Ako naučiť 20 mesačné dieťa brániť sa?

alenka6
5. jún 2012

Dcéra má 20 mes.,doma sa chová ako bežné dieťa, ktoré sa vie hnevať, vymýšľať, dupnúť si ak niečo chce...Keď sme vonku s inými deťmi, je dosť utiahnutá, aj mladšie a menšie deti jej zoberú hračky s ktorími sa práve hrá, poťahajú ju za tričko a ona len smutne pozerá. Neplače, nedupe, nekričí , neškrieka ako iné deti. Snažila som sa jej to všelijako vysvetliť, aby si nenechala ale jednoducho ona asi nemá takú priebojnú povahu. Nikdy nehrízla, neťahala za vlasy, neštípala ako to niektoré deti robia. Bránim ju ja samozrejme ale niektoré mamičky nechajú svoje deti aby si na ňu dovolili a ešte sa tomu smejú. Nechápem. Napriek tomu chodíme medzi deti aby sa poznali, nechcem ju držať bokom. Vyrastie z toho??

ivkafu
5. jún 2012

Ahoj tak to ako keby som o nasom drodcovi citala, ja si myslim ze ich to prejde, 🙂 🙂 pridu do kolektivu v skolke, budu mat surodenca a uvidis zmeni sa to. 😉

oskvarka
5. jún 2012

podla mna je to v poriadku ...a je to dobra povaha .. dufaj ze jej cast z nej aj ostane... 😉 aspon sa bude menej trapit v zivote nad hlupostami (taky flegmosik... aj ja som taka bola a aj mi to dost ostalo aj ked som bola zive dieta nikdy som sa nebila o hracky a nebola priebojna... ostalo mi to dlho ale brala som to skorej ako sucast povahy )... co uz v poriadku nieje je to ze ine mamicky svoje deti nenapomenu ak robia nieco nesprávne...
inak s tym surodencom je to pravda a je to ine so sestrami som sa vedela natahovat ... aj ked oni mali casto navrch.. lebo boli mladsie a ja som bola ta velka co musela byt rozumna :D

usiko
5. jún 2012

chapem, ta, ale aj tak si tiez myslim, ze bude dobrej povahy..mozno nebude extra priebojna, ale bude oblubena, a nebude mat konflikty s ludmi neskor......

jaaty
5. jún 2012

@alenka6 myslím, že chceš od nej trošku veľa 😉 . Je ešte maličká, zatiaľ sa správa tak, ako je to pre ňu prirodzené a osobne si myslím, že je príliš skoro na nejaké vysvetľovanie a poúčanie. Nech ju tak, keď príde do kolektívu na trvalo (škôlka a neskôr škola) určite nájde spôsob, ako takéto problémy riešiť.
Naša Hanka tiež nikdy nikoho nepohrýzla, nepoštípala ani neťahala za vlasy a mne sa to zdá OK.

xenicka13
5. jún 2012

ja mam 24 mesacnu zurvalku zivot ju naucil pri starsich surodencoch nic im nedaruje, ked mas prve dieta to sa vsetko zle nauci az v skolke 🙂

hajanka
5. jún 2012

podla mna je to uplne normale, su deti ktore su nebojacne (zavru oci a letia) a deti, ktore su viac ostrazitejsie, nepustaju sa do konfliktov a pod, neviem ci by bolo lepsie aby ti dcera revala, kricala, skriekala, hadzala sa o zem, bila, trhala, stipala, ..... asi nie 😅 vsak? (by pribudla dalsia tema do poctu) netreba deti ucit sa bit a hadat 😅 😨
20 mes. je skoro, sebavedomie si buduje casom, len ju treba podporovat, vela vysvetlovat, na prikladoch, nazornych ukazkach..., musi este dozriet, postupom casu sa nauci, ze svoje si musi chranit. Doslovne naucit sa to vsak neda, mozes ju usmernovat, ale naucit sa to musi sama. (skoda ze ti polozila otazku a nevytvorila diskusiu)
Ja mam presne takeho syna ako ty dceru a ver mi, bol uplne rovnaky, ani nie tak utiahnuty ako skor nekonfliktny a nepriebojny, on sa dokonca mnozstvu deti, preliezkam, ihriskam radej vyhybal, hral sa niekde bokom dokonca sam, alebo len s blizkymi kamaratmi. Hadky, bitky, vresky a skriekanie... to nebolo jeho 😉 ani nie je a som tomu rada. A ver mi, ze teraz si po hlave skakat nenecha 😉

ps: za to mamickam prizerajucim a smejucim sa z dialky na vlastne deti, ktore ublizuju inym by som pekne od srdca nieco mile povedala, hlavne nech svoje deti naucia a vedu k tomu, ze cudzie sa do ruk nebere a ak nieco chcu, nech si to poprosia 😉 lebo toto je chyba rodicov (isto by si asi nechcela, aby tvoja dcerka bola rovanka) 😉

mata1001
5. jún 2012

akokeby som citala o svojom dietati...ani on nie je priebojny,aj ked dufam ze sa to zmeni...ked mu zoberu hracku,tak si zoberie druhu...neriesi to...este je maly...ale ked mu niekto robi zle tak zakrocim,aj v pripade ked matka druheho dietata si svoje ani nenapomenie...nenecham aby ho tlkli,skriabali,buchali a ani nic podobne..on to nerobi tak nech to ani jemu nerobia...

ivanka85
5. jún 2012

prepac, ale z coho ma vyrast?z toho, ze sa nebije, nehryzie, nestrka, nevresti?ano dnesny trend je vychova k priebojnosti, sutazivosti a neviem k comu vsetkemu este, ale kde su zakladne mravne hodnoty ako slusnost, pravdovravnost, empatia?

cat
5. jún 2012

alenka, tvoja dcérka je ešte malinká...ona sa naučí brániť si svoje neskôr..v školke. S 1. dieťaťom je to tak. Mladší súrodenec býva priebojnejší, lebo od malička musí..sa aj brániť staršiemu. Sama to mám doma.. Syna naučila až školka, dcérka je..ja hovorím "vybitá" od malička, nedá sa..a to je dobre, mňa to teší, lebo človek sa musí vedieť brániť, nie sedieť v kúte a trpieť.

lucka1987
5. jún 2012

skus jej pustit par americko japonskych bojovych filmov, kde uz male deti ucia zaobchadzaniu so zbranami 😉 alebo nieco s jackie chanom 😀 😀 😀 akoze z coho chces aby vyrastla ? 😅 kazde dieta ma svoju osobnost. a ci sa ti to paci alebo nie, mozno prave to tvoje je utihnute vo vztahu s okolim a kamaratmi . nechaj veciam volny priebeh ... 😉 ja som bola tiez velmi utiahnuta ako mala. kde ma polozili tam som bola. a na slovo som pocuvala.. kurnik. skus teraz do mna zasparknut, ci budem aj teraz utiahnuta ... 😀 😀 😀 nesnazme sa dietatu zmenit osobnost, na taku aku chceme aby bola.. 😉

zuzkatko
5. jún 2012

môj skoro štvornočný to stále nevie a môžem mu hovoriť čo chcem že čím viac si nechá tým viac mu deti v škôlke robia zle no je proste taký nechá si to 😒

cmulinko
5. jún 2012

prosim ta len s nou nic nerob...a nemen jej prirodzenu povahu,ktoru ma velmi zriedkavu medzi detmi.Tvoje dieta je proste krehke stvorenie,nehadave a nekonfliktne...co je na tom zle?Casom si vybuduje nevyhnutnu sebaobranu aby nebola cely zivot utlacana ,ale na vsetko musi prist sama a naozaj je este malicka aby robila v tomto pokroky podla tvoijich predstav.Ludi zo srdcom ''Matky Terezy'' je na tomto svete strasne malo...mozno prave tvoja dcerka bude take jedno stelesnene dobro cely svoj zivot.

dai
5. jún 2012

ahoj alenka. Suhlasim tu s babami - lamat povahu dietatu je blbost - este vaecsia podla mna je ucit deti agresii...

podla mna deti vyrastu hlavne z tej agresie - tvoja mala aspon nebude musiet nic menit... Ja poznam viac deticiek ktore v tom veku 2-3 roky hryzli, brali hracky - mame jedneho co sme volali diablik 😀 doteraz chudacik tu prezyvku ma a pritom je z neho uz velky slusny chlapcek - jednoducho deti maju rozny temperament... Zase necinnost rodicov asi tiez nie je na mieste - ked dieta robi zle, treba ho neustale upozornovat a upozornovat...

na tvojom mieste, keby mojmu dietatu ine ublizuje a rodicia toho dietata nezasiahnu, tak vezmem svoje dieta a idem niekde inde - bojovat proti veternym mlynom sa neoplati a ja stale verim tomu ze mudrejsi ustupi - je dost vela dobrych deticiek, ktore agresivne nie su, pripadne temperamentnych, ktore ale maju rodicov na mieste a ti zasiahnu ked ich dieta robi nieco vyslovene zle inemu...

Nemyslim inak ze tvoje dietatko je take lebo je samo, ci prve... ja mam prvu dceru a ta je temperamentna az az - nie je ale agresivna... Ono je to hold o povahe - tvoja dcerka je jemne dievcatko - neboj, u dievcatiek tak ci tak nejake agresivne formy hier neletia - aspon co ja vidim, tak sa v skolke hraju na princezne a pod. ... kde prave jemne musia byt 🙂 a nemusi byt predsa miss triedy - staci ked bude mat par dobrych kamaratov... povahy sme rozne - nechaj to na nu a nesnaz sa ju zmenit.

jespera
5. jún 2012

ahoj , ja mam presne ten isty problem, moja ma 2,5 roka...to iste - doma dobre ze nevylezie na plafon, vydupe si aj nemozne. Ako nahle som pri detoch - koniec, len stoji a pozera na nich, a bozechran zeby sa jej niekto dotkol - hned panika a stres a bezi ku mne. Od septembra ide do skolky - ako to psychicky zvladne netusim...a tam sa s nou nikto maznat nebude a mamka bude daleko....co s tym urobime? a tiez dohovoram..nic nepomaha...

vinifred
5. jún 2012

Tak po 1.-20 mesačnej nevysvetlíš nič,je na to ešte príliš malá
2.buď rada,že nepatrí medzi deti,ktoré bije tie druhé,oceníš to najmä v škôlke
3.medzi hnusné matere s hnusnými deťmi by som osobne nechodila,aby si na nej vybíjali svoje komplexy..radšej by som jej ukazovala len to,čo je pekné,na tom by som stavala..so zlom sa v živote stretne skôr ako s tým dobrým,ja by som si ju chránila,kým je ešte taká maličká..
4.keď bude väčšia vysvetli jej,že nech deti nebije a keď budú biť ju,nech sa nedá..a poprípade jej to aj ukáž,ako na to.. 😀 a keď zrovna ju zbadajú,lebo zmrdom sa to vždy akosi lepšie prepečie,nech povie,že sa len bránila
5.Takže asi tak.. 🙂

anjelicek26
5. jún 2012

@alenka6 - dufaj, ze z toho vyrastu ostatne deti a tvoja ostane taka, ako je. Bud rada, ze je tvoje dieta ake je a nemusis x-krat denne riesit problemy, ked tvoje dieta ublizuje inym - ver mi je to velmi psychicky narocne. Mam synceka, co sa nikdy nehneva, nekrici, nebije, nehryzie, uplny flegmos - mne to prijde uzasne a konecne si na ihrisku mozem pokecat bez toho, aby som neustale musela zasahovat a riesit. On je uplne v pohode. Podla mna je to aj vyhoda, ked teraz pojde do skolky v auguste, kto ma stale pocuvat, co to jeho dieta zasa vyviedlo 😖

Nikdy by ma nenapadlo ho nejako menit, ziadne buchnutie, bratie veci ho ucit nebudem, v tomto veku - pod tri roky - som JA mama na riesenie konfliktov, aby som mu hracku doniesla nazad, vynadala druhemu dietatu, co po nom hodilo hrcu piesku a podobne, po troch rokoch je uz verbalne na urovni, aby si to vykecal sam.

lenka_b
5. jún 2012

Moja mala bola taka ista a ja som bola rada, ze sa nebije a ani nehada s inymi detickami. Teraz ma 2 rokky a 7 mesiacov a uz si vie povedat: Toto je moje, a neda si to len tak vziat.. Ale pozicia hracky stale... Som rada, ze neplace, za kazdou hrackou a tak... Neboj, aj tvoja na to pride 🙂 Netreba sa jej tak vela zastavat, lebo nenauci sa samostatnosti... Deti si to vacsinou vedia poriesit same a lepsie bez pomoci dospelich 🙂 Nevravim, keby ju bili, to by som nie na ine deti kricala, ale na ich rodicov. Uz sa mi to stalo a rodicia sa ospravedlnovali a boli velmi zahanbeni..

rolak
5. jún 2012

je ešte maličká, nech sa stretáva s detičkami, jej správanie sa bude ešte vyvíjať a ona sa prirodzene osmelí...ale pri čítaní tvojej konkrétnej skúsenosti s nevystatými deckami na ihrisku by som vôbec neriešila správanie dcérky ,naopak určite správanie detí,ktoré jej akýmkoľvek spôsobom ubližujú...nie je to normálne a dospelý by mal hne´d zasiahnuť a dať deťom najavo,že tak sa správať nemá... teraz nenarážam na teba,ale skkôr na ich maminy, ja by som v takej situácii nevnímala negatívne správanie dcérky,ale určite by som niečo povedala tým deťom... nech si ich mamy myslia, čo chcú... u nás na ihrisku to nie je bežné a minule som zostala ako obarená,keď sa moja dcéra štverala na hojdacieho koníka,prišlo k nej staršie aziatské dievčatkko a surovo ju zhodilo na zem. matka na ňu vôbec nepozerala, to mohla ísť rovno do bufetu oproti na kávu... som jej povedala,že to sa nerobí,ale bohvie,či mi vôbec rozumela...