Dvojčata ve školce. Dali jste je do jedné třídy?

4a
9. nov 2008

Holky, maminky dvojčat. Jak jste pořešili nástup vašich dětí do školky? Dali jste je do jedné třídy, aby byli spolu? Moc by mě to zajímalo. Já dala děti zapsala do jedné třídy. Přijdu do školky, a koukám, že jsou každý v jiné. Paní ředitelka mě ubezpečila, že kluci spolu budou, že jsou rozděleni jen administrativně, což je teda pravda. Ale teď se z důvodu rozšíření školky již třídy "přelozdělují" a opět se mnou chtějí diskutovat, aby byli kluci každej zvlášť. Už mě to štve, neb jsme je několikrát upozorňovali, že si to nepřejeme a stejně s tím zas vyrukovali. Jaké jsou vaše zkušenosti, jak jste to pořešili vy?

kili
9. nov 2008

ahoj alica 🙂
ja by som bola za to, aby boli spolu, zvášť by som dala, až keby to robilo nejaké, že by sa spolu bili, nekomunikovali s ostatními deťmi a pod.

4a
autor
9. nov 2008

jééé nazdar babo 🙂 jak je?
já chci aby byli spolu, nikde jsem nenašla informace, že je to nesprávné, že by to ovlivňovalo jejich vývoj, samostatnost, komunikaci s ostatníma dětma, závislost atd. To jsou argumenty paní ředitelky. Neexistuje studie, že kdyby se to udělalo tak, bude to tak a naopak. Já je mám doma, vidím jak se k sobě chovají, jsou to oba extroverti, takže navazování kontaktů není u nich fakt problém. Když jsou ve třídě, tak jsou každej v jiným koutě, ale vědí o sobě. Oni prostě chtějí vědět, co dělá druhej, to jo. Jen bych chtěla vědět jak jsou na tom další mamky se školkařema.

Až budou větší, škola, tak asi už se rozdělí, neb už teď mají každý jiné zájmy, takže to se rozumí, ale teď nechci. Jsoou si navzájem nejlepšími kamarády, tak nechápu proč mě do toho tlačí ve školce.

kili
9. nov 2008

ali, ja som len raz videla v nejakom dokumente, že sa dvojčata stale bili a robili si zle, tak pomohlo, keď ich rozdelili a potom boli ako vymenení aj keď boli spolu. ale tvoji vychádzajú spolu dobre, takže by som ich určite nechala spolu.

4a
autor
9. nov 2008

kili já chci. Kluci se občas pošťuchujou, to jo, ale rozhodně ne ve školce. To mi hlásí jedna maminka, co tam chodí "šmírovat" svoji dceru 😀 . Ale taky se kluci milujou, mazlí a hrozně moc se spolu nasmějou. A taky na sebe práskají, to jo. A teď mám pocit, že je zkusili rozdělit, neb mi Alexík hlásil, že Andýsek v práci (jak tomu říkáme - školce) plakal. Andýsek je starostlivější, tak asi hledal Alexíka a pak ho našel a proto plakal. Ale neřekl mi to, jen se to domnívám.

Víš, mě to přijde, jako když chtějí rozdělit nejlepší kámoše. Že když jsme byli malí a měli jsme nejlepší kamarádku třeba ve škole, tak jak nám bylo, když byla nemocná a nebyla ve škole. Bylo nám smutno asi, ne? A oni tohle chtějí udělat klukům. Já jim to rozhodně nedovolím, ale už mě to štve, zas a znova jim to opakovat. To je totiž od letošního května potřetí!!!!

kili
9. nov 2008

im vysvetli, že je blbosť ich rozdelovať len preto, že sú najlepší kamaráti. ešte k tomu sú jednovaječní, čo uričte majú nejaké spojenie spolu. no fakt hrúza. by si im mala znadať česky, by sa možno zlakli 😀

emjee
10. nov 2008

skus im pohrozit, ze das chalanov do inej skolky (ak je to aspon trochu realne)

4a
autor
10. nov 2008

emjee,
jestli mě na.... tak to samozřejmě udělám, ale nejdřív si to vyřídím s jejich nadřízenými na radnici a to tak, že se bude diskutovat, jestli paní ředitelka může zastávat svoji funkci 😠 Jiná školka samozřejmě reálná je, to není problém, ale prostě mi to nejde na rozum, proč jsou tak umanutí. To začínám vážně pochybovat o jejjich erudovanosti. Blbý je, že moc literatury na téma dvojčata není, a když jsou tak bohužel je z valné většiny píšou lidi co doma dvojčata nemají 😒

kili,
to jsem jim právě vysvětlovala již několikrát a furt si melou něco o rozdělení. Kdyby jen já, OK pochopim, nejsem v němčině tak sběhlá, ale právě že jim to vysvětloval i manžel, a tomu snad rozumět musí. A taky jak bych to klukům vysvětlila? Nějaký vědecký teorie, to nepochopí a jak jim vysvětlit, že jeden bude mít učitele Tomyho a druhej ne, když ho oba milujou??? To si ty kozy taky neuvědomujou 😠

Holky starších dvojek, jak to máte u vás? Jaký jsou vaše zkušenosti?

zuzulap
10. nov 2008

Ahoj, moja znama ma dievcata-dvojicky, teraz maju 4 roky, potom este chlapca 6r. a dievcatko 2,5 r. Dvojicky su jednovajecne, navzajom najlepsie kamaratky, ale hraju sa aj s inymi detmi. Najprv chodil do skolky chlapcek, potom nastupili- samozrejme, do mladsej triedy, aj dievcata- dokonca v 2,5 rokoch ich zobrali, a do spolocnej triedy. Ani s nimi nikto nediskutoval, ci maju byt oddelene alebo spolu. S ich nastupom do skolky nebol vobec problem, su velmi spolocenske, a ziadny plac, ze tam nechcu zostat. Samozrejme, ze sa obcas aj pobiju, ved to patri k zivotu. Tiez si myslim, ze deti- dvojicky by mali byt automaticky v spolocnej triede, a az keby sa ukazalo, ze to nerobi dobrotu, tak by sa mohli rozdelit. Inak- niekde na dedine, kde maju par deti v skolke, sa to mozno ani neda... 🙂
Tak ich skus presvedcit, nech chlapcov nechaju spolu, a ked Ti nevyhoveju, skus sa poobzerat po nejakej inej skolke v okoli a pozistovat, ako je to tam...

miriamkac
10. nov 2008

4a ahoj.....my skolku budeme riesit neskor, ale dcera mi chodi do skolky a maju tam aj dvojicky chlapcov v predskolskej triede a ziadny problem nie je, ked su spolu. Skus to zadat v skolke ako tvoje zelanie podmienku na zotrvanie deti v skolke (ved ju platis ty!!) alebo to skus riesit ako rozdelenie chlapcov vplyva na nich negativne. Inac asi by som uvazovala o zmene skolky, lebo mozu hladat ine veci, s ktorymi by "robili problemy" (napriklad ti ich oddelia na prechadzke....) Vela stasia... 😉

zdenallicka
12. nov 2008

4a: NIkdo nema pravo tve deti rozdelit - copak oni nevi o "kompatibilite" (prominte mi ten vyraz - jiny ted v zasobe nemam) dvojcat??? To je des, co se dnes deje!!! Hodne sil a normalka - jestli ti nevyhovi a misto v jine skolce je, nevahej... 😉

niki2
15. nov 2008

Ja dvojcata nemam, ale prijde mi to jako naprosty nesmysl.
Kamaradky dvojcata jsou samozrejme spolu ve tride a nas starsi ma ve tride taky dvojcata, tak nechapu, proc je nekde chteji rozdelovat.
Zkus si znovu promluvit s ucitelkou a pokud deti nemaji jeste nejake velke kamarady, tak bych mozna i zmenila skollku

jonatanka
15. nov 2008

ahojte ja som maminou dvojiciek, do nastupu do skolky maju este dost casu, ale nikdy by som nepristupila na to, aby ich rozdelili, uz teraz na nich vidno ako spolu drzia, jeden bez druheho sa nikam nepohnu, ucitelky v skolke as nie su celkom v poriadku ak ich chcu rozdelit 😠

martija
16. nov 2008

ja sice dvojicky tiez nemam,ale pridam vlastnu skusenost.Moj syn zacal chodit do skolky v spanielsku a chodili tam s nim aj taky uteseni chlapci - dvojicky.A tych tu automaticky!!! rozdeluju.Najskor som sa cudovala,ale je to tu tak vsade,skolstvo maju dost dobre,aj ked tazko si mi slovaci zvykame,ucia deti uz od troch rokov pisat samozrejme pomalicky...chcem len povedat,ze nieco na tom musi byt,ked to tu tak je...ale co - neviem.

miriamkac
17. nov 2008

martija....ucit deti pisat od troch rokov?????...no dobre ze to u nas nie je 😅 ....uz len z fyziologickeho hladiska dietata to nie je mozne. Ziadne trojrocne dieta ti neudrzi pero ani ceruzku tak, aby bolo schopne urobit nejaky pravidelny tvar. A aj nase deti v skolkach si kreslia a vystrihuju, maluju....a trenuju ako udrzat farbicku, stetec a pod. Zeby mali spanielske deti iny vyvoj??! hmhmhm......ale to som od temy.
A k teme: kdekolvek na svete pride matka s nejakym zelanim ohladne deti, malo by to s nou byt aspon konzultovane a "brane na vedomie"....ziadna "automatika".....moj nazor...

martija
17. nov 2008

miriam, velmi by si sa cudovala,vsetky deticky v skolke si vedia napisat svoje mena.Takze oni ich ucia na zaciatok svoje mena,maju na tabuli,alebo stene nalepene fotky s menami a ku kazdej fotke dietatka,ktore snimi chodi do triedy je velkymi pismenkami meno, a moj syn sice nevedel presne pismenka,ale presne vedel,precitat kazde meno.Vzdy ked prisli rano do tiredy povedali a ukazali si na mena.Takze to neni o abecede,ale o zoznamovani sa s abecedou.a prace co robia napriklad s cilslami,tak je tam cislo jeden a oni ho obtahuju iba ceruzkou,aj napriklad gulu,alebo ine tvary a dokoca ucia ich tam aj ratat - teda spocitavat napr.jablcka v kruhu,tym detom to ide.....a asi je to od temy,ale zaujimave myslim.Od januara ide do slovenskej skolky,tak som zvedava,ako to bude fungovat tam.No nikdo nikoho tam nenuti nasilu a ked to detom ide,mylsim,ze to nebolo az take zle.....
a urcite suhlasim,treba zohladnit matkyne zelanie.......

4a
autor
18. nov 2008

ahoj holky,
tak jsme byli tedy na pohovoru v práci, resp. ve školce. Kluci totiž říkají že chodí do práce, jako táta. To postřehly i učitelky. No začalo jednání tak, že byla krapet přesilovka, dvě mladé učitelky, no fakt mladý holky, tipuju po škole, tak kolem 20ti a paní učitelka, pendlerka. Tady je takovej systém, že část učitelů pendluje mezi třídama a školkama. Ti pendleři, protože jsou jednou do týdne, vidí, jaký je pokrok či změna v chování dětí.

Takže paní pendlerka začala, že kluci jsou šikovní, samostatní a blablabla a že jsou schopní být každý sám, neb když jsou spolu ve třídě, tak si každej hraje v jiným koutě s jinejma dětma, ale že se prostřídávají. Proslov trval asi 5 minut, a co já na to, a co manžel na to. No my že to víme, že se tak chovají v kolektivu, že jsou od sebe, ale potřebují vědět, kde ten druhej je a co dělá. Mít o sobě přehled, jinak jsou nervozní. No a pak se přidaly mladé paní učitelky a že kluci jsou schopní být zvlášť, že když se zeptají Alexíka, toho staršího a šprýmaře, jestli s jednou půjde nahoru do tělocvičny, a jestli druhej bude malovat, tak že Alexík fakt jde. Že si takhle hezky zvykají. A mě to bylo jasný, kam směřujou a manželovi taky. Tak si vzal slovo a říká, jo, že to jsou schopný, ale .... a že má pocit, že od začátku to směřujou k tomu kluky rozdělit, a že si to nepřejeme a proč. Aby se taky vžili do situace těch dětí, že když rozdělit, tak jak k tomu ten jeden nebo druhej přijde, proč zrovna já jsem tam a ne onam, že je to snad trest? to malý dítě tohle prostě ještě nechápe atd. No prostě spousta nastudovaných argumentů, že to fakt je blbost atd. Já jen dodala, že oni třeba mají pocit, že to kluci zvládají, ale důsledky vidím já doma. Oni jsou schopní být od sebe, to jo, ale ne na dlouho, rozhodně ne na 4 hodiny každej den a sdělovat si vlastní zážitky. To je právě ten největší omyl, oni chtějí mít zážitky stejný, aby nežárlili, aby na tom jeden nebyl "líp". Říkám, že Andýskovi se změnilo chování jsou to tak 4-5 týdnů, tak na sebe holky koukly a mě to bylo jasný. To záhájili experiment na popud ředitlky. Takže jim to manžel naservíroval, a paní učitelky pochopily že to fakt neprojde a začaly si žehlit. Prostě pochopily věci, které neviděly a neměly z tím zkušenost. No a pak jedna sekla kladívkem na hlavičku, a vlastně padnul důvod, aspoň ne lapidárně řečenej: že prostě je blbě odlišujou. TO jsem věděla hned a proto sice mají stejný oblečení, na tom kluci trvají, ale v jiných barvách, anebo každej jiný ponožky, z nichž jeden hodně výrazný. A mají sandálky, takže pokud se člověk snaží, tak ví kterej je kterej. Moje máma mi to řekla rovnou, chtějí je rozdělit, neb pro kantora je jednodušší, nemusí si lámat v rychlosti hlavu, kterej je kterej, ale psycholog by to nikdy neudělal. A pominu ještě fakt, že když se na jednoho obrátíte jménem druhého, hned vás opraví. Nikdy jsme na ně nevolali kluci, ale vždy jménem.

Takže shrnuto, snaha rozdělit je, byla jen kvůli tomu, aby si je nepletli. Trapas. Ale už je vzduch vyčištěn a snahy zadupány 🙂

4a
autor
18. nov 2008

martija,
tady teda děti nepíšou, ale třeba moji kluci si pamatují písmenka, resp. jejich jména napsaná vizuálně. Mají podepsané své vrtulníky a jiné věci a bezpečně hrábnou po tom svém. Počítat ale kluci umí. Sami pochopili počet jeden, dva a tři. I přinesou věci v požadovaném počtu do těch tří. Ale pak umí počítat jako vyslovovat dál, do 10ti, se mnoou se učili říkanku do 5ti a ve školce asi se učili až do deseti, ale význam ještě nechápou. Ale zase vědí že 5 je víc než 10.

A k tomu rozdělení, tak narovinu, jestli je to automaticky, tak je mi těch dětí líto a na rovinu říkám, že je trápí a způsobujou jim do budoucna duševní trauma a poruchy osobnosti ☹ Viz. odborná literatura ☹ Proto jsem já tak proti, protože chci aby se mi vyvíjeli do vyrovnané všestranně rozvinuté osobnosti, ne okleštěni z jedné strany na úkor druhé. ALe ve španělsku je tuším i moc krátká mateřská, takže tam se v psychice dětí zas tak moc nerejpají jako my 🤐

margaretka11
18. nov 2008

ahojte. No ja síce deti ešte v škôlke nemám a chvíľu to ešte potrvá kým sa táto téma stane pre nás aktuálnou. Ale keďže čas uteká nesmierne rýchlo tak aj ja som sa zamýšľala ako matka dvojičiek nad tým, ako to bude vyzerať až pôjdu do škôlky. Je pravda, že oproti mamičkám identických dvojčiat mám výhodu, že mám párik a teda o nejakom mýlení si detí by nemalo byť ani reči (aj keď moje momentálne skúsenosti hlavne pri styku s cudzími ľuďmi až také presvedčivé nie sú a všetci hovoria, že naši malí sa neuveriteľne podobajú 😀 . No neviem, mne sa to až tak nezdá). Avšak v jednom som si istá, moje deti pôjdu nielenže do jednej škôlky, ale budem vyžadovať aj jednu triedu. Od počiatkov svojho vzniku sú spolu, sú prepojené a potrebujú sa a ja ich nemienim rozdeliť kvôli pohodliu učiteliek, ktoré samy dvojičky nevychovali a teda nemajú absolútne páru o tom, čo také dvojičky obnášajú 😉 .

4a, páči sa mi, že si vyšla učiteľkám v ústrety tým, že Andýska a Alexíka obliekaš síce rovnako, ale do odlišných odtieňov, prípadne odlíšiš ponožky. Ale aj učiteľky sa musia trošku vymaniť zo svojej pohodlnosti a som preto rada, že ste s manželom nástojili na tom, aby boli chlapci v jednej triede 🙂

Ja to vidím podobne ako kili, deti by som rozdelila do iných tried iba vtedy, ak by som naozaj videla, že nechať ich spolu nerobí dobrotu 🙂

4a
autor
18. nov 2008

margaretka,
já bych to neudělala ani tehdy, protože děti se zvládat dají, jen to chce najít cestu jak. A jen příklad, zrovna aktuální mojí kamarádky,která je ve sdružení rodičů jedné privátní školy.

Ta škola má dvě první třídy. Je to škola ve výuce ve dvou jazicích. Čeština němčina. Její syn chodí do této školy, proto je výboru, chtěla být u "zdroje". Do třídy s jejím synem chodí dvojčata kluci. Čeština není jejich rodný jazyk, ale měli českou au pair a proto je rodiče dali do této školy, aby měli dvojjazyčnou výuku. Jenže kluci zas tak dobře asi nerozumí a tak nedávají pozor a zlobí. Jejich třídní onemocněla a byla asi 2 měsíce nemocná a byl zástup. Kluci zlobili až tak, že si na to stěžovali rodiče spolužáků ředitelce školy a na rodičovském výboru. V podstatě byly dvě cesty, buď děti rozdělit aby neměli možnost zlobit spolu, ale mohli se vídat o přestávkách, anebo děti vyloučit ze školy. Když se rodiče prostě rozhodnou a je to privátní škola, tak to prostě jde. Konzultovali to však ještě s psycholožkou a rodiče dětí také. Mezitím nastoupila třídní učitelka po nemoci. Výsledek?

Učitelka je proti, protože jak nastoupila, kluci sekají dobrotu, resp. zvládá je ke spokojenosti obou stran. ROdičové kluků to konzultovali s psychologem a ten je razantně proti. Pro kluky by to byl "trest" a jejich chování by se zhoršilo, o dalším nemluvě, proč musí do kolektivu jeden z nich, nepochopí to. Stejný výsledek mělo i rodičovské sdružení od jejich psychologa.

Takže já to nechám na mých dětech. Až nebudou chtít být spolu, tak nebudou. To tipuju tak kolem 10-12ti let, možná dřív, možná později, možná vůbec. No a co. Ať jsou spokojení kluci a ne vyhovovat pohodlí jiných. Beru to tak, že proč moje děti nemůžou mít stejný podmínky jako ostatní, ne? Jenom kvůli tomu že se narodili se svým klonem, je nebudu tlačit do něčeho, co se jim nelíibí, protože to ostatním nehoví. Single dítě si taky říká co chce na sebe, proč bych já měla moje děti v tomto omezovat. Dívám se na to takhle.

Takže maminy dvojek, nedejme se 🙂 , jsme šikanový už i tak 😉 A děkuju že jste mě utvrdily v tom, že myslím dobře. Knížka je knížka a odborný text jen textem. Není nad vlastní zkušenosti.

geminis
18. nov 2008

ahoj,
my mám ještě malé slečny a ani nevím, zda se pro nás nějaká školka najde. Všude hlásí plno, takže rada pohrozit, že dáme děti jinde pro nás nebude naprosto aktuální. A oni to moc dobře vědí...

Ale pokud budeme mít štěstí, dala bych holčičky ráda do jedné třídy. Naštěstí jsou každá jiná nejen povahou, ale i vizáží, takže se nikomu nemůžou plést!

K tomu, zda existuje nebo neexistuje studie si pamatuji, že jediné, co jsem na toto téma ještě v těhu četla, byla kniha od Kláry Rulíkové "Dvojčata". Ta tam zmiňuje pro i proti toho, zda dát děti do jedné nebo do různých školek, škol...i to, zda je dát třeba v jednom roce, pokud by jednu dítku byl doporučen odklad.

margaretka11
19. nov 2008

4a máš pravdu a ja som to rozdelenie detí napísala preto až na koniec príspevku lebo to považujem za naozaj krajné riešenie a dúfam, že sa nám podarí takémuto drastickému kroku vyhnúť.

A máš pravdu, už takto sme dosť šikanované a ešte aby sme dopustili aj to, že nám deti v škôlke rozdelia...Tak to nie, to si píš, že až táto situácia nastane u nás budem rovnako nekompromisná ako ty. Dvojčatá sú prostý fakt a spoločnosť sa s tým musí vyrovnať. Niekedy to pripomína tie časy, keď sa všetkých ľavákov (chudáčikov) snažili preučiť na pravú ruku 😝 . Všetci kašľali nato, aký dopad to bude mať na ich dušičky a celkový vývoj ☹

A k tomu neskoršiemu rozdeleniu sa dvojčiat, čo píšeš, že možno nastane... Tak to budeme riešiť časom, mne tiež ide hlavne o záujmy detí, pokiaľ budú chcieť byť spolu, budú spolu a urobím pre to všetko. Pokiaľ však budú mať rozdielne záujmy (a to u nás vidím ako dosť pravdepodobné, keďže mám párik a predsa len dievčenské a chlapčenské záujmy sa časom budú kryštalizovať a nebudú určite úplne rovnaké) tak sa im budem snažiť v tom vyjsť maximálne v ústrety 🙂 .

A ešte k tomu príkladu, čo si uviedla, som rada, že si to tu napísala a aj ten názor psychológa. Aspoň budem mať v budúcnosti viac argumentov, keďže tej odbornej literatúry o dvojičkách fakt nie je veľa..

Geminis ja len dúfam, že až nastane čas, že tvoje dievčatká pôjdu do škôlky tak sa bude dať ich umiestniť do jednej triedy lebo to by bolo pre ne najlepšie 😵

4a
autor
20. nov 2008

margaretka,
a já mám doma taky jednoho leváka 😀 a ty budeš mít asi taky 😀 . Tuším to byla Kili, psala, že sledovala nějaký pořad o dvojčatech a tam říkali, že dvojčata bývají jedno levák a jedno pravák přirozeně. A že když je někdo levák, tak je možné, že se vlastně vyvíjel s dvojčetem, ale pak došlo k syndromu zániku dvojčete, nebo jak se tomu říká. No že se přestane vyvíjet a zanikne a narodí se jen levák, tedy jen jeden človíček.

To mě zaujalo, a ptala jsem se se mých dvou kamarádů, dvojčat nebo co mají sourozence dvojčata, a fakt to tak mají. Oba páry dvojčat jsou jednovaječní a opravdu je jeden levák a druhý pravák. Moji kluci to mají taky tak. A můj bratr, je taky levák, takže možná původně moje máma čekala dvojčata a jedno zaniklo. Možná to by i vysvětlovalo, kde se u mně vzali jednovaječný dvojčata počatý spontánně, bez pomoci léků či čehokoli. Protože široko daleko v rodině žádný dvojky nenáme.

ttina23
20. nov 2008

no nasi tiez zacali chodit od novembra do skolky a neroozdelili ich a su dost na seba naviazani a to su chlapcek a dievcatko

margaretka11
20. nov 2008

4a tak u nás je situácia podobná, v rodine nikde nikto o dvojčatách nechyroval a zrazu my 😀 . A tiež bez akejkoľvek liečby.

A čo sa týka ľavákov, momentálne veľmi pozorujem Simonkin vývoj v tejto oblasti. Totiž my teraz nerobíme nič iné, iba kreslíme. Simonku chytila hotová mánia, ráno zahlási mami kesiť a ide sa nato. No a všímam si, že niekedy uprednostňuje ľavú ruku pred pravou. Ale ešte je to ťažko jednoznačne povedať lebo momentálne je akoby obojruká, raz kreslí pravou a inokedy zas ľavou. Ale mám pocit, že tú ľavú používa častejšie 😉 . Tak uvidíme. Ja som kdesi čítala, že u dvojčiat je to preto taký častý jav, že jeden je ľavák a druhý pravák lebo sa vyvíjajú akoby zrkadlovo 🙂 .

Ttina tak to je dobre, že sú v škôlke spolu. Aj naši sú na seba veľmi naviazaní, čím sú väčší, tým je to viac vidieť, že sa vzájomne potrebujú. A nie vždy je to taká potreba, že by sa museli spolu hrať (alebo sa aj hádať 😉 ), mám pocit, že oni proste potrebujú o sebe vedieť. Však 4a tu o tom tiež písala 🙂

aneti78
24. nov 2008

ahojte

4a, az teraz som si vsimla tuto temu, tak som rada, ze sa to napokon vyriesilo. u nas s tym problem nebol ani nie je, dokonca maju ucitelky vycitky svedomia, ze ich rozdelia na spanie, lebo ked su vedla seba, tak zo spania nic, len smiechoty. ale to mi hned povedali, ked na to same prisli, ze ich rozdelili na spanie a s tym som suhlasila, to zvladnu. ale inak je to pre dvojicky vyhoda byt spolu v tej skolke, nasi aj ten zaciatok zvladli asi vdaka tomu celkom v pohode. ked je jeden chory, druhy ide sam, ale to nejak chape, sice sa mu ide tazsie, ale zvlada to.
inak su tvoji chlapci super sikovni, musis mat z nich radost obrovsku 😉

aj Jakubko je lavak, vraj do troch rokov je uplne jedno do ktorej ruky dieta berie lyzicu, ceruzku....hovorila mi na rehabke, ale aj povedala, ze je mozne, ze bude lavak kvoli tortikolisu.
no a pytala sa na to na trojrocnej prehliadke pediatricka a poznacila si to uz aj.

maca793
28. nov 2008

mne chodili len spolu do škôlky do jednej triedy aj do školy chodia spolu. najlepšie ich je mať poruke.

andrealiskova
30. aug 2009

No mě to čeká od září, ale rozhodně budu trvat na tom, aby byly holky v jedné třídě, ony se totoiž úžasně doplňují- Amby je už ve 3 letech drzá, odmlouvá, je cholerik a se vším rychle hotová, zatímco Ally je kliďas, trochu stydlivka a až moc hodná. Takže když jsou spolu, je to ideální.