Zvýšené svalové napätie u 9 mesačnej

clarissa96
15. mar 2019

Ahojte mamičky, mám takmer 9 mesačnú dcérku, narodenú necelý mesiac pred termínom, mala nízky apgar, ale teraz je celkom v poriadku, len má stále akrálny hypertonus. Sme sledovaní na neurológii a cvičíme vojtu. Chcem sa opýtať tých mamičiek, ktorých miminá to mali tiež, kedy asi vymizol. Kdesi som čítala, že do roka sa to zvykne upraviť, ale ako vravím, už ťaháme na 9 mesiacov a stále to tam je. Ďakujem všetkým za zdieľanie skúseností ;)

martinellacka
15. mar 2019

@clarissa96 stale mate cas, neboj sa niekomu to trva dlhsie niekomu zase kratsie vela treba cvicit aj nad ramec a bude dobre

mogaa
15. mar 2019

@clarissa96 to je otázka na neurológa, ale ani ten ti nedá 100%-nú odpoveď......Ak mala malinká nízky apgar, znamená to že tam bolo nedokrvenie.....nedokrvením určitý počet buniek odumiera, ale detský mozog sa do roka stále vyvíja, vznikajú nové a nové prepojenia....ak inak malinká nezaostáva vo vývoji tak by malo byť dobre....malinkej by veľmi mohlo pomôcť aj plávanie, stačí večer kupkanie vo vani, v lete detský bazénik na dvore....voda uvoľňuje svalstvo....prípadne môžete každý večer jemne masírovať rúčky aj nôžky aby na uvolnili napäté svaly......môžete skúsiť aj cvičenie na lopte s malinkou....do roka sa tonus upravuje, ale u detí ktoré boli viac nedokrvené môže hypertonus pretrvávať - niektoré deti musia v cvičení pokračovať , iným sa to upraví, je to individuálne.....ale ak nezaostáva vo vývoji tak sa neboj, bude to v pohode, dá sa s tým žiť.....

clarissa96
autor
15. mar 2019

@martinellacka no ved toto cvicenie, uz ho moc nezvladam, cvicime reflexne plazenie a stale sa mi dviha na 4 a ja fakt nemam volu ju tlacit naspat .. rozmyslala som i nad nejakou rehabilitaciou v adeli alebo tak ..

clarissa96
autor
15. mar 2019

@mogaa na plavanie chodime, a mne sa zda, ze i tam je strnula, presne kvoli tomu som na to zacala chodit, a skor ma to len stresuje, ked vidim ine decka 🙂 i ked ano, vravim si, ze kazde bejbino je ine ..

deedol
15. mar 2019

ahoj, moj narodeny 37tt mal tiez nizky apgar, bol priduseny, mal akralny hypertonus (a este aj axialny hypotonus). teraz bude mat 11m a ma ho uz len mierny, cvicime uz len raz denne. ono to chvilu trva, kym sa ten tonus upravi. v kazdom pripade, mozno by si mohla povedat fyzio, ze nezvladas reflexne plazenie (to my necvicime uz hadam od 6m, ked zacal ist na styri), nech ti da iny cvik. nam napr. dala na boku cvik na sikmy sed, tam sa posilnuje brucho, ale zaroven babo cvici aj s nozkami a aj pasticky otvara. vlastne vsetky vojtovkove cviky su take komplexne, tak mozno by bolo fajn najst nejaky, ktory bude viac vyhovovat. tiez si neviem predstavit, ze dieta, ktore ide na styri, by som drzala v reflexnom plazeni...

clarissa96
autor
16. mar 2019

@deedol ďakujem ti presne toto som potrebovala počuť .. aj moja bola pridusena i sa mi ťažko o tom hovorí ... som rada, ja som si myslela, že je chyba vo mne, keď nezvladam to reflexne plazenie, ale ďakujem za uistenie, že nie 🙂 v pondelok mame rehabku, tak hneď to budem riešiť 🙂

deedol
16. mar 2019

@clarissa96 uplne chapem, tiez na porod a dni po nom nerada spominam, hoci preslo uz vela casu :( a tiez som mala obcas pocit (hlavne na zaciatku), ze cvicim uplne zle a ze sa nic nezlepsuje, ale stale si poviem, ze robim vsetko, co mozem 🙂 a pomaly sa to aj zlepsuje, len ja som netrpezliva🙂 drzim palce v pondelok a pripadne daj vediet, ako ste dopadli 🙂

mogaa
16. mar 2019

@clarissa96 najbližšie keď pôjdeš neurologičke povedz nech ťa s malou pošle do Dunajskej Lužnej. Je to niečo ako kúpele pre detičky. Cvičí sa tam s nimi vojtovka, pravdepodobne ti zmenia cviky a naučia ťa ich aj správne cvičiť s dieťatkom. Okrem cvičení tam majú detičky napr.perlišku, masáže, plávanie...Adelli je veľmi drahé a pokiaľ malinká nemá diagnostikovanú napr.DMO tak aj zbytočné....Ale pozri v okolí kde bývaš nejaké súkromné centrum kde chodia napr.deti s DMO, vedia tam s takýmito malými deťmi cvičiť - nie vojtovku.....Ak by to malinkej neprešlo do 2 rokov, u neurologičky vybav nech ti vypíše návrh na kúpelnú liečbu pre malinkú - pôjdeš s ňou ako doprovod - Kováčovú....

clarissa96
autor
18. mar 2019

@mogaa dobre, ďakujem veľmi pekne za tieto info, spýtam sa na kontrole na neuro.

clarissa96
autor
18. mar 2019

@deedol takze dnes po rehabke, cvičíme teda už len ten cvik na boku, rehabilitacna spokojná, že keď sa rozbehne do stvornozky, už i prestaneme. No tak som zvedavá na kontrolu na neuro. No k tomu hypertonu, napína sa len v určitých situáciách, napríklad v kresielku pri jedení alebo na rukách, je to tak i u vás? Nie že je to niečo iné...

deedol
18. mar 2019

@clarissa96 ahoj, no to je parada 🙂 tak hadam aj neuro bude ok a budete mat coskoro pokoj.
hej, maly sa tiez uz napina len vtedy, ked sa hneva, napr. ked nechce sediet pri jedeni, pri obliekani a tak. ale myslim, ze to robia aj zdrave deti a tieto vojtovkove su este k tomu take "silne", ze to vzopretie clovek aj citi 🙂

katrin21
18. mar 2019

@clarissa96 adeli je platene a riadne drahe, vyuzi zatial ine pobyty, do 3r mas narok an preplatenie ( zalezi podla stavu a diagnozy), ale sama si ich pytaj a vybavuj, lekar ti neponukne sam od seba, malokedy...
chod do MT, alebo Dunajskej Lužnej, tam ti poradia komplexne aj ine terapie su tam, nie len vojtovka, takze vselico objavis, okrem toho mozes skusist aj Bobath. ...