Hamblivosť u dieťaťa. Ako mu ju pomôcť prekonať?

zuzkazv
11. jún 2009

Ahoj prosím mamičky o radu. Môj syn má rok a pol a je veľmi hanblivý. Ak niekto sedí na lavičke sám okolo ani neprejde až keď mu podám ruku. Na pieskovisku sa hrá len ak je tam sám a keď prídu iné deti tak sa úplne prestane hrať. S ostatnými deťmi sa vôbec nechce kontaktovať. Prosím o radu ako mu pomôcť to prekonať.

jaaty
11. jún 2009

Ahoj, hoci som sa s touto situáciou u Hanky nestretla (skôr naopak) môj názor je takýto: Deti v tomto veku všetko opakujú. Takže navrhujem vyhľadávať situácie, keď má možnosť byť s deťmi - určite sa im nevyhýbať. Nevysmievať, ísť mu príkladom - napr. zobrať viac hračiek do pieku a ponúknuť ich ďalším deťom.
Ideálne mať alebo nájsť kamarátku s dieťaťom v rovnakom veku a pravidelne sa napr. na ihrisku stretávať. Držím palce- on sa to "naučí" 😉

other_side
12. jún 2009

ahoj zuzka, moj syn ked bol vo veku tvojho syna bol takisto neuveritelne hanblivy. on sa hanbil dokonca aj ludi na fotografiach 🙂 teraz je to o cosi lepsie, ale trvalo dost dlho, kym prisiel na to ze sa hanbit nemusi a nema za co. stale ale napriklad riesime take veci o ktorych pises aj ty, ze na pieskovisku sa hra sam.. aj moj syn sa hrava sam, ale je to uz nie hanblivostou ale nepriebojnostou. strasne ma stve ked on si prinesie na piesok svoje formicky a ostatne deti sa s nimi hraju a on sa len na ne pozera a nevie si to akosi vypytat spät.. ale to je uz do inej temy. jedine ti mozem poradit zacni s nim chodit viac do kolektivu, ale nenechavaj ho tam sameho,len ho povzbudzuj a ukaz mu ze ani ty sa nikoho nehanbis. bude sa citit istejsie a casom hanblivost prekona. treba chodit medzi ludi, hoc aj na navstevy ku kamaratkam alebo k rodine, nam neskor pomohlo detske centrum, tam sme boli spolu s detickami aj my maminy takze pre deti to bolo jednoduchsie a uvolnenejsie. drzim ti palce a malemu prajem aby to co najskor prekonal 😉

lenka386
12. jún 2009

Ahoj Zuzka.. My sme mali to iste s Adamkom. On, ked sa mu nahodou prihovorilo ine dieta, tak sa rozplakal, alebo schoval "pod suknu". Zmenilo sa to az teraz, ked zacal chodit do skolky, tak sa otukava.. Ale tiez to nie je este na 100%. Daj mu cas a urcite vyhladavajte deti, aj ked sa s nimi nebude priamo hrat. Urcite si po case zvykne..

geegee
18. jún 2009

moj starsi syn bol strasne hanblivy, s nikym sa nerozpraval, hned sa schovaval za mna. Teraz ma 3 roky a da sa do reci s kymkolvek - na ulici vykrikuje na ludi, ci im netreba pomoct, na robotnikov, aby poriadne robili, v obchode si ide sam kupit fornetti - preslo to same, nikdy som ho nejako nenutila byt iny ako to citil on sam 🙂