Trojročný rozdiel súrodencov. Aké máte skúsenosti?

alubinka
12. sep 2011

ahojte, rozmyslame s muzikom kedy zacneme pracovat na dalsom babatku 🙂 najviac mi vychadza moznost, ze by som rodila (samozrejme ak vsetko pojde podla planu) na tretie narodeniny nasej prvej dcerky.. zaujimaju ma preto vase skusenosti.. ako spolu vychadzali surodenci? vydrzali ste tak dlho? dve materske - rodicovske "dovolenky" za sebou?

terezia1
12. sep 2011

ahoj alubinka, ja mam dve dievčatká. je medzi nimi 4-ročný rozdiel. celé tehotenstvo sa malá tešila na súrodenca, keď sme prišli domov,opatrovala si sestričku ako oko v hlave, ani za svet by ju nedala nikomu, ale po čase, keď videla, že sa jej venujem menej ako bola zvyknutá, zaťala žiarliť. raz sa mi stalo, že som ich nechala sekundu samé a našla som malinkú prikrytú až na hlavičke. strašne som sa zľakla, ale vedela som, že sa nič nemohlo stať, lebo boli osamote skutočne len veľmi krátko, ale hneď som staršej dcérke vysvetlila, že to nie je správne čo robí, že ju mám veľmi rada, ale bábätko potrebuje moju pomoc aj starostlivosť, pretože bez mojej a jej pomoci by zomrelo. pre niekoho sú to možno tvrdé slová, ale u mojej dcérky zabrali. už skôr sa tešila na bábätko, ale prišli sme o neho a veľmi plakala a odvtedy nič podobné neurobila. teraz má malinká rok a staršia 5 rokov a sú neskutočne zlaté. nemusím sa báť spoľahnúť sa na ňu, obskakuje ju z každej strany a ani za svet by jej neublížila. no je ťažké povedať a poradiť aký vekový rozdiel je ten správny. každý rozdiel má svoje pre- a proti-. tak veľa šťastia.

stanushqa85
13. sep 2011

ahoj, rozdiel medzi mojimi detmi je 3,5r. Starsia sa tiež cele teotenstvo tešila na miminko, ked sa mladsia narodila museli sme si vsetci zvykat na nový režim, a staršia obcas zažiarlila no teraz je to uz v pohode, pekne sa aj zahraju aj sa posriepia- ako sestry 😀 len ked sa Z. narodila mi pripadala M. vedla nej tak strašne obrovská 😀 😀 (-čo som ju dovtedy brala ako mojho mrnousa), ten vyskovy/mentalny rozdiel je samozrejme stale vidiet no casom za par rokov uz budu na tom rovnako..podla mna je ideal. tak 2,5-4r. ale je to individualne a deti sa vzdy prisposobia hlavne je ako to zvladnu rodicia 😉

lenka311
13. sep 2011

@alubinka Ahoj, sestra má deti s rozdielom presne tri roky, ale nevychádzajú si doteraz. Má chlapca, teraz už 17ročného a dievča, teraz už 14ročné. Moc sa v mladosti nezahrali - večne sa bili a doteraz sa moc nemusia, len sa tolerujú. Možno keď budú ešte starší...
Ale naši nás mali tri - všetko baby, medzi najstaršou sestrou a strednou sú 4roky a sú nerozlučné kamarátky, ja som sa šmykla ako sa hovorí po 13rokoch od najstaršej sestry a 9rokov od strednej a to nie je moc dobré, stále ma berú ako malú sestru i keď mám už 30 a sama mám dieťa, takže to moc neodkladaj, tak do tých 4 - 5tich rokov je to ideál... Ale všimla som si, že viac si rozumejú súrodenci rovnakého pohlavia... teda kým sú menší.

katecameron
13. sep 2011

ja mam troj rocny rozdiel medzi synmi a to je hruza stale sa biju hadaju moj nazor je nikdy viac troj rocny rozdiel medzi dcerou a malym je skoro 5rokov a maju sa velmi radi super vztah tak podla mna bud mensí rozdiel ako 3roky alebo potom okolo 5rokov

misic
13. sep 2011

Moja sestra ma trojrocny rozdiel, maly ma 4 a mala 1 rok, zatial je to uplne v pohode, maju sa radi, aj ked sa este velmi nezahraju... hadam neskor, ja cakam teraz v oktobri chlapceka, moja dcera bude mat akurat 3 tak uvidime 🙂 zatial sa tesi, ale to urcite bude uplne ine ked babo uz realne bude s nami a ona sa bude musiet prisposobit. Hadam to bude dobre, budeme sa vsetci snazit aby to klapalo 😀

nikuska4
13. sep 2011

@alubinka zaleži na tom,či su rovnakeho pohlavia,ja mam medzi staršimi chalanmi necele tri roky a od mala sa hravali spolu a aj teraz chodia a všetko robia spolu.No a ten ešte mladši je už taky samotar,lebo pre nich je to "decko" Ja si myslim,že to je tak akurat,trojročny rozdiel.....

zuzana76
13. sep 2011

ja mam 2 chlapcov - 3 rocny rozdiel, velmi si pochvalujem, starsi bol uz bez plienok, ked sa mi naordil mladsi, bol uz ako tak sebestacny, teda nemala som doma 2 babatka, sam sa zahral, chapal, ze babatko potrebuje napr. klud a pod. teraz ma mladsi rok a starsi 4 roky, zatial sa sice este velmi hrat spolu nevedia, ale starsi mi velmi pomaha, postrazi mladsieho, ked odbehnem na wecko, hned mi povie, ked robi nieco zle, napr, ked chyta zasuvky, alebo ked drzi v rucicke nieco male, tak mu to vezme, aby sa nezadusil , su to len drobnosti, ale mame velmi pomaha, ked je starsie dieta uz sebestacne. Zaroven to este nie je az taky velky rozdiel, aby sa nevedeli v buducnosti spolu hrat, ked budu mat napr 5 a 8 rokov.

zuan
13. sep 2011

ahoj, ja mam rozdiel tri roky a tri mesiace. myslim, ze kazdy vekovy rozdiel ma svoje vyhody aj nevyhody. trojrocne dieta sa uz zahra same, vie sa ako-tak obliect, najest a pochopi, ze teraz nema vyrusovat, ze kojis, ze babo spinka - teda, ked sa mu chce 😀 moj maly ma sestricku velmi rad, stale by sa s nou hral, skusa, co to babo "vydrzi" 😅 no, vycvicena bude dobre 😀 robi jej opicky a mala sa smeje a smeje 😀 zlaty je. len musim davat pozor, aby jej velmi neublizil, ma ju ako velku babiku. no a ziarlivost patri k tomu - oblec aj mna, chcem ist na kolienka, chcem ist do malej postielky a pod.

alubinka
autor
17. sep 2011

joooj dakujem maminy.. tiez si myslim ze ta ziarlivost pride v kazdom veku.. hadam to nebude u nas take tazke 🙂 vacsi vekovy rozdiel by som uz asi nechcela.. este ma napadlo ako ste zvladli potom nastup starsieho do skolky? nedoniesol odtial vsetky mozne choroby? to nie je asi najlepsie pre male babatko.. nasa dcerka by nastupila asi az ako 3,5rocna

syslica
18. sep 2011

@alubinka Js mám rozdiel medzi syslíkmi bez mesiaca tri roky a myslím, že je to super. To. či sa prejaví žiarlivosť, závisí od povahy toho staršieho dieťaťa a od toho, koľko sa mu okolie (rodina, aj širšia) dokáže venovať, keď je mama zaneprázdnená malým bábom. Naši to, aj vďaka babkám a dedkom zvládli ukážkovo, teraz Jergušík osciluje medzi "ďakujem ti maminka, že si mi porodila takého úžasného bračeka" a "Ondrej! teba som za brata v živote nechcel!" 😝 ale v podstate sa ľúbia hoci prekáračky máme takmer denne... Ondrík sa narodil v máji, v septembri nastupoval starší do škôlky. Musel, mal to odporúčané od psychologičky, lebo doma by z neho vyrástol riadny kockáč, rovesníci mu chýbali, aby sa vyvíjal normálne ... a s mladším som zas musela intenzívne rehabilitovať (Vojtovka). Choroby si odtrpel, soplík u staršieho znamenal obštrukčná bronchitída u mladšieho, ale zas ATB mal doteraz asi 2x, čo je lepšie ako mnohé deti bez súrodencov... tebe by som ale radila, ak môžeš, nedávaj dcérku do škôlky hneď...čím neskôr, tým lepšie... nebude sa cítiť "odložená".
A potom, zaujímavé obdobie nastane, keď ona pôjde do školy a súrodenec do škôlky - to máme my práve teraz - a tiež zvládajú v pohode 😉
A ešte k otázke, či sa dá zvládnuť taká dlhá dovolenka - dá sa, zanechá síce stopy na psychike a sebavedomí mamy, ale ak sa vydarí návrat do práce, čoskoro sa i žena dostane do zabehnutých koľají. My sme dokonca zvažovali aj tretiu dovolenku za sebou ... no pre zachovanie môjho duševného zdravia sa mi zdalo lepšie, túžbu po syslinke ešte na pár rôčkov odložiť...
Takže, neváhaj a choďte na to! Veľa zdaru!

syringa
29. sep 2011

@alubinka Ja mám doma samých chalanov. Starší dvaja dvojičky mali 4 roky keď k nám pribudol tretí špunt. 🙂 Veľmi sa neho tešili. Vždy keď sme stretli niekoho s kočíkom s bábätkom aj oni chceli také bábätko. 🙂 Od malinka sa s ním hrali, ležali s ním v postieľke, "čítali" mu knižky. (vtedy to ešte nevedeli) Boli skvelí. Mohla som sa na nich spoľahnúť že mi na neho chvíľku dajú pozor. Stále sa spolu pekne hrávajú, a ako chalani aj si ponadávajú alebo sa pobijú, tak občas im musím schladiť hlavy a dať ich od seba... 🙂 Ale aj napriek tomu že chaani boli dvaja a teda žiarlivosť bol pre nich pojem neznámy, všimla som si že niektoré veci čakali inak. A žiarlil ten malý na väčších. 😀

monalisatko
29. sep 2011

@alubinka tak aj moje dcérky majú rozdiel 3 roky. Ťažko povedať, že čo je ideálny vekový rozdiel. Podla mňa neexistuje. Záleží od povahy detičiek a tiež ako to už niektoré písali, aj od toho či sú rovnakého alebo rôzneho pohlavia. Moje baby sa niekedy neskutočne milujú a niekedy neskutočne hádajú. Dobré je, že mladšia sa vela učí od strašej, čiže som sa jej nemusela tolko venovať, ako staršej. Vedia sa aj pekne spolu hrať, ale šéfka je samozrejme staršia. Teraz už v tomto ich veku je to milé, lebo napr. staršia už pomôže pri vyzliekaní alebo obliekaní mladšej, zapne jej svetlo na záchode či v kúpelni a pod. Bolo aj také, že som mala zababrané ruky a staršia pomohla utrieť malej noštek. Proste sú niekedy na zožratie a niekedy na roztrhanie 😀 😀 😀

kamilka22
1. okt 2011

Mam rozdiel 2 roky a 4 mesiace. Dcerka neziarli, aj ked niekedy su tam jemne znaky, ale to je v pohode. Ak to vezmem v globale, je to velmi tazke dodnes a to ma uz starsia 4 roky a syn 1 rok a 8 mesiacov. Teraz skor ziarli syn na dcerku a ked ju stiskam a mojkam, tak prejavuje nesuhlas - aj ked nie vzdy. Uz sa vedia aj trosku zahrat - hlavne sa spolu blaznit az do krajnosti 😀 Sla som vlastne z materskej do materskej a to aj preto, lebo sme chceli mat dve deticky a nemala som pracu, do ktorej by som sa chcela vratit /cize by ma cakalo hladat si zamestnanie, kde by som bola cca rok a potom opat materska/. Ak by som mala pracu, kde by som sa mohla vratit, tak by som asi na rok sla a potom ostala doma. Obcas mam teraz take zmiesane pocity - na jednej strane neskutocna radost z mojich dvoch "anjelskych certov" a na druhej strane pocit, ze pri tych plienkach, vareni a prani stracam velku cast svojej osobnosti, kedze to trva uz pomerne dlho. Ale zvladnut sa to da, je skvele, ak su na blizku stary rodicia a pomozu, ale tuto vyhodu ja velmi nemam. Takze sa skor treba zmierit s tym, ze cas "pre seba" neexistuje, aspon takato je moja realita. Ale co je dolezite nemenila by som 😎 sla by som do toho znova. Samozrejme, keby som bola v rovnakych podmienkach.

dari
1. okt 2011

ahoj, mam 2,5rocny rozdiel a 3r2mesiace rozdiel. Vela zalezi urcite od povahy deti, ale ten vacsi rozdiel bol menej narocny. Mala bola ovela viac samostatna.