Štúdium: Ošetrovateľstvo, dipl. - zdravotná sestra verzus praktická sestra

zuzkaradko89
13. apr 2020

Zdravím, chcela by som ísť študovať buď denné Ošetrovateľstvo v Ke alebo externe v PO pripadne dipl,. Sestru v Ke alebo externe Praktickú. Je tu niekto kto sa chystá tiež, alebo ma skúsenosti vie poradiť čo kde ma čaká? Obávam sa ako to je pri dennom, keďže už mám 26 rokov, no som nešťastná pri svojej práci a momentálne som dostala aj výpoveď a s muzom sme sa rozprávali ako ďalej možno by sme to utiahli ak by som bola na dennom.. no externe v PO je tiež Ošetrovateľstvo, ale neviem ako je to s praxou. Vie mi niekto prosím poradiť? Aj do SŠ Ďakujem

majab246
13. apr 2020

Pridam sa ak môžem, tiez mam tolko rokov ako ty a rozmyslam, ze by som sa na to dala 🙂

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@majab246 aj ja už dlhšie nad tým uvažujem, mam aj vzťah k tomu, ale neviem kde kam ísť a denného sa ku obávam, lepšie by bolo externe, ale dobre by bolo niekoho poznať kto by poradil 😊😊

derdia
13. apr 2020

Tusim na externe osetrovatlestvo moze ist len sestra...to znamena,ze musis mat bud dipl.vseob.sestru,alebo prakticku sestru...inak musis ist na denne.ja som chodila na dipl.vseob.sestru...

derdia
13. apr 2020

Na denne studium moze ist kocikto...z hocijakou skolou na externe len sestra...

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@derdia a ako si spokojná s dipl sestrou ako prebiehala prax? Ja som pisala raz na Fakultu v PO ohľadom externe Ošetrovateľstvo a odpísali ze uz netreba mať vzdelanie sestry ze prijímajú aj bez len neviem ako to chodí tam 🙂

derdia
13. apr 2020

@zuzkaradko89 no teda....tak to nechapem....no ja som hofila tri roky, bolo to fajn,mali sme prax tri dni v tyzdni a dva skolu...neskor 4 dni orax a den skolu..
Ale po praxi este par norm.hodin.Bolo to fajn....ale my sme boli prva otvorena trieda po rokoch takze na nas sa len ucili co a ako...teraz to znad uz prebieha lepsie...proste mas prax cez skolsky rok...koncis ako stredoskolaci...potom tuzim mas tyzdne alebo dva prazdninovu prax....ale mas titul DIPL.tusim alebo ako...ja ho nemam zatial zapisany lebo neviem ci to tu uznavaju na svk.A na osetrovatlesve to je vysoka skola takze formov vysokej skoly...a prax asi aj 6 tyzdnov v lete...oni maju menej praxe ce rok a viac v lete..ale na externom musis pracovat v nemocnci ako sestra...ci uz ajto zmenili?

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@derdia a vlastne to je rozdiel platovo nejaký alebo v kompetencii medzi dipl sestrou a BC? A s prácou si ako spokojná? Mňa to veľmi laka, rada pomáham mam v sebe pocit byť potrebnou nevadilo by mi robiť žiadne úkony, keďže som citala o všetkom. Len problém mám so štúdiom kam ísť a ci popri práci sa vôbec dá alebo len denne. Mne napísala pani z Fakulty, že nepotrebujem žiadnu SŠ v odbore praktická sestra a ani byt zamestnaná a môžem ísť Externe asi to zmenili. Len neviem ci je možná prax v Ke keď je škola v PO napr

derdia
13. apr 2020

@zuzkaradko89 no ked ta to laka tak chod a nevahaj.aj mab to bavi...v nemocnici je to tak,ze sice robis aj nocne,ale zase ta praca sa stale meni..raz pises,raz robis s liekmi, raz s pacientom,raz s pocitacom...a hlavne ludia sa nikam neponahlaju...ale moze to byt narocne ked je toho vela...bude behat ako strelena zo strany na stranu a makat...nestihnes sa ani najest...ale je to super...nie je to stereotyp...stale robis nieco ine...zase ambulancia je taka,ze ludia maju hned rano nervy....vsetci chcu byt prvy, vsetci sa tlacia dnu a ponahlaju a robis stale to iste...vyhoda...robis cez den....ale ten stres co sposobuju nervozny ludia v ambulancii je strasny....platovo je to rovnako...ale s bc mozes ist dalej a stat sa aj vrchnov sestrou...a diplomom nemozes byt vrchna sestra teraz uz asi...po novom...dobre si to prestuduj aby si nelutovala...ja by som sla na bc asi uz druhy krat.

derdia
13. apr 2020

Ale podla toho aka si ...ci vhces menezovat ludi ci si katierny typ...ja nie som....nepotrebujem to...nechyba mi to...mne je dobre tak ako som..teraz som doma s dcerkouale potom pojdem spat do prace a chcem mat dobry plat...a robit v ambulancii...proste niekto je taky,ze chce struhat karieru...ak si taka chod na bc aby si mohla ist dalej...ak nie staci ti aj dipl.vseob.sestra.

derdia
13. apr 2020

Takto plat v nemocnici je dobry...aj budes v nejakej fakultnej naor.mozes mat aj 750 eur v cistom....ale v njakej slabsrj budes mat tak 530..560...max.v cisotom..musim ist potom napisem vecer.

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@derdia ja tiez niesom kariérny typ vlastne vrchná musí byť už Mgr nestačí ani Bc tak? Mne by stačilo 3 roky 5 uz je dosť aj na môj vek 26 ale tak aj rodina a všetko tak 3 roky by bolo akurát. Presne sa mi páči to ze je to praca s ludmi a pre ľudí práca v kolektíve a ze jo nie je stereotyp lebo mňa strašne ničí stereotyp a prácu sestier ako aj doktorov a všetkých zdravotníkov obdivujem je to podľa mňa nádherná naplnujuca aj keď ťažká a zodpovedná práca ale človek sa cíti uricte veľmi potrebný. Veľmi by som to chcela robiť musim zistiť ako je to aj s tou praxou na externom v PO keďže dipl nemá externe bohužiaľ. Ale možno aj to by sa dalo mat práci aspoň na víkendy

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk áno áno to chápem viem ze praktická je premenovaná a je to v podstate najnižšie vzdelanie a menej kompetencií cize toto som zvažovala jedine ak s tymto u zubára a to ma až tak neláka a tiež neviem ci by to vôbec stačilo a Bc sestra vlastne aké má možnosti ci v postate je rozdiel len trn titul medzi dipl a Bc? Ďakujem 😊

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk cize vlastne v podstate tie isté kompetencie jedine je to v tom titule rozdiel s Bc nemôže byt vrchná ani tiež ze? a do zahraničia sa vôbec nechystám cize by mi stačilo aj dipl vystupovať v podstate 🙂

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk dobre tak ďakujem pekne skúsim si pozisťovať ako to je s praxou na externom Ošetrovateľstve v PO a na dipl v Ke uz viac menej viem. Ďakujem krásne za info pomohlo veľmi 🙂

nusyk
13. apr 2020

@zuzkaradko89 za malooo, za mňa dipl. bola brutal dobrá praktická príprava, prišla som už hotová do praxe, všetko som vedela robit.bc som si dorobila externe

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk cize ty máš aj aj? A externe si kde prosím študovala? A ako bola prax ci to sa ti zaratala z školy keď si chodila na dipl? Och ja by som veľmi chcela musim to nejak premyslieť a dat sa do toho. Ako sú spokojná s prácou ako myslím nejake negatíva pozitíva celkovo v práci?

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk dobre ďakujem krásne napíšem 😊 a môžeš v podstate robiť na ktoromkolvek oddelí ak je samozrejme volne miesto? Veru kolektív v práci robí najviac určite.. Pozisťujem uricte co najviac o všetkom 😊

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzu1994
13. apr 2020

@nusyk nerada ti skacem do reci trosku si ma urazila som prakticka sestra a robim to iste co sestra mam tu istu zodpovednost sanitar je sanitat u nas dokonca aj specializaciu si mozem urobit a myslim ze aj ten plat mam celkom slusny na sanitara 😉

nusyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzu1994
13. apr 2020

@nusyk ja som tiez rada ze je to uz takto🙂pracujem dokonca na jiske tazkej dost urcite to nie vsade tak je ako pisete

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk cize aj ako dipl sestra si môžem časom spraviť ak by som chcela špecializáciu?

nusyk
13. apr 2020

@zuzkaradko89 urcite

zuzkaradko89
autor
13. apr 2020

@nusyk ďakujem pekne za pomoc 😊

derdia
13. apr 2020

@nusyk dipl koncis diplomovou pravou plus skusky normalne teoreticke a prakticke a mas diplom...v cechach je do DIS ...normalny titul... tu medzi slovakmi si ludia myslia,ze clovek je len ten ktory ma titul....