Gorgonzola v tehotenstve

epoka
18. jan 2024

Ahojte, prosím upokojíte ma. Cele tehotenstvo dávam pozor na to čo jem. Dnes sme u švagriná objednali pizzu a dala som si nejakú farmarsku, po čase som zistila že na pizzi je plesnivých syr, tak som aj dojedla. Zjedla som polku z jedného kúska pizze, bola tam gorgonzola. Panika, stres z listérie. Upokojujem sa, že nejedla som ju surovú, ale tepelne upravenú. Snáď ju nerozdrobili po upečeni. Normálne som v strese z toho 🙈

nika11103
18. jan 2024

Ahoj , voooooobec sa nemusíš bát 😘 ak tá to upokojí ja jak tehotná som nezozrala len to, čo sa pokúsilo zožrať mna 🤣 všetko bude ok užívaj relaxuj ! Krásne tehotenstvo prajem

epoka
autor
18. jan 2024

@nika11103 dakujem krásne za upokojenie 😘🙏

nikpa
18. jan 2024

@epoka určite bola pečena spolu s pizzou, ukludni sa. A aká je pravdepodobnost, že syr z obchodu, ktorý sa vyrába z pasterizovaneho mlieka bude nakazený listeriou?? Minimálna.

bolarazjedna
18. jan 2024

Listeria není zas tak častá, skôr zriedkavá záležitosť. Vezmi si, koľko ľudí bežne konzumuje plesnivec syry, a o koľkých si počula, že sa nakazili listeriou? Je rovnako nízka pravdepodobnosť, že práve ten kúsok, čo si jednorazovo zjedla, by bol infikovany...
Nestresuj.

anjelicek26
18. jan 2024

Pizza je v peci na 180-200 stupnov.. kolko stupnov celzia preziju Listerie? Takze sa daj do pohody...

ivkav5
18. jan 2024

@epoka ježiš kluuud 🙏 ja som sa práve dočitala v tvojom fóre, že sa gorgonzola nemá…už minimálne 3x za tehu som s ňou robila cestoviny 🙈🤣 takisto konzumujem bryndzu, majonezu, tatarku a podobne- samozrejme pasterizované, ale nemáš sa čoho báť ;)

cookie29
19. jan 2024

@anjelicek26 to neznamena ze pizza dosiahne tu teplotu... :( pokial viem listeria sa nici pri teplote 65°C minimalne 30min...

@epoka sanca je minimalna a stres nie je vhodny pre babatko. Pohoda.

anavixy
19. jan 2024

Nebolo vy jednoduchsie zavolat do pizzerie a spytat sa aku gorgonzolu pouzivaju alebo teda kedy ju tam dali? Pochybujem ze v pizzerii pouzivaju nieco z nepasterizovaneho mlieka… zbytocna panika.

h2
19. jan 2024

Celkom určite nikto nebude drobiť syr na pizzu až po upečení, čiže určite prešla tepelnou úpravou. Aj v surovej je veľmi zriedkavé, že by sa v nej mohla listéria vyskytovať, tehotným sa neodporúča z preventívnych dôvodov, pre prípad, že by náááhodou vo veľmi vzácnych prípadoch tú listériu obsahovala. Veď to škodí aj netehotným, keby to obsahovali plesňové syry bežne, nikto by ich nejedol.