Dá sa láska rozdeliť medzi deti?

20. aug 2020

Ahojte mali alebo máte pocit že prvorodené dieťa bude sklamane keď sa mu/jej narodí súrodenec že už není stredobodom pozornosti ? Alebo nebojíte sa že bude na druhej koľaji ? .... So svojím prvorodenym dieťaťom mám krásny vzťah no viem že keď sa mi narodí druhé tak nebude toľko času na prvé a bojím sa sklamania .....dá sa taa láska rozdeliť ? Ja mám až depky s toho

kristina100
20. aug 2020

Jasneee že sa da ... deti su dar ja mam 2 planovane syn bude mat 4 roky dcerka 2 so to moje laskyyy za nic na svete by som nedala

kristina100
20. aug 2020

Samozrejme ze sa musite venovat obydvom detičkam aby sa starsie necitilo odstrcene

nikpa
20. aug 2020

Ale ta láska sa znásobí, nebude sa deliť 😀 určite budete zohrata partia 😉

sono2
20. aug 2020

Tak, zo začiatku sa to nedá plnohodnotné obidvom.
Moja žiarila a žiarli doteraz už málo ale žiarli.
Je normálne že sa novorodencovi budeš musieť venovať viac. Ale ohľadom lásky to bude rovnaké.
Ono to tak neni, aspoň nepoznám také, že staršie dieťa poslušne čaká kým sa venuješ mladšiemu, ale vymýšľa, provokuje, atd atd. Veď uvidíš sama. Neskôr to je ale pekne. Zas neviem aký máte rozdiel my 2,5 roka

mirkava
20. aug 2020

Jasneeee budete sa lubit vsetci.... pekne rozdel a nezabudni aj na partnera 👍🥰👍👏

siska53
20. aug 2020

Mam dvojrocny rozdiel.. na začiatku to bolo sice tazsie, lebo mala bola kolikova, ale vzdy sme to zabezpecili tak, aby aj starsi bol ok.. sestru mal rad a bravala som ho von aj tak, ze len ja a on.. a aj cas, ze hrame sa doma len my dvaja, som si našla. Da sa to.. ja som dostala sestru ako 4,5r.. všetko bolo tiez ok..

eriksonka1234
20. aug 2020

Presne takéto obavy som mala aj ja. Aj pocity. A tiež som si nevedela predstaviť ľúbiť aj druhé takou veľkou láskou ako prvé. Až sa nám narodilo vytúžené dievčatko, nepopieram, že prvé dni som nebola v takej eufórii ako pri prvom, ale potom sa všetko zmenilo. Syn ju zboznoval a my tiež. Nič krajšie a lepšie sa nám nemohlo stať.

euka210
20. aug 2020

moj prvy ziarli na druheho, stale je medzi nimi rivalita, hoci vedia sa aj pekne pohrat. Ale moja chyba, asi som prveho odstrkovala ked som robila s malym...viac som ho mala zapajat. Za mna 3 deti je lahsie ked su male ako dve. Ale naj je asi 4, lebo traja sa mi nevedia rozdelit, tak by boli 2 a 2.

graft
20. aug 2020

Nemas mat preco depky;)
Treba zapajat starsieeho surodenca do starostlivosti-poda plienku, prinesie flasku, nachysta hracku,pokocikuje...a podobne-podla veku-takto sa bude citit dolezity, aspon u nas to fungovalo-mam4deticky a nikdy sme nemali s tym priblem, a tiez je dolezite venovat nejaky cas IBA starsiemu, napriklad ked babatko spi....vela stastia prajem

nini1010
20. aug 2020

Nie je dovod riesit to a trapit sa lebo toto zariadila priroda tak ze ked sa zene narodi 2.dieta tak sa laska znasobi a srdce sa zvacsi.Tiez som rozmyslala ci budem mat druhe tak rada ako prve,s dcerou sme boli na seba velmi naviazane a narodila sa mi druha polka mojho srdca 😊 nie je sa coho bat.Dcera uz velmi tuzila po surodencovi takze naozaj nikdy neziarlila na babatko,velmi ho miluje.maju 6 rocny rozdiel ale treba sa starsej samozrejme niekedy venovat aj osamote.

sunny8
20. aug 2020

Jemineeee ešte bude to dieťa rado ze sa má s kým hrať 🙂 keď nebudete robiť chyby v začiatkoch tak si dieťa zvykne že mladší súrodenec potrebuje mamu viac

autor
20. aug 2020

@nini1010 to je skôr ale taký strach že čo okolie ja už teraz ťažko znasam reči typu veď počkaj narodí sa ti súrodenec a toto sa skončí .... Alebo ideme k môjmu otcovi tam máme jednu izbu vyhradenú kde máme manželskú posteľ a dieťa má samostatnú posteľ spíme teda v jednej izbe a v ďalšej izbe je gauč roztahovaci a tam dostáva najavo že keď sa narodí súrodenec bude vedľa v izbe lebo keď dojdeme tak do našej izby pôjde postieľka ....a tak mi je ľúto že už je prvorodené dieťa odstrkovane ....ja urobím všetko čo je v mojich silách aby sa necítilo menej cenné prvé dieťa ...ale čo okolie ? ....jasné že každý bude hykat nad miminkom ...a tohto sa bojím .... Čím bližšie je pôrod tým to vo mne viac a viac vrie že čo bude

1gabriela13
20. aug 2020

No v okolí nepoznám ani jeden prípad keď druhé dieťa neziarlilo na novoredene. A samozrejme ze už nebude toľko času na to prvé ale dá sa to zorganizovať určite, vyrastala som tak aj ja a mnoho ďalších deti a sme tu. Ja osobne druhé dieťa nechcem, neviem si predstaviť práve túto situáciu že by som dcéru dala na druhú koľaj co ona chodí zo mnou ešte aj do solarka, čaká ma, na tréningy, všade jednoducho chce ísť so mnou a ja ju aj rada bravam. Neviem si predstaviť mat druhé dieťa a zorganizovať to tak aby staršia nebola odsunuta. A obdivujem ženy co majú 2 a viac detí. Ja som tiež túžila po druhom ale ešte vtedy keď dcérka bola úplne malička. No postupom času sme si už prešli všeličim TJ neprespate noci atď a teraz keď je už trocha väčšia tak sa s ňou dá v pohode. A vonkoncom byť doma roky resp pracovať a zvládať 2 deti je pre mňa umenie na ktoré si netrúfam už 😅veľa šťastia všetko bude okej.

maximilie
20. aug 2020

Presne toto riešim ja a preto sa na druhé dieta ani nechystám ;D
Presne také isté obavy mám aj ja
Daj potom vedieť aká je realita ;)

hdpe
20. aug 2020

S týmto sme mali aj my problém. Keď sa malá narodila, všetci len na ňu sa upriamovali a nášho prvorodeného si ani nevšimli. Obe babky malú na rukách nosili, mojkali a malý akoby neexistoval. To isté kohokoľvek sme stretli, len o bábatku bola reč. A tak malý to zo začiatku veľmi zle znášal (nebudem radšej ani opisovať). Malý má svoju sestričku veľmi rád, zbožňuje ju. Ale čím sa malá viac pohybuje, tým mi obaja čoraz viac dávajú zabrať. Malá už neobsedí, musím ju mať neustále na očiach.Malý sa s ňou aj pohrá chvíľu aj mi zahlási, čo robí (keď varím), ale začal byť už aj riadne priečny. Občas jej robí zle akoby chcel získať moju pozornosť...a ani vysvetlovačky nepomáhajú...Neviem či je to len také obdobie, že nechce počúvať a robí samé vylomeniny....

fliacik
20. aug 2020

Mám medzi deťmi rozdiel 2 roky a začiatky boli veru ťažké. Sčasti prispela aj svokra, lebo dcérke už počas tehotenstva dookola opakovala, ako o chvíľku už nebudem mať na ňu čas a budem mať druhé bábätko, ktorému sa budem venovať, a ona už nesmie toto alebo tamto, lebo už musí byť veľké dievčatko a podobne. Výsledkom bolo, že prvé dni po pôrode ma malá odmietala, ani pomojkať sa nechcela, veď som ju vymenila za nejakého votrelca. Doma sa potom začala pocikávať, hoci bola dávno odplienkovaná. Neraz som ju našla uloženú vo vaničke kočíka, zatočenú v zavinovačke a podobne. Kým som mladšieho uspávala alebo kojila, schválne ničila veci. Pochopila som, že to všetko robí iba preto, že púta pozornosť, chcela byť znovu moje bábätko a mať všetku moju lásku a pozornosť. Pomohlo viac sa jej venovať. Vždy, keď malý spal, som sa venovala iba jej, hrali sme sa, túlili. Raz za čas sme šli niekam samy, len my dve, napríklad do kina. Aj tá chvíľka pre ňu znamenala veľa, lebo ma opäť raz mala iba pre seba. A neustále som jej opakovala, ako ju ľúbim, aká je pre mňa dôležitá a ako mi pomáha. Cítila sa tak dôležito, keď mohla doniesť plienku či niečo podržať. A kúpili sme súrodenecký kočík, hoci od roka a pol v kočíku byť nechcela. To bolo radosti, keď sa k spiacemu drobcovi mohla usadiť aj ona a voziť sa po celom meste 😀 Bolo to náročné, ale rýchlo sa to zmenilo, neskôr už boli parťáci, strážila ho a chránila. A pokiaľ ide o pocity, malá bola vymodlené dieťa, zázrak, tiež som sa bála, ako to bude, keď príde súrodenec, či ho budem vedieť tak ľúbiť ako ju. Hneď po pôrode som pochopila, keď ma zalial ten nekonečný prúd lásky - nech by ich bolo koľkokoľvek, vždy príde nová dávka lásky, aby pre každého bolo rovnako.

bakita24
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucyluv
21. aug 2020

Nikdy už nedostane toľko pozornosti ako predtým, proste to nie je fyzicky možné, proste tak to je. Zo začiatku to nemusí byť ľahké pre nikoho, ani Teba, ani prvorodeného. Ale casom to bude zrejme super, ze bude mať kamoša, keď už sa budú schopné spolu hrať. Staršie sa naučí, že nie je stredom pozornosti, ale treba ísť na to citlivo, aj keď je to náročné, ale snažím sa uprednostniť v niektorých situáciách staršiu, lebo pre ňu je to najväčšia zmena, mladšia nič iné nepozná, tá sa už narodila do tejto konštelácie. Aj keď je to náročné, lebo človek má tendenciu uprednostňovať prirodzene bábätko. Moja má zatiaľ 9m, staršia sa z nej sice občas teší, ale zatiaľ jej to prinieslo asi viac komplikácií ako radosti, ak to mám tak úprimne s nadhľadom popísať :D bábätko ju zatiaľ veľmi nezaujima. Rozdiel 2r a 4m

zuz02
21. aug 2020

Ja si zase neviem predstaviť mat len jedno. Mne by bolo ľúto, že som ho ochudobnila o všetko, čo prináša súrodenecka láska. Niekedy to okolnosti zariadia tak, že dieťa je jedináčik. Ale ak ma mama a otec moznosti, urcite dieťaťu dajú do života lepšiu pripravenosť, ak má dieťa súrodenca. Tie skúsenosti so súrodencom mu nikdy ako jedinacikovi rodič nedá.

autor
21. aug 2020

...tak my máme väčší rozdiel je to 8 rokov .... Je to dlhý čas čo som dávala lásku len jednému dieťaťu .....predsa 8 rokov pozornosti .... Keď som dcérke oznámila že bude mať súrodenca tak sa rozplakala ona tvrdila že od šťastia ale mne to prišlo skôr zo strachu čo bude ..... Mala som ju mladá dosť mladá v 19 .... Každým dňom máme silnejší vzťah milujem situáciu kedy príde v noci pri posteľ zobudí ma a povie že sa boji pritulim si ju k sebe a ona dostane istotu že je v bezpečí bojím sa že keď sa bábo narodí tak aj toto bude nemožné ... Možno to celé len preháňam ..... Mala sa na súrodenca nenormálne teší bozkáva mi brucho prihovára sa ale ja si skôr myslím že ona nevie čo ju čaká ( však nemá skade vedieť ) a k tomu to okolie všetci jej dávajú hnusne najavo čo príde keď bude na svete druhé....v tedy som schopná ,, vraždiť" proste strašne mi to ide na nervy takéto reči sú to ľudia čo ju poznajú vedia že je citlivá a takto ju spochybňujú ... Ja sa snažím ju na to pripraviť zbaviť ju pochybnosti ...citlivo jej vysvetliť že aj keď sa súrodenec narodí aj tak ju budem ľúbiť len možno bude mať pocit že sa viac venujem babu .....ona sice má 8 rokov ale na svoj vek je vyspelá chápe veci inak ako iné 8 ročné deti keď to tak porovnávam .....Veľakrát sme mali tému aké má s toho pocity čo si myslí a tak .... Snažím sa ju už aj teraz zapájať..... Boli sme kočík vyberať tak išla s nami povedala som jej nech mi ide pomôcť vybrať .... Potom som sa jej pýtala kde dáme postieľku či mi pomôže rozhodnúť sa a tak ju zapajam do príprav
...ale aj tak sú vo mne obavy

autor
21. aug 2020

@zuz02 áno a presne pre toto sme sa rozhodli mať druhé ....proste nechcem ju nechať samu v tomto svete ....aj ja aj muž máme súrodenca .... Máme skvelé vzťahy a neviem si predstaviť že jedného dna bude mať dcéra problém a nebude sa mať komu vyrozprávať.....aj keď je tam veľký vekový rozdiel není to zas až tak strašne bozeram viac do budúcnosti .... Človek nikdy nevie čo sa aj s nami stane nedaj pánboh voľačo a ona by ostala úplne sama .... Takto bude mať niekoho o koho sa oprie

janeninka
21. aug 2020

Presne tak sustred sa na to co surodencom tvoja dcera ziskava - surodenecku lasku a vztah, moznost naucit sa ze nie som tu len ja a pod... nie na to co tym straca.

dzinka777
21. aug 2020

Ja mam 2,5 mesačné dievčatko.chlapcek ma 4,5roka.tiez som sa toho bala ze starší bude žiarliť,ale vôbec to tak nie je.maleho zapájam do všetkých činností a ked mala spí,tak si nájdem cas aj na neho a sa s nim pohram.a nedela to je deň, ktorý patri len jemu a mne (cca na 3hodiny ho stále zoberiem niekde,ci do cukrárne,ci na kolotoče,ci do lesa.....).vobec sa necíti odstrkovany.malu veľmi ľúbi, stále kolo nej sa točí keď je malá hore

ivangeline
21. aug 2020

Ja mám s tým problém doteraz. Mám 2 deti. A mala je náročná. Takže keby starší syn nebol taký kludas, dopadlo by to zle. 😁 Žiarli ale malo a vie sa hrať aj 20 min v izbe, pokým ja uspavam, no nie vždy a nie vždy je ideálny deň. 🤷 A možno je malý preto taký, lebo aj my sme mali krásny vzťah, teraz dom rada, že každý deň sme spolu nejakých 20min bez vyrusovania. 🤣 A keď nekricim naňho, že nech je ticho,netrieska, ponáhľa sa,lebo Klára. 😁😁😁 Už to lezie na nervy aj mne.

sono2
21. aug 2020

Jaj to máš veľký rozdiel, to bude už bez problémov. To nemaj vôbec strach.

hettinka
21. aug 2020

Nasa dcérska na súrodenca tesila. Chcela brata, vo sa podarilo tiež. Potom sa striedali obdobia lasky a žiarlivosti, ale teraz sú veľkú partaci, rozumejú si napriek vekovemu rozdielu 5 rokov.

hettinka
21. aug 2020

@dzinka777 žiarlivosť ešte len môže prísť. U nás začala, keď mal mladší asi rok a začal robiť neporiadok, brat hračky, chodiť a vyžadoval si, aby sme mu boli za zadkom.
A keď mal mladší asi 3 roky, začal žiarliť on na starsiu.

cimage
21. aug 2020

my mame rozdiel 7rokov a ano menej sa venujem starsiemu. Mala je nezbednica, musim za nou behat, alebo teraz ma mama obdobie a stale je na mne zavesena. Starsiemu sa venujem ked mala spi, alebo ideme spolu kocikovat. Je vela rodin, co ma 3-4-5deti a davaju to. Zapajaju sa do priprav a starostlivosti. Samozrejme sa im neda venovat individualne ako pri jednom dietati.
Okoliu musis povedat, nech take nezmysli nehovoria a nestrasia malu. Chyba nie je v dietati co sa narodi, ani rodicoch, ale v tych ludoch. Este sa moze stat, ze kym sa to male narodi, tak ho bude nenavidiet, lebo si v hlave vybuduje predstavu, ze ju to dieta vystrnadi a nikto ju uz nebude lubit. Takze bud by som obmedzila cas straveny s takymito ludmi, alebo by som im razantne povedala aby s tym prestali. Ja mam strasne nervy na takychto premudrelych ludi. Co tym chcu dosiahnut, ze takto nicia to dieta?

sonnenshein
21. aug 2020

Ja som svoju mladsiu sestru zboznovala a doteraz je to moja najlepsia priatelka. Svoje deti som sa snazila viest rovnako, a ako sa narodila najmladsia, este aj skoro 14 rocny syn nejde spat kym jej nepride dat pusinku na dobru noc. 😍

autor
21. aug 2020

@cimage ľudia bez citu .... Bohužiaľ ...o to smutnejšie že vravím o vlastných rodičoch 😔