Ako sa pripraviť na právo na Karlovej univerzite?
Dobry deň, prosim vás o radu. Dcéra študuje na gymnáziu v Košiciach a veľmi túži ísť študovať kriminálne právo na Karlovy univerzitu. Známi jej poradili nech si zaobstara sios testy. Prosím Vás,viete mi poradiť ako sa k nim dostať ? Sú nejaké testovbice ktoré sa dajú zakúpiť aby sa mohla pripravovať na prijímačky ? Ďakujem vopred za všetky pomocné rady.
Stručné zhrnutie
- Právo je v každej krajine špecifické a titul z právnickej fakulty zvyčajne oprávňuje vykonávať právne povolania predovšetkým v krajine, ktorej právny systém sa študoval.
- Karlova univerzita v diskusii bola spomenutá ako možnosť štúdia práva v angličtine a na prípravu na prijímačky odporúčali používať SCIO testy dostupné na scio.cz.
- Priame uplatnenie s českým diplomom v USA je podľa diskusie veľmi nepravdepodobné; výkon právnych profesií v USA vyžaduje miestne skúšky, licencie a často aj miestnu kvalifikáciu, pričom štúdium v ČR nepokryje tieto požiadavky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa pripraviť na prijímacie skúšky na právnickú fakultu v Prahe?
A: Použiť prípravné testy SCIO; testy a materiály sú dostupné na stránke scio.cz.
Q: Má diplom z Karlovej univerzity medzinárodné uznanie?
A: Niektorí diskutujúci tvrdia, že diplom z Karlovej univerzity má väčšie medzinárodné uznanie než diplom z Komenského; toto tvrdenie bolo v diskusii uvedené ako názor a nie je tu dokumentované oficiálnymi zdrojmi.
Q: Môžem s českým právnickým titulom pracovať na Slovensku?
A: V diskusii uviedli, že uplatnenie na Slovensku môže byť možné, pričom záleží na uznaní titulu a konkrétnych požiadavkách príslušných orgánov; jeden účastník uviedol prípad absolventa z rokov 1994–1999, ktorý pôsobil na Slovensku.
Q: Dá sa vykonávať právo v USA s titulom z ČR?
A: Podľa viacerých príspevkov v diskusii je to v USA prakticky nereálne, pretože USA vyžadujú svoje skúšky, licencie a často neuznávajú priamo zahraničné právne tituly.
Q: Sú niektoré právnické profesie viazané na občianstvo?
A: Áno; v diskusii bolo uvedené, že mnohé pozície ako sudca alebo štátny zástupca bývajú viazané na občianstvo danej krajiny.
Q: Ak je štúdium v USA finančne nedostupné, aká je alternatíva?
A: Diskutujúci odporúčali podať si prihlášku na americké školy a snažiť sa o štipendium ako možnosť, inak zostáva štúdium v EU (napr. Karlova univerzita) s následnou snahou o uznanie alebo doplňujúce skúšky v cieľovej krajine.
Závery z diskusie
Zhoda
- Právo je v každej krajine odlišné a študovať právnický odbor odporúčajú hlavne v krajine, kde chce človek neskôr pôsobiť.
- Priame uplatnenie s českým titulom v USA je podľa diskusie veľmi nepravdepodobné a USA vyžadujú miestne skúšky a licencie.
- Na prípravu na prijímacie skúšky viacerí účastníci odporúčali SCIO testy (scio.cz).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že diplom z Karlovej univerzity má väčšie uznanie vo svete než diplom z Komenského; iní tvrdia, že aj tak to nezaručuje uplatnenie v inej krajine bez ďalších krokov.
- Jeden názor odporúča študovať tam, kde chce človek pracovať (pre prax v súdnictve/advokácii), druhý názor hovorí, že štúdium v zahraničí môže mať hodnotu pre určité medzinárodné alebo akademické cesty.
Otvorené otázky
- Aké sú konkrétne administratívne kroky a požiadavky na uznanie českého právnického titulu na Slovensku?
- Aké presné skúšky alebo doplňujúce kvalifikácie sú potrebné pre výkon práva v USA po štúdiu v ČR?
- Ktoré programy práva v angličtine na Karlovej univerzite majú najlepší pomer cena/perspektíva a kde sú oficiálne informácie o prijímacích skúškach?
Spomenuté značky a firmy
SCIO, Karlova univerzita, Komenského
Spomenuté produkty a metódy
SCIO testy, štúdium v angličtine, prijímacie skúšky na právnické fakulty, uznávanie zahraničného diplomu, miestne licencie a skúšky pre výkon práva, požiadavka občianstva pre sudcov a štátnych zástupcov
Miesta a osoby
Košice, Praha, Česká republika, Slovensko, USA
@perthes prosim vedela by si mi poradit, kedže moja dcéra je podobne zamerana.. s tymto studijnym odporom je uplatnenie len v ČR (každá krajina má svoj právny systém) alebo ide o nejaký medzinárodný odbor. vdaka
@zuzinabila Dcéra vyštudovala právo a kriminologiu v UK. Zamestnala sa tam. Právo je taký špecifický odbor. Čiže nech si to dieťa dobre rozmyslí, kde chce študovať.
@perthes nie je to to isté, ako keď niekto študuje v Amerike či Anglicku. Medicína je všade na svete rovnaká. Pretože ľudské telo je všade rovnaké. Aj štúdium archeológie či fyziky je všade rovnaké. Ale právo je v každej krajine iné, pretože zákony sú v každej krajine iné. Takže s právom z Karlovej univerzity môže vykonávať právo v Českej republike. Označím právnikov, nech napíšu, ako to je s právom vyštudovaným v ČR. @draik @natalienka12
@melanta presne toto som mala na mysli ked som sa pytala. viem od známych, ktorí študovali právo v iných krajinách, že môžu pôsobiť len v danej krajine potom.dakujem
@perthes pockaj, a ty teda nevies, ako to je?🙂 myslela som, že už v tom máte jasno.
@zuzinabila popravde nevedela som to. Myslela som že diplom z KU je platný vo svete a Že v danej krajine si urobí nejaké skúšky ešte. Dcéra chce žiť v Amerike ale štúdium práva je tam nereálne pre nás;je to veľmi drahé. Tak sme mysleli že a Praha je prijateľná a odišla by po štúdium do Ameriky. Ona žiaľ nechce ani počuť o tom aby ostala študovať na Slovensku
Všetko závisí od toho, čo a kde chce absolvent po skončení štúdia robiť. Titul ako taký, získaný v ČR či SR, je "len" vstupenka do vyššej ligy pre pôsobenie v jednej z týchto krajín. Venovať sa iba bežnej právnickej agende v druhej krajine ako v krajine štúdia by bola skôr zbytočná študijná námaha s handicapom.
Navyše si treba ešte uvedomiť, že mnohé zaujímavejšie právnické profesie sú viazané na občianstvo, takze ani s diplomom z Karlovej univerzity by dcéra nemohla robiť trebárs sudkyňu alebo štátnu zástupkyňu v Česku. Robiť akúkoľvek právnickú profesiu v USA s vyštudovaným českým právom je úplne nereálne.
@deborahzelenkava dcéra hovorí plynule troma jazykmi. Anglicky, taliansky a francúzsky. Ak aj premýšľa o štúdium práva na UK, tak v Anglickom jazyku, keďže to fakulta umožňuje. Každopádne , pre mňa ako matku je krásne vidieť, ako na sebe maká, chce, má drive na rozdiel od niektorých svojich rovesníčok, ktoré nemajú ani tušenie čo chcú študovať. A ďakujem za podrobný výklad, rozšírili ste mi obzory
@perthes drzim palce, spravne ti vsetci pisu. V USA si s UK ani neskrtne, maju svoj system skusok a licencii pre vykon prava, ktore su nesmierne drahe a nic z EU jej neuznaju. Pravo je tak specificka vec aj na jazyk (fakt musi byt native, kedze tam zalezi na kazdom mikroslovicku a mikroformulacii), aj na doveru klientov (US klienti notoricky doveruju len US skolam v tychto sferach), ze takto to bude mat neuveritelne tazke prerazit, ak to vobec je mozne. Mnohe pravne imstitucie navyse naberaju absolventov len niekolkych ich prestiznych skol, v statnej sprave ako non citizen nema sancu. V USA dbaju na vsetko pravne stonasobne viac ako u nas, je to este viac competitive ako u nas a tie palky, co tam lietaju za kazde nespravne alebo nedostatocne dobre pouzite slovicko v hocakom popise (pracujem v US firme), tak to sa nam ani nesniva. Ak to chce robit tam, nech to tam aj vystuduje, bohuzial inak to nepojde, pravo byva neprenosne.
@perthes To, ze vystuduje v Prahe pravo v anglictine, to jej v USA nepomoze, ale pravdepodobne bude mat studium (na rozdiel od studia v cestine) spoplatnene.
@dskjhfdlkdjhl presne. Dalej, uz len klasicky pripad - ja ako slovenka by som si ako pravneho zastupcu nikdy nevybrala neslovaka, pravo je tak neuveritelne o jazyku, ze proste by som nedoverovala - najma ak mam kopec native alternativ.
@perthes Tak ale pozor, právo v Amerike a celkovo celý ich systém je iný, ako v Európe na kontinente, nie celkom si to viem predstaviť.
No a na druhej strane právo ako právo, závisí, či chce robiť neskôr v advokácii, či má ambície v súdnictve (potom odporúčam zvážiť na štúdium krajinu, v ktorej sa chce usadiť), alebo má iné predstavy v odbore.
So studium v Prahe nech hoc aj v cinstine ho vystuduje a nie len v angline bude aj tak sa moct uplatnit len v CZ...a ak bol plan ze odide stymto vystudovanim do Ameriky pracovat tak si tam neskrtne ale ze absolutne v oblasti prava ...nedali by jej ale ze vobec ani sancu ani prilezitost ...aby niekto kto absolvoval CZ pravo isiel ho aplikovat do americkeho systemu ktory vobec nepozna a este ktomu zastupovat ludi tam so slovenskym obcianstvom....a aj keby mala peniaze na to studium a vsetky tie procesy okolo toho mala by stym tak ci tak problem ako osoba nenarodena do ich systemu a pokafrala by si da sa povedat zivot lebo potom by sa ani na SK ani CZ nemohla absolutne uplatnit reverzne aj keby ovladala americky system.....
tak nech si poda prihlašku na školu v USA, a ked dostane štipendium, môže študovať aj tam
@karolinakr vidím to tak, že rôzne jej to vysvetlíme. Nepateime ku Slovákom ktorí majú na ite kontá, takže nech sa prikryje s takou perinou na ktorú máme.
Ale o prehodnotí štúdium a vyberie si cestu cudzích jazykov, keďže na jazyky má hlavičku
@perthes ešte mi napadlo, či Poznáte niekoho osobne, kto študoval právo? A aj robí v odbore? Či má predstavu o súčasnom stave, aby ste sa vedeli poradiť... Právo znie stále lukratívne, len iné to je potom to robiť. V BA je situácia samozrejme iná, ale iné miesta u nás už horšie. V Čechach je to asi iné. Akým smerom by potom plánovala ísť? Advokácia, súdy, či niečo iné?

https://www.scio.cz/