Je Xylitol vhodný do varenia pre trojročné dieťa?
Xylitol je vhodny pre male deti? Mozem ho pridat miesto cukru do kolaca?
Stručné zhrnutie
- Xylitol sa používa ako náhrada cukru a diskusia uvádza jeho preukazované zníženie rizika zubného kazu a antibakteriálne účinky v ústnej dutine; ako alternatívy sa spomínajú trstinový cukor, kokosový cukor, muscovado, med, stevia, fruktóza, agávový sirup a erytritol.
- Odporúčania dávkovania sa líšia: v diskusii sa spomínalo 10 dkg (100 g) denne pre dospelých a polovica pre deti do 12 rokov, zatiaľ čo iné príspevky uvádzali laxatívne účinky už pri 40–50 g denne.
- Existujú obavy o spôsob výroby xylitolu: komerčný xylitol sa často vyrába z kukurice zložitými chemickými procesmi (hydrogenizácia) a môže pochádzať z GMO zdrojov; historicky sa priemyselná výroba rozvíjala po 2. svetovej vojne (spomínaná fínska firma Sugar Co. Ltd.).
Najčastejšie otázky
Q: Je xylitol vhodný pre malé deti?
A: Názory sa líšia: v diskusii niektorí uviedli, že xylitol pre malé deti nie je vhodný, iní ho používajú v malom množstve; jeden príspevok uvádzal odporúčanie 100 g/deň pre dospelého a polovicu tejto dávky pre deti do 12 rokov.
Q: Aké sú najčastejšie vedľajšie účinky xylitolu?
A: Najčastejšie spomínaným vedľajším účinkom sú laxatívne účinky pri väčších dávkach (v diskusii bolo spomenuté 40–50 g až viac), ďalšie pripomienky zahŕňali možné zaťaženie obličiek (uvoľňovanie močom) a vplyv na črevnú mikroflóru; tieto tvrdenia boli v diskusii čiastočne spochybnené.
Q: Ako sa xylitol vyrába a je to „brezový cukor“?
A: Diskusia uvádza, že komerčný xylitol sa často vyrába z kukurice zložitými chemickými procesmi vrátane hydrogenizácie a nie je priamo kryštalizovanou brezovou šťavou; uvedená je aj možnosť použitia GMO kukurice.
Q: Má xylitol vplyv na zuby?
A: Viaceré príspevky v diskusii uviedli, že xylitol znižuje riziko zubného kazu a má antibakteriálne účinky v ústnej dutine; jeden zdroj na fóre odporúčal používanie xylitolu v zubnej paste.
Q: Aké alternatívy k cukru sú vhodné pri pečení pre deti?
A: V diskusii sa odporúčalo znížiť množstvo cukru v recepte (napr. na polovicu) a použiť ovocie ako banán, jablko, hrušku, hrozienka alebo datle; spomínané boli aj trstinový cukor, kokosový cukor a muscovado.
Q: Kde nájsť ďalšie informácie o xylitole a štúdiách?
A: V diskusii boli spomenuté zdroje a weby ako xilovit.sk (štúdie), článok na tvnoviny.sk/my-zeny s komentárom Dr. Bukovského a všeobecné informácie na Wikipedia; boli tiež zmienené blogové články (napr. vladozlatos.com).
Závery z diskusie
Zhoda
- Xylitol má v diskusii pripisované antibakteriálne účinky v ústnej dutine a schopnosť znižovať riziko zubného kazu.
- Pri väčších množstvách môže xylitol spôsobiť laxatívne účinky.
Sporné názory
- Xylitol je bezpečný pre denné použitie a vhodný pre deti v limitovaných dávkach versus xylitol nie je vhodný pre deti a denné dlhodobé užívanie môže byť škodlivé.
- Xylitol je prirodzená látka extrahovaná z rastlín a teda „prirodzený“ versus komerčný xylitol je silne spracovaný produkt (hydrogenizácia, kukurica, GMO).
Otvorené otázky
- Aké je dlhodobé riziko denného použitia xylitolu u malých detí?
- Aká je bezpečná a univerzálne odporúčaná denná dávka xylitolu pre rôzne vekové skupiny detí?
- Do akej miery ovplyvňuje použitie kukurice (vrátane GMO) zdravotné riziká spojené s komerčným xylitolom?
Spomenuté značky a firmy
Sugar Co. Ltd., xilovit.sk, tvnoviny.sk/my-zeny, vladozlatos.com, Wikipedia, Slobodaockovania
Spomenuté produkty a metódy
xylitol, trstinový cukor, kokosový cukor, muscovado, stevia, fruktóza, agávový sirup, erytritol, aspartam, glukóza, med, akrylamid, hydrogenizácia, glykemický index, prebiotikum, „brezový cukor“
Miesta a osoby
Bukovský, Emil Herman Fischer, Rudolf Stahel, M.G. Bertran, MUDr. Piják, Mauricia, Nemecko, Francúzsko, Fínsko
Baby ked uz sa tu bavime o peceni, bolo by dobre vediet, ake je to skodlive kvoli akrylamidu. Takze karcinogen ako vysity. Ja som preto od pecenia dost upustila a nemusim tym padom riesit xylitol, verzus trstinovy cukor.
@luliu na tvoju otazku v com je zly cukor, odporucam tento clanok, je to tam dobre zhrnute. Ide o to ze iste mnozstvo cukru nevadi. Ale vacsina ludi si pod mensim mnozstvom predstavuje cosi take ze napriklad jedna tatranka denne, alebo kusok kolaca denne je ok, hoci tym daleko prekracujeme odporucane mnozstvo cukru, lebo to mnozstvo je max tak 9-12 lyziciek denne a ked jeme beznu stravu, tak pridany cukor je vo vsetkom, v pecive (slanom), natierkach, niektorych masovych vyrobkoch, obsahuju ho cipsy, horcica, bujony, vegeta, koreninove zmesy, kecup, rybie a ine majonezove salaty, tatarka, dressingy...cez den sa to pekne nazbiera, clovek si to ani neuvedomuje...
https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdrav...
Bože dievčatá keď by ste všetko riešili do takýchto podrobnosti, verte, že by ste zomreli od hladu i smädu.
@vroni Xylitol je vo vede známy už 115 rokov. Objavili ho nezávisle na sebe Emil Herman Fisher a Rudolf Stahel v Nemecku a M.G.Bertran vo Francúzsku, ale v prvých desaťročiach po jeho objavení zostal jeho potenciálny prínos nevyužitý. Počas 2. svetovej vojny nedostatok cukru podnietil výskum alternatívnych sladidiel a výskumníci a odborníci z bývalej fínskej firmy Sugar Co. Ltd. Vyvinuli priemyselnú výrobu xylitolu v malom rozsahu. Ale po skončení 2. svetovej vojny prestal byť nedostatok cukru a záujem o xylitol prudko poklesol. Vyššie náklady na výrobu xylitolu tiež rozhodli o zastavení výroby tohto sladidla.
http://www.xilovit.sk/studie
Toto určite nie je zdroj dotovaný cukrárenským priemyslom 🙂
Nič zásadné proti tomu sladidlu nemám, kilo do roka je podľa mňa úplne v pohode, ale je to stále chémia a názov "brezový cukor", je naozaj absurdný a tiež snaha prezentovať tento produkt ako niečo prírodné a veľmi zdravé. V zubnej paste áno.
@katka1981 fuj kokosovy meni chut. minule mi ho dali ku kave a nemohla som ju dopit co bola hnusna. Radsej budem zit kratsie ale s pozitkom 😀
@alaguema, ale ano, bol znamy a ano, robili sa pocas WWII pokusy s jeho vyuzitim. Ale neujal sa prave pre vysoke vyrobne naklady. Na tej stranke som nasla, aky je strasne super ma zuby a dychacie cesty. Prehliadla som nieco? (Len som preletela, tak sa mohlo stat). Ano, “prirodnost“ tohto produktu je diskutabilna (az ziadna), ale to je aj pri rafinovanom cukre z cukrovej repy ci cistej fruktoze (hoci ta v ovoci je uplne prirodzena). Problem je, ze dnes sa cukor pcha doslova a do pismena vsade (mna vzdy prevalcuje, ze sa pridava aj do slaniny) a potom sme precukreni aj ked sme nepouzili ani lyzicku cukru (akehokolvek). A vtedy sa mi zda xylit dobra alternativa. Ale zase je fakt, ze nechapem, na co su schopni ludia pouzit 10 kil cukru na mesiac v stvorclennej domacnosti....
@babulkomale, nemeni. Stale ma silnu kokosovu chut 😀 😀 😀 Verim, kava s kokosom nemusi byt to prave orechove...
Napr. Xylitol je čisto prírodná látka, ktorého glykemický index (GI) je niekoľko násobne nižší ako klasický biely cukor, čo v praxi znamená, že má minimálny vplyv na uvoľňovanie inzulínu a hladinu cukru v krvi. Dôležité je, že Xylitol nemá stimulačné účinky na podžalúdkovú žľazu, ktorá je producentom inzulínu a po kalorickej stránke ho možno označiť za light cukor, keďže obsahuje len polovicu kalórií oproti bielemu cukru. Pre cukrovkára jednoducho ideálna voľba. Nielen deti, ale i dospelí si radi život osladia. Často sa však sladké spája s tvorbou zubného kazu, tvorbe povlaku... Je to jeden z dôvodov, prečo sa niektorí snažia sladkostiam vyhnúť. So Xylitolom je však toto pravidlo minulosťou. Xylitol na rozdiel od bieleho cukru zuby chráni. V ústnej dutine totiž vytvára prostredie, ktoré nie je vhodné tvorbu mikroflóry, ktorá stojí za vznikom zubného kazu. Preto paradoxne používaním sladkého Xylitolu si zuby neničíte, ale chránite.
Odkiaľ Xylitol pochádza?
Xylitol napriek svojmu názvu nie je žiadnou zložitou chemickou zlúčeninou vytvorenou kdesi v laboratóriách. Práve naopak - je to látka vyskytujúca sa v rastlinách, ktoré sú všade okolo nás a extrahuje sa z nich do kryštalickej podoby, formou (nie však vlastnosťami) blízkej klasickému cukru. Xylitol možno nájsť v ovocí, zelenine, dokonca v kôre brezy!
Priemerné výživové hodnoty v 100 g
Energetická hodnota 1005 kJ / 240 kcal
Sacharidy 99,8 g
Dávkovanie Xylitol
Odporúčaná denná dávke je 10dkg, teda asi 6 polievkových lyžíc a pri deťoch do 12 rokov polovica.
Tu je davkovanie Clankov je xy roznych. Nech jeho pouzivania zvazi kazdy sam. Ja ho nepredavam ani mu nerobim reklamu.
@katka1981, nuz, prave to nenapadne slovicko “extrahuje“ z neho robi latku ziskavanu chemickym postupom. Pokial sa spravne pamatam, xylit je nutne z prirodnej formy do “obchodnej“ (krystalickej) hydrogenizovat, co je postup, ktory priroda neovlada a ide o vyhradne chemicky proces. Tiez ho povazujem ak ok alternativu, ale prirodnym produktom by som ho asi nenazvala. Ale nie som chemicka, mozem sa mylit.
@vroni pozrite, xylitol sa nachadza v prirode to ano! ale ide o mg mnozstva v potravinach. vy ho davate do kolacov v g mnozstvach. zaludok ani creva nedokazu odburat xylitol preto je nizkoenergeticky, ale odburava sa z tela von mocom a preto zatazuje oblicky. ide o tie mnozstva v akych sa to zrazu vsade pouziva... a to iste aj erytritol. nikto nevie co dlhodobe uzivanie sposobi. vyuzili jedine to ze legislativa na to este nesiahla. ak mate rakovinu a nemozte jej cukor tak si ho dajte, zrejme je to uz aj tak jedno. ale pokial je clovek zdravy nevidim dovod preco by nemal jest cukor
@vrds, ziaden postrek, toto je aspon priblizne seriozny zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Xylitol
@vroni Bukovský je vyštudovaný lekár a špecializuje sa na výživu už niekoľko rokov. To, že "sám seba opravuje a koriguje" je bežný postup pri akomkoľvek vedeckom bádaní. Chyba, je súčasť procesu objavovania. Jeho názory sú založené na štúdiu, súhrnu doposiaľ prebádaných, známych poznatkov, vychádza hlavne z overených vedeckých zdrojov. Nič viac, nič menej 🙂 Jeho názory sa občas menia, tak ako sa mení ľudské poznanie 😉 Len toľko k tej konzistentnosti... Niekomu lezie na nervy (asi väčšine, keďže bežnej populácii "šliape často na otlak", niekto si z jeho názorov vyberie, čo mu vyhovuje a niekomu pomohol s celoživotným problémom...
@babatkoo ja by som bola radšej za ten cukor. Možno trstinový, ale cukor 😕
@montemotherone, viem, kto je Bukovsky a aj, co je vystudovany. A tiez, ze je priserny narcis, ktory recni a vysvetluje, aj ked k teme nic nevie (to je to, co ma drazdi). Hovorim o jeho objavovani teplej vody a naslednom zruseni a to nie raz. Bolo by to v poriadku, keby svoj nazor zmenil, lebo nove poznatky atd. Ale on ten zmeneny nazor vyslovuje sposobom: vzdy som vedel a odjakziva hovorim, hoci este pred mesiacom tvrdil nieco ine. Ale suhlasim, som zaujata (napriek faktu, ze mi na ziaden otlak nestupil).
@vroni polotovary nekupujem, údeniny už vôbec nie, takže ten "skrytý" cukor u nás takou hrozbou nie je. Mimochodom, wikipedia je pre teba seriózny zdroj??? Bukovský je pre mňa na poli výživy autorita aj napriek tomu, že ako človek mi sympatický nie je. To, že koriguje svoje názory, je absolútne prirodzené, keďže v tomto odbore sa stále prichádza na nové veci, jednoducho je to tak - učíme sa. Ale upierať mu odbornosť len preto, že sa ti nepáči ako človek, je trochu mimo misu.
@katka1981 toto je skopírované z nejakého webu, ktorý predáva xylitol, že?
@vrds presne tak...zatiaľ o jeho použití na dennej báze ako náhrady cukru nie sú prípadné následky známe.
A co tak pouzit glukozu? Nemyslim tetaz do kolaca, tam by som asi dala to 1/2 mnoztvo cukru, ale normalne na osladenie.
ano, je velmi vhodny..ma velmi nizky glykemicky index... netreba sa ho bat. je to priridna vec
@montemotherone Bukovskeho nazory su miestami totalne mimo a moze byt 100x lekarom....
@katrin21 fuj co? Glukoza? Tiez je to prirodny hroznovy cukor. Tiez zavisi, ake je babo stare. Do roka by som maximalne minimalizovala akykolvek pridany cukor.
@luliu cukor podporuje zapalove procesy v tele... kvasenie v crevach a navyse ma obrovsky glykemicky index.. preto je to jed...
@lorela mylis sa.. xylitol je velmi zdravy...uplne v pohoe..a hlavne aj chutoo je podobny cukru, co sa napr. o stevii a pod.neda povedat.. ta je priam odporna..
@alaguema lebo klasivky cukor crevnej flore neskodi????? toto ma pobavilo.. ze xylitolu toto pripisujete a radsej das cukor, ktory crevam dokazatelne skodi viac a ziju z neho vsetky disbioticke neprospesne bakterie.... nevidim potom rozdiel.. zly priklad.
@katharines do roka jasne..aj neskor.. netreba ucit deti na cukor cukor..ale ani vela fruktozy.. ta je rovnako skodliva vo vacsom mnoyztve... svojho casu som si riesila traviace probolemy, prestudoval som tonz literaturz a da radsej xylitol si dam do kavy, ako cukor. to urcite.

@lorela, Bukovskeho nazory su hlavne nekonzistentne a zalozene castocne len na vlastnej narcistickej filozofii (on sam sa musel po sebe opravovat a korigovat, on na to vzdelanie snad ma 😉 ) A ano, jeho prebujnele velkohube ego mi lezie na nervy. Co uz so mnou 😀 😀 😀
Spat ku xylitolu. Ako pises, je to narocne chemicky spracovany produkt a povodne zdroje casto nezistetelne. To je obrovske manko. A tiez dovod, preco sa urcite pocas druhej svetovej vojny nepouzival. Vtedy sa zacal pouzivat aspartam, ktory je sladky, nenarocny na vyrobu a lacny (idealny do vojny). Menej idealne je, ze je to zaroven nervovy jed. Pouziva sa dodnes do sladenych napojov a zuvaciek. Ale s xylitom nema spolocne absolutne nic. Hlavnym zdrojom odbornych clankov su financie cukroveho priemyslu. Tak len tak uvazujem, preco asi....
Trstinovy cukor je ok, uplne najlepsi je este v tekutej forme a nepurifikovany. Len ako sa k nemu dostat? Ja som si naposledy dovliekla zasoby priamo z Mauricia. Ale takto nakupovat cukor je dost neekonomicke. V Europe som take cosi predavat nevidela. Takze pouzivam xylitol (asi kilo do roka, a to ratam aj navstevy, co si sladia kavu). Negativne ucinky nebadam ani na nas a dokonca ani na mackach (psa nemame, ten by to tak lezerne asi nebral)