Farmácia v Košiciach

ell745
4. dec 2021

Ahojte, máte niekto skúsenosť s farmáciou v Košiciach? Ja hlavne premýšľam nad Hradcom, ale ak by sa nepodarilo, dávam si prihlášku aj do KE. Lenže som na tú školu ešte nič dobré nepočula, takže sa dosť bojím. Do Bratislavy ísť určite nechcem, to mesto sa mi nikdy nepáčilo a študovať tam ma neláka, ale ak je to s Košicami fakt až také hrozné a ak ma potom budú brať ako niečo menej, než sú absolventi BA, tak si dám radšej prihlášku tam. (Vraj farmaceutické firmy uprednostňujú diplom z BA)

titla
4. dec 2021

Mozno sa to uz zmenilo, ale v KE sa farmacia vyucuje na Katedre farmacie, ktora je sucastou Veterinarnej fakulty. Garanti jednotlivych predmetov maju primarny uvazok na inych univerzitach (Brno, BA). Kvalita vzdelavania zaostava za fakultami v BA a CZ, a tak sa pozera i na absolventov. Na tvojom mieste jednoznacne uprednostnim BA.

mamina0078
4. dec 2021

Kamoska tam studovala, tento rok si robi v zahranici PhD. a cele studium zvlada uspesne. Pokial sa budes ucit, vyuzijes erazmus tak budes mat "kvalitnejsie" studium ako ked sa budes ucit len aby si presla ale tak to je na kazdej skole, z kazdej vychadzaju aj hlupaci aj mudri.

77daniela77
4. dec 2021

Ja som na tu Kosicku pocula len dobre recenzie🤔

mamina0078
4. dec 2021

Este dodam (nie som si ista) ale v BA na E treba 65%, v KE 51% takze v tom sa moze zdat menej kvalitna skola ale nikto ta nebude nutit ucit sa na najspodnejsiu hranicu.

savanna
4. dec 2021

Nevidim sice do oblasti farmacie, ale na Slovensku celkovo nemame ziadnu prestiznu univerzitu a takmer kazda slovenska VS ma uz za sebou nejake tie kauzy. Ja by som to s tymi KE tak tragicky nevidela, nie sme v USA, kde sa mimoriadne prihliada na absolventov renomovanych univerzit. Pokial si sikovna, dobru pracu si najdes tak ci tak, bez ohladu na to, ktoru skolu mas vystudovanu.

mell27
5. dec 2021

@ell745 ja som farmaceutka a popravde sa ma nikdy na pohovore nepýtali, kde som študovala, (životopis som nedávala) ani väčšina mojich kolegov sa ma to ani nepýtalo .... Podľa mňa to zbytočne riešiš, všade sú aj šikovní a aj takí, ktorí ledva prechádzajú .... Či budeš dobrá farmaceutka závisí hlavne od teba...farmácia v Česku je ale na lepšej urovni ....

nika3136
5. dec 2021

Pracovala som v niekolkych lekarnach. Skoro stale sme hladali farmaceuta a bolo nam uplne jedno, odkial je 😃

slavusiksmeyo
5. dec 2021

Prešlo mi už rukami niekoľko absolventov aj z KE aj z BA aj z Brna aj z Hradec Králové a keď to mám porovnať s akým "baťohom" zručností a schopností prichádzajú absolventi z jednotlivých fakúlt, tak za mňa takto (od najkvalitnejšej): 1.Hradec 2. BA 3. Brno 4. Košice

mell27
5. dec 2021

@slavusiksmeyo robiť závery na základe "niekoľkých absolventov" je teda dosť neobjektívne...

ell745
autor
5. dec 2021

@nika3136
Akurát mňa to viac ťahá do laboratória ako do lekárne a a to som čítala, že uprednostňujú absolventov BA pred KE, viem, že v lekárniach im je to jedno

ell745
autor
5. dec 2021

@slavusiksmeyo hradec je aj moja prvá voľba, akurát sa trochu bojím tých prijímačiek, keďže je to moja jediná voľba školy v CZ a všetko sa učím len v slovenčine (ich modelovky ale už ale mám vytlačené).

lindous
5. dec 2021

Úprimne neviem aká je farmácie v KE, viem len, že v BA je naozaj kvalitná, aj keď náročná, doučovala som odtiaľ študentky ... ale iné som chcela, ak ťa to ťahá do laborátoria, neuvažovala si nad štúdiom chémie alebo biochémie ? Otvorí ti to dvere do omnoho viac laboratórií...lebo teda čo počúvam okolo seba, tých miest pre vedeckých pracovníkov vo farmafirmách je ooomnoho menej ako absolventov ... ale napríklad analytici sú potrební úplne všade ... ak by si nechcela upustiť od liečív, tak sa dá zamerať na medicínsku chémiu, ktorá sa zaoberá ich vývojom a syntézou ... a možno ešte že ak chceš robiť vedu, tak pravdepodobne budeš musieť pokračovať na doktorát, Mgr. je málo a farmácia v KE toto pokračovanie nemá, takže aj tak by si musela pokračovať niekde inde, či už v BA alebo v zahraničí 🙂

ell745
autor
5. dec 2021

@lindous tak ja by som sa hlavne chcela dostať na medicínu, farmácia je len plán B, ale chcem ho mať tiež premyslený do detailu, aby som potom neľutovala. (Nad farmáciou som začala uvažovať až tento september, zatiaľ čo medicínu plánujem už od druhého ročníka strednej) A tieto prírodovedné odbory ma vôbec nezaujali, bola som aj na dni otvorených dverí na UPJŠ a UK na prid. fakulte a myslím si, že už je aj dosť neskoro na to začať nad nimi premýšľať, keďže niektoré prihlášky už mám rozpísané a chystám sa ich podať už v januári, myslím, že by ma to zbytočne len doplietlo. Teraz sa už len potrebujem rozhodnúť medzi Bratislavou a Košicami (Do Hradca už mám prihlášku podanú). Ale myslim, že nakoniec zvolím tu BA, ma to aj jednu výhodu- prijímačky robí ako scio testy a ak ich dobre napíšem, môžem ich neskôr použiť, aby som sa bez prijímačiek dostala do Hradca.

patusikk
6. dec 2021

@ell745 Práveže hradec má ľahke prijimačky ale ťažké štúdium a zase brno má ťažké prijímačky a lahšie štúdium oproti hradcu....minulý rok napr do hradca sa zrušili prijimačky a keď si im poslala vysvedčenia tak si bola prijatá... som v bratislave momentálne 1 ročník a som veľmi spokojná a do ke som preto nechcela isť pretože kvalitou troška je horšia ako ba... a do česka som nešla, pretože je taká doba aká je náhodou ma zatvoria za hranicami a nedostanem sa domov mesiac....veľa deciek si dáva zo slovenska do česka hradec a brno....a kedže svojou skúsenosťou som napísala v brne na 44.5 boda kde bolo v prijimacom konaní napísaná 45 boda na prijatie, lenže sa hlásilo fakt dosť ľudí tak tu hranicu posunuli až na 50 bodov...úprimne? fakt som rada, že som sa nedostala do brna (milujem organiku ale fakt sa nemám chuť učiť za jeden semester 1 300 stranovú chémiu od J.M.) Tu teraz som zrhnala moje mínusy čo sa týka česka...taktiež som počula, že hradec je zamerané skôr na tú vedeckú stránku a 9 povinných predmetov v ZS je tiež HARD. Brno zase sa zameriava teda na tie lekárne :D

ell745
autor
6. dec 2021

@patusikk ďakujem za informácie, nevieš náhodou, aká bola hranica pri priemere tých vysvedčení v Hradci? Teda myslím, že aký najhorší priemer zobrali, ja totiž nemám moc dobrý priemer z prvých dvoch ročníkov a preto viem, že by ma na priemer nezobrali. Do Brna som ani neuvažovala a ani tam ísť nechcem, Hradec je jediná škola, na ktoru sa hlasim na v cz

patusikk
6. dec 2021

@ell745 Fhuuu tušim 1.3 alebo 1.5 ale ako vravím minulý rok brali všetkých čo poslali vysvedčko