Potrebujem zmenu - chcem študovať

3. dec 2021

Ahojte,

prvý x zakladám diskusiu a keďže som ešte len v štádiu plánovania, nechcem sa moc "ukazovať" kto som, čo som... Preto takto anonymne. Dostala som sa do štádia, že potrebujem rozšíriť obzory a chcem študovať. Zvažujem pomaturitné štúdium, buď učiteľstvo pre MS a vychovávateľstvo, alebo praktická sestra. Rada by som sa dobudúcna venovala jednej, alebo druhej práci. Ťahá mi ma 30 takže na začiatok mojej potreby študovať mi stačí 2ročné studium, neplánujem VŠ 😁 chcem aby to bolo pre mňa reálne a aby som zvládala časovo popri dieťaťu, práci a domácnosti. Ktorý obor by ste si zvolili vy? Čo považujete za + a -, najmä ak toto štúdium máte za sebou.

Ďakujem za Váš čas a odpovede.

zmrzlinka2021
3. dec 2021

Obe profesie sú veľmi málo platené, takže nemôžeš očakávať, že uzivis rodinu.

frederika21
6. dec 2021

Ja som študovala na výške predškolskú a elementárnu pedagogiku a po roku som to zavesila na klinec, pretože veľmi slabo učitelia zarábajú a na to akú veľkú zodpovednosť majú na starosti, nie ďakujem. Praxovala som v súkromnej škôlke a keď som sa opýtala učiteľky koľko zarába a povedala, že 800€ až ma vykotilo, pretože mala Mgr titul spravený z toho odboru a súkromná.... To je proste na zaplakanie.... A co sa týka praktickej sestry, je to možno o niečo lepšie zaplatené, ale iba o niečo. Závisí aj kde robíš ci v ambulancii alebo v nemocnici. Je to ťažká práca taktiež, aj veľká zodpovednosť a musíš mat žalúdok. Ak ti chlap nezraba cez 1000€ a viac, tak by som nešla ani na jeden obor, ale na taky kde aj pekne zarobíš. To už musíš ty sama vedieť, že či to chceš robiť do konca života, ak áno, baví ta to a nepotrebuješ zarobiť veľa, tak nie je problém, iba chod asi tak 🙂