Kam na vysokú škollu?

esabesa
1. mar 2024

Ahojte, som momentálne v predmaturitnom ročníku a už som si vyberala semináre a to chémiu a biológiu. Moj prvý nápad na výšku bola veterina v košiciach / brno (ale nie na doktora, iba na bakalar na sestru) ale momentalne mam pochybnosti a neviem či nahodou nezmenim nazor.
Rada by som študovala na vyške po anglicky, a po prehliadnuti odborov a programov su vsetko po slovensky (v košiciach je vet. sestra aj anglicky ale z nejakého dovodu sa to neotvára). To ma odradza keďže chodím na biligvalne anglické gymnázium a tej angličtiny a celkovo jazykov by bola škoda. Medicina (ľudská) ma inak moc neláka, po pripade farmaceutika ale to tiez len slabo. Učitelka určite nechcem byť. Štúdium v zahraničí je ďalšia možnosť, len o veterine zahraniči okrem brna som ešte popravde nepočula. Potom ma napadla zoologia alebo botanika a taketo odbory len neviem čo potom dalej po výške s tym...

uvažovala som nad zmenou chemie za občiansku náuku - (bio, obn), lenže humanitne vedy mi prídu nič moc a na pravo alebo ekonomiku žaludok nemam. Jazyky ma bavia, to je možnost a geografia je ešte dosť fajn. Nemáte nejaké návrhy na vysokú školu kde je hlavne biológia a v práci nebude biedny plat? v labaku alebo v terene mi robota vadiť absolutne nebude. 😅

thereisabear
1. mar 2024

Medicínska biológia? Alebo niečo s genetikou?

kofa77
1. mar 2024

v zahranici sa da studovat neuroveda, skus pozriet. je tam biologa, chemia, psychologia, zo vsetkeho trocha.

kofa77
1. mar 2024

skus kontaktovat agentury, ktore spostredkovavaju studium v zahranici, budu mat prehlad o roznych odboroch, urcite je nieco ako veterina aj tam

lelelienka
1. mar 2024

Pozri biofyziku, to je kombinacia fyziky, biologie, chemie a pripadne inych pridruzenych odborov a s tym sa urcite nebude problem uplatnit 😉

erikavesela
1. mar 2024

Veterina anglicky sa da studovat v budapesti

eva8
2. mar 2024

@lelelienka kde sa da uplatnit s biofyzikou?

lelelienka
2. mar 2024

@eva8 vyskum, farmafirmy, firmy s biomedicinskymi pristrojmi a podobne

eva8
2. mar 2024

@lelelienka dakujem

esabesa
autor
2. mar 2024

@erikavesela dakujem, pozrela som ale tie poplatky su fakt vysoke, 7700 eur za prvy semester... myslim ze so zahranicnymi unverzitami na medicinu resp veterinu to bude narocne😢

erikavesela
2. mar 2024

@esabesa no ano...lacne to nebude, vzdy sa plati, ked studujes v inom jazyku ako narodnom danej krajiny

eva8
3. mar 2024

@esabesa v niektorych krajinach, ked odpracujes urcity pocet hodin za tyzden, dostanes este dotacie od statu. Je to casovo narocne, skus sa poinformovat
Este je pozicka na Sk, nenapadne mi, ako sa vola (nejake meno), zisti si

betulinka1
3. mar 2024

@esabesa farmacia?! Inak ta veterina je super aj ked ju budes studovat v Slovenskom jazyku. To, ze vies ANJ je tvoja vyhoda a vies sa samovzdelávat popri skole. Mozno vdaka nej vies ist na niektore semestre aj do zahranicia, vacsinou maju uz skoly rozne programi, kde sa vies fakt posunut na inu uroven. Toto si pozri, ci Brno alebo KE ale Ke ma velmi dobre meno a znama z Ke, vyštudovala vetrrinu, urobila si nejaku povinnú prax a isla do zahranicia, pracovala z delfínmi niekde daleko ani si nepamatam ten nazov, tam zachraňovali zranené delfíny a teraz je uz 10 rokov v Dubaji. A nestudovala veterinu v AnJ. Vedela so strednej + sa ucila sama.