Rozdiely medzi súrodencami. Stretli ste sa s tým?

cecil36
13. júl 2012

Máte skúsenosť s tým, že vaši rodičia medzi vami a vašimi súrodencami robia veľké rozdiely (nemyslím ani tak finančné, skôr v správaní, zastávaní si viac druhého dieťaťa, pomáhaní s čímkoľvek a podobne)? Ak áno, ako to riešite?

nadhera
13. júl 2012

Tak, ako nasi nerobili rozdiely medzi mnou a sestrou, tak moji dvaja zbojnici su na tom rovnako. Ak je potrebne pokricat, ci dat na ritku ....kto si zasluzi. Vediem ich k tomu, ze su bracekovci a musia drzat spolu - su uzasni, drzia pri sebe, ak je jeden chory, druhy nechce ist do skolky - len aby bracekovi nebolo smutno a mal sa s kym hrat 😀

zuzi0911
13. júl 2012

ahoj osobne s tym nemam skusenosenosti ale poznam taky pripad. mladsi vzdy moze vsetko vsetko sa muu odpusti,stale je najlepsi,ked nieco spravi on to nebol lebo taky nie je a vysledok?starsi brat ho nemusi a navzajom by sa pozabijali,edze to trva do teraz a to su uz dospeli.ocividne to nikdy neriesili. a teraz sa bratia nemuzu ani citit.

bianca
13. júl 2012

mam zial osobne skusenosti.A riesenie?Ziadne.Pokial som nevypadla z domu tak to bolo na dve veci,Teraz odkladam dhe dieta lebo sa strasne bojim aby som nerobila podvedome rovnake chyby

canama
13. júl 2012

takato tema uz tu bola. a myslim ze v miernej forme je to pomerne caste. rodicia, alebo len jeden rodic ma casto favorizovane jedno dieta (tazko povedat preco ale jeto tak). cele sa to deje vo sfere podvedomia, rodic to nikdy neprizna, lebo prirodzene svoje deti lubi najviac ako vie a vobec to nie je schopny vnimat...ze to jedno dieta upredneosnuje.

vo vedomej rovine sa stava casto to, ze rodic(ia) pomahaju viac tomu dietatu, ktore je zdanlivo menej sikovne a uspesne v zivote...lebo chcu aby sa vsetky ich deti mali rovnako dobre. paradoxne, to vedie este k vacsej lenivosti a zaostavaniu tohto dietata. 😒 toto sa dialo a deje u nas. ako to riesim? nijak...ked to zaslo uz za unosnu mieru, povedala som nasim co si o tom myslim a to je vsetko. snazim sa spoliehat v zivote predovsetkym na seba a nie na to ze mi niekto bude pomahat.

lujza123
13. júl 2012

Ale ano...aj ked nakoniec to dopadlo tak ze v skutocnosti rozdiely nerobili. Mojej kamaratky rodicia vzdy podporovali jej sestru, byvala u nich, ked sa jej narodilo dieta a ostala sama tak jej vsetko kupovali, ona nerobila a ani neprispievala do domacnosti a rodicia ju poctivo dotovali. Kamoska bola s toho velmi smutna lebo jej nedali nikdy nic. Ked sa tej kamoske narodilo dietatko tak dostala od rodicov poriadne vysoku sumu penazi, skoro spadla na zadok. Oni totizto vsetko co dali jej segre rovnakym dielom odkladali aj pre nu, len jej to nepovedali. Jej mama jej az potom povedala ze ked videla ze ona je s tych dvoch deti zivotaschopnejsia, vzdy mala pracu a byvanie tak si jej rodicia povedali ze radsej jej peniazky odlozia lebo ich nepotrebuje...

lenka311
13. júl 2012

Ale jasné. Sme 3. Otec mi už nežije ale mamin miláčik je jednoznačne stredná sestra, čokoľvek kúpim je to zbytočnosť pokiaľ to nemá v domácnosti aj ona... Bývam stále s matkou, veľmi to cítim. Akýkoľvek je problém presvedčí ju jedine a jedine moja stredná sestra, na mňa nedá...
Finančné rozdiely sa až tak nerobia - nie je z čoho deliť.
Ale my navzájom sa máme veľmi radi a toto si cením i keď sestrám nie v zlom ale závidím ich pevné priateľstvo, je medzi nimi 4roky rozdiel, ja som bola neeskoro a stále ma berú ako takú mladšiu sestru...... ktorú treba chrániť... 😉
A otec, ten kým žil nedal dopustiť na najstaršiu sestru... Veľmi zle znášal keď sa vydávala...
Z môjho okolia vidím hlavne že rodičia pomáhajú a podporujú najviac dieťa ktoré má problémy či už finančné alebo lieta v nejakých problémoch.... potom sa schopnejší súrodenec sťažuje, že mu rodičia nadržiavajú, viac pomáhajú a pre neho nič neurobia, takže z toho mi vyplýva že Ty si tá schopnejšia, tak si to udrž, sami nevieme ako budeme jednať pri svojich deťoch... s dieťaťom s ktorým sa viac natrápiš máš hlabší vzťah a tiež väčšiu potrebu mu pomôcť, to schopnejšie si pomôže viac menej samo.... Ale myslím že rodičia Ťa ľúbia rovnako ako Tvojho súrodenca, len o Teba je už asi postarané 😎
Nežiarli, hlavu hore...

vieruna
13. júl 2012

Vidim to kazdy den na mojich detoch. Ja to nerobim, nasa mama bola vzdy 100% spravodliva. Ale svokrovci a okolie sa z toho nejak nevedia vymotat. Kazdy zbada mile usmiate dvojicky a starsi surodenec sa moze aj zblaznit a aj tak si ho nevsimaju. Obcas ked to ludia prehanaju, tak ich uz upozornim, ze my mame aj starsieho Andrejka. U cudzich ludi to este berem. O to viac ma mrzia svokrovci. Nerobia to umyselne. Nikdy ani jedno vnuca nedostalo o cukrik viac ako ine. Nemozem ani povedat, ze by boli na starsieho vyslovene zli. Ale na tom spravani sa je to vidno a starsi to citi. A potom ked sa cudovali, ze preco je nespratny, a robi somariny, tak som im len kludne vysvetlila, ze ved on chce len to iste, co jeho bratia. Odvtedy sa velmi snazia. Nastastie su to rozumni ludia a uvedomuju si to. Takze moja rada: len rozhovor

mahmulienka
13. júl 2012

u nas to este nie je tak vyprofilovane, mame este malicke deti. takze je podla mna samozrejme, ze momentalne mladsia dcerka ma viac pozornosti a aj sa na nu ide milsie, kedze ma len pol roka. ale ako rastie a je trosku samostatnejsia, je to vyrovnanejsie cim dalej, tym viac, uvidime, ako to zvladneme v buducnosti.
co sa ale mna a brata tyka, tam nasi robili velke rozdiely. ako dieta som to nechapala a bola na to nahnevana, preco ma on (mladsi) viac pozornosti, podpory, castejsie s nim travili cas, ucili sa. ked urobil nejaky pruser, nenarobili nikdy tolko kriku ako ked som napr. ja povedala kamoske, ze je krava, alebo nebodaj doniesla zo skoly dvojku. brat mohol mat stvorky a nasi boli stastni, ze neprepadol. za toto som ho strasne nenavidela a pocas puberty som sa budila kazde rano s tym, ze som prisla za nasimi a povedala, ze chcem, aby zomrel (viem, otrasne). casom som to ale pochopila - on bol problemove dieta, pravdepodobne mal aj poruchy ucenia, v tom case sa to ale velmi takto neriesilo. bolo sa mu treba viac venovat, takze ja ako samosatna jednotka v skole i inom zivote bezproblemova, som akokeby ostavala 'mimo pozornost'. doteraz sa neznasam za to, ako som sa k nemu v tej dobe spravala, ale teraz na seba nedame dopustit. no a kedze uz sme obaja odrasteni, nasi sa spravaju k obom v pohode, komu treba pomoct, nech je to v akejkolvek oblasti, tomu sa pomaha s nasadenim vsetkych sil. 🙂

lentilka29
13. júl 2012

sme 4 deti a nasi nerobili rozdiely..ja som ale najstarsia,takze casto som si vsetko odniesla vsetko ja....brat je silny alergik,takze jemu venovali viac casu..ale inak som necitila zeby som mala menej....snazili sa dat vsetkym 4 rovnako....vseci 4 mame VS,zaplatili nam svadby a pomahaju ako mozu...

katren
13. júl 2012

podobna diskusia je aj tu 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/spravaju-sa-stari-rodicia-rovnako-ku-vsetkym-vnucatam-2/

a my sme 3 a rodicia medzi nami ziadne rozdiely nerobili 😉

katushka16
15. okt 2012

my sme 2 sestry a vždy bola uprednostňovaná moja mladšia sestra.aj keď nevedomky,myslím...ona mohla chodiť von s kamarátkami v skorom veku do neskorších večerných hodín aj keď som ja v jej veku bola doma a ani nevedela,čo je to ísť na "výjazd" s kamoškami,ona mohla prísť neskôr/1-2hod./ ako bolo povolené len si niečo vymyslela a bolo ok,ja keď som meškala 3-4min.tak som mala "zaracha"-no podľa mńa choré,ja som si môjho terajšieho manžela mohla doviesť k nám po 3rokoch chodenia/!/ ona ani nie po roku a mnoho iných vecí...to by som tu písala a písala...ja sa snažím medzi mojimi 2 dcérkami nerobiť rozdiely,snažím sa byť spravodlivá a čestná,záleží mi na tom,aby sa ani jedna necítila taká ukrivdená ako ja...obidve ľúbim rovnako,sú moje všetko...