Ísť či neísť na vysokú školu?

22abigail22
27. apr 2019

U nás platí pravidlo, že pokiaľ chceme ísť na vysoku školu, musíme si to sami financovať (keďže nejde o "povinnú školu").

Moje plány boli také, že po maturite nepôjdem rovno na výšku ale zoberiem si rok voľno aby som mohla pracovať a zarobiť si na štúdium.
Uvedomila som si, že aj keby idem na denné štúdium, musím mať peniaze na napr. intrák, cestovné, obedy a pod.
Keby pracujem celý rok a šetrila by čo najviac, mohla som si všetko dovoliť a postupom čase si pokojne nájsť brigádu v meste kde študujem.

Pekne a premyslené plány, že?
Lenže kvôli rodinný dôvodov mi plán padol ako dom z kariet.

V poslednom dobe mi každý (kolegovia, súrodenci, známi), že by som mala ísť na výšku.
Teraz mám na to príležitosť.

Ja som však proti tomu aby som išla na výšku zo viacerých dôvodov:
1. Zmaturovala som v roku 2016. Už 3 roky som mimo štúdium a vôbec mi škola nechýba
2. Neviem na akú výšku sa mám prihlásiť. Nemám vysnívanú školu ani zamestnanie
3. Podľa mňa je lepšie sa prihlásiť na kurz. Zaplatíš zaň, si tam max rok, získaš si potrebné info/prax a na konci dostaneš certifikát.
4. Poznám veľa ľudí, ktorý študovali a úspešne dokončili vysokú školu a nezískali a nič lepšie zamestnanie. Robia napr ako čašníčky alebo v McDonald's.

Čo si o tom myslíte vy vážený? Ste za aby sa za vysoku školu ale proti?

jatva
28. apr 2019

@abbey1 urcite.

evittam
28. apr 2019

@abbey1 A nepíšem ani o BA a ani o nejakej ajtackej funkcii ale to som uz napísala.

evittam
28. apr 2019

@abbey1 To mas to iste ako keby sa nejaká slecna uchádzala o miesto sekretarky-varenie kavy, posta, nejaka mala administratíva. A akoze ak by mala titul z VS ekonomickej tak ma dostat vyssi plat ako ta co nie? Za co?
Nepisem teraz o inštitúciach kde sa plat odvija od titulov.😉

jatva
28. apr 2019

@evittam napr ak sa javi sikovnejsia ako ina a je tam moznost, ze by sa pozicia napr rozsirila o ucto. a teda by sa im tam hodila viac a nechcu aby im kdesi rychlo zdrhla 🙂 (teoreticka uvaha)

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@evittam ja som to napisala nie preto, ze by som Ti neveriila, ale na vysvetlenie, ako to u informatikov chodi. Tento vsak musel byt trochu pomyleny, ak bolo v inzerate napisane, co a za kolko, a aj tak sa tam prisiel ponuknut, tak bol asi dost mimo. A este teda asi bude rozdiel BA a zvysok Slovenska.

abbey1
28. apr 2019

@evittam Veď už si mi zaželala pekný večer. ;)

hettinka
28. apr 2019

@evittam také miesta sekretárok, ako píšeš, že je tam dievča na okrasu (varenie kávy a dvíhanie telefónov...) to ešte vôbec existuje? A ak existuje, v tom prípade je jedno, či má alebo nemá VŠ, skôr musí mať pekný ksichtík a modelkovské miery a možno musí byť ehm ... ochotná, no. Alebo je šéf jej tatinko.
Normálne miesta asistentiek sú dnes odpichové miesta pre vysokoškoláčky, absolventky ekonomických smerov, manažmantu a musí vedieť oveľa viac, ako len dobrú kávu navariť a usmievať sa.

jatva
28. apr 2019

@hettinka a to si myslim, ze je riadne pomylene. Neviem si predstavit, co by mohla taka asistentka robit, aby na to potrebovala VS

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@jatva zalezi aj od toho, aku VS-niektore su na urovni SS spred 1989, mozno horsie.

jatva
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl to je fakt

evittam
28. apr 2019

@jatva To uz su teórie niekde inde. A preto iste moze dostat lepsi plat aj ta s maturitou nielen ta s titulom, nakolko vie rovnaky prd o účtovníctve (nepisem o ľuďoch čo pracujú popri VS). Cize naozaj stačí. 😉

evittam
28. apr 2019

@abbey1 Tak prepac ze dvakrát.

1andrea111
28. apr 2019

@evittam Neviem kto bol uvedený chalan, ale vidno že si žiadnu VŠ neštudovala, nemáš ani len predstavu koľko je to driny a ako neskutočne náročné sú "originál" VŠ IT - zamerania, považujú sa za rovnako ťažké ako medicína. Tam je myslenie a matematika v úplne inej rovine. Ak by si vyštudovala takúto školu, ver že by si sa nechcela odraziť pri 800 EUR v hrubom.

evittam
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl Mozno pomyleny ale určite si myslel,ze sa okolo jeho zadku svet točí a všetci vsade na neho cakaju.😁😉

jatva
28. apr 2019

@evittam netrufam si posudit uroven uctovnictva u absolventov. Ja sa mu vyhybam, ale dlho sa mi to uz darit nebude :D To som dala len priklad. I ked myslim, ze nejaka s vs ekonomickou bude mat predsalen vacsieho tucha o ucte ako gymnazistka.

evittam
28. apr 2019

@1andrea111 Tak nemal čo chodiť na taky pohovor a cakat,ze sa z neho všetci po.erieme. Inteligentný clovek na úrovni, o ktorych píšeš sa správa a prezentuje inak.
Btw ja veľmi dobre viem co je to študovať a vzdelavat sa cely život lebo musim. Cize vdaka za info ake je neskutočne tazke sedieť na prednáškach a študovať par rokov.

evittam
28. apr 2019

@jatva Gymnazistka?! Na gymnaziu ucia uctovnictvo?
Teoretická úroveň z VS je tiez len pekna teoria. Bohuzial. Ak nema osoba ziadnu prax tak vie to iste ako študentka SŠ ekonomickej. 😉

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@evittam Takto, studium informatiky, pokial je to na dobrej VS, tak je naozaj narocne, lebo ti studenti neustale (okrem sedenia na prednaskach) robia projekty a nie prave jednoduche. Ale aj tu plati, ze sa da informatika vystudovat na roznych skolach, s roznou urovnou. Tak ako kazda skola. Podla toho potom aj vyzeraju absolventi.

jatva
28. apr 2019

@evittam u nas sa dalo tusim, ale vacsinou sa neuci a preto ten priklad preco by si vs zasluzila viac ako napr gymnazistka, ak by firma do buducna chcela od tej pozicie viac. Snad som to vysvetlila zrozumitelne. Proste ked niekoho chces a hodil by sa ti aj do buducnosti, tak ho treba zaplatit.

evittam
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl Ale ja nikde nepisem nic o štúdiu informatiky ci jeho náročnosti a ani ho nespochybňujem.

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@evittam ved ja nepisem, ze spochybnujes, ja len vysvetlujem, ako to je.

evittam
28. apr 2019

@jatva Ale kde ziska tie potrebné vedomosti keď bude len variť kavu a riešiť nejaku administrativu-ako asistencia nejakému vyssie postavenému. Nepisem o pomocnej účtovníčke. Btw.sikovna gymnazistka s dvojmesačným kurzom sa moze naucit to iste ak by mala možnosť,cize ta uz si ten plat nezaslúži za tú istú prácu lebo nema VS🤔😉

evittam
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl Ale ja viem ako to je. Ale vdaka za vysvetlenie.😉

evittam
28. apr 2019

@jatva A naozaj neviem teda kto by platil niekoho za prácu ktorú mozno ten dotycny bude robiť v budúcnosti.

1andrea111
28. apr 2019

@evittam nie si jediná v oblasti účtovníctva, tiež sa vzdelávam celý život, lebo ešte len je zákon platný a už je pozmenený, ale to vzdelávanie a IT je úplne iná úroveň, mám syna IT-čkára, tak to viem s účtovníctvom porovnať.

jatva
28. apr 2019

@evittam no ale v momente kedy prijimaju absolventky, ta gymnazitka nema tie vedomosti co absolventka vs, ten kurz by jej potom museli zaplatit, takze to uz by bolo treba zratat co by sa vyplatilo viac.
A napr nasa firma tak teraz plati mna. Nic nerobim a mzdu mam.

marca12
28. apr 2019

Na vysoku skolu ide clovek,ktory chce studovat a je smutne,kam sa dostala uroven studia vdaka tomu,ze ludia studuju kvoli titulu. Znamy nech sa strcia,ked takto zmyslaju. Je nezmysel ist studovat,ked ani nevies,co by si studovala. Ak studujes vysnivany odbor,tak sa k studiu spravas zodpovedne. Vyska ta nauci a da do zivota vela. Boli to tazke roky,ale zaroven najkrajsie. Isla by som este raz,ale denne. Mozes studovat aj externe,to nie je take narocne ako denne studium

evittam
28. apr 2019

@jatva Tak to mas super. Nic nerobiť a mat to zaplatené.
A stale nejak nechápeš čo píšem. Nevadi.😉

jatva
28. apr 2019

@evittam preco mas pocit, ze tomu nerozumiem? Mas len iny nazor. Ja myslim, ze sme v dobe, kedy kvalitneho cloveka treba zaplatit, hlavne ak vidis, ze ti do buducna da viac. Mozno teraz zamestnavatel preplati, ale potom sa mu to moze viacnasobne vratit.

hettinka
28. apr 2019

ja som končila gymnázium v roku 1994, ked sa ešte na VŠ bol problém dostať. Vtedy šlo na VŠ tak tretina triedy, zvyšné spolužiačky si porobili nadstavby (v dnešnom ponímaní tie kurzy), pár zostalo na materskej, pár odišlo do zahraničia, kde sa pretĺkali ako au-pair, čašníčky alebo robotníčky ... teraz sme sa stretli po dlhšom čase od školy a tie, ktoré majú dnes lepšiu prácu, si tie VŠ dorobili.
Moje spolužiačky, ktoré po gymnáziu neštudovali nejakou formou ďalej, sú bez kvalifikácie a bez poriadnej práce. Sú stále len nejaké čašníčky, predavačky, robotníčky, jedna v knižnici, v podstate robia málo platené práce. Jedna opatruje v Rakúsku, tá je na tom platovo asi najlepšie, ale nie je vôbec doma. A hoci ja ako učiteľka nemám plat nad 1000€, oni majú tak 500-600 a malú nádej, že by im platy nejako prudko rástli. Bývam mimo BA.

Ja nerozumiem, ak niekto ide na gymnázium, tak musí mu byť jasné, že je to príprava na VŠ. Ak také ambície nemá, nie je študijný typ, vôbec nemal ísť na gymnázium. Ja na gymnáziu učím a na VŠ sa od nás snaží dostať každý. Niekedy školu nechajú, ale aspon Bc. by som sa snažila si urobiť.
Mám dcéru tretiečku na gymku, už teraz rieši VŠ, kam pôjde, ako sa tam dostane, samozrejme s ohľadom na záujmy a potreby trhu práce. A k tomu piluje jazyk. Predavačku by brala ako študentskú brigádu, nie ako ozajstné zamestnanie.

Tu však vidím problém u @22abigail22 , že ona nevie, čo by robiť chcela a teda nevidí význam VŠ. V prvom rade by sa mala v tomto zorientovať. nedá sa ísť študovať len tak naslepo. Stojí to dosť veľa peňazí a energie.
Jasné, že sú ľudia, ktorí VŠ nemajú a uplatnia sa ... ale pravdepodobne majú odbornosť získanú inde, na odbornej škole (tipujem, že dávnejšie, lebo to, čo teraz vypúšťajú SOŠ, by som odborníkom práve nenazvala), alebo majú dlhú prax, množstvo školení a kurzov, makali na sebe po strednej škole, išli za nejakým cieľom, ako napr. ty @evittam. nehovor mi, že si si to, čo vieš, len tak vycucala z prsta.