Pomoc s angličtinou

lienkashcj
28. apr 2018

Ahojte chcela by som sa vás opýtať ako sa naučiť angličtinu ? Je to blbá otázka viem ale učím sa ju už od ZŠ a stále s ňou mám problém. Viete mi poradiť ako na to ? Aby sa na mňa nejako nalepila ak gramatika tak aby som vedela aj komunikovať. Pretože to je so mnou strašné a do zahraničia si nemôžem dovoliť vycestovať. A neviete kde by sa dala stiahnuť kniha 2000 najpoužívanejších anglických slov pretože je už všade vypredaná. Alebo nejaká stránka kde je tých 2000 najpoužívanejších slov ? Ale aj s prekladom.
Alebo čo vám pomohlo ? Nejaké rady ?
Ďakujem 🙂

ewellina
28. apr 2018

Tu nájdeš kopec ľudí, ktorí sú na angličtinu odborníci: https://www.doucma.sk/

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@ewellina to viem ale niečo aj pre samoukov ?

janinah
28. apr 2018

moja dcéra učí cez skype,je Bc. prekladateľ-tlmočník

mircalla
28. apr 2018

Nechcem ta odradit, ale podla mna jazyky bud niekomu idu inemu nie. Ak sa ju ucis do zakladnej a stale nic, tak ti pomoze len pobyt vonku, nic ine. Nie kazdy ma talent na jazyky, ale verim tomu, ze ak je niekto x rokov v zahranici, tak to uz musi fungovat. Nejake samostudium - podla mna zabudni - na taku zakladnu uroven, ale ak to nebudes pouzivat, tak to zabudnes. Zakladom znalosti jazyka je jeho neustale pouzivanie

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@mircalla nechcem tým povedať že nič neviem viem veď som z nej zmaturovala a celkom dobre len stále sú tam medzery ktoré sa mi nedarí vyplniť. 😕 my sme ani na škole nejako extra nekomunikovali. A napr. ta gramatiku tiež nieje na 1.

mircalla
28. apr 2018

@lienkashcj Netvrdim, ze nic. Ja som sa zacala anglinu ucit na strednej a po maturite som uz hovorila plynuje, samozrejme sa to dalej rokmi zdokonalovalo. takze tie medzery by tam byt nemali, ak mas aj maturitu, teda pokial to nebolo totalne odflaknute. My sme si sami vypracovavali otazky a dost mi dala prave ta maturita, to bol taky dost dobry zaklad do dalsich rokov, ale mala som stastie, ze od 18 to stale pouzivam.

suzie28
28. apr 2018

Čítaj knihy po ang a pozeraj filmy po ang s titulkami .....tak sa naučíš najrýchlejšie ... ale záleží to aj od toho či máš talent na jazyky alebo nie .. niekomu nepomoze nič 😂

ewellina
28. apr 2018

@lienkashcj Tieto knižky sú pre samoukov a sú výborné: https://www.amazon.co.uk/English-Grammar-Use-An... Táto konkrétna je pre stredne pokročilých, ale je aj pre začiatočníkov, aj pre pokročilých (vyššia úroveň ako stredne pokročilí). Takisto sú v tejto edícii aj učebnice na rozvoj slovnej zásoby: http://www.cambridge.org/us/cambridgeenglish/ca... Takisto, všetky úrovne. Odporúčam prejsť si všetko od začiatku. Ja som sa z nich učila a neviem si vynachváliť. Je to urobené veľmi systematicky, takže ak pôjdeš podľa toho, nezabudneš na nič. Lekcie sú členené tak, že na ľavej strane je vždy vysvetlenie a na pravej cvičenia a jedna lekcia je vždy presne na dve strany, takže také motivačné množstvo. Teraz sa už AJ neučím, ale mm ide podľa tých knižiek a takisto je veľmi spokojný.

ewellina
28. apr 2018

Oprava: ......Táto konkrétna je pre stredne pokročilých, ale takisto vyšli v tejto sade knižky aj pre začiatočníkov, .....

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@mircalla tak určite je moja angličtina lepšia teraz než keď som bola na zš ale aj tak....a nemyslím si že som maturitu odflakla otázky sme si vypracovali samy a maturitu som mala na 2ku takže si nemyslím že to bolo odflaknute.

mircalla
28. apr 2018

@lienkashcj Ja to netvrdim, ja tvrdim, ze ak sa clovek svedomito pripravuje na maturitu, tak ta uroven by uz mala byt na pomerne dobrej urovni.

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@mircalla ja nemyslím že to myslíš zle 🙂ale aj keď som sa pripravovala tak posledne 2 roky to nevyužívam moc 😕 nemala som kde ...😔a uz to nieje take a neviem príde mi to že som veľa vecí zabudla 😕😕😕😔

mircalla
28. apr 2018

@lienkashcj Ano o tom to je. Ja som kedysi vedela vyborne aj rusky aj francuzsky, uz z toho neviem skoro nic. Proste to nepouzivam. Takze odporucam aktivne vyuzivat, mozno nejaky native speaker na doucko a konverzaciu

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@mircalla ak ide o komunikáciu tak s toho som mala vždy strach aj kvôli výslovnosti bála som sa že mi nebude nikto rozumieť 😔....😕...

mircalla
28. apr 2018

@lienkashcj Hlavne je sa nebat, potom je to uz prax, ja ked som nastupila do prvej prace som sa tiez trochu bala. Najdi si niekoho na konverzaciu pripadne jazykovka, ak sa obavas komunikacie, nema zmysel sa to drvit z knih ci CD

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@mircalla budem si musieť niekoho nájsť :D a asi skúsim tú jazykovku možno aj, ale na tú gramitiku by nejaká ta kniha nebola až tak zlá predsa len.... :/ kde to je vysvetlené aj a aj nejaké to cvičenie k tomu :/ tiež na tých doučovaniach napr. v jazykovkách by som chcela len jedno buď komunikáciu alebo gramatiku keďže tie jazykovky niesu až tak najlacnejšie...úplne aspoň tie lepšie :/

stormie
28. apr 2018

Takze za mna takto - anglictina od 2. triedy na zs, stredna 5 rokov + maturita, na vs prijimacky, skuska (uroven C - business english) - stale jednotky/dvojky takze po tolkych rokoch by asi kazdi povedal ze anglictinu viem a vies co? Nevedela som, dosla som do uk a aj ked som sa odvazila sa nieco opytat tak som nerozumela odpoved. Slovna zasoba ta nezachrani, ani gramatika v malicku - to som mala aj ja, trvalo par mesiacov kym som sa prestala bat, zacala komunikovat a hlavne aj rozumiet. Za cca 2 roky mi nechcelo par ludi verit ze nie som z uk, tipovali ma na skotku 🙂 takze za mna odoprucam komunikovat, komunikovat, komunikovat - jazyk musis mat aj napocuvany, takze napr anglicke radio, filmy bez dabingu a titulkov, niekoho k to s teboe bude rozpravat (telefon je podla mna este level vyssie ale ked nemas ine moznosti tak aj to skus, pripadne skype)

lienkashcj
autor
28. apr 2018

@stormie na telefón nemám nikoho :D a ak ide o tie filmy tak pozerám takmer vždy len s anglickými titulkami a s tým komunikovaním bude trošku asi problém nemám ani nikoho v rodine alebo tak s kým by som sa rozprávala anglicky a kamaráti (dobrý kamaráti) majú angličtinu asi nejako na mojej úrovni aspoň v komunikácií to je tak ale niekoho si budem musieť na tú komunikáciu zohnať možno najprv nejakú jazykovku a časom aj cez skype. :/

sasesoe
30. apr 2018

@lienkashcj ahoj, ak to myslis vazne, pozri napr jazykovymentoring Lydka Machova web al fb resp anglictina rychlo Martin Hlinka. Osobne Lydkin kurz mi viac dava zmysel, ale aj v Martinovom som nasla nejake vychytavky a zas ma ine bonusy. Popritom al chces jazykovku,aby si nevysla z rytmu al urobila si certifikat, tak to moze byt dobry napad, ale hlavne sa musis ucit Ty a kazdy den aspon "chvilku" - viac krat po 10-15min a vysklads hodinku ani si nevsimnes. Myslim, ze jazykove prostredie tiez dost pomaha. Serialy/filmy s anglickymi titulkami (nie slovenskymi ci ceskymi). Bilingualne knihy. Jazykove kaviarne. Pozri video o italki.com Lydka ma 3 videa zadarmo. V prvom rade treba may motivaciu, rozlozit si ti na 2-3mesiace, pracovatna tom aspon 6x do tyzdna po tu polhodinku-hodinku. A uvidis. Potom zas nastavit plan a pokravovat. Najviac Ti daju konverzacie, to je jasne, ale 1-2x za tyzden s lektorom je drahe a samo o sebe malo efektivne.
Najpouzivanejsie slova su tusim na stranke wordcount .com zamerne nedavam link pozri. Ale lepsie je ucit sa v kontexte frazy/vety. Pozri na you tube polyglot ghatering - stretnutia polyglotov su rozne prednasky zvacsa v anglictine ale s titulkami myslim uz nieco pochopis.

vienala
30. apr 2018

@lienkashcj mozes si spravit certifikat, dnes uz mnoho jazykoviek pripravuje studentov na tieto skusky a maju aj lektorov, ktorých rodnym jazykom je anglictina.
Ak to nepojde a stale bude blok v komunikacii, tak potom moze pomoct "byt hodeny do vody" - ako som mala napr.ja - proste som sa zamestnala a mali sme zahranicnych nadriadených, tak inak s nedalo. U nas dokonca sef na nas hovoril po nemecky a ja som s nim komunikovala po anglicky. Pripadne, ked som chodila na sluzobky do Francuzka, tak s Francúzmi som sa dorozumievala po francuzsky, to co som nevedela, bolo v anglictine. Dnes pouzivam, da sa povedat, vylucne anglictinu, ci uz komunikujem s Nemcom alebo napr. s Indom. Je to pre mna pohodlne, zial ostatne jazyky u mna zakrpatievaju.
Ale mala som stastie, ze som bola vlasne donutena hovorit po anglicky, keby som mala teraz zacat, asi by to bol dost problem. Ako mlada zaba som sa nehanbila, teraz by tam asi bol blok, ze ci nieco hlupe nepoviem. Ale treba sa odhodlat a len zacat, ono to potom uz ide aj same 🙂

bielavila
30. apr 2018

@ewellina no nechcem nic vraviet, ale z tejto stranky som vystriedala zo 6 amaterov kym som sa dostala k vazne dobrej ucitelke lebo tam dozcuje kazdy kto vie kus po anglicky, ake to ze niekto vie po anglicky este nezbamena, ze ju vie aj doucit... mne sa paci na fb jedna baba ma stranku jazykovy mentoring a robi online kurzy ako sa naucit jazyk...

ewellina
30. apr 2018

@bielavila Áno, sú tam aj kvalitní, aj menej kvalitní učitelia, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sú tam aj výborní učitelia, ktorí to robia na živnosť. Učenie cudzích jazykov je viazaná živnosť, takže kto ju chce mať, musí spĺňať nejaké kritéria, napr. mať z daného jazyka štátnicu alebo vyštudovanú VŠ, alebo dokázať, že žil v krajine, ktorej reč učí aspoň desať rokov. Takže ak sa učiteľa opýtaš, či ti môže dať faktúru, vtedy musí vyjsť s farbou von. A tou babou s tou stránkou myslíš Lýdiu Machovú?

bielavila
30. apr 2018

@ewellina no tam ma tej stranke doucuje barz kto aj studenti aj ucitelia aj vazne dobri lektori, ja som mala asi 5 ani jeden mi nesadol, bud to vol studak co si sice vypytal 5 eciek za hodinu, ale nevedel kde je sever a ucit snglinu nevedel ani nahodou, alebo ucka angliny s pristupom spred 20 rokov, alebo baba co rok zila v londyne a si myslela ze to ju uz opravnuje ucit..faktura samozrejme nebola.... vsetko cele zle, zbytocne vyhodene peniaze, z inzeratu nemam ako vediet aki ti ludia su a musela som vyskusat, nskoniec mi sadla jedna pani, s nou som vydrzala vyse roka, dala mi kvalitne zaklady lebo po maturite som kontakt s Aj nemala, skoda ze som vsetko zabudla uz lebo popri malom na to nemam cas, ja som tiez taky vecny zacistocnik bohuzial, a ano myslim lydiu a sporim si na tie jej kurzy lebo je to celkom palka, ale ja som uz skusila vsetko, samoucenie, kurzy, individualne doucko a nic zo mna, bohuzial nemam talent, ale mam odhodlanie tak snad na prahu 32 sa tu anglinu raz naucim😂 velka skoda ze som po vysokej skole nesla do zshranicia, teraz je to uz velmi tezke....

ewellina
30. apr 2018

@bielavila Nemali ste s tými lektormi skúšobnú hodinu zdarma? A áno, Lýdia je super, možno by vedela pomôcť aj autorke témy @lienkashcj, ak by sa skutočne zaujímala o to, ako sa naučiť angličtinu.

bielavila
30. apr 2018

@ewellina nie nemala, nevedela som ze to tak funguje, ale nevadi to uz bolo 4 roky dozadu, verim ze ten kurz od lydky pomoze aj mne😊

bielavila
30. apr 2018

@ewellina a ty mas s kurzom od lydie skusenost? Vies dat nejake info?

dorottka
30. apr 2018

Funguju najlepsie finty z jazykovymentoring.sk . Su to metody, ktore podvedome pouziva hadam kazdy, kto ma ako hobby jazyky, ale ona ich prezentuje velmi pekne pokope. Mne jednoznacne funguju, ucim sa aktualne svoj siesty jazyk. Ziadnych 2000 slovicok ta nezachrani, jazyk sa treba ucit v kontexte. Velmi pomozu aj jej zadara videa, v platenych hovori vlastne to iste plus minus (alebo sa to aspon mne tak zda) 🙂

ewellina
30. apr 2018

@bielavila Raz som sledovala jeden jej webinár a odoberám jej maily, ale nečítam ich veľmi, lebo ja mám svoj vlastný systém, ktorým sa učím jazyky, ktorý mi stačí. Vyhľadaj si ju v googli, aj na youbube je.

ewellina
30. apr 2018

@bielavila S tými skúšobnými hodinami je to tak, že niektorí ich ponúkajú, iní nie. Ale podľa mňa je to celkom fér, keď tá skúšobná hodina je.

dorottka
30. apr 2018

@ewellina zaujimave, robila som uz v x jazykovkach, vratane statnych a certifikat z jazyka nemam ziaden, vysku detto. Zaujimalo by ma, ako to riesia jazykovky, pretoze co mam skusenost, dako si s tym nik nelame hlavu 🙂