Slovenky s deťmi žijúce v Ostrave

eaka
9. aug 2010

Ahojte maminy! Ostrava má byť mestom s jedným s najväčších počtov imigrovaných Slovákov v celých Čechách, ale diskusné fóra tu nami nepretekajú. Ja som sa síce ešte nepresťahovala, ale s Ostravákom mám už dcéru. Odrádza ma najmä neexistencia školských zariadení (MŠ a ZŠ) pre slovenské deti. Našla som niekoľko "slovenských spolkov", ale mám pocit, že to tam moc nežije, tak možno pred 2-3 rokmi, opravte ma, ak sa mýlim.
Verím, že každá sama si nič nevydobyjeme, ale ak by sa nás našlo viac, určite by sme našli spôsob, ako svoje deti vychovávať v ich materinskom jazyku. Minimálne častým kontaktom so slovenčinou cez slovenských kamarátov, prípadne slovenská mini-škôlka... Myslím, že sama mamina a sem-tam babka a dedkom to nezastrešia.
A možno také zariadenie aj existuje, len o ňom neviem, tak to by bolo to najideálnejšie riešenie.
Ale hlavne by som teda rada nadviazala kontakty so Slovenkami žijúcimi v OV

eaka
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eaka
autor
9. aug 2010

@latvia Ďakujem, Slovenky v Čechách sledujem, je tam celkom ticho a tak sa mi zdá, že väčšinou pražáčky 😉

bianca
8. sep 2010

@eaka ahoj,Skoda ze si nenapisala skor.My sme sa akurat tento rok vratili po 10 rokoch nazad na slovensko.Jedna super kamoska mi tam ale zostala.Poslem ju kuk sem ak bude tato tema prezivat

eaka
autor
22. sep 2010

@bianca ahoj, no tak to je aká škoda... mne sa zatiaľ ozvala iba jedna mamina a s tým, že nechápe, prečo chcem dieťa učiť v čechách slovenčinu... téma je inak dosť mŕtva, pritom mi všetci hovoria, že Ostrava je plná Slovákov, ale na modrého koníka asi nechodia... ☹ Tak nech sa kamoška ozve, keby chcela... aj keby nebola slovenská škôlka, aspoň stretávanie so slovákmi by moju túžbu po slovenčine určo do istej miery ukojilo 🙂
Ďakujem za odpoveď!!!

eaka
autor
7. okt 2010

no baby, ale hoci v úvodnom príspevku píšem o slovenskej škôlky, to neznamená, že sa nemôžete ozvať aj ostatné... Slovenky, čo žijú v Ostrave, príp.Bohumíne, tam to máme na bicykli za pár...

gmartina
23. jan 2011

ahoj ahoj, ešte to tu žije? síce ešte nemám deti, ale v Ostrave žijem už pekných pár rokov a nejaká slovenská kamoška by sa hodila 🙂

ewelynka2
17. máj 2015

neviem či táto skupinka ešte funguje, ale plánujeme sa zas presťahovať do ovy i s deťmi... budem rada, ak sa i nejaká mamička ozve.

zmrzlinka8
31. jan 2024

@eaka ja sa hlásim, ale asi už neskoro😉