icon

Ako si vybrať predmety na právnickej fakulte?

avatar
oriel
22. jún 2026

Ahojte, viem že to sem úplne nepatrí, ale budem veľmi vďačná za každú radu 😊

Rozmýšľam nad výberom predmetov na vysokú školu a úprimne si nie som istá, čo by pre mňa bolo najvhodnejšie. Uvedomujem si náročnosť štúdia na vysokej škole a beriem to reálne, len sa v tom snažím zorientovať a získať viac pohľadov od ľudí so skúsenosťami.

Ak má niekto skúsenosti alebo by vedel poradiť, ktoré predmety sa dajú zvládnuť a sú realisticky „v pohode“, budem rada za každú skúsenosť alebo tip.

Ďakujem vopred všetkým, ktorí si nájdu čas odpovedať 🙏

anonym_c55518
Autor odpoveď zmazal
anonym_66372d
23. jún 2026

Povinné predmety aj povinne voliteľné si musíš zapísať - len si pozri, v ktorom semestri sa otvárajú: Z = zimný semester, L= letný semester. Čo sa týka výberových predmetov, ty musíš vedieť, ktorý cudzí jazyk ovládaš natoľko, aby si mohla študovať jeho slovnú zásobu pre právnikov, prípadne či uprednostníš telesnú výchovu alebo Opus Tripartitum... Netuším, aké ťažké sú tieto predmety, právo som neštudovala, vyjadrujem sa k formálnej stránke (PP, PVP a VP).

anonym_66372d
23. jún 2026

Odsleduj si tiež minimálne počty kreditov za každú skupinu predmetov a radšej si pridaj nejaký navyše, lebo nikde nie je napísané, že každý predmet urobíš, tak nech máš dosť kreditov na postup do ďalšieho ročníka. Predmety si rozumne rozlož na oba semestre. Na nete si pozri infolisty k predmetom - anotáciu, sylaby, podmienky na získanie kreditov a podľa toho sa rozhodni (pri povinne voliteľných a výberových predmetoch).

avatar
aperolcek
23. jún 2026

Prvý ročník sa dosť zameriava na dejiny. Čiže z povinne voliteľných predmetov by som si asi vybrala niečo praktickejšie, nie ďalšie dejiny.

avatar
dorizzz
23. jún 2026

To je tazko poradit. Dcera studovala pravo a ona mala rada ine predmety, jej spoluziaci zase ine. Kazdy clovek je iny, nieco mu sadne viac, nieco menej, nieco sadne uplne, nieco zase vobec. Ona napriklad excelovala aj z rimskeho prava, a niektori si to prenasali aj do tretieho rocnika. Podla toho ako poznam svoju dceru, urcite by si z povinne volitelnych vybral svetove dejiny statu a prava, zaklady antidiskriminacneho prava, ludske prava a zakladne slobody, dejiny cirkevneho prava. Z volitelnych latincinu, anglictinu. Sport urcite nie, ale ak si sportovy typ, tak si vyber sportove aktivity.

avatar
barrilla
23. jún 2026

My sme také nemali. Keby mám možnosť, tak si vyberiem retoriku alebo managament

avatar
aperolcek
23. jún 2026
@dorizzz

To je tazko poradit. Dcera studovala pravo a ona mala rada ine predmety, jej spoluziaci zase ine. Kazdy clovek je iny, nieco mu sadne viac, nieco menej, nieco sadne uplne, nieco zase vobec. Ona napriklad excelovala aj z rimskeho prava, a niektori si to prenasali aj do tretieho rocnika. Podla toho ako poznam svoju dceru, urcite by si z povinne volitelnych vybral svetove dejiny statu a prava, zaklady antidiskriminacneho prava, ludske prava a zakladne slobody, dejiny cirkevneho prava. Z volitelnych latincinu, anglictinu. Sport urcite nie, ale ak si sportovy typ, tak si vyber sportove aktivity.

@dorizzz Riman je srdcovka. ❤️ Najlepší predmet. Pozdravujem dcéru.

avatar
blondiee83
23. jún 2026

Dejiny cirkevneho prava, dejiny trestneho prava, mozno zaklady managementu, prip.retoriku.
Z volitelnych, 2 kreditovych, ktorekolvek. To boli predmety, ktore zvacsa kazdy spravil, ak to aspon videl pred skuskou. A ako pisali vyssie, daj si radsej viac predmetov, nech mas viac kreditov.

anonym_360f8d
23. jún 2026

Vyber si to, co ta bude zaujimat, precitaj si k predmerom informacne listy. Ak k niecomu vztah nebudes mat budes sa trapit a je uplne jedno, ze niekto iny tie presmety dal na Acko lavou zadnou. Ja som na prave z tych predmetov mala Ludske prava a zakladne slobody, retoriku, zaklady ustavy, anglicky jazyk 1,2, sportove aktivity 1,2. Ani s jednym predmetom som nemala problem pretoze ma naozaj zaujimal a nevybrala som si ho len pretoze musim alebo lebo vsetci hovoria, ze je lahky.

avatar
zuzanka.zuzu
23. jún 2026

výberové všetky 😀 po prvé pravdepodobne ich všetky urobíš už za účasť. a po druhé nemusíš ich vlastne robiť vôbec. takže ja som si vždy zapísala všetky a absolvovala podľa toho ako som mala iné skúšky a ako sa mi chcelo prísť 😀

a ešte si samozrejme vyberaj podľa toho kto to učí 😁

avatar
oriel
autor
24. jún 2026

Ďakujem vám všetkým veľmi pekne za rady a skúsenosti. 😊

Úprimne, je to pre mňa momentálne celkom chaos, pretože je to niečo úplne nové. Nie je to ako na strednej, keď sme si v treťom ročníku vyberali predmety na maturitu,tam som už približne vedela, čo od jednotlivých predmetov čakať a ako mi idú. Tu sa v tom ešte len snažím zorientovať.
Pozerala som si aj osnovy a informácie k jednotlivým predmetom na stránke školy, ale pravdupovediac mi to veľmi nepomohlo zbaviť sa toho počiatočného zmätku. 😅 Zaujala ma napríklad rétorika alebo dejiny trestného práva.
Má niekto skúsenosti aj so športovými predmetmi? Jazykové predmety sú pre mňa úprimne nočná mora, cudzie jazyky mi nikdy veľmi nešli. 😄
Samozrejme, nehľadám ľahkú cestu. Uvedomujem si náročnosť štúdia práva a beriem to vážne. Skôr ma zaujímajú vaše osobné skúsenosti, ktoré z týchto predmetov ste vnímali ako zaujímavé, prínosné alebo jednoducho „v pohode“ zvládnuteľné.

Ešte raz vám všetkým veľmi pekne ďakujem za ochotu poradiť. Priznám sa, že v niektorých iných skupinách ma skôr vysmiali za to, že sa vôbec pýtam, a automaticky z toho usúdili, že hľadám jednoduchú cestu. Pritom mi išlo len o to vypočuť si názory ľudí, ktorí si tým už prešli. 😊

avatar
iffushka
24. jún 2026

@oriel Ach ako dobre, že toto už mám za sebou.

avatar
iffushka
24. jún 2026

@oriel Ja ako absolvebtka ti poradím dívaj sa na to prakticky. V sylaboch predmetov si pozri ako sa predmet ukončuje. Aby si mala normálne počty ústnych skúšok a písomných, prípadne kolokvií, prípadne sa pozri či niekde stačí len prezentácia alebo referát a uľahči si to ako sa dá. Budeš toho mať dosť aj tak.
Ďalej si pozri, kto ktorý predmet učí a kedy, myslím v ktoré dni sa učil v minulom roku, aby si mala aspoň približnú predstavu o rozvrhu.
Plánuj si rozvrh aj podľa toho ako často budeš chcieť cestovať domov.

avatar
zuzanka.zuzu
25. jún 2026

a však reálne o to aj ide nie? uľahčiť si to 🤷 nie je nič horšie ako keď vyučujúci výberového predmetu dá podmienky a požiadavky ako keby si išla robiť štátnice 🙈

avatar
tilly
25. jún 2026

Aj podľa prednášajúceho a skúšajúceho.
Ja som končila právo dávno, ešte sme takéto voliteľné predmety a kredity apod nemali, takže sa v tom nevyznám. Ale čo si pamätám, tak celý Predmet dosť záležalo od toho, kto ho mal a kto ho skúšal. Boli predmety, ktoré boli super, ale aj také, ktoré neboli až tak náročné, len skúšajúci z toho urobil peklo

avatar
oriel
autor
25. jún 2026
@tilly

Aj podľa prednášajúceho a skúšajúceho.
Ja som končila právo dávno, ešte sme takéto voliteľné predmety a kredity apod nemali, takže sa v tom nevyznám. Ale čo si pamätám, tak celý Predmet dosť záležalo od toho, kto ho mal a kto ho skúšal. Boli predmety, ktoré boli super, ale aj také, ktoré neboli až tak náročné, len skúšajúci z toho urobil peklo

@tilly Áno, to poznám ešte zo strednej školy. 😅 Mala som predmet, ktorý ma učili dvaja rôzni učitelia, a moje výsledky aj celkový dojem z predmetu boli úplne odlišné. Preto by som rada prihliadala aj na to, kto daný predmet vyučuje.

Lenže problém je, že tých vyučujúcich vôbec nepoznám a ani nepoznám nikoho, kto tam študuje a vedel by mi povedať viac z vlastnej skúsenosti. Preto sa snažím zisťovať informácie všade, kde sa dá…v skupinách, na internete…

avatar
oriel
autor
25. jún 2026
@iffushka

@oriel Ja ako absolvebtka ti poradím dívaj sa na to prakticky. V sylaboch predmetov si pozri ako sa predmet ukončuje. Aby si mala normálne počty ústnych skúšok a písomných, prípadne kolokvií, prípadne sa pozri či niekde stačí len prezentácia alebo referát a uľahči si to ako sa dá. Budeš toho mať dosť aj tak.
Ďalej si pozri, kto ktorý predmet učí a kedy, myslím v ktoré dni sa učil v minulom roku, aby si mala aspoň približnú predstavu o rozvrhu.
Plánuj si rozvrh aj podľa toho ako často budeš chcieť cestovať domov.

@iffushka Ďakujem veľmi pekne za rady 😊

Mohli by ste mi, prosím, odporučiť aj nejaký predmet z povinne voliteľných predmetov, s ktorým máte dobrú skúsenosť ?

anonym_961310
25. jún 2026

@oriel to mas v BA? vol si predmety s rozumom a tak aby si ich urobila. Nakoľko po 1.rocniku je najväčšie sito a 50% študentov ide preč.

avatar
oriel
autor
25. jún 2026
@anonym_961310

@oriel to mas v BA? vol si predmety s rozumom a tak aby si ich urobila. Nakoľko po 1.rocniku je najväčšie sito a 50% študentov ide preč.

@anonym_961310 UPJŠ Košice

avatar
blondiee83
25. jún 2026

Ja ti este odporucim poradit sa so spoluziakmi.
Neviem, kedy musite definitivne nahlasit, ale ak napr. V prvy den, den zapisu sme mali tusim my, tak tam mas nejaku tu hodinku na diskusiu.
My sme sa navzajom radili (aj ked sme sa nepoznali, len z videnia z prijimaciek s par ludmi). Ale jeden sa zacal pytat, ostatni sa pridali a uz sme sa dohadovali cela skupina. Vzdy bude niekto, kto tam ma/mal starsieho surodenca, kamosa, znameho a vie od neho info o predmetpch, vyucujicich atd. Cize si spis, co by si chcela ty a daj si tam otazniky s tym, ze to este prekonzultujes s ostatnymi.
Si na prave, neboj sa pytat. Kto sa vela pyta, vela sa dozvie. Max ta odbiju, ze nevedia, vtedy sa treba pytat inych ludi. Niekto urcite bude ochotny. Budes s tymi ludmi 5 rokov, mozete zacat hned v prvy den spolupracovat.

avatar
christie11
25. jún 2026

@oriel z vyberovych latincinu - nie je tazka a budes z nej cerpat aj nadalej. Z povinne volitelnych by som sa vyhla dalsim dejinam, pokial ta extremne nebavi dejepis. Manazment v pohode, je to pravnicka fakulta, nikto to tam neberie vazne. Ludske prava a slobody vyuzijes aj v dalsich rocnikoch. S retorikou boli spoluziaci spokojni.
Ekonomia bola pre mna spanielska dedina, ale ako zaklad je to fajn, ucitelia to aj tak beru, nevyhadzuje sa, test bol za mojich cias jednoduchy. Zaklady teorie ustavy sa ti zidu aj v dalsich rocnikoch, ale co si pamatam, je to nuda.
Urcite sa ale orientuj aj podla vyucujuceho.
Celkovo sa da povedat, ze v prvom rocniku vyhadzuju na povinnych predmetoch, z povinne volitelnych preplavas.

avatar
oriel
autor
25. jún 2026

Ďakujem veľmi pekne každému.😇 Mal niekto z vás aj skúsenosť s tými športovými aktivitami ? Viete mi k ním niečo povedať?

anonym_8742b4
26. jún 2026

Latinu neber, tie latinske vyrazy ta budu sorevadzat casto, ale na to nepozrebujes laudum laudare tlacit do hlavy. Davaj si nieco, co ta zaujima, aby si z toho nieco mala do buducna.

anonym_8742b4
26. jún 2026

z povinnych volitelnych by som ja teraz vybrala retoriku, dejiny tretsneho prava, jurisprudenciu, ludske prava a slobody. z jazykov-zalezi, co mas doteraz. urcite nie tu latincinu, to ti je na dve veci.

ja som tam studovala v minulom tisicroci, v zivote by som tam uz nesla😀, ale zelam vela stastia pri studiu

anonym_8742b4
26. jún 2026

sportove aktivity- chodili sme na bazen, fajn bol bedminton, kamaratka chodila na jogu, taky oddych

avatar
oriel
autor
26. jún 2026
@anonym_8742b4

z povinnych volitelnych by som ja teraz vybrala retoriku, dejiny tretsneho prava, jurisprudenciu, ludske prava a slobody. z jazykov-zalezi, co mas doteraz. urcite nie tu latincinu, to ti je na dve veci.

ja som tam studovala v minulom tisicroci, v zivote by som tam uz nesla😀, ale zelam vela stastia pri studiu

@anonym_8742b4 Ďakujem 😇 a prečo taký názor že už nikdy viac ?😅