Cudzí jazyk - efektívne metódy samoštúdia?

ema_65
7. jan 2019

Zdravím vás žienky, mnoho z vás sa popri svojich detičkách a práci snaží zdokonaliť v cudzom jazyku. Preto zisťujem, aké sú vaše overené metódy a spôsoby, ktoré vám pomohli zlepšiť sa. Chcem podotknúť, že nemám momentálne možnosť chodiť do jazykovej školy, ani vycestovať na jazykový kurz do zahraničia. Preto by som svoju úroveň chcela zlepšiť svojpomocne. Taktiež som jednou z mála, ktorá nerada pozerá filmy, čiže touto taktikou to tiež asi nepôjde. Konkrétne sa jedná o španielsky jazyk, úroveň slabšia B1. Jeden cudzí jazyk som sa už zvládla v škole - anglický - do takej podoby, že nemám problém v ňom študovať. Ale teraz so španielčinou som sa zasekla. Potrebujem popracovať na všetkých štyroch častiach - čítanie, počúvanie, písanie, komunikácia. Jazyk potrebujem kvôli práci, čiže sa jedná o ten odbornejší jazyk, nie len o dohovorenie sa v cudzine. Máte vami overené a efektívne metódy samoštúdia, ktoré vám pomohli?

liz_lemon
7. jan 2019

pozerať filmy, prekladať si pesničky, čítať v tom jazyku, prípadne si niekoho nájsť na konverzáciu

pras
7. jan 2019

@ema_65 ak nerada pozeráš filmy, tak skús počúvať podcasty, to ti pomôže pri zlepšení počúvania a môžeš popri tom robiť aj iné činnosti. Taktiež je skvelá metóda goldlist na učenie slovíčok. Pomáhalo mi aj písať si slovíčka, frázy alebo vety na papier a porozvešať si ich po izbe, takže som ich každý deň mala na očiach.

sense
7. jan 2019

Mne najviac pozeranie filmov a pocuvanie jaxyka v pozadi...a citatie detskych kniziek 🙈

pras
7. jan 2019

A este som zabudla - aplikacia Duolingo mi tiez pomohla

ema_65
autor
7. jan 2019

@pras Ďakujem za tipy, o metóde goldlist som doteraz netušila. Vyzerá to zaujímavo, určite vyskúšam či to aj na mňa funguje. Tebe sa darí tie slovíčka vybaviť si aj po dlhšom časovom období?

pras
8. jan 2019

@ema_65 áno, momentálne som sa islandcine dlhsie nevenovala a teraz ked si ju oprasujem, slovicka sa mi lahko vybavuju 🙂 to iste u mna plati aj v anglictine, jednoducho sa mi dobre zaryli do pamati

lenkaam_1
9. jan 2019

Filmy....pocuvat frazy co nerozumies prekladat napisat si...tak isto pesnicky...najdi si text piesne po anglicky a prekladaj si sama...to je asi naj kde sa naucis

lenkaam_1
9. jan 2019

Este ma mapadlo cnn maju krasnu anglictinu

innapnirhu
9. jan 2019

Existuje taka super stranka, Duolingo - je mozne sa na nej ucit rozne jazyky, slovencina tam este nie je ale z cestiny sa da myslim aj spanielcina, ale z anglictiny sa da urcite, ak mas dobry zaklad anglictiny tak to pojde v pohode. Ja som sa ucila z anglictiny do francuztiny, je to velmi efektivne🙂
Naozaj hravy sposob ucenia, su tam ulohy prekladania, pisania po pocuvani, aj ustne ulohy z pomocou mikrofonu- toto sa da ale hoci kedy vypnut. Zacina od zakladov ale da sa aj postupit vyssie pomocou testov. A zadara! Treba skusit, duolingo.com

zuzuliennka1
9. jan 2019

ak nie filmy, tak citat knihy, metoda goldlist, jednoducho byt v kontakte s jazykom, pocuvat podcasty, dajme tomu stiahnut si aj nejake knihy v cudzom jazyku a pocuvat.... a tiez aplikacia duolingo 🙂

si1mona
9. jan 2019

Je aplikacia, ale nespomeniem si na nazov. Ale ucelom je, spojit ludi, ktori sa ucia jazyk. Je to bezplatne a mozes komunikovat s realnym clovekom. Inak su fajn detske knizky, kde je jazyk nenarocny. Pocuvanie podcastov, tie sa daju nastahovat a mobilu a mozes pocuvat v buse, v aute, len tak ako pozadie. Inak byvaju vo vacsich mestach jazykove meetingy, skus pohladat, ci nie je nieco take v tvojom okoli 😊. To su aspon metody, ktorymi ja sa ucim jazyky, jazykovky ma totiz nebavia 😂

lubina
9. jan 2019

@ema_65 ja pouzivam appku Doulingo...su tam rozne jazyky, cize vybrat sa da, je tam aj spanielcina...venujem sa tomu 5-10 minut denne, podla toho ako rychlo urobim tie cvicenia. Sama som si urcila tento cas, viac casu na to nemam, ale popri tom pocuvaj aj radio v tom inom jazyku, co sa ucim...

tyelde
9. jan 2019

ja mam radsej Memrise ako duolingo, to mi obcas davalo strasne nezmyselne vety, ale zavisi asi aj od jazyka ktory sa ucis...kazdopadne odporucam Memrise 🙂

tomiholjubavi
9. jan 2019

aj ja používam duolingo, ale ma na nom vytáča, že ked napr. nedáš jeden člen, alebo použiješ iné slovo, než ma on zafixované, už ti to ráta za chybu. Zo srandy som si tak robila test, že ako dobre rozumiem češtine a vyšlo mi len cca 50% , čo je uplne smiešne, pretože rozumiem všetko 😀

tomiholjubavi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matka1984
9. jan 2019

@tyelde memrise je tiež appka bezplatná?

tyelde
9. jan 2019

@matka1984 základ áno, potom ak chceš reálne konverzovať s nejakým cudzoncom tak sa platí "premium", ale to odskúšané nemám... Ale čisto tou appkou som sa za pol roka dostala z A1 na B1 a to som nehrala nejak extra veľa

barrilla
9. jan 2019

skús si pozrieť videá na YouTube od polyglotky Lýdie Machovej, jazykový mentoring - ona učí, vysvetľuje metódy ako sa doma naučiť hocijaký jazyk

salome_01
9. jan 2019

Ahojte a dá sa angličtinu naučiť ozaj dobre aj v 29 rokoch? Mne to akosi nejde zapamätať tie slovíčka. A učila som sa v škole nemčinu ale ani tu neviem najlepšie. Čo by ste mi poradili?

katrin21
9. jan 2019

@ema_65 Ja som sa naučila po taliansky za tri mesiace tak že som bez problémov komunikovala / Ale to som sa učila tie tri mesiace 8 hodín denne kým bola malá v škôlke / a nemala som jedinú houdinu doučovania iba knihu pre samoukov, ktorá je skvelo vyskladana a internet ,ale ten vtedy len obmedzene, preto mu ten mi pomohol neskutočne veľa. išlo o taliančinu Čo je dosť podobné so španielčinou a tieto dva jazyky Patria k tým ľahšim, ale keďže ty si dobrá v angličtine a ja som bola skôr v nemčine tak možno máš preto problém sa dostať do toho, lebo taliančina a španielčina sú podľa mňa v podobnejšie k nemčine nie k angličtine. A čo sa týka gramatiky A skladanie slov.
Osobne ti odporúčam zaregistrovať sa na nejakú v Španielsku stránku hocijaké blbé fórum a tam komunikovať čítať a písať a predplatiť alebo sprístupniť si cez Skylink nejaké španielske kanály programové a sledovať rôzne diskusie a filmy.
Chápem že to potrebuješ kvôli práci, mne táto znalosti jazyka umožnila už po štyroch mesiacoch sa zamestnať v jednej firme a tam som musela aj tlmočiť a o ďalší rok som išla do tlmocčiť do elektrárne, Takto si vieš predstaviť aké odborné termíny som sa musela naučiť a opäť všetko sama.
Ono keď veľmi chceš tak sa to dá a veľa ti vedia vysvetliť vzájomnou komunikáciou práve Španieli alebo Slováci ako aj mne keď som potrebovala niečo pretlmočiť a daný výraz som nepoznala tak som kázala aby mi ho opísali. To som preložila našim ľuďom a oni mi povedali Ako sa to volá. Napríklad nejaké zariadenie alebo technológia. Aj ja som si oba výrazy zapísala A druhýkrát už som ich vedela. Týmto štýlom som sa veľmi rýchlo naučila všetko potrebné cca za tri mesiace.
Takže aj tebe odporúčam čo najviac komunikovať využívať televíziu internet a pôjde to a Hlavne nezabudni si cvičenia aj písať lebo je niečo celkom iné hovoriť A inak písať a čítať.
To mám ja problém Práve s angličtinou, lebo ja sa dohovorím v pohode ale keď mám niečo napísať tak častokrát si to musím overovať na Googli ako sa to píše lebo moje učenie angliny bolo skôr o rozprávani a počúvani. Samozrejme dohovorím sa aj písomne ale nemôžem dať ruku do ohňa že to bude správne a bez chyby pokiaľ by šlo o zložitejšie slova a anglina je pre mňa nelogicka, na rozdiel od nemčiny a taliančiny.

katrin21
9. jan 2019

A je pravda že veľmi veľa som si prekladala pesničiek aj staré talianske pesničky aj moderné a tam som sa tiež dosť veľa naučila fráz

katrin21
9. jan 2019

@ema_65 a ešte existujú knižky určite aj pre španielčinu také niečo ako Hospodárska korešpondencia alebo komunikácia v administratíve, ekonomicky slovnik/ hovornik. Mám takú v taliančine a sú tam vzory mailov alebo aj zmlúv proste ako máš formulovať vety lebo Veď samozrejme to je úplne niečo iné ako hovprovy styl a je to v máloktorej učebnici.

victtoria1
10. jan 2019

@tyelde prosim ta, ked sa tam registrujem, prvy puta jazyk ktory sa chcem ucit, zvolim english, ale potom este treba vybrat jazyk z ktoreho sa idem ucit? Nieje tam vsak na vyber ani slovensky ani cesky...vies pomoct?

airaw
10. jan 2019

@victtoria1 skús skôr to Duolingo, tam sa môžeš učiť angličtinu z češtiny

victtoria1
10. jan 2019

@airaw duolingo som skusala...zeby ma to nejak velmi nadchlo...

tyelde
10. jan 2019

@victtoria1 uf, tak to neviem, ja som rovno brala anglictinu, vobec som nepozerala ake su moznosti ucit sa zo slovenciny kedze som ratala ze budu znacne obmedzene...

ema_65
autor
10. jan 2019

@pras Tak to paráda, že tá metóda je efektívna. Lebo takto keď som si o nej prečítala, tak sa mi nechce veriť, že by to reálne aj fungovalo. Budem musieť vyskúšať 🙂

ema_65
autor
10. jan 2019

@innapnirhu Áno, duolingo používam pravidelne, osvedčilo sa mi to najmä v začiatkoch jazyka. Je to efektívne, ale teraz už mám ale práveže pocit, že potrebujem niečo viac, niečo navyše než len duolingo. Akosi som sa s tým jazykom zasekla.

mimca77
11. jan 2019

@ema_65 som presne v tej istej situacii, tiez aktualne drtim spanielcinu kvoli praci, na slovicka a gramatiku pouzivam Babbel, osvedcilo sa mi to lepsie ako Duolingo, citam rozpravkovu knizku 🙂 Gran Libro de Cuentos, klasicke rozpravky, ktore vsetci pozname, preto sa mi v tom relativne dobre orientuje a nasla som babu, ktora zije v Malage a s ktorou mam dva alebo trikrat do tyzdna pol hodiny konverzaciu. Keby nieco, kludne napis, mozeme sa podelit o tipy.

katrin21
11. jan 2019

@mimca77 a v akej práci potrebujete španielčinu čisto zo zvedavosti Ma to zaujíma