Sedemročná dcéra nechce súrodenca

7. okt 2022

Ahojte,
Stretol sa niekto s tým že dieťa nechcelo súrodenca? Malá má 7 jasné už je veľká, rozumie tomu nikdy o súrodenca sa nepýtala, neraz sa jej v rodine pýtali a odpoveď bola že nechce resp nevie či by chcela a my sme to nerozoberali ďalej avšak podarilo sa a čakám chlapčeka ktorý by sa mal narodiť v decembri. Za tých sedem mesiacov od slečny počúvame že ona súrodenca nechce, že načo jej bude, že nech ho dáme preč. Skúšali sme ju zapojiť ako som sa dočítala na internete a aj tu ale nula bodov, ona nevie a koniec. Horšie je, že začala žiarliť ale neskutočne žiarli na muža nedajbože aby prišiel ku mne a dal mi pusu hoc len na líce už je "oheň na streche". Pritom deti má rada a napríklad vonku nemá problém sa zahrať aj s malými deťmi len o súrodencovi ani počuť.
Niekedy mám pocit že za to môže aj to že keď k nám niekto príde, tak sa pýta ako sa cítim atď a malá sa cíti odstrcena, kdežto muzova sestra tomu dava tiež keď nedávno malej zahlásila že už sa jej o chvíľu skončia sladké časy keď sa bábätko narodí. Zasa niekedy má aj dobré chvíľky keď príde sa malá pritúli vtedy ju samozrejme neodhanam ale 99% času je to na prášky.

surama
8. okt 2022

Ona neviez co ju caka, co to obnasa..zbytocne od nej chciet nieco..nejake spravanie, ked ani sama nevie, ake to bude.

zmrzlinka2021
8. okt 2022

Prepac, ale respektujuca vychova nie je o tom, ze sa dietatu za kazdy prd ospravedlnujes, nezdvihnes hlas a vlastne si "bezprizorny rodic".

ada12345
8. okt 2022

Precitaj si knihu Prvorodene dieta od Jiriny Prekopovej. Mnohe tam mas vysvetlene a tiez zistis comu sa vo vychove deti vyvarovat. Lebo ked sa druhe dieta narodi, tak bude velmi zalezat na vasej vychove a vasom pristupe k detom, aky vztah medzi nimi vznikne/nevznikne.

laurika999
8. okt 2022

Necháš sa oplyvňovať názorom 7 ročnej dcéri ? Keď bude mať 15 bude Ti skákať po hlave ? ..

stanulienkat
8. okt 2022

Treba jej vysvetlovat a ubezpecovat, ze ju lubite. A nie je sama, co nechce surodenca. Ani ja som nechcela, ani moje dieta nechce. Nikdy mi to nechybalo. Ked vidim okolo ako sa zeru za majetky, tak mi je zle z toho. To len tu si mamicky myslia, ze surodenec je najviac. Velky prd.

anickaaa6aaa
8. okt 2022

Druhe nečakám, nemam podobný problém, ale myslim ze sa boji neznameho. Ja som rovnaka a to mam po 30ke. Proste ked neviem co ma caka som nervózna. Myslim, ze preziva nieco podobne. A určite jej nepridavaju reci rodiny. Myslim, ze ma len strach. Uvidíš ked sa druhe narodí. Uvidí že to nie je take zlé.. Aj moj syn vie vychádzať s mladšími deťmi v rodine. Ma 10r a naj partacka co jo uplne zbožňuje ma 3r. Sam povie ze je zlatá, podarená atd ale surodenca by nechceml. Ze kde by sme ho dali 🙈 ale druhe nechcem ani ja😅

autor
8. okt 2022

@laurika999 ach, názorom 7 ročnej dcéry? Trápi ma prečo ho tak razantne odmieta. Inak sa s ňou dá pekne dohodnúť máme pravidlá ktoré fungujú ale čo trz predvádza ma privádza ani neviem kam 😀😔

autor
8. okt 2022

@zmrzlinka2021 ja som za zlatý stred, ale čo som napr na IG videla video aj tu bola diskusia tak mi to tak príde.

refly
8. okt 2022

Necitalan som celu diskusiu, mozno to uz niekto spomenul... Ale ja by som v prvom rade razne povedala rodine, nech si strcia do zadku tie komentare ako ze jej uz sladke casy skoncili a aku bude -musiet- pomahat. Dieta je vystresovane, boji sa ze pride o svoje miesto a oni ju vyslovene hecuju. Na jej mieste by pri tomto rupli nervy aj mne.
Mate to tazke, vobec nezavidim. Asi nic nepomoze len razne opakovat ze druhe dieta bude a je rovnako dolezite pre Vas ako ona. A nech mate deti aj milion, vzdy bude pre Vas dolezita a vzdy ju budete lubit.
Tvrdo ale laskavo. Hlavne aby ziskala naspat istotu.

refly
8. okt 2022

A velmi, VELMI ju chvalit a tesit sa, ak pomoze, povie nieco pekne o osurodencovy, ect. Spojit to s pozitivitou.
Ja som bola chvylu na take istej lodi, ako decko, len som bola trochu mladsia. Najviac som chcela pocut ze ma nenahradia nejakym votrelcom.

autor
8. okt 2022

@refly neraz sme im to povedali nech to nevravia že síce áno bude mať súrodenca ale neočakávame od nej že bude MUSIEŤ pomáhať

nwnw
8. okt 2022

Tazantne odmieta nieco z coho ma strach. Ona nevie co to obnasa mat surodenca ale robite okolo toho vsetci vedu, tak ma respekt a boji sa a coho sa boji, to odmieta. Je v takom veku.

aduskatt
8. okt 2022

@nataly420 od malička mal ten názor a medzi deťmi bol stále, takže nie je samotár.... zasa u nás v rodine sú traja súrodenci a 20 rokov sa jeden s druhým nebavil, potom druhý s tretím 10 rokov, takže v konečnom dosledku je to aj tak ako keby boli sami.....

na druhú stranu, keby aj súredenca chcel, nebolo na výber, že ho nemá, takže u nás je to dobre tak ako to je, i keď je to presne opačná situácia ako u autorky

elizabet173
8. okt 2022

keď bude mať niekto z rodiny znovu takéto priblbnuté reči, že bude musieť pomáhať, tak dcére pred ním povedz, že nie, nebude musieť pomáhať, pomáhať s bábätkom bude len vtedy, keď bude chcieť. Keď bola ona bábätkom, tiež si nemala pomocníka, zvládla si to, zvládneš to aj teraz. Ako sa bude vyvíjať vzťah tvojich detí, to je vo hviezdach. Možno budeš prekvapená, že bude súrodenca ľúbiť, možno si k nemu vytvorí vzťah neskôr, keď bude väčší a bude rozprávať a možno ho bude len tolerovať. Poznám rodinu s tromi deťmi, kde najstaršie, dnes už na strednej škole stále rodičom vyčíta, na čo mali ešte dve a poznám rodinu, kde je staršie dieťa adoptované, mladšie vlastné, medzi nimi dosť veľký vekový rozdiel a súrodenci sa zbožňujú, dnes sú už dospelí-

autor
8. okt 2022

Myslím že veľa za to môže aj rodina a švagriná tá neustále opakuje joj bozinku bábätko ako ho ona bude nosiť na rukách a aké bude rozkošné. Napr mužov ujo vravieva že to bude iné keď príde chlapec do rodiny (on dievčatá odmieta netuším prečo má dcéru s ktorou sa nebaví pre neho sú dievčatá "nič" za to syna chváli do nebies), raz chcel malú udrieť prosím pekne za to že sa rozprával s manželom a malá niečo chcela že prečo prerušuje dospelých či chce jednu dostať na to mu muž vynadal a bol kľud. Odvtedy si ho malá nevšíma. Malú chválime, v škole jej to ide napríklad. Len mne príde že švagriná a mužov ujo to ešte podporujú

liusa82
8. okt 2022

Ja ked som bola decko tak som nechcela nikdy súrodenca.Už od malinka som sa toho bála že by mamina bola tehotná.Mne bolo ako jedináčikovi velmi dobre.A som rada že to tak aj zostalo.Takže môže ju to opustiť aj nemusí.Je to síce dieťa ale to neznamená že nevie čo chce v tomto smere.Niekoho to prejde a niekoho nie presne ako mňa.Keby mám brata alebo sestru ani nechcem vedieť aké zvady by boli v rodine.Ja som rada ako to je

elizabet173
8. okt 2022

myslím, že to celá rodina príliš riešite, na čo sa do toho montuje celá široká rodina? To ich nedokážete zrušiť?

autor
8. okt 2022

@elizabet173 zrušiť ich dokážeme problém je že to nevedia pochopiť a to sme skúšali po dobrom aj po zlom

elizabet173
8. okt 2022

vy nemusíte nič skúšať, to je ich problém, či to vedia alebo nevedia pochopiť. nie ste povinní im niečo vysvetľovať. Veď sa s nimi stretávajte čo najmenej

bielavila
8. okt 2022

@deti95060810 vekom to nebude, mam 7 rocneho a 4 rocnu a obaja sa na surodenca hrozne tesia, bozkaju brusko, kupuju uz teraz darceky pre babo, kreslia nas ako rodinu s 5 clenmi atd, mala bude proste taka povaha, ako uz bolo pisane priliz to s nou neriesit, netlacit na nu, ked sa male narodi uz na vyber mat nebude a bud sa prisposobi alebo nie, 7 rokov je uz rozumny cloviecik, vidim to na mojim synovi ze uz ma svoje nazory, něeni ich, stoji si za svojimi rozhodnutiami, skor som sa bala o 4 rocnu dcerku ako to vezme, ale velmi sa tesila

akvi
8. okt 2022

Je to malé dieťa, má proste strach, podporený rečami rodiny. Podľa mňa je super, že to dokáže vyjadriť a vôbec by som sa na nu za to nehnevala. Potvrd jej pocity, že je v poriadku, že sa hnevá, že má strach a pod. Nepopieraj jej pocit. Povedz jej, že každý má obavu z niečoho nového a že je to normálne. Moja sestra tiež bola staršia, keď naši mali mňa a veru, ten vzťah bol úplne chladný až do dospelosti. Proste sme celé detstvo neboli kompatibilné, veď je to prirodzené, že 7 ročné dieťa si uvedomuje, že bude "zhodené z piedestalu". Neskôr zase moja mama ma sestre doslova zavesila na krk. Ako sa asi cítila puberacka, keď sla von s kamoškami a mala malý otravný privesok pri sebe. Náš vzťah sa upravil naozaj až neskôr, keď som ja bola na VŠ a našli sme si spoločnú reč. Dnes vychádzame úplne ok, máme sa rady, pomahame si. Nechci od malého dieťaťa nemožné. Lásku k surodencovi nevynutis nijako. Môžeš to akurát ešte viac pokaziť komentármi a mocenským bojom kto z koho, kde dieťa vyjde vždy ako porazené a zranené.

autor
8. okt 2022

@akvi ja sa na ňu za to určite nehnevám len ma nebavia aj tie reči rodiny, toľkokrát im hovoríme nech neriešia to ale nie oni furt budú. Myslím že s malou hodím reč dnes a uvidíme

akvi
8. okt 2022

skus sa jej opytat, ako sa citi, ci sa niecoho boji a ak, tak coho, alebo ci sa na vas za to hneva a pod. Proste ukaz jej, ze si tam pre nu aj v tych negativnych emociach a prijmi ju v tom, potvrd jej, ze to tak moze byt, ze je ok sa tak citit, ze jej rozumies.