnuť ruku na "sobášom" nadobudnuté dieťa, je mi to proti srsti.
ale-ak žijeme spolu, tak nejaká autorita sa tam vyžaduje.
no-je to ťažké, zmiešané rodiny. ale tak to dnes je. taká je "doba", bohužiaľ. nie každý svojou vinou musí čeliť takýmto životným situáciam 😒

barbora01
13. feb 2012

@macmac tiez som mala nazor ako ty, pretoze nastastie moje deti boli super (ale asi nie mojim pricinenim, lebo nemam pocit, ze by som sa nejako snazila, len im vzdy stacil zvyseny hlas, pripadne moj "nasraty" pohlad) ale ked som videla bratovho syna, ktory ked mu rodicia dohovarali s totalne drzym ksichtom pocas ich jemneho dohovarania, ze sa to nepatri a tak sa nema spravat, lebo to nie je pekne, tak zobral smetny kos a vysypal ho v kuchyni na dlazku. A este pri tom pozeral na nich ze ako zareaguju.Taky cas som ja mala chut mu dat na zadok, lebo zjavne pekne reci nezaberali. Takze ja sa bojim takych tych jednoznacnych vyjadreni, co by kto ako mal robit a co je spravne a co nie. Ja sama to neviem. A som vdacna, ze som mojim detom nemusela capnut po zadku. Ale urcite to nie je moja zasluha. Su deti a deti.

ladybird1l
26. júl 2016

Tiež sa trapim už dlho s podobnou situáciou.. Som rozvedená dva roky a dva roky žijem s priateľom.. Ten doteraz znasal vrtochy a nezbedne nálady deti a bol ticho aj keď boli voči mne drze... Včera prvý krát zakročil keď staršia dcéra bola voči mne drzá a to len preto ze som zakázala telku kukať po 23 hodine.. Vtedy jej teda obom babam prehovoril do duše nech si vážia mamu a ze nech už nepočuje ze sú ku mne drzé a pripomenul im ze telka bude každý deň už o 23 vypnuta ale žiadny krik na nich... A toto mi dnes prišlo od ex, deti všetko prekrutili a polutovali sa, ako proti tomu bojovať, už nevládzem čeliť jeho nadávkam:

ladybird1l
26. júl 2016
ladybird1l
26. júl 2016

@ladybird1l je aj vždy bol nechutne vulgárny, mne to ide tak pre kožu ze aj z toho klepem.. A to máva ex deti tri krát do mesiaca aj to na par hodín pritom má neobmedzenú starostlivosť

aduuus
26. júl 2016

@lenemmka mas noveho partnera...rodinu...ktory vychovava aj tvoju dceru...a jeho reakcia bola uplne normalna a nevidim nic zle na tom. Dieta obcas potrebuje sj dostat na zadok ked sa uz nevie zmestit do koze...a k tym polopravdam...ja som to tiez riesila s psycho v kus inej situacii...jednoducho musis stale opakovat a vysvetlovat...aj 100x a dieta to casom fostane do svojej hlavicky 😉