3,5 ročný syn nechce žiadneho súrodenca

30. dec 2021

Ahojte, neviem či sa s tým niekto stretol. Máme syna (3 roky aj 7 mesiacov).
S manželom by sme chceli druhé bábätko. Nedávno sme spomenuli aj pred synom či by chcel bračeka alebo sestričku.
Jeho reakcia nás ale poriadne prekvapila. ,,Mamina, ja nechcem nikoho, chcem iba aby sme boli mamina, tatino a ja."
Povedali sme si, že asi ho to len prekvapilo, viac sme s ním túto tému neriešili, až keď sa nám podarí druhé, povieme že o chvíľu príde na svet.
No on to asi nevie spracovať. Pred pár dňami sme boli na prechádzke, s ničoho nič začali padať slzy a hovorí, mamina ja nechcem doma bábätko.
Dneska ráno to isté, hral sa v obývačke, za chvíľu slzy a tá istá veta.

Rozhodli by ste sa počkať s tým aspoň pár mesiacov kým ho to neprejde alebo čo vôbec robiť?
Keď som sa ho opýtala prečo nechce, tak mi nevie povedať. Pýtam sa či preto že bábätko bude plakať, či kvôli tomu že bude brať hračky. Na všetko odpovedal nie.

danyelia
30. dec 2021

@mony232 Ešte mi napadlo, či sa nebudú mať chuť ,,pozabíjať,, napríklad aj v kuchyni alebo v obývačke, čo potom urobím? Pristavíme druhú kuchyňu a budú nonstop pod kontrolou? Alebo ich priviažem niekde, aby sa náhodou nepobili v kúpeľni, keď budú chvíľku samé? To ich budem celý život kontrolovať? Prepáč, ale takto potom rastú malí rozmaznanci, kvôli ktorým si my dospelí máme preorganizovať život aj bývanie? No úprimne, ak by moje dieťa chcelo ,,zabíjať,, svojho súrodenca, nie že by dostalo vlastnú izbu, ale takú na zadok, že by ho tie bitkárske kúsky ihneď prešli...

autor
30. dec 2021

@kittykat22 veď presne toho sa bojím. Ja nechcem aby Lukáš v sebe nosil nenávisť z toho, že raz bude mať súrodenca. Ale uvidíme či ho to o pár mesiacov prejde alebo to bude celoživotné

autor
30. dec 2021

@karhu toto bolo veľmi hlúpe, keď napríklad nevieš to, že som trikrát potratila kým sme mali prvorodeného a ešte raz keď mal syn dva roky.
Áno riešime to aj so synom, pretože ak sa rozhodneme mať druhé dieťa, budem musieť ísť na umelé oplodnenie, predpokladám že tak ako pri prvom budem od štvrtého mesiaca v nemocnici a záleží mi na pocitoch syna. Ospravedlňujem sa všetkým supermatkám, ktorým žiadne decko nebude rozkazovať.

lucka114
30. dec 2021

Aj o iných veciach u vás rozhoduje dieťa??? 🤷🤦

autor
30. dec 2021

@negymama ďakujem, áno viem že jeho rozhodnutie nestojí na tom, čo si zvážime my. Ale pôjdem zrejme s touto prípravou na neho, kedy zistí výhody ktoré súrodenec ponúka 🙂
@nikyball nám nikto život neriadi, sexujeme pravidelne o to nemám strach 😉 tu ide o pocity syna, ktorý nehovorí nie ako tvrdohlavé dieťa v období vzdoru, ale je ulutostený a plače.

autor
30. dec 2021

@0silvia0 my sme veľmi chceli druhé bábätko skôr, ale nepodarilo sa 🙂
@veroniq85 u nás to bude zrejme tiež tak. Mne je len ľúto toho plaču. Keby to bolo nie,tak beriem že je to práve v jeho veku. Ale zas presne, keď bude mať 5 možno už to bude brať úplne inak
@lucilaines ďakujem veľmi pekne, pokúsim sa 😊

autor
30. dec 2021

@cimage presne toto som chcela vedieť či to niekto riešil cez psychológa, ale ako vidím tak som asi jediná ktorej je čudné že staršie nechce súrodenca a plače preto.

123andy123
30. dec 2021

mozno je len citlivy a boji sa zmeny. Ked som bola druhykrat tehotna nas maly mal nieco malo cez styri roky. Ja som sa ho pytala ci by chcel babatko, jasne ze nechcel. Bolo mu dobre a nic mu nechybalo. Teraz ma mala 7 mesiacov a on je stastny ze ju mame. Kazde rano ju pride pozriet ci este spi, robi jej program a je stastny ked sa smeje na jeho vtipkoch a tancoch. Myslim, ze ma kamosku na cely zivot.

autor
30. dec 2021

@danieli no veď to že sám ešte nevie nejako vyjadriť prečo nie. Len slzy a už nechce hovoriť. Už som rozmýšľala či sa o tom v škôlke nerozprávali a čosi mohol zle pochopiť 😊

autor
30. dec 2021

@cimage no možno, človek nikdy nevie. V rodine, škôlke možno ktosi čosi spomenul, započul a už to má v hlavičke.

era777
30. dec 2021

Keby toto riesili zeny 20- 30 rokov dozadu, asi tazko by boli viacclenne rodiny, ked bolo bežné mat 6-8 deti 🙈😂 a nie urcite by som sa neriadila nazorom 4 rocneho dietata 🙈 keby chcem dalsie dieta, tak je to cisto rozhodnutie moje a muzove a len by som oznamila v pripade tehotenstva(aj to nie hned pri poz.teste), budes mat braceka resp.sestricku a bodka . Urcite to maly prezije bez ujmy 😉 max. chvilu poziarli a ostatok je na Vasom usmernení ...

nikyball
30. dec 2021

Keď sa budete tešiť vy, bude sa aj on.

juliasb
30. dec 2021

@kittykat22 ja by som povedala, že ak to takto majú tvoji kamaráti , tak by to mali riešiť s psychológom. Takmer každý z nás má súrodenca. Dieťa ho nemá čo nenávidieť len za to ze s narodilo, nie je to nomrlane a určite nie je podľa mňa nornalne tomu prispôsobovať život.

autor
30. dec 2021

@loliki jasné že si od syna nepýtame súhlas. Ale tiež by ma ani vo sne nenapadlo, že by bol takto proti súrodencovi že ho táto téma rozplače a hlavne ju má v hlavičke, aj keď sme to viackrát nespomenuli.
@danyelia my sme s bratom tiež mali spoločnú izbu a bolo to najlepšie rozhodnutie mojich rodičov. Doteraz v dospelosti sa stretávame, ja som bola jeho staršia sestra v detstve, od zas teraz opačne, je vyšší, silnejší, pomáha mne 😊

danieli
30. dec 2021

Deticky vnimaju svet a robia si o nom obraz, aj vela rozmyslaju a tvoria zavery, kazde ma jedinecnu povahu, drzim palce a myslim, ze v tomto veku to bude nejaka pre dospeleho takpovediac banalita a pre detsku dusicku pol sveta

autor
30. dec 2021

@123andy123 áno, nemá rád zmeny, na všetko ho treba pripraviť, inak je dosť zaskočený, aj kvôli tomu sme vypustili z úst túto otázku. Zaujímala nás reakcia.
Ale teda budem veriť tomu, že sa v ňom niečo zlomí a nakoniec sa bude tešiť 🙂
@era777 tu nejde ale o žiarlenie, skôr o ten plač. On nie je nejaký citový vydierač čo by bežne pri nesúhlase plakal. Vie povedať nie na veci čo nechce, to beriem, ale takto sa nikdy pri žiadnej téme nesprával 🙂 jeho názorom sa neriadim, ani ma nezaujíma čo bolo 30 rokov dozadu. Chcela som vedieť či má niekto skúsenosť s plačom kvôli téme o súrodencovi.

autor
30. dec 2021

@danieli to hovorí aj manžel že zrejme niekto niečo povedal, Lukáša to vzalo a nevie sa cez to preniesť. No vždy všetko povie, vytára aj to čo nevie, ale túto tému nechce vôbec riešiť 😊

jana_eyre_2
30. dec 2021

Keď som otehotnela s tretím dieťaťom, ani ma nenapadlo riešiť to s ostatnými deťmi.. najstarší mal vtedy 3roky a druhá mala 2r.. to sú veci medzi ženou a mužom, deti sa to dozvedia ako hotovú vec, nie že o tom budú rozhodovať..

Prvého syna ani nespomínam, mal 11m keď som otehotnela s dcérou..

Teraz ako sú moje deti staršie občas sa spytaji či budeme mať ešte deti.. na to im odpovedám že to naozaj netuším.. myslím že takú vec by zobrali ako fakt nie ako niečo čo môžu povedať že chcú alebo nechcú.. starať sa staráme my rodičia a patríme do rodiny všetci čo spolu bývame..

No a ak nejaký chlapec nenávidí svoju sestru, čo tu v diskusii zaznelo, to neverím že tam nebola niekde nejaká chyba.. deti sa nerodia s takýmito.vlastnostami..

kittykat22
30. dec 2021

@juliasb tak oni to brali ako to je tu - ze sa nebudu podriadovat dietatu. On ju jednoducho nenavidi a tak to je. Nie kazde dieta bude milovat svojho surodenca. Surodenci si casto idu po krku. Neviem preco to pises tak, ako keby sa vsetci surodenci milovali az za hrob. Nie je to pravda.

mironka
30. dec 2021

ja mam napr. skusenost s vyberanim mena pre surodenca. Moje male tri dcerky (7,5 a 2rocne) sa zlostili,ked som im povedala,ze ich bracek bude Samko. Ze Samoooo nieeeee. My nechceme Sama! Dala som im moznost teda"aby ony nieco navrhli. Tak nikdy sa nezjednotili. Raz tak,inokedy tak. Jedna chcela take"druha take. Bola som hnusna"ale tajila som im,ze toho Samka fakt dam. Lebo predsa su to deti a ja sa nebudem az tak riadit ich chvilkovymi pocitmi. Ked sa maly narodil a dostal meno Samuel,vysvetlila som im,ze ony mozu davat mena svojim babikam a hrackam a svojim detom,ked raz vyrastu. S malym dietatom by som uplne vazne asi neriesila do detailov take vazne veci. Kamoska mala syna a tuzila po dcere Zoji. Po mnohych snazeniach sa jej dockala a na moje pocudovanie jej dali ine meno. Pytam sa kamosky preco. No lebo syn Zoju nechcela,ale ine meno. Tak dali ine. Neskor mi kamoska vravi,ze si na to meno zvyka velmi pomaly a Zoju maju napokon babiku. Pre vlastne uspokojenie.

jana_eyre_2
30. dec 2021

@kittykat22 nemyslím, že by
@juliasb tvrdila že každý svojho súrodenca miluje až za hrob, to nikde nepísala.. ale ak dieťa bezdôvodne nenávidí dieťa od narodenia, to by som určite nenechala len tak.. tam by som pátrala po tom čo to spôsobilo, to u detí nie je normálne.. opakujem, nevravím o láske, ale o nenávisti..

jana_eyre_2
30. dec 2021

@mironka keď som sa mala.narodit ja, tak sa mama pýtala mojich súrodencov aké meno by mi dali.. môj 6r brat vtedy povedal že keď budem chlapec, budem lentilko 🤣 no ešte že.som dievča..

mimka1402
30. dec 2021

Autorka, ja som tiež nechcela pred 18r súrodenca, prišiel a aj keď nie vždy si rozumieme, som rada, že nie som jedináčik. Podľa mňa váš Lukáš len nevie čo by bolo, ono stačí ak nejaké dieťa sa sťažovalo na súrodenca a už to ide.😀 Veľa detí poznám, ktoré súrodenca nechceli, ale keď už bol na svete tak si našli cestu. Ale záleží od vás rodičov akoby ste to riešili aby sa syn necítil na druhej koľaji pri súrodencovi. Za mňa ak máš túžbu po druhom dieťati a okrem synovej reakcie vás nebrzdi nič iné, tak by som si za tým šla. 😊
Tieto prípady o nenávisti sú hlavne chyba rodičov, kedy dieťa staršie sa cíti nemilovane, alebo odstrčene a tak si vybije zlosť na súrodencovi.

juliasb
30. dec 2021

@kittykat22 nemyslím, že sa všetci súrodenci milujú za hrob ani som to nikde nenapísala. Ale bezdôvodne nenávisť nie je podľa mňa v poriadku a treba ju riešiť s psychológom a nie si podľa nej zariadiť život - to je môj názor.

Ja som inak vždy rodičom hovorila ze ak budem mat súrodenca tak ich budem nenávidieť. Asi 10 rokov som to omieelala a nakoniec sa mi narodila sestra v 15. Keď som sa to dozvedela, hodila som sa o zem (áno v 15 rokoch) a revala ako blázon. Bola som rozmaznany hnusný fracek a som šťastná, že moji rodičia sa mojim sprostý názorom neriadili.
Teraz som tak strašne šťastná, že tu moju sestru mam. Každý deň sme v kontakte a som rada, keď ju môžem vidieť.

autor
30. dec 2021

@mimka1402 ja tiež verím že si časom nájdu cestu.
Len potrebujem zistiť že čo má v tej hlavičke keď tak tvrdo si stojí za tým že nechce 🙂

mimka1402
30. dec 2021

Tak to asi nie úplne zistíš, môžeš skúšať to z neho vypačiť pri rozhovore. Ale možno to nie je o nejakom logickom vysvetlení. Len si to iba zmyslel, že táto predstava sa mu nepáči a nič viac 😅

loliki
30. dec 2021

Možno to bude pre niektorých divné, ale skús ísť k psychologičke. Ono to vyzerá, že banalita, ale kým to nevylúštite, môže byť neskôr problém. Mňa sa vždy vypytovali, ako starší prijal súrodencov, tešil sa, nežiarlil, pomáhal, neubližoval, atď. Detská dušička je krehká a psychologovia vedia o tom svoje. Môj mal 3r a 8mes, keď pribudli dvojičky, tešil sa, pomáhal, nemala som čas riešiť jeho pocity. Po čase bol sklamaný, lebo on čakal, že ho budú ľúbiť a dvojičky toho ešte neboli schopné a neopätovali mu tú lásku, ktorou ich on očakával. Sklamanie bolí. Teraz sa hrajú spolu, také klasické súrodenecké vzťahy, každý je iný, učíme sa prijímať a tolerovať sa.

bennn
31. dec 2021

Toto je fakt vtipná téma. Fakt sa čudujem, čo niektorí ľudia sú schopní riešiť... 😀 Čo vám má syn čo do toho hovoriť v 3 rokoch :D On nevie čo robil pred týždňom, a od neho to vôbec nezávisí. ale keď takto vyvádza, pokial by ho to neprešlo, tak by som si naňho potom dával trochu pozor a nenechaval ho s malým dieťaťom.

kikush2000
21. jan 2022

A spýtali ste sa ho prečo nechce? Čoho sa obáva? Treba ho počúvať a vtedy budete múdrejší.
A netreba len pozitíva hovoriť aké bude babo milé, zlaté, zahrajú sa. Treba realitu....že bude aj plakať, že bude vyžadovať viac pozornosti zo začiatku, ale ubezpečiť že ho budete ľúbiť aj keď tu bude súrodenec.