Môžem študovať ošetrovateľstvo na VŠ aj externe?

lienkashcj
23. júl 2020

Ahojte chcela by som sa vás opýtať či môžem študovať VŠ ošetrovateľstvo?(aj keď som SŠ nemala zdravotnú). Chcela by som to študovať aby som mohla byť zdravotnou sestrou(klasickou robiť v nemocnici na oddelení). Na to by mi mal stačiť iba titul Bc.(myslím)
Ale(už som to niekde inde na stránke písala) mám zdravotné problémy Skleróza multiplex a epilepsia. A no neviem v poslednej dobe 1-2 roky sa mi nejako zhoršila epilepsia(tie 1-2 roky viac premýšľam o všetkom...možno aj to v tom zohralo rolu) Mám iba SOŠ s maturitou odbor podobný s časti ako OA. Po skončení som išla na informatiku(VŠ) vydržala som tam jeden semester a potom odišla, išla som na invalidný dôchodok kvôli tomu čo mám a odvtedy som doma. Snažím sa nájsť prácu ale nedarí sa tam odkiaľ som je to s časti hladová dolina(aj keď uznávam že sú na tom aj horšie niektoré oblasti) ale mňa iba so strednou nik nezamestná, okrem roboty ako sú obchodný reprezentanti alebo tomu podobné a na to ja fakt nemám niekoho otravovať a núkať mu buď nejaký produkt(ktorý aj tak je o ničom) alebo v horšom prípade poistenie to naozaj nie je pre mňa.
No mamina je zdravotná sestra a pýtala som sa jej(okrem toho že mi povedala že vymýšľam) tak tiež dodala že mňa nikto nezamestná. Že ja som chorá a na prácu v zdravotníctve mám zabudnúť a už vôbec nemám šancu v nemocnici. Tam potrebujú ľudí na smeny a nie niekoho kto môže len na ranné robiť a ja by som najradšej robila v nemocnici a nie niekde na ambulancií.
Neviem čo mám robiť ja jediné čo robím je že sa uzatváram do seba, pretože doma mi už začína hrabať úplne. Takmer deň čo deň som tu doma zavretá už 4 roky(mamina pracuje a ocino je tiež na invalidnom dôchodku a je že nemôžem byť sama). Na SŠ som nemala kamarátov teraz sa už na mňa aj tí zo ZŠ vykašľali všetci už majú svoj život frajerov, prácu alebo niektorí už aj rodinu. Ja nepijem(kvôli tomu čo mám) a diskotéky(kde sa ľudia ožierajú na to nie som) už mi šibe samej.
A keď som tak rozmýšľala čo by som v živote chcela robiť tak nech sa na to dívam ako chcem tak sa aj tak v poslednej dobe vraciam k zdravotníctvu(byť zdravotná sestra), len škoda že som to ja trúba nezistila skôr. Keď som tie nemocnice mala svojím spôsobom vždy rada.
Chcem vedieť je možné ošetrovateľstvo študovať aj externe(lebo rodičia sú pri tomto rázni a v žiadnom prípade by ma na dennú formu nepustili a je jedno že som dospelá a svojprávna, lebo sa mi niečo stane(a mám 23 rokov ísť na dennú formu štúdia sa mi moc ani nechce preto by som radšej externe to študovala).
A chcem sa vás opýtať je to možné? Študovať ošetrovateľstvo externe? Alebo aj tento plán mi stroskotá či už kvôli tomu čo vymýšľajú rodičia alebo kvôli tomu že nemám prax...alebo kvôli niečomu inému...(napr. to že by ma neprijali na školu kvôli zdravotnému stavu)
Čítala som že VŠ neponúkajú štúdium ošetrovateľstva externe kvôli tej praxi ale keby som robila napr. sanitárku v nemocnici išlo by to...
Viete niekto ako to funguje?

A ospravedlňujem sa za to že je to tak dlhé.

kvetinka75
24. júl 2020
lienkashcj
autor
24. júl 2020

@diusqa761 aha takže pracovať treba v nemocnici. Mamina mi povedala že by som neprešla zdravotnou prehliadkou a nikto nie je tak blbý aby ma zamestnal v nemocnici. 😢 a vzal si ma na svedomie. ... Tiež je toho názoru že teraz mi nik už dupľom nedá to povolenie(a vždy keď sa pozriem späť ako som si vyberala VŠ tú informatiku tak mi je do plaču koľko času a príležitosti som premrhala. A teraz keď už viem čo chcem mi nik nedá to povolenie.
A ta prax musí byť len v nemocnici? Alebo aj na ambulancií môže byť?

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj no neviem. Vybrala si si nieco co.si.myslim ze je nad tvoje sily. Aby si ma nexhapala zle. Nie ze by si na to nemala ale v zdravotnictve sa fakt maka co by bola pre tvoj stav velka zataz. Teraz si Ok ale to mozno preto ze si doma a nie je na teba kladenych vela uloh. Neviem ako sa citis ake mas k9nkretme problemy. Unava, krce, bolesti. Ale v zatazovom prostredi, pod tlakom sa ti stav moze rapidne zhorsit a budes PN. Pochybujem ze by ti to v praci tolerovali. Niekedy netreba byt tvrdohlavy a ist cestou aby sa clovek uzivil a bol ako tak v klude. Mna tiez nebavi co robim ale zarobim, privyrabam si, studujem co ma.bavi
Mozno raz tiez budem robit v oblasti ktora ma bavi. Tazka.je doba
Niekedy sa neoplati preberat. Si nervozna z toho ze si sama, nemas skolu, sama nikam nemozes ale niekedy mam pocit akoby to.pisala tvrdohlava 15tka ktora si nic neda vysvetlit. Chces sa osamostatnit, tak hladaj moznosti a nie toto nie a toto nie.

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj ako ta moze niekto zamestnat v ambulancii ked na to nemas vzdelanie?

diusqa761
24. júl 2020

@lienkashcj jedna baba z čiech mala prax z ambulancie tá si to ale po známostiach tam vybavila a mala strednú zdravotnícku teda aspoň čo hovorila. a aspoň si najprv ten ošetrovateľský kurz spraviť? Potom by ťa ľahšie niekde zobrali alebo by si mohla ísť ako ošetrovateľka aspoň do zahraničia. No pri práci v nemocnici kontrolujú zdravotný stav ale čo viem na VŠ študovali aj baby čo robili v domovoch dôchodcov. Tam to tak prísne vraj nemajú a keby si bola u mobilných tak by si to podla mňa zvládla 👍

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj a este jedna vec. U nas na studium praktickej sestry vyzaduju ockovanie proti zltacke typu B. Viem ze SM karom nedoporucuju ockovania
Ani dcera od urciteho veku nema. Takze aj v tom by mohol byt problem

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj a co tak externe studium predskolskej pedagogiky. 2 roky externe a skolka.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 tak necítim sa až tak zle. Áno jedna vec je únava tá robí asi svoje(ale dokázala by som sa jej vzoprieť aspoň v to dúfam) a áno toho som si vedomá že pod tlakom/záťažou sa mi môže stav zhoršiť.... :( viem že vyzniem tvrdohlavo, ale ja som sa tak potešila že po dlhých rokoch som si uvedomila čo by ma v budúcnosti bavilo robiť ale do toho mi vliezli tie choroby...a viem že byť zdravotná sestra by ma bavilo/napĺňalo ale bojím sa že ak to nepôjde robiť kvôli zdraviu neviem čo budem robiť. Niečo čo by ma bavilo..... :( keď pôjdem najbližšie k doktorovi tak sa ho opýtam či by mi dal povolenie...

To ako by ma niekto mohol zamestnať v ambulancii myslím že to ide. Od nás z dediny poznám jednu ktorá chodí k jednej očnej doktorke a viem že ona nie je sestra(ani strednú nemá takú) a robí tej očnej doktorke sestričku :/

Nad pedagogikou som ešte nikdy nerozmýšľala ....

@diusqa761 aha(o tom kurze si niečo zistím) a do zahraničia to by mne asi neprešlo 😀

diusqa761
24. júl 2020

@lienkashcj opatrovateľský kurz je cca na 5 týždňov a stačí ti podľa stránky na to základné vzdelanie. Plus s ním môžeš robiť aj tu na SVK 🙂 naviac ti ho môže úrad práce preplatiť 👍 s ním ťa ľahšie niekde zoberú

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj no neviem ako si to.mohla vybavit. Ak by jej na t o prisli mala byvelky problem.

diusqa761
24. júl 2020

Bol by to aspoň začiatok a možno by ti to pomohlo keď cítiš že zdravotníctvo máš v srdci 🙂

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj a si si ista ze robi sestricku? Pretoze aj sesteicka vysetruje zrak. Neviem ci by som talej lekarke doverovala ktora zamestna nekvalifikovaneho zamestnanca.

kvetinka75
24. júl 2020

@diusqa761 tak je to najrychlejsia cesta. Poznam zeny ktore maju kurz a pracuju v domovoch ako osetrovatelky. Ale velmi sa narobia. No neviem ci v lripade zakladatelky je dobre ist hlavou proti murus takymi diagnozami. Zeny su unavene. Boli ich chrbat.

kvetinka75
24. júl 2020

A co tak skusit psycholigicku- testy. Mozno ti bude vediet povedat este aj o inych moznostiach. A napr. Taky technik BOZP? Hygiena a pod?

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 jej mamina je ževraj bývala zdravotná sestra a ona k tej doktorke ževraj (čo som počula) už dlho chodí a určite sa poznajú, lebo inak by si to nevybavila tak si myslím. No je to na ambulancii sukromnej (nie v nemocnici) o cca týždeň idem k doktorovi a potom aj psychiatricke tak sa opýtam aký majú na to názor

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj to je jedno ci sukromna alebo nie. Sestra na akejkolvek ambulancii by mala mat adekvatne vzdelanie. A drzim palce nech ,,pohovor,, dopadne dobre. Daj potom vediet co ti povedali

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 ja viem len že jej mama je bývala zdravotná sestra ale o nej neviem že by bola. Alebo či má nejaký kurz alebo ake su tam požiadavky to neviem keď pôjdem k doktorovi tak sa ho opýtam aký ma na to názor

diusqa761
24. júl 2020

@kvetinka75 v prípade zakladateľky by som určite išla iba do zariadenia k mobilným pacientom o ktorých je trochu ľahšia starostlivosť. Možno by ju naviac prijali aspoň s ošetrovateľským kurzom aspoň do detského domova alebo do Domova sociálnych služieb pre deti a postihnutím. (Neviem isto musela by si zakladateľka pozisťovať) 🤷 možno aj taká práca by zakladateľku potešila

kvetinka75
24. júl 2020

@diusqa761 tak s kurzom.ju tam urcite prijmu

diusqa761
24. júl 2020

Alebo potom len jedine na denné štúdium nie externé🤷

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@diusqa761 toho sa obávam že na denne štúdium prídem si už stará na to. Keby som aspoň žila v tom meste kde je škola ale nie tak ďalej :D preto by som najradsej externe budem sa musieť opýtať aj škôl, nemocnice a doktorov svojich

diusqa761
24. júl 2020

@lienkashcj držím palce 👍 nieje väčšej radosti ako robiť to čo ťa napĺňa. Budem ti držať palečky nech ti vyjde 😊 zdravotníctvo potrebuje ľudí ktorí robia svoju prácu s láskou a radosťou. Daj potom vedieť ako si dopadla

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj preco by si bola stara? Skola nema limity.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@diusqa761 potom sem napíšem ako mi povedia doktori či môžem alebo nie....

@kvetinka75 myslím tým stará na intrak medzi ľudí čo skončili SŠ tam prídem ja....A ja som nikdy ani nebola na tie zábavy(chodbovice) tak som myslela stará

hermanoval
24. júl 2020

@lienkashcj setry pracujú pod veĺkým psychickým a fyzickým tlakom , často vo velkom strese

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj nemusis byt na intraku. Da sa aj podnajom. Viac studentiek v jednom.byte. nie vsetci su na zabavu

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@hermanoval ja viem ako to je mamina robí na JISke na chirurgii a vždy hovorí ako to tam je ťažké atď (ja by som najradsej na neurologii alebo na nejakom oddelení kde to nie je až tak namahavé) aj keď som si vedomá že na každom oddelení je to veľmi ťažké

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj lenze niekedy si nevyberies kde budes. O take lepsiemiesta je vzdy zaujem. Nemas istotu ze ho aj dostanes. Ja osobne by som sa bala byt v zdravotnictve ak by som mala epilepsiu. A ako zamestnavatel v tejto oblasti by som sa bala zamestnat niekoho takeho. Nexhcem nikoho diskriminovat ale predstav si ze niekomu beries krv a zrazu sa nieco stane. Skus si najskor zistit ci s takymindiagnozami ta vobec zoberu na skolu. Potom mozes uvazovat dalej. Dovtedy sa tym zbytocne zaoberas

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 viem no myslím že pokiaľ by mi doktor to odsúhlasil(že by mi dovolil ísť tak by možno šanca bola) a viem ťa epilepsia je nevypocitatelna mrcha. Budem musieť zavolať a opýtať sa na tých školách a doktorov. Nech viem ako na tom som a aké mám možnosti.

hermanoval
27. júl 2020

@lienkashcj neurologia je veľmi ťažké oddelenie, skús si zistiť aké stavy sa tam liečia, zrejme máš skreslenú predstavu