Skúsenosti so štúdiom na EUBA alebo MATFYZ

21. nov 2023

Dobrý deň, tento rok si podávam prihlášky na VŠ a po dlhšom uvažovaní som sa rozhodla že to budú asi tieto dve školy. Zaujímalo by ma ak máte skúsenosti ako veľmi časovo náročné je štúdiom týchto dvoch škôl a ako je to s uplatnením. Popri škole potrebujem stíhať aj brigádu popri tom totiž, tak že ako veľmi to je sklbitelne dokopy. A ak ste tam išli podľa čoho ste sa rozhodovali. Ešte čo sa týka euby, tak premýšľam najvac nad narodnohospodarskou fakultou alebo fakultou medzinárodných vzťahov.

tehulka2011
21. nov 2023

Isla by som pracovat a ak potrebujes titul, eubu by som vystudovala externe.

dadis
21. nov 2023

Tak su to uplne rozdielne skoly, euba je rozhodne jednoduchsia (ked tak, dobra bola niekedy Fakulta hodpodarskej informatiky), uplatnenie zalezi - vela ludi s euba sedi na sekretariatioch 🤷‍♀️..s matfyz mas sancu na lepsie ohodnotene pozicie..

andrejkap123
21. nov 2023

Ja som z NHF euba a ked si sikovna budes srihat aj brigadu aj skolu denne. Skoro kazdy pracoval popri dennom studiu 🙂 uuuplne sklbitelne ale samozrejme na prednasky sme na vsetky nechodili.

andrejkap123
21. nov 2023

A uplatnenie mame super. ;)

petamich
21. nov 2023

Manzel aj svagor ma MatFyz a relativne vela mojich kolegov - podla mna porovnavas neporovnatelne, popri EUBA v pohode aj brigada, MatFyz bude podstatne narocnejsi, hlavne prve rocniky, ktore su tam sitom, v 4.-5. rocniku uz manzel brigadoval resp. part-timoval v IT firme a teda v inej IT firme pracuje(me) aj dnes

za mna MatFyt viac prakticky ako EUBA, kazdopadne ak je clovek sikovny uplatni sa bez ohladu na vysoku skolu ale stale si myslim, ze s MatFyz viac specializovane pozicie urcite

tym ale samozrejme nedehonestujem EUBA, aby to tak nevyznelo 🙂

autor
21. nov 2023

@dadis zabudla som napísať, že v prípade matfyzu by som chcela ísť na ekonomickú matematiku, takže nie úplne odveci zameranie, ale je mi teda jasné, že sú to školy aj tak o niečom inom...

autor
21. nov 2023

@andrejkap123 a čo sa týka uplatnenia po škole, tak ste spokojná s výberom? Prípadne spolužiaci

andrejkap123
21. nov 2023

Ja som sa dokonca dostala na IT oddelenie a plat ovela lepsi. Ja som velmi spokojna ale mala som stastie! Vsetci sme spokojni s vyberom nikto sa nestazoval a prácu aj ked nie v IT si vie najst kazdy. Nezametsnana z NHF Euba nebudes. A urcite by som neuvazovala nad externym studiom. Ked denne studujes mozes byvat na intraku za par eur, mat studenstke vyhody (napr jedlo na mlynoch za par eur) a samozrejme komunitu spoluziakov na intrakoch. Nenahraditelne!!! ❤️

dadis
21. nov 2023

Pracovala som v poistovni -kde pracuju aktuari - ti z matfyzu mali neporovnatelne viac vedomosti ako ti z euba (fhi)

autor
21. nov 2023

@andrejkap123 vďaka za odpoveď 🙂 a aj z dôvodov čo ste vymenovali neuvažujem nad externym studiom

smajliica
21. nov 2023

Ja som chodila na VUT do Brna, podobny obor. Mala som prospechove stipendia, ktore su v Brne velmi slusne, takze pracovat popri skole som nepotrebovala. Keby nahodou netrvas na BA tak aj v Cesku su dobre moznosti.

smajliica
21. nov 2023

A osobne, keby si mam vybrat este raz, idem na umelu inteligenciu. Ak sa v CR alebo SR cosi take uci 🙈

andrejkap123
21. nov 2023

A rste. Isla by som na erazmy hned ako sa bude dat a co najviac! A tak isto na work and travel kazde leto 😁😁😁😁. Nedavno som videla ze ked ti niekto hovori nejaké rady tak to ako keby mladsej sebe hovorili. Lutujem ze som toto nerobila…. A tak isto by som nepila tak vela ako som pila…. 🙂

danielahamar
21. nov 2023

Môj najstarší išiel teraz na Matfyz do Prahy, zatiaľ 2mesiace, ale zaberak to je. Musel sa naučiť učiť sa a on je z tých, kt. si zatiaľ nemôžu dovoliť vynechať ani prednášky, ani cvika.

autor
29. nov 2023

@danielahamar môžem vedieť, že na akom odbore je?

lenickalienicka
29. nov 2023

Ja som mala presne tieto dve na vyber, aplikovana ekonomika na matfyz a NHF na Euba. Bola som na oboch primackch, vzali ma na obe, rozhodla som sa pre Eubu - nejako mi tam prisiel lepsi vibe, spoluziaci, ten matfyz mi proste prisiel na primackach strasne bifflossky? 😅 tesila som sa aj na ten studentsky zivot. som stastna ze som si vybrala NHF, super uplatnenie, vsetci maju perfisne joby, zarabame nadpriemerne

danielahamar
30. nov 2023

Informatika matika

lucilaines
30. nov 2023

Poloz si otazku, co chces po skole robit. Ak chces pracovat v IT v poistovnictve alebo ta to taha k tej matematike a skor tymto technickym smerom, tak matfyz. S tou skolou budes mat v tychto oblastiach vyhodu vedomosti aj prestize univerzity pri pohovoroch. Ak skor inklinujes k manazerskym poziciam alebo este nie si uplne rozhodnuta, ale nechces sa uberat az tak technickym smerom, tak euba. A tiez z fakult co si na euba uviedla, je kazda uplne ina. Ja som vystudovala fakultu medzinarodnych vztahov. Mna velmi bavila, ale tam je minimum matematiky, ekonomie a uctovnictva, je zamerana predovsetkym na jazyky, medzinarodny obchod a politiku a medzinarodne organizacie. A myslim, ze sa neda studovat externe, aspon volakedy sa nedala. Ale brigadu som poprinej zvladala v pohode.

autor
3. dec 2023

@lenickalienicka a môžem vedieť, ktorý odbor ste si vybrali nakoniec?

autor
3. dec 2023

Na tej nhf

autor
3. dec 2023

@lucilaines vďaka, ak sa ešte môžem spýtať, čo sa týka jazykov tak museli ste všetky 3 vedieť už na nejakej úrovni alebo sa začínalo od začiatku?

danielahamar
3. dec 2023

mna ste sa nepýtala, ale aj tak napíšem, môj išiel z bilingvalneho na MTF, vybral si AJ aj v B2, ale aj v C1 /on má maturu z ekonomickej aj/ teraz študuje matematickú aj/

lucilaines
3. dec 2023

Dva som vdela, nepamatam si uz, ci boli prijmacky z oboch, ale tusim ano. Treti bol uplne novy takmer asi pre vsetkych, zacinali sme od uplnych zakladov.