Tri deti v jednej izbe. Ako by sa im spolu žilo?

oblivian
17. júl 2017

Ahojte, má niektorá z Vás skúsenosť --> viacej detí v jednej izbe? Pl8nujeme mať 3 deti, ale izieb v domčeku nemáme dosť, a ak by naše plány vyšli, všetky deti by museli byť spolu v jednej detskej izbe až kým sa neodsťahujú... Zatiaľ máme jedno dieťa a dúfam, že už práve čakáme druhé...potom kľudne môže prísť ďalšie... 😀 Čiže vekový rozdieľ by nemusel byť veľký (no je mi jasné, že aj môže byť...) a môžu byť aj rôzneho pohlavia. Ak máte takú skúsenosť, ako sa vysporiadali vaše deti, hlavne keď už boli väčšie s tým, že nemali svoje súkromie?
Ďakujem za odpovede! 🙂

dionyzka
18. júl 2017

@oblivian asi to naozaj zavisi od povah deti a od rodicov ako pristupuju k surodeneckym hadkam. Ja som mala jednu sestru, boli sme v jednej izbe a neznasala som to. Moje deti maju kazda svoju izbu a kazdy vecer sa pytaju, ci mozu spat spolu. Najstarsia im cita rozpravku, potom sa hodinu smuju a potom zaspia.

taami
18. júl 2017

@dai
Žili sme 2 v jednej izbe...keď majú deti odlišne režimy z dôvodu veku tak sa jednoznačne rušia...dom, prip byt nie je tak veľký aby nestrávili spolu čas aj keď majú každý zvlášť izbu...to keď má niekto 1 dieťa neznamená automaticky že ho rozmaznáva-zbytočne zovseobecnujes...ambíciami matky myslím, že si zaumieni, že má sen, mat 3 deti a nasúka ich bez ohľadu na okolnosti...t.j. Bývanie, financie atd
A áno, dakedy žilo 10 ľudí v 1 miestnosti, ale to ešte neznamená, že to bolo Ok...

azzflo
18. júl 2017

No my mame deti az, az 😅 Ale 3 by som do jednej izby veru nedala. Uz za mlada som si vzdy hovorila, ze vela deti bude len v pripade, ked budeme patricne zabezpeceni. Momentalne su po dvojiciach, lebo sme dlhodobo pracovne v inom state a nemame dost izieb, ale kym pridu do puberty, budeme sa stahovat, stavar svoje a urcite bude mat kazdy svoju izbu. Sama na sebe si neviem absolutne predstavit, ako by som prezila celu pubertu so surodencami v jednej izbe, to by bolo utrpenie. Jasne, ze ked clovek ine nepozna, tak mu to nechyba, ale pre mna casto nebolo nic lepsie ako mat svoj klud v izbe. Vsak ked budu chciet byt spolu, maju stale obyvacku, terasu a pod., kde sa mozu spoli bavit kolko len chcu. Ale pocit sukromia by som svojim detom neodoprela.

taami
18. júl 2017

@dionyzka
Presne, len niektoré tu majú pocit, že keď sú oddelene izby tak sa snáď súrodenci ani nepoznajú...
Každá má svoju izbu a keď chcú môžu byt spolu...

mata223
18. júl 2017

@taami ako vies ze nebolo ?

taami
18. júl 2017

@mata223
Skús si to a odpovieš si

dai
18. júl 2017

@taami znovu - vyskusala si to ked tak bohorovne pises? ja mam 2och bratov - mali sme ine rezimy a zili sme v krpatom 3izbovom byte - tak ako vacsina normalnych 5clennych rodin v mestach kedysi - moji rodicia mali moznost si byt vymenit za vacsi, nevyuzili to lebo to fungovalo dobre ( kedysi to totiz islo lahko ) - nikdy sme sa nerusili, vedeli sme sa zladit - lebo zitie spolu zaroven trenuje spolupracu a schopnost dohodnut sa...

my aktualne mame byt s pracovnou aj hostovskou, mam 2 deti a cakame 3tie - deti byvaju spolu, ako som pisala su od seba oddelene kniznicou - nikdy ich nenapadlo riesit vlastne izby, ked 1 nie je doma chybaju si... teraz ked sa dozvedeli ze budu mat surodenca uplne automaticky mu nasli miesto v ich izbe ...

a co sa tyka toho ci si myslim ze deti su izolovane? 🙂 jasne ze su - kludne si to opeknuj ako chces, ja mam dost skusenosti z okolia - vidim to ked pridem k bratovi ktory ma pubertalnu dceru -nemaju paru co mala robi, pride domov a hned do svojej izby - jasne ze zavreta - ma tam vlastnu telku aj pocitac... so sestrou urcite nemaju taky vztah ako moja so synom - a to pritom vekovy rozdiel velmi podobny ...
detto vacsina kamosiek mojej dcery ma vlastnu izbu a vidim tie vztahy so surodencami detto s rodicmi - velakrat sme sa o tom bavili ked boli u nas na navsteve a vsetci pripustaju ze mozno s tymi vlastnymi izbami spravili chybu ked vidia ako si nasi drobci rozumeju...
hrat sa na financie a podobne - u nas je to jasna volba - chceli sme byvanie s velkym jedalenskym stolom a spolocenskym priestorom a 1 izbou pre nase deti - a funguje to u nas presne tak ako sme si to vysnili s muzom ked sme rodinu zakladali - viac menej cely cas sme spolu ako rodina v spolocenskej casti, do izieb sa chodi len spat a pracovat - ked niekto potrebuje sukromie tak si ho najde - je ho az az... ale tak nejak aj tak inklinujeme k sebe

martaniana
18. júl 2017

My sme boli tri sestry v jednej izbe a bolo to v pohode 🙂 a boli sme dosť vekovo rozdielne 10-6- 1. A to sme mali veľký dom. Skôr by som sa pozrela na to či izba je veľká a postačujúca pre troch ľudí, lebo v malej sa tlačiť by nebolo bohvie čo..

martaniana
18. júl 2017

@dai
súhlasím, tiež mám na to taký názor, vidím na sestriných deťoch traja chlapci každý vlastnú izbu a nemajú sa o čom ani porozprávať , každý vo svojej zalezený a taký ten súrodenecký vzťah, možno aj sem tam hádka ale hlavne hra a rozprávanie tam moc nehrozí..ale sme rozdielny každý má na to iný pohľad..

anjelicek26
18. júl 2017

@oblivian necitala som vsetko, ale tri deti do jednej izby a planovat si to tak, to urcite nie. My sme ako deti tak vyrastali a len hadky, bordel furt po inych, nikdy klud na ucenie, nie to spanok v rozumnom case (vzdy sa slo podla najmladsej), puberta sme boli vsetci co najviac prec, doma nechcel byt nikto, inak by sme sa asi pozabijali. Toto neni rozmaznanost, ale fakt, nerobi to dobrotu... Preco ste postavali taky maly dom? Neda sa ta izba aspon predelit, ake to ma rozmery? Neviem no... Ja viem, peniaze su vec jedna, ale toto je zle naplanovane. Puberta je tazka vec, hlavne, ak budu deti rozdielneho pohlavia, to sa maju pred sebou prezliekat, nie to si doviezt kamaratov sa pohrat (a druhe musi ulohy robit ci naopak obedny spanok atp) a podobne, je to nedomyslene... my mame chlapcov v jednej izbe (su si vekovo blizko a vela sa hraju), dievcata maju kazda vlastnu izbu... pre starsieho chlapca mame casom nachystanu tiez vlastnu (malu bohuzial), ale vlastnu izbu.. ked uz nebude mat tonu hraciek a bude tam tak postel, stol, telka, skrina, tak to bude stacit, teda puberta a svaty pokoj padnut a spat... keby nemame priestor, 4 deti by sme si asi netrufli mat..

adeli79
18. júl 2017

máme 3 synov, sú v 1 izbe, dvaja starší majú poschodovú posteľ, najmenší samostatnú. Zatiaľ nechcú mať svoje izby, sú spolu radi, večer sa rozprávajú, s malým sa držia za ruku pri zaspávaní.
A ešte na doplnenie - učia sa v pracovni a v kuchyni. Podľa toho, kto má akú náladu a koľko učenia. U nás doma je kuchyňa rodinná miestnosť - tam sa sústredí gro rodinného života.

taami
18. júl 2017

@dai
Je fajn žiť život ktorý si si vysnila...a to myslím v dobrom, len to ako vy ste všetci najradšej v spoločenskej a jedálni, tak presne tak isto sú tam radi deti, ktoré majú normalnu fungujúcu rodinu a zázemie aj napriek tomu, že majú svoju izbu...to že bratova dcéra sa dlhodobo najradšej zavrie v izbe, nie je chyba izby ale jej rodičov..
A po ďalšie:to že má niekto jedno dieťa, nemusí vyť zámer, ale môžu byt na to aj iné dôvody...to ako keby sa o tebe niekto vyjadroval, že rodíš ako jabloň...to by sa ti asi nepáčilo...takze tie invektívy na jedináčikov skús prekusnut, načo to hodnotiť...a hlavne jedináčik=rozmaznaný...smiešne

dai
18. júl 2017

@anjelicek26 4 deti su uz extrem, ale 3 podla mna v pohode... my sme sa s bratmi nikdy nehadali a to pritom rozdiely medzi nami ako maju tvoje 3 starsie deti... a ako som pisala, super vztah doteraz ( pritom sme povahovo velmi odlisni )

dai
18. júl 2017

@taami reakcia o jedinacikoch bola len reakciou na tvoje komenty o financiach a ambiciach - tak isto si skus zakusnut do jazyka ked nieco take napises ked uz ides sudit inych za ich nazory ( ja inak nemam nazor co jedinacik to maznacik - rozmaznane su aj decka kde ich je viac a rodicia si to neustrazia...) - zaujimave ze tu skusenost nemam len od brata ale viac menej od vsetkych kde decka maju po vlastnej izbe - malokde vidim ze tie deti naozaj su spolu a spolu sa aj hraju a komunikuju ( nemyslim s rodicmi ale medzi sebou )
ked mne niekto povie ze rodim ako jablon tak som nato hrda🙂 ale vacsinou mi hovoria ze som karieristka kedze som si dovolila byt uspesna v praci popri detoch😀 takze v pohode - kludne pis ako chces - mne nazory inych nejak moc nevadia pokial sa citim ok s tym co zijem😉

anjelicek26
18. júl 2017

@dai no len bohuzial prave toto neovplyvnis - povahy deti... niektore si napriek najvacsej snahe rodicov proste polezu na nervy, do vlasov a budu sa tlct a jedovat... a seba ako matku povysis na rozhodcu non-stop... my mame zo sestrami DNES skvely vztah, ale vtedy pane boze obcas...keby sa dalo zit vtedy inak, brali by sme to vsetkymi desiatimi... puberta plieskala striedavo oblacno zo vsetkymi troma a nikdy nebol na NIC KLUD. Zakladatelka sa pytala na nazor, tak jej to z vlastnej skusenosti pisem, pre svoje deti by som to tak nechcela.

A teda inak ci je 3 ci 4 deti extrem, no ako pre koho 😂 Kazdy ma, kolko chce a zvladne vychovat 😂 My sme v pohode, je to makacka, ale zvladame...

dai
18. júl 2017

@anjelicek26 s tym extremom - zle som sa asi vyjadrila... myslela som 4 v 1izbe nie 4 ako pocet🙂 mne je jedno kolko ma kto deti - pokial to zvlada, nemrnci a neotrca stale ruku tak nech ma aj 10 - viac deti viac radosti😉 ( vacsinou teda, ked si to dobre vychovas😉 )

0silvia0
18. júl 2017

moje nervy ženy to sa nedá napísať si svoj názor raz a neobhajovať ho dokolečka dokola?
Zakladateľka sa pýtala na názor, každý napísal čo napísať chcel a teraz sa tu začneme presviedčať že to ako sme to mali/máme my doma to bolo najlepšie?

taami
18. júl 2017

@dai
Citujem ta 😄
"majte si po 1 decku a rozmaznavajte ked to tak citite - potom sa ale necudujte ze vam doma vyrastie rozmaznany sebec..."

"a svoje ambicie si skor hladia tie matky jedinacikov a nie mamy co sa rozhodnu vychovat viac deti..."

nice202
18. júl 2017

Ja mam deti len dve a rada by som im dopriala samostatne izby. Zial, nie je to mozne a vidim na starsej dcere, ze je z toho nervozna. Ma 7 rokov, chce mat svoje sukromie, ta mala jej stale do vsetkeho lezie. Skoda, ze nemame vacsi dom. Ja som mala izbu so sestrou a casto sme sa bili, vymedzovali si priestor na polovice a natahovali sa.

eliska07
18. júl 2017

@oblivian Ahojky, my síce máme zatiaľ len dve deti - obaja chlapci, ale s 5-ročným vekovým rozdielom. A sú spolu v izbe. Je to super. Starší si zvykol - spať chodia spolu naraz, takže to problém nie je. Keď sa starší učí do školy, mladší sa hrá v obývačke alebo vonku. Vtedy pri ňom v izbe nie je.

Pevne verím, že sa nám ešte podarí mať jedno bábätko a ak to vyjde, bude musieť byť s nimi v jednej izbe - pretože viac izieb /detských/ vytvoriť v našom dome nevieme.

Vôbec to neriešim, je to podľa mňa vecou zvyku. Ak sa tak stane, tak určite prvé dva - tri roky bude v detskej postieľke s nami v spálni a potom pôjde do detskej izby k svojim bratom.

Miestnosť je veľká, pekne sa tam zmestí všetko, takže čo sa priestoru týka, je to ok. Čo sa týka spolunažívania - je to o zvyku. Veď koľké rodiny tak fungujú a nič im nechýba, na nič sa nesťažujú... hlavne, že sú detičky zdravé, to je to najpodstatnejšie 🙂

dai
18. júl 2017

@0silvia0 ved sa nezapajaj ked ti to lezie na nervy - je to normalna diskusia a kazdy argumentuje svojim...

@taami reagovala som na tento tvoj prispevok:
Z dobrých ľudí na malom priestore bez súkromia sa stavaju zlí ľudia ....
Keď raz niekto chce mat toľko deti, bech im vytvorí podmienky...nepoviem ešte možno 2 deti v izbe, kým sú malé, ale neskôr si to neviem predstaviť, veď deti v každom veku majú iný režim...a o puberte sní nehovorím.
Netreba si hľadieť len svoje ambície...

- kde teda vlastne pises ze ludia sa menia na zlych - v tomto konkretnom pripade ked su 3 deti spolu v izbe podla teba budu zle - co je smiesny argument😉
- pises ze zeny nemaju mat viac deti ked nato nemaju financie - cize opat dost sudis inych ( nemat peniaze pre teba znamena ze nedaju kazdemu dietatu 1 izbu co si dost jasne napisala - vies si to predstavit len pri 2och a k tomu malych potom uz nie )
-netreba si hladiet len svoje ambicie 🙂 co si tym chcela napisat? to ze zena pokial nema dom o 300m2 tak nema pravo na viac deti? preto tam prisiel ten moj priklad s jedinacikom - cize ked mam len 1 izbu tak mam pravo len na 1 dieta - potom to bude super😉

a uz budem ticho lebo silvia sa bude viac rozculovat kedze diskusia pre nu znamena povedat svoj nazor a uz nereagovat na dalsie nazory😉

ivec16
18. júl 2017

my sme boli traja surodenci v jednej izbe. dve dievcata a jeden chlapec, vekovo sme boli po roku, izba mala asi 3,5 krat 3,5 m... nikdy som neuvazovala nad tym ze chcem mat vlastnu izbu. myslim si ze spolocna izba uci k tolerancii, isteze sme sa aj hadali, boli skriepky... ale teraz v dospelosti si dobre vychdzame. Vela asi zalezi aj od vychovy a povahy deti... myslim ze najviac by vlastnu izbu ocenil brat, bol asi najviac rozmaznany, vsetko za neho spravili dve starsie sestri, a co chcel vzdy dostal... neskor v puberte bol vela casu vonku a vyhovaral sa na nedostatok sukromia. puberta ale plieska so vsetkymi ci maju alebo nemaju samostatnu izbu ;)

0silvia0
18. júl 2017

@dai ale ja sa nerozčuľujem, len každý tu v diskusii vychádza zo svojich osobných skúseností a zo skúseností svojho blízkeho okolia a má tendenciu si to stále obhajovať. Jednemu dieťaťu vyhovovalo byť nakope v jednej izbe a bolo im veselo, inému to liezlo tak na nervy, že to svojmu dieťaťu nechce urobiť. To sú tak individuálne pocity dieťaťa/rodiča závisiace od súrodeneckých konštelácií, povahových čŕt, výchovných postupov, ktoré sú v každej rodine iné, že čo fungovalo v jednej rodine nemusí fungovať v inej rodine.
Ja len toľko, ďalej nejdem argumentovať, pokračujte veselo ďalej, odchádzam v mieri ❤

taami
18. júl 2017

@0silvia0
Idem s tebou 😂

dai
18. júl 2017

@0silvia0 🙂 poznas ma - vies ze ja rada diskutujem ak nato najdem partnera😉 inak s tvojim prispevkom suhlasim...

juhseverzapad
18. júl 2017

Moje decká sú spolu v jednej izbe, ale odporúčam mať spálňu čo najďalej.

ciernypes
18. júl 2017

@taami jemine .co je to mat 3deti,ved to je nic,co by si ty robila z 10??a predstav si,moja babka to zvladla bravurne,kamaratkina mama tiez,no ty by si skoncila urcite na psychiatrii,ked len 3deti su pre teba uz moc.

taami
18. júl 2017

@ciernypes
Je aj dosť rozdiel čo je to mat 3deti, ked ich necháš ako kôl v plote tak ozaj môžeš mat aj 10, ale keď im máš dať aj rozhľad do života- venovať sa im aj jednotlivo, dať im vzdelanie jazyky šport atd...tak na to musíš mat aj zázemie.

oblivian
autor
18. júl 2017

Milé ženy, ďakujem za každý príspevok, radu, ste zlaté, že ste napísali Vaše skúsenosti. 🙂
Máte pravdu v tom, že všetko závisí od ...tisíc rôznych vecí..., čiže neexistuje riešenie, ktoré by bolo jednoznačne dobré. Teraz sa však prikláňam k tomu, že jedna izba bude stačiť. Jednu sme totiž vyčlenili na pracovňu a keby došlo k nejakému problému, potom by sa mohla pracovňa prerobiť na detskú pre 1 dieťa. Ja mám takú skúsenosť, že do 18. narodenín som bývala s bratom o 4 roky mladším a nemám zlé spomienky. No neskutočne som sa tešila z vlastnej izby na 18. narodky. Ale! Bývali sme v 5-izbovom poschodovom rodinnom dome a áno, dá sa tam "stratiť" a tráviť celý deň tak, že o sebe ani nevieme. Preto sme už s mojim mužom postavili menší rodinný dom, aby sme mohli byť blízko seba celá rodina. Ako jedna z Vás píše, ak je priestor dobre rozdelený a pre každé dieťa vytvoríme jeho vlastný kútik v izbe, plus k tomu v rodine panuje pohoda a láska, môžem dúfať v tom, že deti nebudú robiť problémy zo spoločnej izby... Myslím si, že aj s prístavbou by sme mohli počítať, keby sme sa náhodou nezastavili pri troch deťoch... 😀
Ďakujem teda ešte raz za Vaše príspevky! 🙂

Budem sa tešiť, ak sem ešte napíšete alebo sa do diskusie pridá niekto nový, len Vás chcem poprosiť, aby ste sa vyjadrovali slušne, aby nikto nikoho neurážal. Každý si nech povie svoj názor a iný to nech okomentuje bez agresie... Mám pocit, že zabúdame, o čom by mala byť diskusia - veď je to iba "výmena názorov". Nikto nikoho nemusí presviedčať o svojej pravde! 🙂 Jednému vyhovuje tak, druhému inak a tak je to dobre. Sme rozdielni a skúsme sa mať radi takto! 🙂

jana_eyre
18. júl 2017

@taami hmm a toto nie je zovseobecnovanie snad?
"Z dobrých ľudí na malom priestore bez súkromia sa stavaju zlí ľudia"