3,5 ročný syn nechce žiadneho súrodenca

30. dec 2021

Ahojte, neviem či sa s tým niekto stretol. Máme syna (3 roky aj 7 mesiacov).
S manželom by sme chceli druhé bábätko. Nedávno sme spomenuli aj pred synom či by chcel bračeka alebo sestričku.
Jeho reakcia nás ale poriadne prekvapila. ,,Mamina, ja nechcem nikoho, chcem iba aby sme boli mamina, tatino a ja."
Povedali sme si, že asi ho to len prekvapilo, viac sme s ním túto tému neriešili, až keď sa nám podarí druhé, povieme že o chvíľu príde na svet.
No on to asi nevie spracovať. Pred pár dňami sme boli na prechádzke, s ničoho nič začali padať slzy a hovorí, mamina ja nechcem doma bábätko.
Dneska ráno to isté, hral sa v obývačke, za chvíľu slzy a tá istá veta.

Rozhodli by ste sa počkať s tým aspoň pár mesiacov kým ho to neprejde alebo čo vôbec robiť?
Keď som sa ho opýtala prečo nechce, tak mi nevie povedať. Pýtam sa či preto že bábätko bude plakať, či kvôli tomu že bude brať hračky. Na všetko odpovedal nie.

liusa82
30. dec 2021

Ja som bola tiež takáto od decka som našim hovorila čo si pamätam že nechcem súrodenca a ani nebol naštastie. Mám pomaličky 33 a doteraz som rada že ho nemám🙂 takže to je také že si to môže aj nemusi uvedomovať.Už nie je až taký malý

thoughtfulweirdo
30. dec 2021

Namiesto čakania je lepšie so synom začať citlivo pracovať v tejto téme. Dnes už existuje nespočet kníh, či už pre navigáciu rodičov alebo detských priamo na čítanie s deťmi, online prednášky, semináre, webinare, až po priame poradenstvo s detským psychológom. Nepokladám za správne nechať v takýchto závažných otázkach rozhodovať dieťa, ale ani jeho pocity ignorovať alebo znevažovať. Ale teda pre mňa otázka "chceš bračeka alebo sestričku" alebo "tešíš sa na bábätko" je fakt katastrofa, veď škôlkar nemá páru, na čo sa to má tešiť a čo ho čaká. On nemá predstavu, čo to je malý súrodenec.

danieladeley
30. dec 2021

A potom preco su deti take ako su, ked o tychto veciach rozhoduje 4 dieta ....ja sa velmi divim naco ste mu vobec take nieco rozpravali. Rozhodne by som sa o tom s malym nebavila, len by som mu oznamila, ze bude mat surodenca, az ked budes tehotna.

rubinka
30. dec 2021

Vy chcete dieťa a idete sa riadiť tým čo chce 3 a pol ročné dieťa? A vôbec aj keby mal neviem koľko rokov odkedy majú deti kecat rodičom do toho či majú mať ďalšie deti? 🤦

negymama
30. dec 2021

@adik64 to ze ty nevidis na vztahu s bratom nic pozitivne...neznamena ze to maju aj ini. Vztah surodencov buduju rodicia a neskor sami surodenci. a vasa rodina v tomto nezapracovala.
Ja som z troch sestier a videli sme cele detstvo aj tie pozitiva / a to sme sa sem tam aj pobili a pohasterili/ ale sme uz dospele a mame sa doteraz radi, a so sestrou co je moje dvojca mam nadstandartne krasny a napomocny vztah.

a mam 4 deti a od mala ich ucime aby spolu dobre vychadzali. niezeby nemohli mat spory ci rozdielne povahy ci zaujmy... to je ok, je to skola zivota. Ale vzajomne vztahy ich ucia tolerancii, spolupraci, empatii.

negymama
30. dec 2021

@ciusinka k tomu pripadu co si pisala, o 3 rocnom synovi kolegyne ako neznasa svoju malu sestru a naschval ju budi trieskanim dveri. No u mna by dotrieskal !!

to je chyba rodicov, ze nevedia dat dietatu hranice ako sa ma spravat. Nabuduce ked k nim pride navsteva napr. s detmi, tiez bude trieskat dverami aby vypadli? Moji svagrovci tak nedavali hranice synovi, a maly nas na navsteve vytiskoval zo stoliciek, alebo pred nami povedal ze nech nam nekrajaju kolac, ze on nebude nic mat.

ciusinka
30. dec 2021

@adik64 Zdielam tvoje pocity, ja mam o 9 rokov mladsieho brata, on ma teraz 26 a za cely ten cas som nenasla ani jedno jedine pozitivum na tom, ze mam brata..

negymama
30. dec 2021

rodicia mozu dat svojemu starsiemu dietatu najavo, ze chapu jeho pocity, ze ma strach ze pride o ich lasku, pozornost, ziarlivost je normalna emocia. Ale musia mu dat aj najavo, kde su hranice spravania, co je uz nepripustne. Ked to ide do nenavisti ci skodeniu druhemu.

ja chapem ze x ludi ma zle vztahy so surodencami, az do dospelosti... mozno ich rodicia na rozvoj ich vztahov nedbali, niekoho uprednostnovali, neboli spravodlivi, tak samozrejme v detoch moze vznikat zast a zlost na surodenca, lebo neobratia zlost proti rodicovi ale proti tomu, kto za tie nespravodlivost ani nemoze. Dospeli su na to, aby detom vytvorili ako tak dobre vztahy.

loliki
30. dec 2021

Asi sa bojí. Možno niekde niečo počul (v škôlke, návšteva) a nesprávne si to v hlavičke vyhodnotil. Môže mať nesprávnu predstavu o celej situácii. Časom vyrastie, zmenia sa jeho potreby, nebude naviazaný až tak na Teba, bude rád, že má sa s kým hrať. Netreba mu nič hovoriť, stačí v 3. trimestri. Deti netreba zaťažovať problémami dospelých.

roobett
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loliki
30. dec 2021

@roobett Ale aj to dieťa vníma a reaguje na situáciu okolo neho. A pre rodičov je to citlivá záležitosť. Aj dieťaťu treba veľa vecí vysvetliť a tie ktoré nevie pochopiť radšej nespomínať.

roobett
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tncka
30. dec 2021

@adik64 ani ja veru nie,nikdy sa so mnou nehral,vkuse len hadky a teraz sa ani nestretavame

loliki
30. dec 2021

@roobett Myslím, že je a aj sa to môže zmeniť. Tu teraz má problém matka, ktorá je zaskočená synovou reakciou a momentálne ju nevie zmeniť, ani ako reagovať. Matky sú citovo vydierateľné a bolo by dobré mať racionálne zmýšľajúceho manžela, ktorý je nad vecou a nebude riešiť teraz ďaľšie dieťa podľa plaču 3 ročného syna.

roobett
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cimage
30. dec 2021

Este ma napada varianta “dobrak v okoli”, ktory zvykne detom rozpravat vety ako: Ved pockaj ked budes mat brata/sestru. Vasi budu viac lubit to babo, na teba nebudu mat cas, atd. Ani si neuvedomia co tym mozu sposobit tomu dietatu, pre nich je to sranda, ale male dieta to nerozlisuje. Treba zistit kde je problem, preco ho to tak trapi, ze bude surodenec. Mozno je to len blba poznamka od niekoho blizkeho.

nikyball
30. dec 2021

@tncka rodičia urobili niekde chybu. Ja by som za svojich súrodencov dala zivot

danyelia
30. dec 2021

Súhlasím so všetkými názormi, ktoré hovoria o tom, že dieťa nemá čo rozhodovať o takých veciach, ja mám štyri deti, no nikdy mi ani len nenapadlo ,,radiť,, sa s nimi o týchto záležitostiach...takýmto štýlom výchovy o chvíľu bude rozhodovať, ako sa bude bábo volať, akej farby mu máš kúpiť dupačky, či pôjdete von, kde pôjdete na dovolenku a tak...

tncka
30. dec 2021

@nikyball my sme mali velky vekovy rozdiel,ja som bola mala a on uz skoro pubertak,tak jasne ze nebolo o com

loliki
30. dec 2021

@danyelia Nemyslím si, že si pýtali od syna súhlas. Len sa spolu normálne bavia pred dieťaťom a začlenili aj syna do debaty. No a dieťa vyjadrilo svoj názor. Netreba tomu prikladať príliš veľkú váhu, ale je dobré vedieť dopredu, že môže byť problém pri prijatí mladšieho súrodenca. O tom môžu sem písať psychológovia, čo sa vtedy v detskej dušičke-hlavičke deje, odohráva. Ono nie je príjemné byť odsunutý na druhú koľaj. Majú s tým problém aj oteckovia, aj starší súrodenci. A mamička bude musieť zvládať riešiť pocity všetkých.

danyelia
30. dec 2021

@loliki Ja si myslím, že syn to spracuje hneď, keď sa bábätko narodí, bude sa mu tešiť, len sa mi zdá divné, aby sa rodičia riadili podľa jeho pocitov, či on súrodenca teraz chce, či nechce, či ho bude chcieť alebo nechcieť o rok, či im povie o 5 rokov, že teraz teda už súrodenca chce, alebo o 6 rokov, že ho teda nechce vôbec...? Mala by som kľudne dieťa bez schválenia môjho ďalšieho dieťaťa a keď sa malé narodí, potom by som to riešila ďalej, ak by už bolo na svete, dovolila by som mu ho kočíkovať, nakŕmiť, hrať sa s ním....

danyelia
30. dec 2021

@mony232 No neviem, či je to dobrý nápad, kvôli pocitu 4- ročného dieťaťa kupovať nový byt alebo dom,ak majú teraz byt napríklad dvojizbový...

baskustek
30. dec 2021

Prepáč, ale necháš si riadiť život od 4-ročného dieťaťa, ktoré tomu vôbec nerozumie? To je rovnaké, ako keď hovoria opačne, že dieťa veľmi túži po súrodencovi, tak mu ho doprajú. To ako 3-, 4- ročné dieťa riadi život celej rodine?

mony232
30. dec 2021

@danyelia a čo je lepšie supnut ich do jednej izby,nech sa pozabijaju keď jedno dieťa bude nenávidieť druhé?

mony232
30. dec 2021

@danyelia a do dvojizboveho bytu mať dve deti je nezodpovedné

danyelia
30. dec 2021

@mony232 No naši majú zatiaľ traja jednu izbu, časom tam budú štyria a zatiaľ sa nám nepozabíjali, všetci štyria ešte žijú 😄 Aj keď občas sa medzi sebou naťahujú, ako všetci súrodenci. Skôr si myslím, že ich treba vychovať tak, aby sa nemali chuť navzájom ,,pozabíjať, ...

danyelia
30. dec 2021

@mony232 Tak my sme potom strašne nezodpovedná rodina 😁 lebo v trojizbovom byte bývame šiesti, dvaja dospelí a štyri deti...ale že by sme kvôli tomu vykradli banku a kúpili si rodinný dom, tak to určite niee. Nám to tak vyhovuje, v pohode sa zmestíme a toľkokrát sa ráno zobudíme všetci narvaní v jednej posteli a sme takto šťastní a nám to vyhovuje...

madeline1
30. dec 2021

Pripada mi zvlastne, ze sa riadis tym, co ti povie tvoje trojrocne dieta...

123andy123
30. dec 2021

@danyelia dobrych ludi sa vsade vela zmesti

autor
30. dec 2021

Ja už vlastne ani nie som prekvapená z týchto reakcií. Samozrejme že si od syna nepýtam žiadne povolenie. Mňa zaujímali reálne skúsenosti žien, ktorým deti povedali že nechcú súrodenca. Či to prešlo alebo nie.
Nepotrebujem mať druhé dieťa hneď v tejto sekunde, kľudne aj o pár mesiacov či rokov.
Bohužiaľ tiež poznám zopár párov, kde starší súrodenec neznášal mladšieho a pretrvalo to až do dospelosti. Ja ale nemienim mať deti, ktoré si nebudú vedieť prísť ani na meno. Chápem že bývajú normálne súrodenecké hádky, ale zbláznila by som sa, keby sa tá nenávisť vypestovala až do veľkých rozmerov.

Preto ma zaujímalo, či je niekto, kto s tým počkal a staršie dieťa to časom pochopilo. Keby povie nie, je to normálne v jeho veku, veď to povie aj na obed alebo akúkoľvek hračku že nechce.
Tu ide o to, že syna si fakt nepamätám že by niekedy plakal (samozrejme pokiaľ sa nebuchne) a tak teda tomu naozaj nerozumiem.